Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Komputer dla fotografa [3500 PLN]

fotograf obróbka photoshop. lightroom ps lr pc dla fotografa

• Zamknięty Temat jest zamknięty
72 odpowiedzi w tym temacie

#41 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 31 grudzień 2014 - 12:40

Mea culpa. Faktycznie zapomniałem o poprzedniej stronie. Tu jest pies pogrzebany- dla LR szybkość procka to podstawa, 3,5 a 4 MHz to spora różnica. W teorii. W praktyce tez powinna byc. Nie mam jak sprawdzić wiec na benchmarkach ( nomen omen) muszę polegać. Na swoim forum foto wątek założyłem rownież, żeby nie było.

Mam jeszcze pytanie dotyczące dysków. Różnica w cenie żadna ale co sądzicie o WD blue vs Seagate

• 0

#42 BlueMike

BlueMike
  • Trust me, I'm an engineer

• 4240 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 31 grudzień 2014 - 18:37

Wpisałem tego SPC Fera 2 bo Kajtek polecał

Tylko, że kajtek polecał go pod zablokowanego i7. Pod wersję z K ten Grandis to powinno być minimum.

A miedzy tym CPU SilentiumPC Grandis a Noctua NH-D14 też jest przepaść?

http://www.frazpc.pl...brej-cenie-test- patrząc na cenę wypada dość atrakcyjnie

Co do zestawu to ten zasilacz od BQ nie jest opłacalny w tej cenie. W tej cenie wolałbym nowszego CM G550M z mocniejszą linią +12V.

Cena RAMu też nie zachwyca. Wg mnie lepiej wziąć tańsze moduły np: Crucial Ballistix (taktowane 1600MHz), a dołożyć do np. znacznie solidniejszej, wyciszonej obudowy typu Fractal Define R4 / R5.

Różnica w cenie żadna ale co sądzicie o WD blue vs Seagate

Wg mnie to bez różnicy który model wybierzesz ;)

• 0
Ekspert działów: Zestawy komputerowe / Pełne zestawienie Ekspertów

#43 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 01 styczeń 2015 - 17:39

Co do zestawu to ten zasilacz od BQ nie jest opłacalny w tej cenie. W tej cenie wolałbym nowszego CM G550M z mocniejszą linią +12V.

Zmienię w takim razie zasilacz na ten. ALe mocy to on będzie miał chyba dużo za dużo co? Ale biorę go skoro polecasz. A, teraz patrzę, że ktoś mi doradzał też tego CM http://www.morele.ne...aab1-eu-612637/CO sądzisz Mike?

Chciałbym się podpytać ciebie o SSD> WIele osób mi doradzało takiego taniego crucialla http://www.morele.ne...100ssd1-645069/NIe ma on zbyt szybkiego zapisu ale nie wiem jakie to ma znaczenie gdy tylko Winda + PS+Lr będą na nim? Ja patrzyłęm na jakiegoś TOshibe, Samsunga(chociaż ostatnio test czytałem, który niebyt o Samsungu się pochlebnie wypowiadał) Plextory też ludzie chwalą

Użytkownik b_laszka edytował ten post 01 styczeń 2015 - 17:45

• 0

#44 BlueMike

BlueMike
  • Trust me, I'm an engineer

• 4240 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 02 styczeń 2015 - 00:27

Zasilacz 550W jak na zestaw bez GPU to owszem dość spory zapas. Wersja 450W też jak najbardziej się sprawdzi (i poradzi sobie nawet z bardziej wydajnymi GPU w przyszłości).

Crucial na dysk systemowy będzie OK. Rezygnujesz z dedykowanego SSD na scratch disk? W cenie zbliżonej do zestawu z proline można mieć 2 dyski SSD w konfiguracji jaką zaproponował kajtek:

Spoiler

• 0
Ekspert działów: Zestawy komputerowe / Pełne zestawienie Ekspertów

#45 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 11:29

Hej tak mogę ale: taki zestaw nie uwzględnia dysku do backupu. Chciałbym solidniejsze chłodzenie (i cichsze bo boję się, że to zaproponowane będzie głośne)-sam zwracałeś uwagę, że lepiej dorzucić. Chcę mieć płytę z nowszym czipsetem.

Co do scratch discu - ja głównie obrabiam w LR jak bedę przesuwał akcent w kierunku PS (oraz doczytam o optymalnej konfiguracji i cratch discach bo na razie jestem w  lesie ;-)) to zakupię drugi SSD. Powiedzmy, że mam ten komfort jeśli chodzi o $$ w późniejszym terminie. Nie będzie chyba problemu z podłączeniem?

Czyli reasumując na systemowy może być ten crucial?

Edit. Dopiero rozwinałem sobie listę podzespołów zrobioną przez ciebie. Hm, no jest lepsze chłodzenie, są 2 HDD. Wygląda super ciekawie, jedyne co to obawiam się, że ja po prostu nie wykorzystam teraz tego sratch disca bo mało z PS korzystam. Z tego co zrozumiałem to dysk na którym nic nie ejst normalnie przechowywane a jedynie zapisywane są kopie obrabianego pliku w trakcie jego obrabiania?

Chyba to twoje zestawienie będzie referencyjne z modyfikacją na teraz - crucialla pominę a wezmę Plextora na systemowy. Zaoszczędzone 289 przeznaczę na szybszy DDR ( albo dorzucę do monitora, który musze kupić). Ta konfiguracja powyżej jest z esc?

Kurde, chyba nigdy nie złożę tego kompa. Właśnie przeglądam wątek na moim forum fotograficznym i większość kolegów pisze, że zmiana pierwotnego wyboru i5 4690K na i7 4790K przy ograniczonym budżecie w przypadku fotografa mija się z celem. Uzasadnieniem jest głównie cena, która versus poprawa wydajności przy obróbce pojedyńczych zdjęć, jest zbyt wygórowana. Mike - co myślisz?Chyba skończę czytać fora ;-))))

Anyway - bardzo ci dziękuję za cierpliwość i pomoc.

Użytkownik b_laszka edytował ten post 02 styczeń 2015 - 12:09

• 0

#46 Darkknur

Darkknur
  • Dyskutant

• 172 postów

Napisano 02 styczeń 2015 - 21:28

Uzasadnieniem jest głównie cena, która versus poprawa wydajności przy obróbce pojedyńczych zdjęć, jest zbyt wygórowana

W LR przy pojedynczych fotach to nawet leciwy C2D sobie poradzi, nie ma tam żadnych cepożernych efektów.

Chodzi raczej o konwersję wielu RAW.

.

• 0

Intel i3 2100 @3,1ghz || Fera 2 || Foxconn H61MXV || MSI Radeon 7750 2GB G5 || Kingston HyperX 8GB 1600mhz || Thermaltake Smart 530 || Seagate 250GB  || Zalman Z3 PLUS || OS X 10.8.5 Mountain Lion & Windows 8.1.

#47 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 03 styczeń 2015 - 01:11

No nie do końca. Moj i7 z lapka sobie nie radzi (i7-2640M 2.8Ghz i 8mb DDR 1333 plus HDD 7200 RPM)

Użytkownik b_laszka edytował ten post 03 styczeń 2015 - 01:14

• 0

#48 kajtek.

kajtek.
  • yyyyyyyy ?

• 31776 postów

Napisano 03 styczeń 2015 - 10:28

Niby to i7 ale tylko 2 rdzenie / 4 wątki. 

• 0

#49 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 03 styczeń 2015 - 10:55

No tak. Wcześniej był post, że c2d da sobie spokojnie radę. Właśnie LR jest wymagający dość
  • 0

#50 Darkknur

Darkknur
  • Dyskutant

• 172 postów

Napisano 03 styczeń 2015 - 14:04

Co tam jest wymagającego ? Przy obróbce kilku-kilknastu zdjęć nie ma problemu, dopiero przy konwersji załóżmy zlecenia składającego się z 300 fotografii jest już problem, można spokojnie iść na zakupy i zjeść obiad, jak ktoś ma żółwia.

Przed chwilą zrobiłem test na 50 fotach załadowanych do LR'a, zużycie CPU przy konwersji 40-80% z wykorzstaniem HT.

No nie do końca. Moj i7 z lapka sobie nie radzi (i7-2640M 2.8Ghz i 8mb DDR 1333 plus HDD 7200 RPM)

Z czym dokładnie sobie nie radzi ?

• 0

Intel i3 2100 @3,1ghz || Fera 2 || Foxconn H61MXV || MSI Radeon 7750 2GB G5 || Kingston HyperX 8GB 1600mhz || Thermaltake Smart 530 || Seagate 250GB  || Zalman Z3 PLUS || OS X 10.8.5 Mountain Lion & Windows 8.1.

#51 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 03 styczeń 2015 - 14:34

BYć może to kwestia zasyfionego komputera? Właśnie patrzę że przy otwartej poczcie i chromie z kilkoma zakładkami mam zuycie RAM na poziomie 4 GB

A odpowiadając na pytanie-najbardziej nie radzi sobie np z użyciem spot removal - zużycie procka momentami sięga ponad 98%. Jak podokładam inne narzędzia plus odpalę NIk Software to mieli że hoho. Mowa o jednym zdjęciu.

• 0

#52 kajtek.

kajtek.
  • yyyyyyyy ?

• 31776 postów

Napisano 03 styczeń 2015 - 16:47

Ile głów tyle mądrych opinii .... jak wygląda zestaw nad którym się zastanawiasz w chwili obecnej ? 

• 0

#53 Darkknur

Darkknur
  • Dyskutant

• 172 postów

Napisano 03 styczeń 2015 - 22:32

BYć może to kwestia zasyfionego komputera? Właśnie patrzę że przy otwartej poczcie i chromie z kilkoma zakładkami mam zuycie RAM na poziomie 4 GB

A odpowiadając na pytanie-najbardziej nie radzi sobie np z użyciem spot removal - zużycie procka momentami sięga ponad 98%. Jak podokładam inne narzędzia plus odpalę NIk Software to mieli że hoho. Mowa o jednym zdjęciu.

Na C2D teraz nie mam jak sprawdzić, ale na obecną maszynę z sygnatury (aktualnie 8GB RAM) chciałem zawiesić NIK i wszystkimi narzędziami LR'a. Nie ma jak, to MUSI być jakiś syf w systemie, Photomatix też działa bezproblemowo. 

Po prostu nie wiem, czy jest do końca sens, żeby pakować się w i7, być może wystarczy piątka, a kasę odłoży się na modernizacje albo cokolwiek innego.

Użytkownik Darkknur edytował ten post 03 styczeń 2015 - 23:33

• 0

#54 RobMaz

RobMaz
  • Nowicjusz

• 14 postów

Napisano 03 styczeń 2015 - 23:03

Ile głów tyle mądrych opinii .... jak wygląda zestaw nad którym się zastanawiasz w chwili obecnej ? 

Własnie, można prosić o jakieś podsumowanie? Nie chcę zakładać nowego wątku, ponieważ mój brzmiałby podobnie(choć z większym akcentem na PS'a), więc z uwagą przeglądam kolejne odpowiedzi. Nie ukrywam jednak, że zacząłem już gubić finalną konfigurację...

• 0

#55 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 05 styczeń 2015 - 10:35

Tak to wyglada w chwili obecnej http://www.morele.ne...ry/info/gPyiN1/

Zestawieniekomputer_zps1c5a4643.jpg

I takie uwagi:

3. Jako zamiennik Crucial Ballistix Sport XT 16GB/1600 (taniej a nie mam pewnosci czy czybsze DDR znacząco wpłyną na obrobkę)

6. Jako zamiennik Corsair Carbide 200R Windowed - z Gelid Darkforce zrezygnowalem bo ma tylko jedno USB3 na froncie

9. Ewentualnie Noctua NH-D14 ale nie wiem czy jest sens

10. Być może i5 4690K zamiast i7 (cena) - nie moge się zdecydować

Nie bardzo rozumiem jak działa ta stacja dokująca na górze niektórych obudów. Może mi ktoś rozjaśnić?

Zrezygnowałem z RAID1 a więc i drugiego wew. dysku w zamian potrzebuję coś do backupu na zewnątrz. Rozumiem że 2,5 calowy dysk pod usb3? Co polecacie? A może 3,5'' jak np.: WD Elements Desktop 2TB USB 3.0?

I mała dygresja - trochę jestem zawiedziony bo przez wysoki kurs dolara nie ma co liczyć na tańsze części na poczatku roku ;-(

RobMaz - a ty na czym obecnie pracujesz?

Użytkownik b_laszka edytował ten post 05 styczeń 2015 - 13:54

• 0

#56 RobMaz

RobMaz
  • Nowicjusz

• 14 postów

Napisano 05 styczeń 2015 - 12:16

RobMaz - a ty na czym obecnie pracujesz?

Mój dotychczasowy sprzęt, oparty na leciwym i7 z niskim taktowaniem, przekazałem do innych celów w tzw. dobre ręce. Pozostał mi tylko SSD Seagate'a 120 GB, WD Passport zew. 1 TB oraz GeForce 760 GTX. Zainteresował mnie ten wątek, ponieważ dotyczy problemu pracy z narzędziami po które najczęściej sięgam (LR, PS, konwersja RAW'ów). Jednocześnie jestem wdzięczny za zwrócenie uwagi na taki niuans jak automatyzacja backupu danych - kompletnie o tym zapomniałem.... Pozwolę sobie z uwagą śledzić dalsze komentarze. 

• 0

#57 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 08 styczeń 2015 - 13:33

Teraz to ja czekam aż USD/PLN trochę lepiej bedzie wyglądało niż to usdpln_zps02a26c9f.jpg

• 0

#58 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 01 marzec 2015 - 15:36

Kurs poszybował a ja zmieniłem i7 na i5. Ostateczna wersja, którą jutro będę zamawiał wygląda tak:

http://www.morele.ne...ry/info/j1u6Eu/

• 0

#59 kajtek.

kajtek.
  • yyyyyyyy ?

• 31776 postów

Napisano 01 marzec 2015 - 15:55

Procesor na 4690K. Płyta na MSI Z97 G43. Corsair 200R to sitko. Zobacz na Core 3300 / Gelid DarkForce. 

Użyj kodów na darmowy montaż - patrz FAQ na głównej stronie ZK

• 0

#60 b_laszka

b_laszka
  • Autor tematu
  • Amator

• 43 postów

Napisano 01 marzec 2015 - 20:23

Procesor na 4690K. Płyta na MSI Z97 G43. Corsair 200R to sitko. Zobacz na Core 3300 / Gelid DarkForce. 

Użyj kodów na darmowy montaż - patrz FAQ na głównej stronie ZK

Z płytą zrobiłem błąd, dobrze, że zauważyłeś. Miała być ta podana przez ciebie.To samo z prockiem. Dzięki, a obudowę obczaję. Wziąłem tą co w zestawieniu bo kolega kupił i zadowolony. Ale przyjrze się. Pierwotnie chciałem x60 Gladiusa. NO ale ta core 3300 wygląda bardzo fajnie - prosta, bez bajerów i ma 2 usb 3.0 z przodu. Chyba ją wezmę

To po zmianie jest tak:

http://www.morele.ne...tory/info/AbtW/

Myślę tylko czy warto dopłacić do core 3500. Z tego co widzę różni się m.in tym, że ma regulację obrotów wiatraków.

Pamięć DDR taka może być Kajtek?

Użytkownik b_laszka edytował ten post 01 marzec 2015 - 21:10

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: fotograf, obróbka, photoshop. lightroom, ps, lr, pc dla fotografa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych