Skocz do zawartości

Nvidia G-Sync bez specjalnego monitora


Recommended Posts

Kolejna wtopa?

 

Przypadkiem natknąłem się na całkiem ciekawy wpis:

http://gamenab.net/2015/01/26/truth-about-the-g-sync-marketing-module-nvidia-using-vesa-adaptive-sync-technology-freesync/

Otóż chodzi o to, że Nvidia rzekomo wykupiła licencję na wykorzystanie technologii "Adaptive Sync", który opracowała VESA kilka lat temu i sprzedaje pod własnym szyldem. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że specjalne monitory z układem G-Sync to prawdopodobnie jedna wielka ściema, mająca na celu wyciągnięcie kasy. Owy moduł G-Sync służy ponoć tylko do wysłania informacji "tak, włącz G-Sync" do sterownika karty graficznej.

Gościu przerobił sterowniki tak, że G-Sync działa na dowolnym monitorze posiadającym złącze Display Port 1.1 lub 1.2. Pokazuje filmik, na którym odpala G-Sync.

Nie posiadam kabla DP, żeby to sprawdzić, w związku z tym mam prośbę do użytkowników, których sprzęt spełnia powyższe wymagania o potwierdzenie lub obalenie tej hipotezy.

Link to post
Share on other sites

No i jak tam sprawdził ktoś? Mnie się zdaje, że to jakaś dalsza część nagonki na nvidię


Jakiś gościu z PCLABA na lapku rzucił, że niby jest opcja G-sync

 

 

Cytuję:

U mnie na laptopie działa (eDP 30 pin), http://imgur.com/a/8u5hu

Ekran 3 mrygał gdy gra się załadowała (pewnie G-Sync się włączył).

Link to post
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo, gsync zmienia odświeżanie monitora tak, by było tyle ile klatek jest wyświetlane (dynamicznie). Zatem jeśli mamy monitor 60Hz i wyświetlane jest również stałe 60Hz z vsync to przypada 1klatka na jeden cykl zegara odświerzania czyli brak tearingu jak i przycięć, krótko mówiąc idealnie.

Z gsync by zobaczyć różnicę, musiałby mieć mniej klatek niż wynosi te domyślne 60Hz odświeżanie monitora, najlepiej dynamiczne klatki oscylujące w granicach 50, wtedy bez problemu wychwyciłby przycięcia obrazu jeśli monitor działałby z 60Hz.

Link to post
Share on other sites

Na tej stronce jest straszny chaos, a ja nie mam czasu się wgłębiać.

1. Kto zmodował te sterowniki i co w nich konkretnie zmienił?

2. Jak to na każdym monitorze? Bez A-Synca to nie ma prawa działać.

 

Wstępnie wygląda mi na to, że Nvidia na wszelki wypadek zrobiła implementację G-Synca działającą na A-Syncu, ale z wiadomych powodów ją wyłączyli. Ktoś znalazł sposób jak ją aktywować. Pogratulować, fajna sprawa.

Link to post
Share on other sites

pobrałem ze strony zmodyfikowany sterownik

https://www.wetransfer.com/downloads/2f78e4785195d911a2ac3912c1e89cbb20150124003054/406eb9

zainstalowałem i użyłem do sprawdzenia demo G-SYNC ze strony NV

http://www.nvidia.pl/coolstuff/demos#!/g-sync

 

niestety nie działa moim zdaniem jakiś wałek

 

monitor mam podłączony przez DP 1.2

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Ok, poczytałem, popatrzałem i stwierdzam, co następuje:

1. A-Sync był obsługiwany już w eDP (używane w laptopach i AiO) od 2009. Vesa się z tym nie kryje, więc nie wiem czemu tego wcześniej nie zauważyłem.

2. Możliwe że na podstawie tego niektórzy producenci monitorów zaimplementowali to już wcześniej.

3. Parę miesięcy temu dowiedziałem się, że monitory z obsługą A-Sync są już na rynku od jakiegoś czasu tylko nie mają tego wpisanego do specyfikacji. Nie wiem od kiedy ani o jakie modele chodzi, ale możliwe, że któryś z tamtych ludków akurat przypadkiem miał takiego.

 

W każdym razie jak macie chwilę czasu i kabel DP to warto spróbować.

Link to post
Share on other sites

 

 

Zaczynam być spokojny :) dzięki Panom z góry, mimo wszystko czekam na odpowiedzi od nVidi na owe plotki.

 

nawet jeżeli uda się to będą na 99% błędy jakieś musimy zaczekać bo przecież on jest 1 nawet giganci AMD i NV czy Intel nie są w stanie od razu poprawić tylko potrzebują czasu..... dajmy mu czas bo jak okaże się że to prawda i jest w stanie tak zmodyfikować stery to kolejny strzał w stope NV po pamięci GTX970 ale dla mnie to by była super wiadomość :)

Link to post
Share on other sites

nawet jeżeli uda się to będą na 99% błędy jakieś musimy zaczekać bo przecież on jest 1 nawet giganci AMD i NV czy Intel nie są w stanie od razu poprawić tylko potrzebują czasu..... dajmy mu czas bo jak okaże się że to prawda i jest w stanie tak zmodyfikować stery to kolejny strzał w stope NV po pamięci GTX970 ale dla mnie to by była super wiadomość :)

 

Najgorsze, że oni mają kod źródłowy, a ten koleś musi w krzakach grzebać  :roll:

Link to post
Share on other sites

potrzebny user z odpowiednim monitorem :) a najlepiej ten sam lapek co on ma Asus G751

 

also showing the laptop I’m using for the test (Asus G751) using a LG Panel that is not a G-sync Panel at all, you can find the same panel on Acer, Lenovo, Clevo one etc…

 

w jednym z komentarzy czytam

any plans to do an AMD version?

on odpowiada

Don’t need, Freesync = G-sync = Adaptive Sync :)

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

@@Melman1980

FreeSync to technologia AMD zbudowana na bazie Adaptive-Sync.

G-Sync to technologia Nvidii najwyraźniej (nie wiem czy dobrze zrozumiałem tego gościa) też korzystająca z Adaptive-Sync. 

 

Pewnie za jakiś czas Intel też wyskoczy ze swoim CośtamSynciem, który też będzie działał na A-Syncu.

Link to post
Share on other sites

A mnie się zdaję, że marketing AMD zadziałał bez zarzutu :)

 

@up ok przyjąłem :)


Poza tym mnie się zdaje, że to byłby wał nad wały i raczej nie sądze, że nvidia mogłaby sobie pozwolić na taki przekręt bo niby po co, że chodzi o kasę?  znalazlem wpis na guru3d

 

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=396571&page=2

 

 

Gosciu pisze, ze niewykluczone że gamenab odblokował tylko mozliwosc właczenia g-sync jako oprogramowania 

 

I just looked closely at his video, I can see VSYNC judder when he enables GSYNC on both instances. So again, he can 'unlock' GSync at software level, but it seems its only kickin in VSYNC mode.

Edytowane przez Melman1980
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...