Skocz do zawartości

Monitor ≤24" 16:10 ≤120Hz FullHD 800-1000zł


Recommended Posts

Witam,

 

Decyduję się na kupno stricte monitora. Dotychczasowo używałem LG 42LK450. Nowy monitor przede wszystkim ma służyć do grania (1920x1080) i przeglądania internetu. Gry które preferuję to Ets2, Spintires, Grid, Gta i od czasu do czasu jakieś dobre Fps. Monitor powinien mieć wbudowane głośniki, solidną podstawkę i być względnie wysoki (biurko bez dodatkowego poziomu dla monitora). Pomieszczenie w którym będzie się znajdować jest średnio oświetlone tzn. 1 wąskie dwukwaterowe okno. Moje GPU to GTX 650 Ti 1GB, i ram od Geil 2x4GB DDR3 Black Dragon 1600Mhz 9CL. Budżet jakim dysponuję to 800-1000 zł. Wolałbym raczej skorzystać z tej dolnej granicy, ale jeśli za dodatkowe 100-200 zł mam czuć się faktycznie bardziej zadowolony to jestem skłonny zapłacić więcej.

 

Formatem 16:10 zasugerowałem się czytając faq jednakże nie wiem do końca czy to dobry pomysł dla gracza. Na mój rozum również lepiej mieć lepsze odświeżanie z takiego powodu, że nie tylko włączam symulatory, ale także szybkie i dynamiczne gry. Za pomoc w wyborze z góry gorąco dziękuje.

 

Pozdrawiam,

Karol

Link to post
Share on other sites

Witam, podepnę się do kolegi.

Wymagania mam podobne, budżet około 1200zł.

Czyli monitor do gier, w 80% gry rajdowe między innymi Richard Burns Rally, simracing, ale również GTA, LOL, czasami jakieś strzelanki, strategie.

Poza grami obróbka replayów z gry RBR, obróbka screenów, przeglądanie internetu, fora rajdowe, simracingowe itp.

Zależy mi na kupnie monitora, który nie będzie męczył mi oczu i wpływał negatywnie na wzrok po dłuższym przesiadywaniu przed kompem, fora, fb, granie.

Nie potrzebne mi wysokie odświeżanie gdyż mój sprzęt(sygnatura) raczej nie ogarnie tego, tak mi się przynajmniej wydaje, chciałbym monitor 16:10 ze względu na moim zdaniem wygodniejszą pracę.

Przeglądałem już wcześniej to forum i póki co upatrzyłem sobie jedynie:

 

Dell U2415

 

Co myślicie o tym wyborze, czy może znajdę coś lepszego do moich zastosowań w tej cenie ?

Link to post
Share on other sites

 

 

Moje GPU to GTX 650 Ti 1GB (...) Na mój rozum również lepiej mieć lepsze odświeżanie

 

może i lepiej, ale twoja grafa ledwie 60Hz uciągnie co dopiero więcej

 

 

 

Co myślicie o tym wyborze, czy może znajdę coś lepszego do moich zastosowań w tej cenie ?

 

jest ok, ale rozważ jeszcze FS2434/EV2450/EV2455 

Link to post
Share on other sites

Wkrótce chce mocno modermizować CPU i GPU więc orientuję się na monitor który będzie optymalny dla lepszej konfiguracji komputera. Po dłuższym przemyśleniu decyduje się zwiększyć swój budżet do 1300 zł i poświęcić wbudowane głośniki dla wyższej wartości odświeżania bo chyba to jeden z ważniejszych aspektów wobec rozwoju technologii monitorów i tym samym gier.

 

Edytowane przez kandol
Link to post
Share on other sites

jest ok, ale rozważ jeszcze FS2434/EV2450/EV2455 

 

Już jakiś czas temu przypadł mi bardzo do gustu EV2455, jednak niestety ale jest zdecydowanie poza moim zasięgiem finansowym.

Mógłbyś mi przybliżyć bardziej jaka jest różnica między U2415, FS2434, EV2450 ?

Te trzy modele mieszczą się w kwocie którą chcę/mogę przeznaczyć, który z tych modeli byłby najlepszym wyborem dla mnie wg. Ciebie ?

 

Aha z tego co widzę to zarówno FS jak i EV mają format 16:9, ja raczej myślałem o 16:10, jednak najważniejsza sprawa dla mnie to i tak komfort dla oczu, jeśli podane przez Ciebie monitory są lepsze to z formatu 16:10 jestem w stanie zrezygnować :)

Edytowane przez krecik55
Link to post
Share on other sites

Nie są lepsze, a czy gorsze czy jednakowy komfort użytkowania jest na wszystkich trzech modelach?

 

 

 

Mógłbyś mi przybliżyć bardziej jaka jest różnica między U2415, FS2434, EV2450 ? Te trzy modele mieszczą się w kwocie którą chcę/mogę przeznaczyć, który z tych modeli byłby najlepszym wyborem dla mnie wg. Ciebie ?
Link to post
Share on other sites

U2415 ma sterownik podświetlenia oparty o 1,2kHz PWM 

FS i EV mają hybrydowy tzn DC przy wysokiej jasności oraz PWM przy niskiej w EV jest to 18kHz PWM, nie wiem dokładnie jak w FS

w przypiętym poradniku jest wyjaśnione co i jak, natomiast jak ty to będziesz odbierał to kwestia indywidualna, nie można powiedzieć, że obiektywnie któreś rozwiązanie jest lepsze

Link to post
Share on other sites

Kurcze niewiele z tego rozumiem, da się to jakoś bardziej łopatologicznie wytłumaczyć ;)

 

Jeśli to coś pomoże, to powiem że mam średnio oświetlony pokój, tylko jedno okno z prawej strony monitora, lecz oddalone jest ono około 3m, ja siedzę na wprost monitora i mam do niego 60-65cm. Okno znajduje się od strony wschodniej.

Wieczorami jak i późnym popołudniem przeważnie przesiaduje przy włączonym świetle, lecz zdarza się że spędzam 2-3 godziny zupełnie po ciemku, tu akurat wiem że muszę zakupić jakąś lampkę bo szkoda oczu.

Link to post
Share on other sites

Ja polecam ten model http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/10990531#from35101- rewelacyjny monitor do gier typu FPS. Matryca IPS jednakże piekielnie szybka. Niepotrzebne 120Hz, czy nawet 144Hz. Świetnie radzi sobie w najtrudniejszych chwilach. Do tego kapitalnie nasycone kolory widoczne z każdego miejsca w pokoju. To nie jest blade w kolory TN gdzie gdy odejdzie się tylko na bok pojawia się negatyw. Ta matryca ma coś w sobie z PDP (Plazma). Kosztuje dość dużo, choć w porównaniu do innych matryc TN - wychodzi taniej i jest całkiem nieźle. Oryginalny produkt z Japonii, i to od razu widać po jakości wykonania. Cienka ramka która daje nowoczesny i stylowy wygląd. Na wyposażeniu pilot !!!

Link to post
Share on other sites

Ja polecam ten model http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/10990531#from35101- rewelacyjny monitor do gier typu FPS. Matryca IPS jednakże piekielnie szybka. Niepotrzebne 120Hz, czy nawet 144Hz. Świetnie radzi sobie w najtrudniejszych chwilach. Do tego kapitalnie nasycone kolory widoczne z każdego miejsca w pokoju. To nie jest blade w kolory TN gdzie gdy odejdzie się tylko na bok pojawia się negatyw. Ta matryca ma coś w sobie z PDP (Plazma). Kosztuje dość dużo, choć w porównaniu do innych matryc TN - wychodzi taniej i jest całkiem nieźle. Oryginalny produkt z Japonii, i to od razu widać po jakości wykonania. Cienka ramka która daje nowoczesny i stylowy wygląd. Na wyposażeniu pilot !!!

 

Nie przesadzał bym z tym demonem prędkości. Matryca wyraźnie smuży w porównaniu do TN i nie na daje się do szybkich gier. Kolory pod względem "bladości" też dużo lepsze nie są, wręcz minimalne a słaba czerń sprawia, że ogólne wrażenie z gier było mocniejsze na monitorze TN. 120hz robi różnice i jest jak najbardziej potrzebne(chyba, że sobie wmówisz, że nie) zwłaszcza jeżeli chodzi o gry typu fps. Różnica w płynności kolosalna.  Miałem tego eizo przez dwa dni i odesłałem. Do gier zdecydowanie lepiej sprawdzała się moja stara TN'ka a fs2434 na dodatek właściwie niczym nie rekompensował brak 120hz. Wygląd to już kwestia gustu, ale dla mnie okropny. ;)

Edytowane przez talrash2k
Link to post
Share on other sites

 

 

Kurcze niewiele z tego rozumiem, da się to jakoś bardziej łopatologicznie wytłumaczyć

 

obie metody są dobre

nie można powiedzieć, że ta czy inna będzie dla ciebie lepsza

osobiście proporcje 16:10 uważam za bardzo istotne, ale nie każdy stawia je równie wysoko w hierarchii

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przeczytałem poradnik i nadal poza proporcjami nie wiem na czym polega ta różnica :/

 

U2415 ma sterownik podświetlenia oparty o 1,2kHz PWM 

FS i EV mają hybrydowy tzn DC przy wysokiej jasności oraz PWM przy niskiej w EV jest to 18kHz PWM, nie wiem dokładnie jak w FS

 

Jeszcze jedno może i głupie pytanie, ale nie widzę na stronie producenta, czy ten Dell posiada obsługę HDCP i będę mógł podpiąć konsolę pod niego ?

Link to post
Share on other sites

A wracając do tego:

 

 

U2415 ma sterownik podświetlenia oparty o 1,2kHz PWM FS i EV mają hybrydowy tzn DC przy wysokiej jasności oraz PWM przy niskiej w EV jest to 18kHz PWM, nie wiem dokładnie jak w FS

 

Jak się ma podświetlanie 1,2kHz PWM do hybrydy i 18kHz PWM ?

O ile dobrze wydumałem to wszystkie te monitory w dolnym zakresie jasności używają właśnie tego PWM, tylko Eizo w górnych wartościach podświetlania używa DC ?

Jeśli mam ciemny pokój i raczej jestem przekonany że będę musiał mocno przyciemnić monitor do komfortowej pracy to jaka różnica jest między tymi monitorami/ metodami przy niskich wartościach ?

Link to post
Share on other sites

Wyższa częstotliwość=szerszy zakres tak?

Czy taka różnica jaka jest między dellem a eizo w dolnym zakresie jasności jest duża?

Czy może jest na tyle mała że odczujemy to dopiero podczas przesiadywania w nocy zupełnie po ciemku i to po kilku godzinach?

A może jest na tyle mała, że nie każdy jest w stanie wyłapać tą różnicę?

Link to post
Share on other sites

 

 

Wyższa częstotliwość=szerszy zakres tak?

 

nie, natomiast PWM ma szerszy zakres sterowania niż DC

 

 

 

Czy taka różnica jaka jest między dellem a eizo w dolnym zakresie jasności jest duża?

 

na tftcentral są pomiary

 

 

 

A może jest na tyle mała, że nie każdy jest w stanie wyłapać tą różnicę?

 

spektrofotometry są w stanie, człowiek nie jest instrumentem pomiarowym, natomiast każdy człowiek jest w stanie odebrać takie sam wartości całkiem inaczej, nie ma reguły 

Link to post
Share on other sites

nie licząc sterowania podświetleniem to dość podobne konstrukcje, natomiast by określić jak konkretnie działają i co je różni trzeba by oba postawić obok siebie i pobawić się nimi, optymalnie z pomocą kolorymetru, wówczas można by coś o tym napisać, takich różnic nie da się określić po specyfikacji technicznej nawet takiej dokładnej

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Monitor w końcu dotarł do mnie, dziękuję bardzo za pomoc, sprzęcik jest MEGA !!!

Mam tylko pytanko jak go podłączyć, karta graficzna ma wyjścia HDMI i DVI ale mam jeszcze w płycie głównej coś takiego: Graphics Output Options : DVI-D, D-Sub, HDMI, DisplayPort.

Czy warto w takim razie podłączać ten monitor pod DisplayPort płyty głównej czy lepiej jak zostanie HDMI z karty graficznej ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...