Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Chciałem zakupić nowe głośniki do mojego pokoju o wielkości 15 m2. Mój budżet wynosi około 1500 zł - ale wiadomo im mniej tym lepiej.

Obecnie posiadam Edifier-y Studio 6 R2600, jednak brakuje mi w nich basu szczególnie tego niskiego. Wcześniej posiadałem Logitechy Z-623 (oczywiście satelity grały o co najmniej dwie klasy gorzej), ale bas był dobry (schodził zdecydowanie niżej) tylko do 50%, bo później po prostu zaczynały pierdzieć :P.

Słucham głównie Hip-hopu (Body Head Bangerz, Lil Wayne, T-Pain, Ying Yang Twins itp.), Dubstepu, ale czasami znajdzie się jakiś kawałek Rockowy, lub cokolwiek innego co wpadnie mi w ucho :).

Czytając sporo wątków na forum, chyba jedyną ciekawą propozycją były by Edifier S730 lub Edifier S530D - ciekawy jestem jaka jest różnica w brzmieniu tych modeli (oprócz głośności, która nie jest taka ważna bo i tak mieszkam w bloku :P) i ewentualne porównanie brzmienia basu (czy np. schodzi niżej) w stosunku do Z-623.

Jeśli ktoś ma oczywiście propozycje innych zestawów to proszę pisać - z chęcią sprawdzę inne propozycje. Zestawy 2.0 wraz z wzmacniaczem raczej odrzucam na początku, bo musiałbym raczej dokładać do tego Subwoofer.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam :).

Link to post
Share on other sites

Myślę że dobre kolumny 2.0 + wzmacniacz były by najlepszym wyjściem, jeżeli boisz się że braknie Ci basu, sprawdz kolumny polskiego producenta STX F-360n .Posiadają one 2x przetworiniki z 27cm wooferami na jednej kolumnie co pozwoli naprawdę przyłożyć basem. Bedziesz mógł się cieszyć fajnym i potężnym basem który nie ma charakteru subwoofera.Chociaż obawiam się co do wielkości twojego pokoju może okazać się zbyt mały ;( .

Link to post
Share on other sites

ph3nom - dzięki za odpowiedź - niestety zapomniałem wcześniej dodać, ale raczej takie kolumny podłogowe odpadają - bo nawet jeżeli chciałbym to i tak nie było by na nie miejsca w pokoju. Jeśli znalazł by się jakiś zestaw 2.0 to wielkość kolumn powinna odpowiadać moim obecnym Edifierom, lub być troszkę większe - więc wątpię żeby coś tej wielkości (bez Subwoofera) miało bas taki jak znajdę w zestawach 2.1.

Link to post
Share on other sites

No właśnie - a czy jest może sens w zakupie Subwoofera aktywnego do obecnych głośników? W dużym skrócie zależy mi po prostu, aby zachować bas taki jak miałem wcześniej w Z-623 (oczywiście super by było gdyby schodził jeszcze niżej i nie wysiadał przy 50% mocy) i jakość reszty pasma z obecnych Edifierów. Nic więcej do szczęścia mi nie potrzeba, a im mniejszy koszt całej inwestycji tym lepiej :).

Link to post
Share on other sites

No racja, pisałem przecież, że jakość basu z Z-623 kończy się na poziomie 50%. Mimo tego, że obecne głośniki mam już jakiś czas to ciągle mi brakuje tych najniższych partii basu - dlatego głównie szukam zestawu 2.1, który zagra jak najlepiej oczywiście w klasie głośników komputerowych - gdybym miał więcej miejsca w pokoju pewnie zdecydowałbym się na jakiś większy zestaw 2.0. No i nie zależy mi na samym łupaniu, bo jeśli by tak było to nawet nie myślał bym o wymianie Logitechów :P.

Edytowane przez koszatniczki555
Link to post
Share on other sites

pokoju o wielkości 15 m2

Za mała powierzchnia. Niski bas będzie za ścianą lub po odbiciu będzie się znosił.

 

jakość basu z Z-623 kończy się na poziomie 50%

Żeby coś się skończyło, to pierw musi się zacząć. Z623 to tak jak prawie każdy inny pierdzitech - puste buczypudło.
Link to post
Share on other sites

Miałem na myśli to, że po prostu po przekroczeniu 50% głośności po prostu subwoofer zaczyna pierdzieć :P. Nie miałem okazji posłuchać jakiegoś naprawdę dobrego subwoofera, więc ciężko mi porównać do czegoś Z-623 wiem tylko tyle, że moim zdaniem bas w nich schodzi niżej, niż w Edifierach R2600 - a reszta pasma z pewnością jest sporo gorsza.

 

Lukson - czytając Twoje wcześniejsze wypowiedzi widzę, że masz spore doświadczenie w kategorii głośników, nie tylko 2.1 - mógłbyś mi doradzić co w takim razie według Ciebie lepiej się sprawdzi w moim metrażu Edifier S730, czy Edifier S530D (będzie nimi jakaś różnica oprócz głośności?), czy jakiś inny zestaw 2.1 do 1500zł?

Edytowane przez koszatniczki555
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze trzy ostatnie pytania - czy do S530D warto dokupić lepszą kartę muzyczną, czy wbudowana w MSI Gaming 7 (Realtek ALC 1150) będzie wystarczająca i czy warto będzie podłączać głośniki przez złącze cyfrowe (będzie to miało jakiś w ogóle wpływ na dźwięk?). A miałeś może okazji posłuchać tych Edifierów? (ciekawy jestem porównania ich niskich tonów do Z-623, bo reszta pasma powinna być sporo lepsza).

Edytowane przez koszatniczki555
Link to post
Share on other sites

W takim razie moja propozycja to zakup subwoofera aktywnego.

Zobacz na używanego zamkniętego REL T5 albo Velodyne CHT-8Q

Przy takim pomieszczeniu i tak lepiej by się sprawdziło dobrze rozstawione 2.0, nawet podałem wyżej propozycję.

Edytowane przez Darkknur
Link to post
Share on other sites

Darkknur - zakup subwoofera raczej byłby dla mnie nieopłacalny - po 1 wydam cały budżet, a po drugie nie wiem czy obecne Edifiery zagrają, aż tyle lepiej od S530D.

kamil5530 - Właśnie liczę na ten lepszy bas :) - a czy możesz wyjaśnić czym będzie spowodowany ten metaliczny dźwięk na złączu cyfrowym?

cooger - Jasne, że o masaż klaty się nie obrażę - ale nie chcę, aby dobrą jakość przedstawiał tylko subwoofer - a reszta pasma do niczego się nie nadawała ;).

Link to post
Share on other sites

Nie napisałem, że R2600 zagrają gorzej od S530D - moim zdaniem nie będzie między nimi dużej różnicy jak w porównaniu z moim przejściem z Z-623 do R2600. Gdyby nie brakowało mi niższego basu w R2600 to z pewnością bym ich nie zmieniał, a mam nadzieję, że S530D mi to zapewni :).

Link to post
Share on other sites

Według mnie głupota, zamieniasz siekierkę na kijek.

Poza tym w 15m2 nie otrzymasz naprawdę niskiego zejścia.

 

Według mnie skoro upierasz się przy basie to powinieneś sprawdzić subwoofery aktywne za ~1000zł używane. Nie wydasz całego budżetu, a jakiś podstawowy model można wyrwać.

W każdym elemencie będzie to lepsze niż S530.

Edytowane przez Darkknur
Link to post
Share on other sites

Przy takim metrażu bas będzie... ale za ścianą.

340m/s dzielone przez 40Hz daje 8 metrów. Takiej długości jest fala dźwiękowa. Im niższa częstotliwość tym fala staje się dłuższa.

15mk2 to 3x5m a to szybko licząc daje około 6m przekątną czyli częstotliwość rezonansowa pomieszczenia wyniesie około 60Hz.

Tym samym o niskim basie można zapomnieć a jeżeli już to będzie to buczenie bo wraz ze spadkiem częstotliwości spada efektywność. Potrzeba naprawdę mocny subwoofer, żeby zagrał na 30Hz i był odcięty właśnie w granicach częstotliwości rezonansu pomieszczenia.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...