Skocz do zawartości

Brak reakcji komputera, co nie działa procek czy płyta?


Recommended Posts

Witam,

W starym komputerze kolegi, który od 2 lat stał i się kurzył coś się stało i nie wiem co. Kolega mówił mi, że po prostu się nie włącza. Pierwsza myśl - zasilacz. Mógłbym opowiadać co i jak, ale w gruncie rzeczy to wyczyściłem cały sprzęt, dałem nowy zasilacz. Wszystko działa. Niestety nie wiem co nie działa czy to płyta główna czy procek.

Podsumowanie

Komputer z uszkodzoną albo płytą główną albo procesorem po prostu się nie włącza. Co jest tego winą? Procek czy płyta. Pastę wymieniłem jakby co. Planuję kupić albo to, albo to.

Szukałem na forum innych podobnych tematów, ale nie znalazłem. Chodzi mi głównie o to, co odpowiada za ogólne uruchomienie się komputera zaraz po zasilaczu.

Link to post
Share on other sites

Jedyną drogą w tym momencie,jeżeli nie masz jak sprawdzić napięć,to rozebrać go dokładnie "do naga" i złożyć jeszcze raz.Najważniejsze w tym jest to,żeby rozłożyć naprawdę do końca.Nawet odkręcić płytę. Mnie się raz w życiu tak udało a byłem już umówiony w serwisie...

Link to post
Share on other sites

chodzi o to że nie działa albo płyta główna, albo procek.

działa wszystko poza tym. Karta graf, ramy, zasilacz, dysk, wszystko po za tym jest ok.

a zasilacz jest na 100% spoko, na 2 kompach testowany, działał. 

 

a jaki dźwięk wydaje speaker podczas uruchamiania? Jeśli go nie ma to podłącz i odpowiedz na moje pytanie.

Oczywiście mile widziana jaka kolwiek specyfikacja komputera (chociaż tyle ile jesteś wstanie z podzespołów odczytać)

Link to post
Share on other sites

Panowie poczyniłem progres. Udało mi się odpalić cały komputer. Okazało się że w obudowie kabelek od "powera" był lekko niedopasowany ( bolce w sensie ). wyprostowałem je i teraz działa. tylko że znowu jest problem. cały system podłączony do zasilania klawiatury i monitora się włącza, ale nic poza tym. Czarny ekran, monitor nie dostaje sygnału z kabla RGB ( sprawny używany przeze mnie prywatnie. to nie jego wina i monitora też nie ). Podłączałem kabel do wejścia od katy graficznej jak i do wejścia od płyty głównej. w obu przypadkach porażka. wszystko posiada zasilanie na pewno. wentylatory działają zarówno na karcie, procku jak i na zasilaczu. 

Jakieś pomysły co to może być? Karta jak już mówiłem jest ok. Wygląda na nówkę sztukę ( 0 kurzu, po prostu 0 !!!)  testowana na innym kompie działa to asus gf9500 gt 1gb. jakby ktoś pytał 

Link to post
Share on other sites

Kiedyś miałem przypadek jak miałem zamontowane Scythe Infinity i posmarowane CLP dokładnie to samo i zero dźwięku było z płyty co utrudniało diagnostykę. Okazało się, że przy przestawianiu z kąta w kąt chłodzenie delikatnie zespawało się dzięki CLP z IHS i wysunęło nieco procka z gniazda- po dociśnięciu wszystko ruszyło i płyta dźwięki też zaczęła wydawać. 

 

 

Skoro peryferia działają to wina leży w a) CPU b) MOBO lub (o zgrozo) jednym i drugim :)

Edytowane przez anikocio
Link to post
Share on other sites

Spróbuj zresetować bios poprzez zworkę tutaj masz cały poradnik: http://forum.dobreprogramy.pl/resetowanie-bios-u-p%C5%82yty-g%C5%82%C3%B3wnej-t220435/ , mnie pomógł. Drugą sprawą może być procesor, należało by go sprawdzić, np. poprzez pożyczenie od kogoś drugiego procesora i spróbować wtedy uruchomić komputer. 

Edytowane przez pawel92
Link to post
Share on other sites

dobra, do tych rad się zastosuję. jutro z rana powinienem odpowiedzieć jakie są rezultaty. czy mógłby ktoś podrzucić jakiś artykuł na temat rodzajów wejść procesorów do płyt głównych? wiem że są różne. na pewno te AMD różnią się od Intela. ale nie wiem do końca.

zastanawiam się czy to zależne od wieku procka. bo cóż mam 3 kompy. 2 amd są te same i od intela jest inne. czy intele ma te samo wejście dla wszystkich procesorów, i amd też to samo dla wszystkich swoich, czy są jakieś inne. jak można proszę o link do artykułu lub wyjaśnienie ;) pozdrawiam, udanej nocki ;)


już teraz jestem w stanie stwierdzić, że reset BIOSu nie skutkuje tym razem.

Link to post
Share on other sites

Są podstawki Intela począwszy chyba od 478 do teraz 2011... (478/775/1366/1155/1150/2011) być może o którejś zapomniałem... AMD to sockety 939/AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM2/FM1 też być może ominąłem  :) Procka Intel nie włożysz do AMD i na odwrót. Intele nie są uniwersalne i mają określone gniazda pod określoną serie... w AMD o już inna bajka... np Phenom II X4 955 i 965 można umieścić w sockety AM2+/AM3/AM3+ bo ów procek obsługuję oba rodzaje pamięci (ddr2 i ddr3)... Tak więc sprawa w przypadku AMD jest zawiła :D

Link to post
Share on other sites

ok, prawdopodobnie pod wieczór będę mógł sprawdzić czy procek działa na innej jednostce ( do kolegi pojadę ) być może się uda ;) mam nadzieję. dzięki za pomoc odezwę się koło 23-24 :) miłego wieczoru 


niestety, szukałem wszędzie i nie mam wejścia do tego procka w żadnej karcie jaką mam dostępną. CO ROBIĆ ;/ help please

Link to post
Share on other sites

 

Czy są jakieś dźwięki z BIOS? O ile jest speaker.

 

  Czy mamy rozumieć, że Windows się włącza, a niema obrazu, czy właczają się tylko wentylatory i nic pozatym?

 

tylko i wyłącznie wentylatory na zasilaczu, cpu i gpu. czyli wszystkie zainstalowane. nic innego. speakera brak

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...