Skocz do zawartości

4670K Thermaltake Macho - wysokie temperatury


Recommended Posts

Cześć,

 

Posiadam na płycie MSI Gaming G45 procek 4670K i chłodzenie Thermaltake Macho.

 

Chciałem spróbować (po ponad roku użytkowania bez żadnego OC) podkręcić procesor. Jest wiele poradników na ten temat, skorzystałem z jednego na YT bawiąc się w BIOS. Mam jednak problem z bardzo dużymi temperaturami i nie wiem, czy to normalne. Używając zwykłego OC Genie z BIOS MSI, gdzie taktowanie jest na 4000 w prime 95 mam temperatury rzędu 80 stopni Celsjusza. Wiem, że większości udaje się spokojnie podkręcać do 4400 z niższymi temperaturami. Czy ktoś miał podobny problem? Wydaje mi się, że radiator jest dobrze przymocowany.

 

Podzielcie się doświadczeniami!

 

PS. Jak w BIOS ustawiałem na 4200 i napięcie core ok. 1,1V, system się bootował, ale potem w CPU-Z pokazywało mi napięcie 1,250 V. Może własnie gdzieś tutaj leży problem, ze pomimo ustawień podaje zbyt dużo prądu?

Link to post
Share on other sites

Na BQ Dark Rock 3, procek 4690k, v-core 1,25V 4,5ghz, pod prime95 temperatury dochodziły do 98*C i się wywalał, ten tam proc na wodzie latał z tymi nastawami po 85*C stabilnie.

Zszedłem do 4.3ghz i 1.18V no to temp na BQ nie przekraczały tych 85*C. Więc tak... na haswelach może być tak słabo. Problemem jest glut pod ihs który nie oddaje ciepła.

Generalnie weź miernik w rękę i sprawdź jakie masz na prawdę napięcia. Masz na swojej płycie punkty pomiarowe więc czynność jest banalna.

Link to post
Share on other sites

Pewnie kamienieje pasta pomiędzy ihs a rdzeniem. Niestety taka wada tego procka.

Mój na szczęście póki co ma dobre temperatury. Przy occt z avx płyta podbija napięcie do 1.328V (mimo override+offset 1,290 +0,005) a temperatury pod mugenem dochodzą do 90°C, zauważyłem, że bardzo dużo daje tutaj regulacja krzywej wentylatora w biosie (a przynajmniej na mojej konfiguracji) bo jest straszny lag nim wentylator się rozkręci do zadanych obrotów i przykładowo właśnie w occt temperatura nagle skacze do ~97°C a wentylator dopiero się zaczyna rozkręcać mimo, iż mam ustawione 100% przy 80°C. Regulacja "dołu" krzywej pozwoliła mi na obniżenie max temperatur o 5-10 na poszczególnych rdzeniach °C. Ciekawe co bym uzyskał, gdybym ustawił na sztywno 100%. (Na domyślnych ustawieniach wentylator na procku miał przy przeglądaniu sieci ~150obr/min, teraz mam ~550 i dalej jest zagłuszany przez dysk twardy)

 

Tak samo proc procowi nie równy i mój jest stabilny 4,1GHz na 1,1V a do 4,5GHz to musiałem podbić widać jak wysoko. Z 4.4 na 4.5 też musiałem dość mocno podbić a napięcia podbijałem o 0,025V przed każdym testem, jak było stabilne to trochę opuszczałem i tak po długim czasie doszedłem do aktualnego. Innymi napięciami i ustawieniami też się bawiłem.

 

 

 

PS. Jak w BIOS ustawiałem na 4200 i napięcie core ok. 1,1V, system się bootował, ale potem w CPU-Z pokazywało mi napięcie 1,250 V. Może własnie gdzieś tutaj leży problem, ze pomimo ustawień podaje zbyt dużo prądu?

Pewnie masz ustawione regulację napięć na automat. Pobaw się z ustawieniami override, adaptive i innymi które tam masz. Moja płyta też minimalnie zawyża względem ustawionego przeze mnie. Nawet jakbym wszystko ustawił na stałe i wyłączył wszelkie tryby oszczędzania energii.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Czy zdjęcie coolera z proca, wyczyszczenie resztek pasty (jak rozumiem, trzeba to zrobić jakimś rozpuszczalnikiem), nałożenie nowej pasty (MX2) i ponowne zamontowanie coolera w czymś może pomóc?

Muszę zerknąć w BIOSie też na te ustawienia wentylatorów, bo nie zwracałem na to uwagi do tej pory.

Generalnie jestem nieco zawiedziony na razie....

Link to post
Share on other sites

Może najwyżej wykluczyć błąd montażu albo jeśli wcześniej miałeś jakąś najtańszą pastę to mx-2 poprawi sytuację o max kilka stopni.
Albo rozglądasz się za wydajniejszym coolerem albo robisz operację zdjęcia ihs i wymiany pasty pod nim albo czekasz aż intel wyda coś mniej skopanego, ew. alternatywnie możesz się przesiąść na 2011 i haswell-e one mają lutowane ihs.

Edytowane przez ManiakXT
Link to post
Share on other sites

Zdjęcie i ponowny montaż tego kloca to jednak nie jest łatwa sprawa... na razie odpuszczam nową pastę. Próbowałem dalej walczyć w BIOS. Poustawiałem wentylatory na MAX. Przy override mode (adaptive u mnie była totalną porażką) i offsecie woltażu doszedłem do 4,2 GHz z 1,2V. W prime 95 po 40 minutach testu stabilnie. Maksymalna temperatura 83 stopnie. Czy to już za wysoko na bezpieczne funkcjonowanie?

Druga sprawa którą zauważyłem: jeden z rdzeni grzeje się bardziej niż pozostałe (różnica nawet 9 stopni). Czy to może być niepokojący objaw?

Link to post
Share on other sites

 

 

jeden z rdzeni grzeje się bardziej niż pozostałe

Tym się nie przejmuj,ten typ tak ma.

 

Maksymalna temperatura 83 stopnie. Czy to już za wysoko na bezpieczne funkcjonowanie?

W grach takiej temperatury nie zanotujesz co w syntetykach.

 

na razie odpuszczam nową pastę

To nic nie da,jak napisali koledzy ten Haswell to słaby proc do OC,co innego już jest w Refresh.

Link to post
Share on other sites

 

 

W grach takiej temperatury nie zanotujesz co w syntetykach.

 

Ok, to do jakiej temperatury w prime 95 (test small FTT) będzie bezpiecznie?

 

 

 

nic nie da,jak napisali koledzy ten Haswell to słaby proc do OC,co innego już jest w Refresh.
 

 

Cholera, a jak go brałem to wszędzie pisali, że się dobrze kręci :)...


Ok, więcej niż 4,2 GHz nie wyciągnę, przy 4,3 musiałem tak podbić V, że temperatury były ponad 86 stopni. W takim układzie niestety mogę wyciągnąć jedynie 4,2 przy ok, 1,19V, a temperatury są ok. 80 stopni (od maks 74 na najchłodniejszym rdzeniu do 82 na najgorętszym) - prime 95 - small FTT - 2,5 godziny. Szkoda.

Link to post
Share on other sites

Kręci się nieźle, choć zależy od sztuki ale problem jest z ich chłodzeniem. Twoja się zdaje być przeciętna. Jeśli osiągniesz 4.5ghz nie przekraczając 1.3V możesz uznać że jest przyzwoicie. Mi się trafiło dobrze, bo przy vcore 1.15V i vccin 1.50V mam stabilne 4.5ghz a temperatury znacząco mniejsze niż przy napięciach powyżej 1.2V. Radykalnym rozwiązaniem jest zdjęcie ihs i wymiana pasty pod nim, na yt masz sporo filmików - oczywiście jeśli się odważysz na tak ryzykowny zabieg. Samego OC nie poprawisz bo pewnie 4.6 to będzie max tej sztuki ale taka wymiana daje czasem nawet 20*C spadek temperatur, więc zamiast na 4.3 mógłbyś go trzymać na 4.5 bez zmiany chłodzenia na wydajniejsze.

Temperatura w prime95 nie powinna przekraczać 85*C, jak czasem skoczy na 88-89*C to nie tragedia ale powyżej 90*C na powietrzu te procesory robią się mocno niestabilne. W normalnym codziennym użytkowaniu nie powinieneś wtedy osiągać więcej jak 60-kilka stopni, co jest bardzo rozsądnym poziomem. Czasem te 200-300mhz nie warte zachodu, kasy i nerwów.

Link to post
Share on other sites

Sam na pewno nie podejmę się operacji o której piszesz. Widziałem te filmiki na YT. Na pewno bym coś spieprzył...

 

Myślisz, że max 85 stopni w prime95 będzie ok i bezpiecznie? W takim razie mogę jeszcze popróbować z 4,3 GHz.

 

Eniłej, dzięki za feedback. Teraz czas na podbicie GTX 770 :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...