Skocz do zawartości

Aparat kompaktowy / bezlusterkowiec? ~~1000-1300zł


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Szukam aparatu do robienia zdjęć tzw "wszystkiego i niczego", nie mam jakiegoś konkretnego celu (Portrety, sport, macro~~), zdarza się również kręcić filmiki, lecz to sprawa drugorzędna. A szukając już przez jakiś czas natknąłem się na masę propozycji, bo jak to bywa w internecie.. ile osób tyle opinii. Dlatego pomyślałem, aby założyć swój własny temat i zapytać się wprost o to co najbardziej mnie interesuje, tak wiec przechodzę do sedna.

 

Interesował mnie cały czas aparat kompaktowy, ze względu na wielkość (oraz cenę, bo domyślam się, ze lustrzanka za 1300 zł, to kit jakich mało), lecz natknąłem się na Bezlusterkowce, hybrydy czy kompakt z wymienna optyka (nie wiem czy wszystkie 3 nazwy tycza się jednego typu aparatu). Z tego co wyczytałem i zrozumiałem, to jest to taki aparat kompaktowy z możliwościami przybliżonymi do Lustrzanek, a to zmieniło całkowicie spojrzenie na temat.. oraz stworzyło jeszcze większy problem w wyborze owego Aparatu.

 

Czy owe Bezlusterkowce~~ są rzeczywiście takie 'rewelacyjne' jak masę ludzi twierdzi, czy jakość w zdjęciach jest zauważalna?. No i najważniejsze - czy w takim przedziale cenowym dostane coś godnego polecenia?. Generalnie przedział cenowy nie jest sztywny, jeżeli znajdzie się coś przykładowo za 1500 naprawdę godnego uwagi, to jestem w stanie dołożyć bez najmniejszego problemu

 

Jeżeli chodzi o jakieś zagadnienia teoretyczne z fotografii, to w sumie jestem zielony, bo dotychczas nastawiałem się na zwykle "pstryki", zdjęcia z imprez czy pamiątki.. Lecz nie ukrywam, ze robienie zdjęć jest dla mnie taka mała pasja i wraz z kupnem nowego aparatu - zainwestuje również czas w naukę ;)

 

Liczę na wyrozumiałość oraz doradzenie/wytłumaczenie z grubsza co jak i gdzie :)

 

z góry Dziękuję Bardzo

Pozdrawiam!

Taaku.

Link to post
Share on other sites

Przeczytaj sobie ten temat, podałem w nim dużo informacji o zaletach i wadach bezlusterkowców.

To nie to samo co kompakt. Co do zasady bezlusterkowiec jest czymś w rodzaju lustrzanki, czyli aparatem zaawansowanym, który posiada możliwość wymiany obiektywu, często ma przy tym dużo akcesoriów. Różni się natomiast brakiem lustra i mniejszą budową.

Pytanie czy chcesz kupić dobry kompakt (aparat posiadający zintegrowany obiektyw) czy bezlusterkowca, a może lustrzankę

Jeśli aparat ma być nowy, w kwocie o której mówisz ciężko będzie wybrać coś z wymienną optyką, za to można kupić ciekawą używaną lustrzankę. Z drugiej strony w kwocie 1300-1500 zł można kupić już ciekawy kompakt z dobrym obiektywem.

Przeczytaj sobie również ten artykuł; Kompakty z jasnym obiektywem

Edytowane przez Cleaner_1980
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzieli za likni, przeczytane od deski do deski (wraz z wszystkimi podlinkami), delikatnie rozjasnilo mi to sytuacje, chociaz musze sie zapytac o jedno.

 

Mozna powiedziec, ze bardzo spodobaly mi sie owe Bezlusterkowce, dodatkowo widzialem jabłuszka zrobione przez jednego uzytkownika forum, ktory posiada NX1000 z obiektywem 20-50mm f/3.5 - f5.6 (nie mam pojecia co to za cyferki :D, zobaczylem sobie ceny NX1000 http://www.saturn.pl/strefa-connect-katowice/aparat-hybrydowy-samsung-nx1000-czarny-20-50-mm-,id-841055

Tak wiec jestem swiadom, ze kupujac bezlusterkowca jestem 'zmuszony' dokupic jakies dodatkowe obiektywy, lecz nie widze w tym zadnego problemu (nie musze kupowac ich od razu, moge na start pobawic sie tym co aktualnie bedzie, a jestem pewien, ze bede zadowolony tak czy inaczej, bo wczesniej mialem mozliwosc robic zdjecia z kompaktu, ktory nie przekraczal 300 zl, wiec roznica w zdjeciach bedzie kosmiczna i w pelni zadowalajaca nawet przy kitowym obiektywie). 

 

Tylko rodzi sie pytanie, czy aby na pewno wybor bezlusterkowca bedzie odpowiedni, czy moze kompakt bedzie lepszy (kupno lustrzanki odpada, gabaryty odstraszaja, jak sam napisales, z bezlusterkowcem jestes w stanie nawet idac do sklepu za rogiem, wziac aparat pod reke / do kieszeni i wyjsc).

 

http://www.ceneo.pl/Aparaty_cyfrowe_z_wymienna_optyka

Link to post
Share on other sites

 

 

z bezlusterkowcem jestes w stanie nawet idac do sklepu za rogiem, wziac aparat pod reke / do kieszeni i wyjsc).

Nie wiem czy tak do kieszeni sobie włożysz chyba,że od kurtki.Jak bedziesz miał w przyszłości np dwa dodatkowe obiektywy to gdzie je schowasz.. tez do kurtki ;)

W półśrodki się nie baw albo dobry kompakt z jasną optyką albo decyduj się na lustro.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak wiec mam rozumieć że lepiej zdecydować się po prostu na Kompakt? ale czy zdjęcia kompaktu w tym cenie będą ok? (nie wiem jak to określić 'ok' tak wiec... Na pewno nie będą porównywalne do Lustrzanki, ale czy będą satysfakcjonujące?) Pytam się dlatego, bo nie znam się za cholerę, zawsze myślałem, ze Kompakt to takie ubogie 'coś' dla tych, którzy nie maja czasu/kasy/ochoty bawić się w Lustrzanki :)

Link to post
Share on other sites
Tak wiec mam rozumieć że lepiej zdecydować się po prostu na Kompakt? ale czy zdjęcia kompaktu w tym cenie będą ok? (nie wiem jak to określić 'ok' tak wiec... Na pewno nie będą porównywalne do Lustrzanki, ale czy będą satysfakcjonujące?) Pytam się dlatego, bo nie znam się za cholerę, zawsze myślałem, ze Kompakt to takie ubogie 'coś' dla tych, którzy nie maja czasu/kasy/ochoty bawić się w Lustrzanki

Tu masz porównanie:

http://forum.benchmark.pl/topic/149415-aparat-do-2000-zl/.

 

 

to jakie kompakty

Kompakt - jasne szkło od 1.4/1.8f,ogniskowa od 24mm,makro od 1cm   o filmie nie piszę bo jest mniej istotny dla ciebie.

http://www.cyfrowe.pl/aparaty-cyfrowe-kompakty-zaawansowane,1,2,202.html i to co podał Cleaner

Edytowane przez mistrz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

a to może polecicie jakaś firmę?. bądź której unikać?. Czy nie ma czegoś takiego?


no to przejrzałem porównanie oraz Twój post 'do 2000' i wyłapałem kilka aparatów

 

Panasonic DMC-LX7 - 1359 zl

Canon PowerShot G15/G16 - 1590 zl

Panasonic DMC-LF1 - 1279 zl

Pentax MX-1 - 1500 zl

Olympus XZ-2 - 1459 zl (z tym modelem male problemy ze stanem)

Sony Cyber-Shot DSC-RX100 - 1619 zl (polecałeś RX100 II, lecz niestety kosztuje ponad 2000, a to już za dużo jak na moja kieszeń aktualnie, wyszukałem młodszą wersje i być może również jest godna polecenia).

 

Tak wiec z wszystkich aparatów, które polecacie wypisałem te, które jestem w stanie kupić. 1620 zl, przekracza mój budżet, lecz jeżeli będzie warty, to dołożę bez problemow. Jeżeli bylibyście w stanie napisać mi który jest 'najlepszy'? :) Byłbym bardzo wdzięczny!

Link to post
Share on other sites

To są dobrej klasy aparaty tkwią pewne różnice w ich specyfikacji to samo w użytkowaniu i ergonomii ,musisz sam zdecydować na czym tobie bardziej zależy.

 

 

nie mam jakiegoś konkretnego celu (Portrety, sport, macro~~), zdarza się również kręcić filmiki, lecz to sprawa drugorzędna.

Pomijając filmiki zwróć uwagę na makro od 1cm,kolejno to Światłosiła np  f/1.4-2.3 albo f/1.8 - 2.8 - mniej,lepiej sobie radzi w trudniejszych warunkach oświetleniowych.Ogniskowa obiektywu,ekwiwalent: np od 24mm do krajobrazów lub bardzo się sprawdza w małym pomieszczeniu np w bloku gdy chcemy zrobić rodzince zdjęcie co często się zdarza,że nie ma miejsca się cofnąć.Dzięki temu w połączeniu np z formatem 16:9 (prawie jak 22mm :) można naprawdę uchwycić w kadrze sporo osób.

http://canonlensblog.com/wp-content/uploads/2012/08/Viewin-angle-of-24mm-lens-vs-28mm1.jpg

Do niektórych aparatów możesz stosować dodatkowe akcesoria tj filtry,soczewki itp pierdoły,niektóre maja wbudowany filtr szary ND - zyskując dłuższe czasy naświetlania.

Kolejna fajna rzecz dla kogoś jak ty który zaczyna przygodę z fotografią a nie chce mieć większość fotek spartolonych,to przydatne  funkcje jak Auto bracket - polega na wykonaniu serii zdjęć przy automatycznej zmianie ekspozycji ale na te i inne możliwości aparatu musisz zaglądać do instr w pdf. lub poczytać na Optyczne.pl

Na https://www.flickr.com/search?sort=relevance&text=Canon%20PowerShot%20S120też możesz sobie luknąć na foty wpisując dany model.

Jesli szukasz koniecznie coś do kieszeni ala LF1 to jest jeszcze Canon PowerShot S120 a taki Canon PowerShot G1 X posiada filtr ND ale kiepskie makro a ekwiwalent od 28mm jak sam zauważysz coś za coś.

Edytowane przez mistrz
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziekuje bardzo za opisanie chyba najwazniejszych wartosci aparatow w sposob prosty :D. Na pewno sporo mi to da w poszukiwaniu tego 'jedynego'. To nic, bede musial poszukac specyfikacji wszystkich tych aparatow i zdecydowac ktory wybrac :).

 

Jedno pytanie, jezeli chodzi o swiatlosila - przykladowo w RX100 f/1.8 - 4.9 (pytanie brzmi nastepujaco, poczatkowa wartosc jest w granicach ktore podales, ale 2ga wartosc jest znacznie wieksza.. czy w takich przypadku taka rozbieznosc dziala na plus czy na minus aparatu?)

Link to post
Share on other sites

Pierwsza wartość to jasność przy najkrószej ogniskowej (najszerszy kąt) a druga przy najdłuższej (wąski kąt). Istotna jest jasność na obu końcach, ale ona silnie zależy od długości obiektywu, ciężko o jasny długi obiektyw w rozsądnych pieniądzach.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

ale 2ga wartosc jest znacznie wieksza.. czy w takich przypadku taka rozbieznosc dziala na plus czy na minus aparatu?)

Obiektyw

http://www.optyczne.pl/193.2-Test_aparatu-Sony_DSC-RX100_Budowa__jako%C5%9B%C4%87_wykonania_i_funkcjonalno%C5%9B%C4%87.html

 

Alternatywą może być DMC-FZ200  jednakowa jasność F2,8 w całym zakresie ogniskowych z 24-krotnym zoomem optycznym,ekwiwalent:25-600mm mieszczącym się w budzecie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No tak wiec.. Juz wiem o co chodzi z tym :) dziekuje bardzo :D Jak napisalem wyzej, bede musial znalezc odrobine czasu, przysiasc, porownac wszystkie specyfikacje, wybrac najlepsza, najlepszy wyglad :D no i podjac decyzje :). Dziekuje bardzo za kazda pomoc!


Panowie, a co powiecie o Nikon Coolpix P7800 ?

 

http://www.optyczne.pl/253.1-Test_aparatu-Nikon_Coolpix_P7800.html

 

Ewentualnie opisane w powyzszym tescie

 

Fujifilm FinePix X20?

Edytowane przez Taaku
Link to post
Share on other sites

 

 

Panowie, a co powiecie o Nikon Coolpix P7800 ? http://www.optyczne.pl/253.1-Test_aparatu-Nikon_Coolpix_P7800.htmlEwentualnie opisane w powyzszym tescie Fujifilm FinePix X20?

Nie widzę sensu płacić blisko 1800zł za te aparaty.Masz tańsze i bardzo dobre kompakty z których będziesz zadowolony jednocześnie przypominając tobie

 

 

wczesniej mialem mozliwosc robic zdjecia z kompaktu, ktory nie przekraczal 300 zl
  i wszystko w temacie.

 

Porównaj sobie i przekonaj sie,czy warto http://www.ephotozine.com/reviews/compact-cameras-31

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...