Skocz do zawartości

Po OC czarny ekran - wymiana płyty, wymiana CPU i nadal czarny ekran


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez szlapton,

Recommended Posts

Mam zagwozdkę. Otóż bawiłem się w OC by przyspieszyć ładnie dającego się kręcić E2160 na płycie Gigabyte GA-P31-S3G. CPU dał się bezproblemowo przekonać do pracy na 2,5 GHz, dalej nie puszczała pamięć DDR2 667MHz. Jej ilość (1GB) była też wąskim gardłem, więc kupiłem 2x2GB DDR2 800MHz. Po tej zamianie  (napięcie nadal na "auto") udało mi się podkręcić CPU do 2,7GHz. Dołożyłem też zewnętrzną grafikę w postaci pasywnie chłodzonego Radeona MSI HD4350, aby móc podłączyć komputer jednocześnie do monitora (na czas pracy) i do TV (na czas oglądania zdjęć, filmów). Zasilacz ma nominalne 400W (nie pamiętam producenta, ale żaden markowy). Zadowolony, że wszystko działa, że komp znacznie przyspieszył, wyłączyłem go. Następnego dnia uruchomiłem go, popracował 5-10 minut (uruchomił się Windows XP SP3, 32-bit), odpaliłem Firefoxa i po chwili nastąpił restart. Chłodzenie procesora jest większe i zakładam wydajniejsze od Intelowskiego, bo temp. podkręconego CPU nie przekroczyła 67 stopni (testowałem pod OCCT), więc podejrzewam, że to nie procesor. Zwłaszcza, że przy próbie ponownego uruchomienia mam dźwiękowy komunikat BIOSu o "nieprawidłowo zamontowanej karcie grafiki". Sam BIOS (w najnowszej wersji dostępnej na stronie Gygabyte) ma w kwestii wyboru grafiki dwie opcje - "użyj tylko wbudowanego GPU", lub "użyj zewnętrznego GPU, jeżeli jest zainstalowana" (co powinno oznaczać, że w przypadku braku zewnętrznego GPU używany jest układ wbudowany). Zewnętrzną kartę usunąłem (sprawdziłem ją w drugim komputerze i działa) a BIOS dalej krzyczy, że źle zamontowana grafika (ciągłe, długie piski) i ekran monitora/TV jest czarny. Jednocześnie uruchamiają się chłodzenie CPU, HD i CD. Reset CMOS-u nic nie zmienił. Pogodziłem się, że spaliłem płytę, bo jak można źle zainstalować wbudowaną GPU, i kupiłem płytę Asrock G41C-GS (gratis był szybszy od E2160, E4600). Przełożyłem na nią pamięć i chłodzenie CPU (wymieniłem pastę na CPU i chipsecie P41) i mam prawie to samo, bo ekran nadal czarny, tylko nic nie piszczy. Za to chłodzenie CPU wchodzi od razu na maksymalne obroty. Oczywiście HD i CD budzą się do życia. CMOSu jeszcze nie resetowałem (płyta była przed zakupem odpalana z E4600 i pamięcią DDR2 667MHz i bez zewnętrznego GPU), ale pamięć DDR2 800MHz winna chyba pójść bezboleśnie na 667MHz (nawet jeżeli nie została automatycznie wykryta jej wyższa od poprzedniej częstotliwość). Dzisiaj zresetuję CMOS i włożę E2160, ale jakoś ciemno to widzę... Nie pamiętam producentów ani dokładnych opisów np. kości pamięci, HD, zasilacza a nie mam ich teraz przed sobą. Wszystkie elementy składowe są używane i niedawno działały. Wszelkie pomysły i teorie spiskowe mile widziane.

Link to post
Share on other sites

Skoro teorie spiskowe mile widziane, to "nie wiem ale się wypowiem".

Możliwe, że w zasilaczu spaliła się jakaś sekcja odpowiedzialna za wyższe obciążenia, co w przypadku uruchomienia kompa daje możliwość wejścia do biosu, ale przy bardziej zaawansowanych obliczeniach już wymaga większej mocy i zasilacz nie daje rady, stąd ten problem. Tak mi się wydaje, generalnie wiadomo jakie jest podejście do niemarkowych zasilaczy. Mnie zjarały się w życiu trzy komputery, w każdym trzeba było wymieniać zasilacz. Bo nie ważne, czy przepięcie poszło od zasilacza, czy od karry graficznej, czy dysku. Dobry zasilacz powinien to w mig wyłapać i przerwać pracę. W moich przypadkach zasilacze były no-name i zdecydowanie była to ich wina.

Link to post
Share on other sites

Zasilacz potencjalnie jest sprawny. Podpiąłem bowiem jeszcze poprzednią płytę (GA-P31-S3G) i E2160 pod zasilacz drugiego komputera (BeQuiet Pure Power 600W) i nic to nie zmieniło. Spiskowe teorie interesuja mnie o tyle, że na logikę wysiadł chipset P31 w GA-P31-S3G przy FSB 300MHz (co dało te 2,7GHz w E2160 przy mnożniku 9x). Dziwne, bo tę płytę można kręcić wyżej, ale nie dyskutuję z tym. "Nowa" (ale używana więc stara) płyta G41C-GS ze starym "nowym" E4600, pamięcią 2x2GB DDR2 800MHz winna zadziałać i pozwolić mi wejść do BIOSu (a nawet uruchomić WinXP ze starego HD, choć przez brak sterowników do nowej płyty pewnie w jakimś trybie "ostrożnościowym"). To jednak nie ma miejsca i nie mam pojęcia dlaczego...

Link to post
Share on other sites

załóż jedną starą kość ramu i zobacz czy zadziała, zapętlony  długi sygnał odpowiada chyba za ram a nie za grafikę, ale to też zależy od rodzaju biosu.

 

Oczywiście spróbuję jak wrócę z pracy. Ale z tego co wyczytałem na forum, to i bez pamięci winien się BIOS wyświetlić. A właśnie to w obu wypadkach (przy obu płytach) szwankuje. 

Link to post
Share on other sites
(płyta była przed zakupem odpalana z E4600 i pamięcią DDR2 667MHz i bez zewnętrznego GPU)

Z jakim skutkiem i na jakim zasilaczu? Swoją drogą podkręcić CPU do tych wartości co podajesz na napięciach AUTO to proszenie się o kłopoty. Bios BIOS AWARD i PHOENIX AWARD -1 długi - błąd pamięci.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

załóż jedną starą kość ramu i zobacz czy zadziała, zapętlony  długi sygnał odpowiada chyba za ram a nie za grafikę, ale to też zależy od rodzaju biosu.

 

Dziękuję za naprowadzenie mnie na właściwe tory. To była jedna z dwóch nowych kości pamięci, która odmówiła dalszej posługi. Po jej wyjęciu ze slotu komputer ruszył jak gdyby nigdy nic. Zbyt wcześnie i zbyt mocno zasugerowałem się instrukcją, w której stoi:

 
1 long, 1 short: Memory or motherboard error
Continuous long beeps: Graphics card not inserted properly

 

 

 

Z jakim skutkiem i na jakim zasilaczu? Swoją drogą podkręcić CPU do tych wartości co podajesz na napięciach AUTO to proszenie się o kłopoty. Bios BIOS AWARD i PHOENIX AWARD -1 długi - błąd pamięci.

 

Niedawno nabyta płyta G41C-GS, w chwili jej okazania mi jej sprawności przed zakupem, nie była kręcona. E4600 pracował na niej z nominalną prędkością 2,4GHz w towarzystwie pamięci DDR2 667MHz. Natomiast przed awarią jednej z kości pamięci DDR2 800MHz E2160 jedynie przez podbicie FSB z 200MHz na 300MHz pracował na 2,7GHz i wytrzymał test OCCT (pamięć padła jakieś dwie roboczo-godziny później). Zasilacz wygląda na wyprodukowany w Polsce, opisy na naklejkach są w rodzimym języku, ale nazwy producenta nie znalazłem... Na komputerowych forach ludziska pisali, że dopiero ponad 2,7GHz wymagana była ręczna zabawa z napięciami.
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...