Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Komputer do prac graficznych i obróbki foto

foto photoshop lightroom RAW obróbka foto obróbka video

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 RobMaz

RobMaz
  • Nowicjusz

• 14 postów

Napisano 17 styczeń 2015 - 10:25

Cześć. Ponieważ obserwowany i interesujący mnie temat umarł bez zwieńczenia sukcesem postanawiam założyć niniejszy temat. Na początek wymogi regulaminowe:

• Zastosowanie komputera: praca na RAW'ach, obróbka w Photoshop, Lightroom. Gry raczej mnie nie interesują. Sporadycznie Blender
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: mogę poszaleć, ale dobrze byłoby zamknąć się w okolicach 5K; priorytetem jednak jest komfort pracy i wydajność
  • Których części potrzebujesz?:buda bez minitora + system
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Tak
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: 24 calowy, z matrycą IPS. Oczywiście HD
  • Specjalne wymagania: solidne chłodzenie
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Owszem: MSI GeForce GTX 760 2048, SSD 128 Plextor M5S,
  • Inne: dane będą magazynowane na serwerze, więc duży dysk nie ma specjalnego znaczenia. Internet przez wi-fi.

Przekazałem swój dotychczasowy sprzęt oparty na leciwym i7-920 i MSI X58 Platinum wraz z systemem w mniej wymagające ręce, więc pozostaje mi postawić nowy zestaw. Jak wspomniałem powyżej gry to nie jest moja domena, sporadycznie po nie sięgam (ostatnio w Call of Duty2). Zestaw ma przede wszystkim doskonale współpracować z aplikacjami graficznymi, nie ładować i nie obrabiać w nieskończoność RAW'ów, lecz robić to w miarę przyzwoitym czasie. To samo dotyczy obróbki video - nieskończenie długie ładowanie plików i konwersja potrafi doprowadzić do palpitacji....Pozostała mi ze starego zestawu grafika i nieco się obawiam, czy nie będzie ona wąskim gardłem. Innym dylematem jest socket - inwestować już w 2011-3 czy jeszcze w 1150? W pierwszym widzę przyszłość, w drugim bardzo konkretne doświadczenia użytkowników. I szczerze powiedziawszy bardziej jestem skłonny zainwestować w 2011-3.Zestawu raczej nigdy nie wyłączam, więc przyzwoite i ciche chłodzenie będzie mile widziane. Z uwagi na możliwy upgrade win 8.1 do win 10(miejmy nadzieję w najbliższej przyszłości) wyboru systemu raczej wielkiego nie mam. Będę wdzięczny za wszelką pomoc, bo dolar (a za nim sprzet) wciąż drożeje...

Użytkownik RobMaz edytował ten post 17 styczeń 2015 - 15:18

• 0

#2 kajtek.

kajtek.
  • yyyyyyyy ?

• 31567 postów

Napisano 20 styczeń 2015 - 19:30

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda x2

Liteon iHAS124 SATA (black)

Fractal Design Define R5 USB 3.0 Black Pearl

Thermalright HR-02 Macho Black-White

Intel Core i7-4790K /4.0GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/ icon-pc.jpg

MSI Z97-G43 /intel Z97, LGA 1150/

Crucial M550 256GB (550/500MB/s)

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix

XFX Black Edition XTR 550W Modular 135mm 80+ Gold

Microsoft Windows 8.1 OEM 64bit PL

4952 zł +   kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa 

2 x HDD z czego jeden dajesz na odczyt surowziny przy obróbce video, a drugi na zapis gotowego rendera. Dokładasz drugi SSD 256 GB z szybkim zapisem pod dysk swap / scratch. Fabrycznie wyciszona obudowa, procesor i7 4790K pod OC wraz z wydajnym i kulturalnym chłodzeniem 

Na swój SSD wgrywasz soft i system. GTX 760 będzie tutaj wystarczający. Do 2D to overkill. W APP karta ta również będziesz szaleć. Jedynie w AAE może zabraknąć mocy przy podglądzie. 

Warto wrzucić do tego wszystkiego jeszcze jedną kość pamięci 8 GB Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix

Do kompletnego i dobrze złożonego zestawu na 2011 może tutaj jeszcze jednak trochę zabraknąć budżetu. Pod 2D pakowanie się w 2011 nie ma sensu. PS korzysta bardziej z mocy rdzenia niż z wielowątkowości. W przypadku video, owszem warto tyle, że nie zmieścisz się z prawidłową konfiguracją SSD / HDD co będzie znów wąskim gardłem dla CPU. 

• 1

#3 RobMaz

RobMaz
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 14 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 15:22

Serdecznie dziękuję. Przemyślę sprawę, choć nie ukrywam, że ze względu na nowoczesność układu 2011 i jego przyszłość mocno zastanawiam się nad dołożeniem kasy

• 0

#4 kajtek.

kajtek.
  • yyyyyyyy ?

• 31567 postów

Napisano 21 styczeń 2015 - 19:37

Jest to koszt około 1000 zł wyższy niż zestaw wyżej. Nie patrz tutaj na nowoczesność układu tylko bardziej na to, czego potrzebujesz. W 2D układ 2011 praktycznie nic Ci nie wniesie, przy obróbce FullHD / 4K / 3D owszem. 

• 1

#5 RobMaz

RobMaz
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 14 postów

Napisano 22 styczeń 2015 - 09:17

Rzeczywiście, 2011 niewiele wniesie przy wykonywanym zakresie prac. Swoją drogą znalazłem fajne testy (tu) Dziękuję za poświęcony na udzielenie wskazówek czas.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: foto, photoshop, lightroom, RAW, obróbka foto, obróbka video

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych