Skocz do zawartości

Windows 7 error Kernel Power 41 (63)


Recommended Posts

Od paru miesięcy nęka mnie dość dziwny błąd, który powoduje zawieszanie się komputera. Co ciekawe komputer zawiesza się w momencie kiedy nie jest zbytnio obciążony, np. podczas pisania w open office, przeglądania internetu itd. Nie zdarzyło mi się, aby zawiesił się podczas gry. Zawieszki pojawiają się z różną częstotliwością, czasem jest spokój przez kilka dni, innym razem dzieje się to kilka razy na dzień.

Oto szczegóły ostatniego błędu Kernel Power 41 (63):

- System

  - Provider

   [ Name]  Microsoft-Windows-Kernel-Power
   [ Guid]  {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4}
 
   EventID 41
 
   Version 2
 
   Level 1
 
   Task 63
 
   Opcode 0
 
   Keywords 0x8000000000000002
 
  - TimeCreated

   [ SystemTime]  2015-01-14T20:32:46.975609600Z
 
   EventRecordID 146312
 
   Correlation
 
  - Execution

   [ ProcessID]  4
   [ ThreadID]  8
 
   Channel System
 
   Computer Shadowed
 
  - Security

   [ UserID]  S-1-5-18
 

- EventData

  BugcheckCode 0
  BugcheckParameter1 0x0
  BugcheckParameter2 0x0
  BugcheckParameter3 0x0
  BugcheckParameter4 0x0
  SleepInProgress false
  PowerButtonTimestamp 0



Specyfikacja komputera:
CPU: AMD Phenom II X3 720 @ 3.6Ghz + Zalman Performa
MOBO: MSI 870-C45
RAM: (2x) OCZ3V1333LV2
GPU: ASUS HD 7790 DirectCU II
HDD: Samsung HD502HJ
DVD: ASUS DVD-E616A2
PSU: SuperFlower SF-550P14XE
CASE: CoolerMaster Elite 330
OS: Windows 7 Home Premium 64 bit

Ostatnio wymieniane podzespoły to zasilacz i karta graficzna, obawiam się, że chodzi o któryś z nich...

Dodam, że próbowałem przeczyścić komputer, sformatować dysk i zmienić sterowniki do karty graficznej, niestety bez rezultatu.

Proszę o poradę ;)

Link to post
Share on other sites

@mklabs

Dotychczas nie miałem problemów wynikających z podkręcania procesora, ale masz rację nie próbowałem jeszcze przywrócić domyślnego taktowania, a sprawdzić nie zaszkodzi. Jest jakiś test, dzięki któremu możnaby się upewnić czy to na pewno zasilacz? Pamiętam, że podczas o/c testowałem stabilność Orthosem, Super PI i jakimiś innymi programami, ale nie jestem pewien czy nadają się też do testowania zasilacza.

Dodam, że przed zakupem zasilacza konsultowałem się na forach internetowych i doradzono mi właśnie ten model. Podobno bez problemu miał udźwignąć obecny zestaw i przyszły upgrade.

Link to post
Share on other sites

Do testu zasilacza jest dobry OCCT. Uruchamiasz program, aktywujesz zakładkę PowerSupply i klikasz na ON. Zrób test około 10 min. powinno wystarczyć.

 

Kernel Power 41 (63)
zostaje zapisany w dzienniku zdarzeń również po resecie systemu, który załączasz w trakcie zwiechy. Swojego czasu miałem podobne zachowania Windows 7 64 bit. winne były sterowniki karty graficznej i wtyczka w Firefox adobe flash. Co ciekawe działo się to tylko w systemie 64 bit. Pomogło odinstalowanie najnowszych i  zainstalowanie sterowników ze strony ASUSA.
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Nie odzywałem się przez parę dni, gdyż niedawno byłem zmuszony zrobić format i o dziwo problemy ustąpiły. Niestety wczoraj ponownie przytrafiła mi się seria zwiech, więc zgodnie z zaleceniami przeprowadziłem test w OCCT.

 

linia 3.3V

linia 5V

linia 12V

 

Co do sterowników do karty graficznej to używam najnowszych, pobranych ze strony ATI, wcześniej próbowałem starszych wersji, ale bez rezultatu.

Co do wtyczki flash to coś może być na rzeczy (zawieszki często przydarzają się podczas przeglądania stron internetowych), ale nie wiem w jaki sposób to zweryfikować?

Link to post
Share on other sites

Co do napięcia 12 V, to te wskazania są niedorzeczne. Powinno być minimalnie 11,40 V. Aby być pewnym wartości napięć zastosuj to: http://forum.benchmark.pl/topic/78009-pomiar-napi%C4%99%C4%87-na-zasilaczu/. Co do sterowników, tak jak wyżej, zainstaluj ze strony producenta, jeżeli udostępnia. Najnowsze nie oznacza, że najlepsze. Instalację sterowników grafiki przeprowadź po uprzednim odinstalowaniu obecnych i wyczyszczeniu np. Driver Sweeper. Poradniki co i jak są w sieci. Wtyczkę flash możesz wyłączyć w przeglądarce i potestować sprawność systemu. Zobacz w podglądzie zdarzeń systemowych i aplikacji czy niemasz zapisanych błędów czasowo przed Kernel Power 41 (63).

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

@UP

Nie mam miernika, więc nie przeprowadzę na własną rękę pomiaru. Co do sterowników to masz na myśli najnowsze jakie udostępnia producent (http://www.asus.com/pl/Graphics_Cards/HD7790DC2OC1GD5/HelpDesk_Download/) czy te które miałem na płytce dołączonej do GPU? Co do wtyczki flash to nie omieszkam sprawdzić przy następnej zawieszce.

Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem dziennik zdarzeń pod kątem innych błędów pojawiających się wraz z zawieszeniem komputera i zaobserwowałem następujący komunikat:

WMI (10)

Event filter with query "SELECT * FROM __InstanceModificationEvent WITHIN 60 WHERE TargetInstance ISA "Win32_Processor" AND TargetInstance.LoadPercentage > 99" could not be reactivated in namespace "//./root/CIMV2" because of error 0x80041003. Events cannot be delivered through this filter until the problem is corrected.

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

@UP

Zainstalowałem tego fixa, ale błąd nadal się pojawiał.

 

Wcześniej przeoczyłem jeszcze informację, że error może być spowodowany wtyczką flash i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Po przestawieniu wtyczki w tryb "pytaj o aktywację" błąd wyskoczył mi tylko raz (a funkcjonuję tak już drugi tydzień), kiedy konieczne było uruchomienie wtyczki, aby obrzejrzeć filmik na youtubie. Macie jakiś pomysł jak naprawić flash playera, aby nie powodował błędu? Przeglądając panel sterowania zauważyłem, że Flash Player figuruje tam jako 32-bitowy, choć dam głowę, że ściągałem wersję 64-bit, może to jest przyczyna?

Link to post
Share on other sites

To zależy jakiej używasz przeglądarki. Firefox istnieje tylko w wersii 32 bitowej. Jest to niestety urok systemu 64 bitowego w takiej konfiguracji. Też od czasu do czasu zdarzają mi się przycinki w Firefox, ale kończy się to na informacji, że wtyczka flash uległa uszkodzeniu i nie ma to wpływu na pracę całego systemu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jak masz podpięty monitor, jakie wyjście, używasz przejściówki? Jaką masz wersję bios płyty głównej? W asus gpu tweak sprawdź, czy nie ma nowego biosu do karty graficznej.

Instalowałeś na nowo system, bo nie jestem pewien, co według Ciebie oznacza "sformatować dysk"?

Edytowane przez vicodin
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

@UP

Jeśli masz możliwość to zrób tak jak ja i pożycz od kogoś sprawne podzespoły, co do których masz wątpliwości, zainstaluj i po paru dniach będziesz wiedział z czym jest problem. Ja straciłem parę dni na diagnostykę poszczególnymi programami i nic to nie dało, dopiero zainstalowanie starego zasilacza, a potem starej karty graficznej pokazało z czym jest problem. W moim przypadku było o tyle łatwo, że byłem na 90% pewien, że winny jest jeden z tych dwóch podzespołów, bo niedawno je wymieniłem.

Link to post
Share on other sites

pożyczyć podzespołów nie mam skąd ale...nie wiem czemu intryguje mnie listwa.ma już z 20 lat,niedawno mrugał w niej włącznik i były samoczynne wyłączenia i włączenia komputera (jednocześnie reszta sprzętu podpięta pod to samo gniazdko-tv i router- zachowywała się ok) a teraz nie mruga i jest spokój...nie wiem czemu nie mruga ale wiem że się nie wyłącza co mnie baaaardzo cieszy...nie chwalmy jednak dnia przed zachodem słońca :)


dziś historia się powtórzyła przy ładowaniu windowsa-pół minuty po włączeniu power po nocy(czyli komputer był zimny jak trup)....

wkurzyłem się,zacząłem grzebać w internecie i znalazłem m .in. to:

 

 

podbijam temat-może pomoże innym i mnie.zastosowałem się do zmian-pożyjemy zobaczymy jak będzie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...