Skocz do zawartości

Podkręcanie procesorów AMD


Recommended Posts

I. SPRZĘT

Przykładowe OC będzie na płycie Gigabyte 790XT-UD4P i procesorze Athlon II X3 435 [Film z prezentacją ukaże się jutro]. Poniższy poradnik znajdzie zastosowanie do większości płyt AM2/AM3 z BIOS-em Award, czyli np. Gigabyte. Jeżeli posiadasz procesor i płytę podobne do tych powyżej, to ten poradnik Ci pomoże. Niedługo postaramy się zamieścić podobny poradnik dla BIOS-ów AMI - ASRock, Asus.

Podkręcanie robisz na własną odpowiedzialność. Ale trzeba też zaznaczyć, że aby coś się uszkodziło, trzeba mieć strasznego pecha lub złamać podstawowe zasady OC.

Do niewielkiego OC nie potrzebujemy kosmicznego zasilacza czy dwukilowego Mugena. Pobór prądu niekoniecznie zwiększa się liniowo, przy napięciu bliskiemu nominalnego zapotrzebowanie na prąd procesora nie powinno wzrosnąć więcej niż 10%. Chłodzenie pudełkowe posiada pewien zapas i poradzi sobie z tak podkręconym procesorem.

II. BIOS

1. Gigabyte

Do BIOS-u wchodzimy wciskając klawisz Del podczas uruchamiania się komputera. Na ekranie pojawi się charakterystyczna tabela na niebieskim tle (na screenie szary):
http://img839.imageshack.us/img839/3034/bios01.jpg

Tutaj interesuje nas pozycja MB Intelligent Tweaker(M.I.T.). Po wejściu wyświetla się:
http://img838.imageshack.us/img838/4275/bios02.jpg

Do podstawowego OC należy się zająć poniższymi pozycjami:
1) CPU Clock Ratio ustawia nam mnożnik procesora. Dla procesorów innych niż Black Edition, mnożnik jest zablokowany do pewnej wartości (w zależności od procesora). Jeżeli posiadasz procesor BE, wystarczy podbić wartość ze standardowej na wyższą o 1-2 i na tym zakończyć. Dla procesora nie-BE ustawiamy najwyższą możliwą wartość i przechodzimy do kolejnych punktów.

2) HT Link Frequency dobieramy tak, by było poniżej 2100MHz. Przy szynie 230, można dobrać mnożnik x9.

3) CPU Host Clock Control przestawiamy na Manual, co odblkuje nam pozycję poniżej:

4) CPU Frequency (MHz) pozwala nam dopasowywać częstotliwość szyny. Aby zyskać ~15% ustawiamy szynę na równe 230MHz. Jest to dość bezpieczna wartość, która jest w zasięgu większości płyt.

4) PCIE Clock (MHz), tutaj dla pewności ustawiamy na sztywno 100MHz. Podwyższanie tej wartości nie jest wskazane.

5) Set Memory Clock, podobnie jak w pozycji 2, ustawiamy na Manual, co odblokuje:

6) Memory Clock. W tej pozycji dobieramy mnożnik w ten sposób, by wynik po prawej wyszedł najbliżej domyślnej częstotliwości pamięci. Zakładając, że posiadamy pamięci 1333MHz, a szynę ustawiliśmy na 230MHz, pewniejszy będzie x5.33 co da nam wynik 1226MHz. Można spróbować wyższy, wynik też jest bliski 1333 - 1380MHz.

Po ustawieniu wszystkiego i sprawdzeniu liczb na szaro (NB Freq itd.), wychodzimy z M.I.T wciskając Esc. Potem wybieramy "Save & Exit" i zatwierdzamy - Y, Enter. Komputer uruchomi się ponownie. Jeżeli coś będzie nie tak - czarny ekran lub restart w połowie drogi do systemu, mamy trzy wyjścia:
- wejść do BIOS-u i wybrać "Load Optimized Defaults", ewentualnie poprawić błędy lub zmniejszyć OC
- namierzyć zworkę ClearMOS na płycie i ją przestawić zgodnie z instrukcją w manualu (komputer odłączony od prądu)
- wyjąć baterię z płyty na minutę (komputer odłączony od prądu)
Wszystkie trzy rozwiązania (oprócz poprawek błędów) przywrócą wszystkie ustawienia do domyślnych, czytaj - usuną OC. Zawsze warto wejść do BIOS-u przed uruchomieniem systemu, aby sprawdzić czy wszystkie nasze ustawienia zostały zachowane.

2. MSI
Szczegółowy opis pozycji w ustawieniach dla Gigabyte (pozycje są analogiczne) - zapoznaj się z nim! Przykładowa płyta 870-C45.
http://img543.imageshack.us/img543/5977/msicellmenu.jpg
Wchodzimy do BIOS-u i wybieramy Cell Menu. Do podstawowego OC należy się zająć poniższymi elementami:
1) Adjust CPU FSB Frequency (MHz) - 230MHz
2) Adjust CPU Ratio - najwyższa wartość
3) Adjust CPU-NB Ratio - dobieramy tak by Adjusted CPU-NB Frequency (MHz) było bliskie 2000
4) FSB/DRAM Ratio - dobieramy tak by Adjusted DRAM Frequency (MHz) było bliskie częstotliwości pamięci jakie posiadamy, np. 1333
5) HT Link Speed - ustawiamy tak, by wyszło blisko 2000
6) Adjust PCI-E Frequency (MHz) - ustawiamy na sztywno 100
Wychodzimy Esc i zapisujemy ustawienia.

3. ASRock
Szczegółowy opis pozycji w ustawieniach dla Gigabyte (pozycje są analogiczne) - zapoznaj się z nim! Przykładowa płyta 870 Extreme3.
http://img299.imageshack.us/img299/6232/asrocktwaek.jpg
Wchodzimy do BIOS-u i wybieramy OCZ Tweaker. Do podstawowego OC należy się zająć poniższymi elementami:
1) Overclock Mode - wyieramy [CPU, PCIE, Async.]
2) CPU Frequency (MHz) - ustawiamy 230
3) PCIE Frequency (MHz) - ustawiamy 100MHz
4) Multiplier/Voltage Change - wybieramy Manual
5) NB Frequency Multiplier - dobieramy tak by Adjusted CPU-NB Frequency (MHz) było bliskie 2000
6) HT Bus Speed - ustawiamy tak, by wyszło blisko 2000
7) Memory Configuration, Memory Clock - wybieramy [533MHz DDR3_1066]
Zapisujemy ustawienia i wychodzimy z BIOS-u.

4. Asus
Szczegółowy opis pozycji w ustawieniach dla Gigabyte (pozycje są analogiczne) - zapoznaj się z nim! Przykładowa płyta M4A785D-M EVO.
http://img99.imageshack.us/img99/8523/asusjf.jpg
Wchodzimy do BIOS-u i wybieramy Advanced/JumperFree Configuration. Do podstawowego OC należy się zająć poniższymi elementami:
1) CPU Overclocking - Manual
2) CPU Reference Clock (MHz) - ustawiamy 230
3) PCIE Overclocking - Manual
4) PCIE Cloack - ustawiamy 100
5) Processor Frequency Multiplier - ustawiamy najwyższa możliwoą wartość
6) HT Link Width - ustawiamy 1800
7) Memory Clock Mode - Manual
http://forum-dev.benchmark.pl/public/style_emoticons/default/coolio.gif Memory Value - dla pamięci 1333 ustawiamy 533MHz
Wychodzimy i zapisujemy ustawienia.

III. STABILNOŚĆ

Jeżeli system już się uruchomi, wypadałoby sprawdzić jego stabilność i temperatury.
Przykładowe programy do sprawdzenia stabilności:
- OCCT
- Hyper PI
Jeżeli sprzęt przejdzie któryś z testów ok. 20 minut, to można założyć, że jest stabilny.

Testując stabilność pod obciążeniem należy obserwować temperatury. Do tego polecamy programy:
- CoreTemp
- RealTemp
Mamy tam zaznaczone temperatury dla naszego procesora. Ogólnie się przyjmuje, że lepiej nie przekraczać 65 stopni. Aplikacją Everest możemy tez obserwować temperaturę płyty głównej.

Warto też śledzić co się dzieje z naszym procesorem w narzędziu CPU-Z. Należy sprawdzić jaka wartość napięcia rdzenia została ustawiona. Przy tak małym OC płyta powinna sobie poradzić z automatycznym ustawieniem, lecz nie zaszkodzi sprawdzić. Z Athlonem 435 było to 1.325V, więc dalekie od "krytycznego".

Lista procesorów AMD z ich pełną specyfikacją - napięcia, temperatury:
http://products.amd.com/en-us/DesktopCPUResult.aspx

Jak napisałem wyżej, jutro powinien pojawić się film od użytkownika 19arek93, który ładnie pokazuje, co i gdzie trzeba klikać http://forum-dev.benchmark.pl/public/style_emoticons/default/wink.gif W wolnej chwili dorzucę też punkt II dla płyty ASRock 870 Extreme3, która ostatnio jest dość popularna.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

2. MSI

Szczegółowy opis pozycji w ustawieniach dla Gigabyte (pozycje są analogiczne) - zapoznaj się z nim! Przykładowa płyta 870-C45.

http://img543.imageshack.us/img543/5977/msicellmenu.jpg

Wchodzimy do BIOS-u i wybieramy Cell Menu. Do podstawowego OC należy się zająć poniższymi elementami:

1) Adjust CPU FSB Frequency (MHz) - 230MHz

2) Adjust CPU Ratio - najwyższa wartość

3) Adjust CPU-NB Ratio - dobieramy tak by Adjusted CPU-NB Frequency (MHz) było bliskie 2000

4) FSB/DRAM Ratio - dobieramy tak by Adjusted DRAM Frequency (MHz) było bliskie częstotliwości pamięci jakie posiadamy, np. 1333

5) HT Link Speed - ustawiamy tak, by wyszło blisko 2000

6) Adjust PCI-E Frequency (MHz) - ustawiamy na sztywno 100

Wychodzimy Esc i zapisujemy ustawienia.

 

3. ASRock

Szczegółowy opis pozycji w ustawieniach dla Gigabyte (pozycje są analogiczne) - zapoznaj się z nim! Przykładowa płyta 870 Extreme3.

http://img299.imageshack.us/img299/6232/asrocktwaek.jpg

Wchodzimy do BIOS-u i wybieramy OCZ Tweaker. Do podstawowego OC należy się zająć poniższymi elementami:

1) Overclock Mode - wyieramy [CPU, PCIE, Async.]

2) CPU Frequency (MHz) - ustawiamy 230

3) PCIE Frequency (MHz) - ustawiamy 100MHz

4) Multiplier/Voltage Change - wybieramy Manual

5) NB Frequency Multiplier - dobieramy tak by Adjusted CPU-NB Frequency (MHz) było bliskie 2000

6) HT Bus Speed - ustawiamy tak, by wyszło blisko 2000

7) Memory Configuration, Memory Clock - wybieramy [533MHz DDR3_1066]

Zapisujemy ustawienia i wychodzimy z BIOS-u.

 

4. Asus

Szczegółowy opis pozycji w ustawieniach dla Gigabyte (pozycje są analogiczne) - zapoznaj się z nim! Przykładowa płyta M4A785D-M EVO.

http://img99.imageshack.us/img99/8523/asusjf.jpg

Wchodzimy do BIOS-u i wybieramy Advanced/JumperFree Configuration. Do podstawowego OC należy się zająć poniższymi elementami:

1) CPU Overclocking - Manual

2) CPU Reference Clock (MHz) - ustawiamy 230

3) PCIE Overclocking - Manual

4) PCIE Cloack - ustawiamy 100

5) Processor Frequency Multiplier - ustawiamy najwyższa możliwoą wartość

6) HT Link Width - ustawiamy 1800

7) Memory Clock Mode - Manual

:D Memory Value - dla pamięci 1333 ustawiamy 533MHz

Wychodzimy i zapisujemy ustawienia.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam,

podkręciłem mojego Athlona II X4 635 do 3,4 GHz lecz gdy chcę wycisnąć więcej wywala mi blue screena. Pewnie trzeba coś z napięciami pokombinować ale za bardzo nie wiem jak ;)

:help: :help:

No trzeba dowoltować, na początek podnieś o 0.025V, jak nie pomoże to 0.05V.A inne magistrale ustawiłeś dobrze??NB,HT, ramy nie przetaktowane?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Czołem, nowy na forum :D

 

Świetny poradnik, bardzo miło mi się go czytało, zwłaszcza że mam do kręcenia athlona II 640 na płytce msi 870-c45.

 

Z tymże chciałbym go troszke mocniej wyżyłowac niż o te 15 %, jeśli się da. I teraz pytanie - ustaliłem że FSB pójdzie bez modyfikacjia żadnych napięć na 270 MHz - więcej mi nie trzeba. I teraz próbowałem kręcić samym procesorem i CPU Vcore, ale mu drastycznie czegoś brakowało. Jakie napięcia w dalszej kolejności powinienem próbowac podbijać? Trudno mi samemu zgadnąć bo zgodnie z dobrą praktyką mnożniki RAM, NB i HT mam jak najniżej, a mimo to procesor nie chce się ustabilizować. Jest jakaś wartość napięcia albo parametr o którym powinienem pamiętać dodatkowo, jak procesor mimo podnoszenia napięcia nie chce się uspokoić? (i nie mówimy tu o jakichś szaleńczych taktowaniach, tylko 3,5 - 3,6 GHz, gdzie nawet przy napięciu 1.45 mam momentalnie reset po włączeniu OCCT).

Link to post
Share on other sites

na razie mam 3,53 z napięciem 1.42 (temperaturki akceptowalne, trochę gorzej na NB). Obawiam się że to już końcówka, jeszcze muszę zweryfikować, bo wydaje mi się że RAM mógł mnie spowalniać, ale jeśli nie to wyżej już nie pójdzie :).

 

EDIT:

Jednak nie mam. Obawiam się że mój procek jest jednak totalnie niepodkręcalny, wy******a się nawet na 3,3 po 40 minutach OCCT (zabawne, na 3,5 też poleciał dopiero po godzinie).

 

No nic, chwilowo straciłem zapał i ochotę.

Link to post
Share on other sites

Czy jak będę podkręcał przez mnożnik, to muszę zmienić CPU Overclocking z AUTO na MANUAL? czy od razu mogę zmieniać CPU CLOCK RATIO? I jak chcę podkręcić narazie do 3.6 GHz to muszę wyłączyć Cool 'n' Quiet?

Zobaczę czy przy 3.6 GHz trzeba będzie podnosić napięcie, bo jak nie to się pobawię dalej i może na mugenie wejdę na stabilne 4.0 GHz przy nie za wysokim napięciu.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...