Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze monitora do gier


Recommended Posts

Witam.Oto moje propozycje monitora :http://www.agito.pl/monitor-asus-24-led-vg248qe-2492-682293.html

http://www.morele.net/monitor-iiyama-gb2488hsu-gb2488hsu-b1-636024/

http://www.morele.net/monitor-lg-24gm77-b-667851/

Jak myslicie który z monitorów będzie najlepszym wyborem ?

1.Czy trzeba mieć przewód DisplayPort aby móc ustawic w monitorze odświeżanie 144Hz?

Edytowane przez sniperghost13579
Link to post
Share on other sites

też mi się wydaje że LG to najlepszy wybór

 

To się nie musi wydawać nawet. To są fakty ;)

 

Minusy Iiyamy GB2488HSU

 

1. Nie mozna stosowac overdrive i directdrive jednoczesnie - poważna wada dla mnie jak na monitor do grania

2. Nie ma opcji 'Motion Blur Reduction'

2. Biały wpada w delikatną żółć w tym monitorze niezależnie od ustawień.

4. Konkurencja daje lepsze opcje w tej cenie wśród monitorów TN 144Hz

5. Wyższa jasnośc minimalna niż LG

 

Minusy Asusa VG248QE

 

1. Silne PWM, dużo osób skarzy sie nawet po krótkim czasie na ból oczu

2. Problem z kolorem czerwonym.

Edytowane przez Michal86
Link to post
Share on other sites

co to jest overdrive i directdrive?

Motion Blur Reduction?

 

Wpisz w google, jest cała masa informacji o tym. Nie będę Ci przecież przeklejał tutaj.

Ma wady. Jest TN'ką, ma słabe kolory i słabe kąty, ale i tak jest prawdopodobnie najlepszym monitorem TN 144Hz bez G-Sync.

Edytowane przez Michal86
Link to post
Share on other sites

Zdecyduj najpierw jaką matrycę chcesz?

 

Główne ich wady to:

 

TN - bardzo słabe kolory, słabe kąty, słaba czerń

AMVA, VA - smużenie,

IPS, PLS - srebrzenie- Backlight Bleed/IPS Glow, słaba czerń - jeszcze gorzej niż na TN

 

Główne ich zalety to:

 

TN - szybkość reakcji matrycy, niski input lag, idealne do szybkich gier, teoretycznie brak smużenia

AMVA - dobre kolory, super czerń

IPS - bardzo dobre kolory, super kąty

 

Jeżeli chodzi o TN'ki to nie polecam ani BenQ XL2411Z, XL2420Z, XL2720Z. Są to nie liczne z TN'ek, które mają słabsze kolory nawet od innych TN'ek - bardzo wyblakłe. Potwierdza to takze recenzja na PRAD.DE, w której jest napisane, że kolory sa dziwnie słabe nawet jak na TN. Nie polecam też Asus VGE248QE ze względu na problemy z kolorem czerwonym oraz dość mocny flickering! Ponadto jeżeli zdecydujesz się na monitor 120Hz, pamiętaj że musisz mieć odpowiednio mocny sprzęt do takiego monitora. W innym wypadku lepszym wyborem jest 60Hz. Oczywiście sa też TN'ki 60Hz np. IIyama GE2488HS - którą to proponujesz. Jest to chyba najlepsza opcja z TN 60Hz, ale sam monitor ma też swoje wady np. brak regulacji wysokości i oczepianej nozki monitora. Sam monitor nie obraca się, chyba ze razem z nogą. Matryca jest ~9cm nad blatem.

 

Jeżeli chodzi o IPS'y to problemem będą tutaj gry, które mają ciemne sceny. W ciemne gry na takich monitorach gra się strasznie, gra potrafi stracić cały klimat. Oprócz tego, że w IPS'ach, PLS'ach nie ma koloru czarnego to na czarnym tle mogą pojawić się rózne kolorowe plamy i dość mocne przejasnienia. Podsumowując... grasz w ciemne klimatyczne gry ( np. horrory ? ), to nie za bardzo jest monitor dla CIebie.

 

Natomiast AMVA, VA mają dość dobre kolory, przeważnie są dobrze podświetlone i mają super mega czerń oraz ekstra kontrast. Jednyny minus to smużenie. Ale jeżeli nie wiesz jak wygląda smużenie to może Ci nawet nie przeszkadzać. Są też tacy, którzy nie mogą tego znieść. Monitory te nie zabardzo nadają się do szybkich gier - no może oprócz eizo FG2421.

 

 

Z IPS'ów, PLS'ów do gier najczęściej polecane są: Dell P2414H, Dell U2414H, Eizo FS2434, Eizo EV2450

 

Z AMVA, VA: BenQ GW2460HM, BenQ BL2410PT, BenQ GW2760HS, IIyama X/B2483HSU, Iiyama X/XB2783HSU, Eizo FG2421

 

Z TN: Np. ASUS ROG PG278Q, LG 24GM77, BenQ RL2455HM(słabe kolory), Iiyama GE2488HS-B1.

 

Powyżej moznaby dopisać jeszcze kilka monitorów jak chociazby Foris FS2333 (ale celowo je pominąłem bo nie są flicker-free)

 

Optymalnym rozmiarem do 1920x1080 są 24 cale. Oczywiście to zalezy też w jakiej odległości od monitora siedzisz. W każdym bądź razie poczytaj sobie o wielkosci plamki w zależnosci od wielkości monitora i jego rozdzielczości.

 

Przy zakupie monitora warto zwrócić dodatkowo uwagę na kilka rzeczy:

 

1. Czy zostało Używte PWM w monitorze, czy monitor jest flicker-free?

2. Na ile monitor pozwala zejść z jasnością. Niby optymalne jest 120cd/m2, ale dla mnie minimum nie powinno być większe jak 80 cd/m2.

 

Jeżeli zainteresuje Cię jakisś monitor poczytaj sobie recenzje na:

 

tftcentral.co.uk

prad.de

digitalversus.com

pcmonitors.info

 

oraz opinie użytkowników na różnych forach (którzy wiedzą co piszą ;) ) - jest dużo tematów takich jak Twój

 

Poza tym poczytaj dołączone poradniki na forum

Edytowane przez fxjerzy
Link to post
Share on other sites

Witam Panowie. 

 

Widzę że w powyższej liście jest wymieniony Eizo FS2434 i tutaj mam pytanie (bo rozważam jego zakup), czy ktoś miał personalnie z nim do czynienia. O kolory raczej się nie martwię bo to IPS (na pewno lepszy niż AMVA+). Zależy mi na informacji czy ekran nie wypala oczu. IIyama jaką mam od kilku dni po prostu albo ma ładne kolory (choć wyblakłe w porównaniu do IPS'ów) i pali gały albo kolory robią się mdłe kiedy schodzi się z jasnością. 

 

Eizo dobra firma więc jeśli ekran jest dla graczy to chyba podświetlenie nie powoduje ślepoty. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...