Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam !

 

Podkręciłem i5 2500k na 4,4GHz i grając mam 71 stopni przy vcore 1,34v, offset na -0,025v (przy niższym wali BSODem 0x124). Pytanie - czy taka temperatura w grach i takie napięcie może zostać na stałe czy lepiej zejść na 4,3GHz i niższe napięcie, a co za tym idzie niższe temperatury ? Czy też może być i nie zaszkodzi to procesorowi ? Chłodzenie to Fortis 1225, pasta MX-2, na Fortisie są 2 wentylatory, jeden z przodu budy, jeden z tyłu i jeden u góry, także dziwią mnie dość takie wysokie temperatury jak na 5 wentylatorów. Dzięki z góry za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

Trochę słaba sztuka procesora Ci się trafiła. Mój i5 2500k stabilne siedzi na 4.5GHz przy 1.295V.

Tak jak pisze zajpowski. Póki temperatura nie przekracza 72'C nic się nie dzieje, procesor pracuje w warunkach przewidzianych przez producenta. Ja bym się natomiast zaczął zastanawiać jak to będzie latem gdy temperatury w pomieszczeniach podskoczą o kilka stopni. Wtedy może być nieciekawie.

Pytanie jaką masz pastę termoprzewodzącą i jak została ona nałożona bo wydaje mi się że powinieneś mieć mimo wszystko niższe temperatury. Mój procesor 70 stopni przekracza dopiero w okolicy 5,1GHz i choć mam trochę lepsze chłodzenie to nie aż tyle byś Ty już teraz miał ponad 70'C.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi Panowie. Szymon331 zgadzam się w 100%, padaka straszna, ale cóż zrobić :) i także się zastanawiam właśnie co będzie latem, jak na dworze będzie po 30-35 stopni ... wtedy mój procek pewnie będzie miał z 80 w grach. Pastę mam Arctic Cooling MX-2, możliwe że źle nałożyłem. Dałem taką kropkę na środek jak ziarnko grochu i docisnąłem radiatorem. Popróbuję jeszcze raz ją nałożyć i zobaczę.

Link to post
Share on other sites

Masz bardzo dobrą pastę. Ja mam wg testów porównywalną, może minimalnie lepszą Cooler Master IC Essential E1. Obie pasty lepiej nałożyć na cały IHS nie tylko radilnie poprzez docisk "ziarnka groszku". Warstwa powinna być cienka ale kryjąca (nie powinno być widać IHSu spod pasty) Myślę że z Twoim chłodzeniem powinno się udać zejść kilka stopni z temperatury procesora.

Że tak zapytam ile musisz dać napięcia do np 4.3GHz?

Edit: widzę że koledzy mnie trochę wyprzedzili ; )

Edytowane przez Szymon331
Link to post
Share on other sites

Dzięki Panowie. Na 4,3 jeszcze nie mam ustawień w pełni stabilnych, próbowałem go dać na 4,5GHz, ale wtedy naprawdę dużo papu potrzebował, więc zarówno temperatury jak i napięcie przestawały być fajne ;) stąd też próbowałem z offsetem na 4,4 i przy -0,025 jest stabilnie. Na 4,3 muszę dopiero odkryć jaki ma być offset, bo jeśli będzie duża korzyść ze względu na temperatury i napięcie w porównaniu do 4,4GHz , to wydaje mi się, że 4,3 też mi wystarczy. A skoro już jesteśmy przy tym temacie - wziąłem się w ogóle za OC, bo zmieniam kartę graficzną z gtx 670 na gtx 970 lub 980. Taki i5 2500k na 4,3GHz/4,4GHz by wystarczył do tych kart ?

Link to post
Share on other sites

Do GTX970 i GTX980 i 5 [email protected] w 80% ptzypadkow wystarczy ale sa juz gry i beda w przyszlosci gdzie przydaloby sie jeszcze mocniej go podgonic.

 

Mysle ze jak kupisz nowego GTXa to sprawdz wydajnosc w kilku grach z zegarem stockowym 3.3 GHz, podkrec o 1 GHz i tez sprawdz czy jest jakas roznica i podkrec obkolejnych 200-300 MHz takze sprawdzajac wydajnosc. Nie w benchmarkach tylko w grach. Zobaczysz czy masz wyraznie wiecej FPS po OC czy jednak to sprawa kilku % przekladajacych sie na ledwo 1-2 FPS.

 

Nie ma sie co martwic, ten i5 na 4.4GHz zapewni zapas mocy jeszcze na dlugo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem płyta raczej padaka, a nie procesor. Mam tą samą płytę, i podejrzewam, że ten nowy bios od 3.xx w górę popsuł możliwosci podkręcania na tej plycie. Dwa procesory i7 2600k i i5 2500k - 4.4ghz podkręcony, a niżej niz 1.34-1.35 vcore nie mogę zrobić, bo wywala bsodami.

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem płyta raczej padaka, a nie procesor. Mam tą samą płytę, i podejrzewam, że ten nowy bios od 3.xx w górę popsuł możliwosci podkręcania na tej plycie. Dwa procesory i7 2600k i i5 2500k - 4.4ghz podkręcony, a niżej niz 1.34-1.35 vcore nie mogę zrobić, bo wywala bsodami.

Mylisz się...lipne sztuki Ci się trafiły i tyle.Mam tą samą płytę bios 3.30 mój 2500k 4,4 idzie na 1.28 na ofsecie.Znajomy ma ten sam proc i płytę i jego 2500k 4,6 idzie na 1.30.

Także to zależy od sztuki jak Ci się trafi.

Link to post
Share on other sites

To co powiesz na to, ze taka sama sztuka na tym samym taktowaniu 4.4ghz u kolegi na Biostarze Z77 poszła na zdecydowanie niższym napięciu 1.28v?

 

Innego kolesia i5tka na jego asrocku p67 pro3 też wyżej niż 4.4ghz nie może podkręcić http://forum.benchmark.pl/topic/167460-wymiana-i5-2500k-na-i5-3570k-jest-sens/przypadek? Jak dla mnie to Asrock dał pupy po całości z aktualizacją biosu ograniczającą OC....

Link to post
Share on other sites

To co powiesz na to, ze taka sama sztuka na tym samym taktowaniu 4.4ghz u kolegi na Biostarze Z77 poszła na zdecydowanie niższym napięciu 1.28v?

 

Innego kolesia i5tka na jego asrocku p67 pro3 też wyżej niż 4.4ghz nie może podkręcić http://forum.benchmark.pl/topic/167460-wymiana-i5-2500k-na-i5-3570k-jest-sens/przypadek? Jak dla mnie to Asrock dał pupy po całości z aktualizacją biosu ograniczającą OC....

A gdzie on tam napisał że wyżej nie może podkręcić?Bo nic takiego nie widzę...Mam kilku znajomych którzy mają pro3 z biosem 3.30 i nikt nigdy nie maiła problemu z OC.Więc nie opowiadaj głupot że to płyta jest winowajcą.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy bios 3.30 poprawił OC, ale u mnie na 3.10 taka sytuacja wygląda.

 

Aż szkoda, że nie mam screenów potwierdzających działanie tej samej sztuki na 1.28v na biostarze, to bym udowodnił swoją rację....

To wg nie wiem o czym my dyskutujemy...ja mówię o biosie 3.30 a Ty o starszym 3.10.Na innym forum czytałem ze jeden z gości po wgraniu 3.10 miał też problemy z OC.Za aktualizował do 3.30 i problem znikł.Także sam widzisz. 

Link to post
Share on other sites

Mylisz się...lipne sztuki Ci się trafiły i tyle.Mam tą samą płytę bios 3.30 mój 2500k 4,4 idzie na 1.28 na ofsecie.Znajomy ma ten sam proc i płytę i jego 2500k 4,6 idzie na 1.30.

Także to zależy od sztuki jak Ci się trafi.

 

Ok dzięki , zaaktualizuję tego asrocka do 3.30, i zobaczymy jak to będzie wyglądać.

 

Sprawiłem sobie MSI Z77a-GD65 w miejsce z77a-g43, 4,5ghz przeszło stabilnie na 5,5h OCCT na vcore 1.31-1.32 offsetem +50%, czary mary?

Link to post
Share on other sites

Ok dzięki , zaaktualizuję tego asrocka do 3.30, i zobaczymy jak to będzie wyglądać.

 

Sprawiłem sobie MSI Z77a-GD65 w miejsce z77a-g43, 4,5ghz przeszło stabilnie na 5,5h OCCT na vcore 1.31-1.32 offsetem +50%, czary mary?

No i czego to ma dowodzić?Bo nadal nie wiem o co CI chodzi? 2 te same procki,2 te same płyty,2 te same biosy 3.30 i każdy z 2500k robi bez problemu 4,6 na 1.30.Czary mary ?

Link to post
Share on other sites

To żeś mnie zagiął, miało tylko dowodzić słabe oc w biosie 3.10, widzę, ze aktualizować będe musiał na 3.30. Zwracam honor :)

 

Ja tylko zmieniłem mobo w drugim pc z z77a-g43 na z77a-gd65 z powodu słabej sekcji zasilania i przy okazji sprawdzilem oc na 4.5ghz, i poki co nie narzekam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...