Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Jakiś czas temu zamówiłem części do komputera. Były to kolejno:

 

- MSI B75MA-E33

- Intel Core i5 3570

- HyperX Fury 2x 4 GB RAM (HX316C10FK2/8)

- ASUS Radeon R7 260X

- WD Black 1 TB @ 7200 rpm

- Corsair CX 500

 

Wszystko prawidłowo podłączyłem, zasilanie do dysku, napędu i rozdzieliłem 8-pin od zasilacza na której widniał napis CPU do 4-pin, aby podłączyć go do płyty głównej, tak samo z 24-pin.

 

Początkowo chciałem przegrać pliki ze starego dysku, więc podpiąłem i jego. Normalny format, Windows 7 Ultimate x64. Po jakimś czasie użytkowania komputer całkowicie freezuje się. Nie działa mysz, klawiatura - tylko obraz zostaje na chwilę, po czym PC się restartuje.

 

W podglądzie zdarzeń - po 2 krotnej takiej sytuacji widnieje 2x Kernel-Power error.

http://i.imgur.com/OXAB5TZ.png

 

Czytając o tym w internecie, większość osób "zwala" winę na zasilacz, jeszcze indziej proponują wyłączyć AMD Audio w zakładce systemowej dźwięk ze względu na możliwy konflikt (każde z 6 ukrytych AMD Audio) oraz sam Głośnik mają podaną tą samą lokalizacje.

 

Po wyłączeniu AMD Audio, komputer mimo wszystko dowalił znowu z tym samym freezem, kończąc na tym samym błędzie. Temperatury podzespołów są idealne, w BIOSie przywracane nawet domyślne ustawienia. Udało mi się nawet pobrać HD Tune i przetestować dysk. Brak jakichkolwiek błędów.

 

Pewne osoby, które zrzucały winę na zasilacz twierdzą (posiadają i5 bądź i7) że gdy procesor jakby załączanie 2 kolejnych rdzeni powodowało freeze. Mimo wszystko Corsair CX 500 powinien dać radę z głupim i5 3570 i Radeonem R7 260X. Swoją drogą zgłosiłem już zasilacz pod wymianę.

 

Jakieś pomysły? Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Przyczyn rzeczywiście trzeba szukać w zasilaniu. Ale zanim odeślesz zasilacz zdemontuj chłodzenie i sprawdź podstawkę LGA czy pod procesorem nie masz jakiś zbrudzeń np. z pasty albo wykrzywionych pinów. Jeśli tam jest wszystko ok. Zrób aktualizację biosu płyty głównej tu zalecam ostrożność. Aktualizację przeprowadź najlepiej z poziomu bios. Gdyby te czynności nie przyniosły poprawy. Do sprawdzenia jest zasilacz i grafika. Wyciągnij tego Radeona i popracuj trochę na zintegrowanej karcie sprawdzisz czy przypadkiem grafika powoduje problemów. 

Link to post
Share on other sites

Mam podobny problem, pisałem tutaj ok 6 dni temu. Żadnych konkretnych informacji nie uzyskałem, natomiast w internecie naknąłem się na kilka sposobów na ten problem.

 

1. changed RAMs (tego nie robiłem z racji że mam jedną kość)
2. downloaded slimdrivers, updated everything. (tego nie robiłem)
3. DEVICE MANAGER > disabled 1 audio driver, so only one enabled (read it somewhere it worked for many ppl)
4. computer>properties>advanced system settings>startup and recovery>disable automaticlly restart
5. disable HIBERNATE cmd>powercfg /hibernate off (through regedit HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Control>Power>HibarnateEnabled put 0 (I read it that also disable Fast startup, since I could not find a fast startup on win7, I gave it a try)

 

Przez 6 dni miałem spokój aż do dzisiaj, warto spróbować może u Ciebie zadziała.

Edytowane przez aente
Link to post
Share on other sites

Sprawdziłem procesor i cooler, tam jest wszystko w porządku. Dalej pozamieniałem RAMy, wyłączyłem AMD Audio Driver w menedżerze urządzeń, zmieniłem ustawienia dotyczące automatycznego restartu komputera we właściwościach oraz zmieniłem parametr HibernateEnabled na 0 w regedicie.

 

Puściłem jakieś filmy, aby komputer się czymś zajął. No i od półtorej godziny na razie normalnie chodzi. Sprawdziłem przy okazji parametry napięcia w HMMonitorze. Wszystko wydaje się być w porządku za wyjątkiem linii +12V, która wygodnie ustawiła się na 8.2 V i ani pomyśli wskoczyć na 12.

 

Może faktycznie to jest powodem?

 

Edit: Niestety po sprawdzeniu multimetrem kilku złącz Molex oraz dwóch 4-pinowych wtyczek od zasilania procesora, multimetr pokazuje 12,2 V.

Edytowane przez viper277
Link to post
Share on other sites

Teraz wyjąłem jedną kość RAMu, nie mam więcej pomysłów w tym momencie. Dam znać jeżeli problem znowu nastąpi, bądź system będzie działać stabilnie. Jest to trochę denerwujące bo błąd zwykle pojawiał się randomowo, więc nie pozostaje nic prócz czekania.

Link to post
Share on other sites

HWMonitor czasami pokazuje błędnie, niektóre z czujników dlatego warto sprawdzić wskazania jeszcze innym softem dla potwierdzenia. Co do multimetru. Wiekowość robi pomiary napięcia na wtyczkach molex i przy nieobciążonym zasilaczu i niby wszystko jest wtedy ok. A to zupełnie nie daje obrazu czy zasilacz jest sprawny i czy jego moc jest dobrze dobrana do podzespołów. Sporo ludzi narzeka na lagi w czasie rozgrywki i nie są wstanie dojść przyczyny takiego stanu rzeczy. Przegrzewający się zasilacz będzie ograniczył prąd na swoich wyjściach by się nie uszkodzić(spalić) co w większości przypadków będzie się objawiać spadkiem płynności gry. Karta grafiki jest najbardziej prądożernym z podzespołów komputera i w pierwszej kolejności problemy zasilania będą wpływać na jej stabilność działania. Jeśli w grach najczęściej sprzęt się zawieszał to najprawdopodobniej przyczyną jest zasilacz. Ale nie można wykluczyć jeszcze innej przyczyny.   

Link to post
Share on other sites

W zasadzie do żadnej gry nigdy nie doszło, ponieważ raz zawiesił się tak o - na pulpicie, z włączoną przeglądarką w tle. Drugi raz na stronie internetowej, a raz podczas instalacji Steam. Podsumować można to w jeden sposób - czysty Idle. Ciekawe co byłoby gdyby faktycznie udało się coś zainstalować i zagrać. Spróbuje zainstalować z płyty jakiegoś Black Ops 2.

Link to post
Share on other sites

W tym UEFI taką opcję ciężko znaleźć. Przynajmniej ja jej nie widzę. Są tu tylko DRAM Reference Clock ustawiony na auto, DRAM Frequency również na auto, DRAM Timing Mode auto, Memory Fast Boot na enabled, Spread Spectrum też na enabled, DRAM Voltage na sztywno 1.488 V i OC Retry Count na 1.

Link to post
Share on other sites

W Hardware Monitor jest tylko to:

 

http://i.imgur.com/eanTr5M.jpg

 

Ale dalej jest zakładka ECO w której jest to:

 

http://i.imgur.com/WWDuFSI.jpg


Zainstalowałem sobie CoD4 dla testu, przeszedłem 4 misje i na razie stabilnie. Temperatury również - procesor maksymalnie 50, grafika do 60. Może faktycznie wyżej wymienione próby naprawy coś dały.


Edit: No i ponownie to samo. Wszystko świetnie działało, aż do dzisiaj. Przed chwilą ten sam błąd.

Edytowane przez viper277
Link to post
Share on other sites

Podczas testu w OCCT na Power Supply temperatura procesora w granicach 57-68 stopni, napięcie tak jak wcześniej pokazywało na komputerze - 3 oraz 5 idealnie, 12 znowu pokazuje tutaj 8. Z kolei co przykuło moją uwagę, to TMPIN0 (to jest temperatura socketu? Poprawcie mnie jeżeli się mylę) - temperatura podana na nim to 70-76 stopni. Test na razie trwa ok. 20 minut.

Link to post
Share on other sites

Miałem czas, także test z OCCT leciał przez 8 godzin. Nie było zawieszeń, wszystko w porządku.

 

Jednak chyba faktycznie poślę zasilacz na gwarancje. W zasadzie zgłosiłem już go wcześniej - i zmieściłem się w 3 dniowej tzw. natychmiastowej wymianie. Także jak zostanie on wymieniony, zostawię go włączonego na 3 pełne dni i okaże się czy błąd faktycznie leżał po jego stronie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Tak więc dzisiaj przyszedł kurier z nowym zasilaczem. Komputer wtórnie zmontowałem i na razie działa. Zobaczymy jak będzie dalej.


Dalej po wymianie zasilacza występuje identyczny problem. Tym razem komputer tak się zfreezował, że nawet przycisk od resetu nie działał. Jakieś pomysły?

Link to post
Share on other sites

Wszystko normalnie widać np. wczoraj przewijałem stronę w przeglądarce, zatrzymałem się żeby coś przeczytać. Po przeczytaniu chciałem jechać dalej no i na tym przygoda się skończyła. Klawiatura, mysz - wszystko się zacięło. Po jakiś 2 minutach sprzęt w końcu się zrestartował.

 

Mógłbym spróbować pobawić się w zamienianie kości RAM itd. Chociaż chyba zacznę od zamiany karty graficznej na mojego starego Radeona HD 4670 na jej starych sterownikach. Może to faktycznie konflikt sterowników.

Edytowane przez viper277
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Wyciągnąłem kartę graficzną i jedną kość RAMu. Komputer przez długi czas chodził bez żadnego problemu. Następnie włożyłem drugą kość RAMu i dalej przez dość długi czas komputer chodził bez problemu. Podkreślam, że od czasu rozmontowania nie miałem żadnego błędu Kernel-Power. Komputer mógł chodzić przez cały dzień i nic się nie działo.

 

Postanowiłem że wrzucę moją starą kartę, gdyż moje podejrzewania padły już na GPU wcześniej. Po podłączeniu HD 4670 i uruchomieniu komputera - obraz normalnie chodzi, ale tylko przez moment. Potem znika i dzieje się tak za każdym razem. Obraz trzyma maksymalnie 10 sekund, czy to wejdę do UEFI, czy to normalnie ładuje się system. Zaznaczam że HD 4670 nie wymaga 6 pinowej wtyczki. Kolejno, podłączyłem jakiegoś starego GeForce'a, również nie potrzebującego dodatkowego zasilania. Tym razem obraz nawet nie wstaje, po prostu nic się nie dzieje.

 

Dalej ponownie podłączyłem nieszczęsnego R7 260X, na razie bez sterowników. Podłączyłem dodatkowe zasilania i uruchomiłem komputer. Obraz, wszystko jest i na razie normalnie działa. Biorąc pod uwagę fakt że 6-pin pobiera maksymalnie 75W, a sama karta pobiera 115, a inne - nie potrzebujące dodatkowego zasilania wcale lub po chwili przestają działać - może jest to problem z płytą główną? Gdzie gubi lub bo prostu nie daje zasilania do kart graficznych, a R7 260X działa, bo dostaje zasilanie od samego zasilacza przez 6-pin, a gdy potrzebuje więcej - od płyty głównej - po prostu wszystko zawiesza.

 

Jak myślicie?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...