Skocz do zawartości

Stare karty muzyczne ISA - dyskusja


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Fenio,

Recommended Posts

Niestety opór jaki stawia ten SB64 powoli mnie zaczyna drażnić.

Sterowniki pod windą 98 nie działają, wciąż jest wykrzyknik.

 

Wykrywa mi:

Creative AWE64 Gold 16-bit Audio (SB16 compatible)            !

Creative AWE64 Gold Wavetable MIDI (AWE32 compatible)   !

 

info o sterowniku To urządzenie jest nieobecne w komputerze nie pracuje poprawnie lub nie są zainstalowane dla niego wszystkie sterowniki. (Code24.)

 

Zainstalowałem pakiet sterowników dla płyty głównej pod chipset VIA.

Ale i tak konflikty istnieją.

Ogólnie występują 4 konflikty pod systemem.

 

PCI Ethernet Controller

Standardowa karta graficzna (VGA) - w biosie disabled

 

No i znane wcześniej:

Creative AWE64 Gold 16-bit Audio (SB16 compatible)  

Creative AWE64 Gold Wavetable MIDI (AWE32 compatible)


Dźwięku wciąż brak.

Link to post
Share on other sites

Tzn ten AWE64 ma konflikt zasobów z PCI Ethernet Controller ? Czy to są problemy niezależne od siebie i gdy wyciągniesz z kompa AWE to PCI Ethernet Controller nadal nie działa prawidłowo ? Co tam robi "Standardowa karta graficzna (VGA)" ? Nie powinno jej być jeśli masz już zainstalowaną kartę graficzną.

Masz możliwość wyłączenia Plug&Play w biosie ?

Link to post
Share on other sites

Po wyciągnięciu AWE64

 

Rubryka Karty Graficzne:

Matrox MGA Mystique - Zainstalowany Brak konfliktu

Standardowa karta graficzna PCI (VGA) - konflikt ( w biosie ustawione Init VGA mode PCI) grafika zintegrowana Disabled

 

Ethernet sterownik zadziałał ze strony producenta.

 

 

V2 jeszcze nie zainstalowana bo nie uporałem się z tymi problemami. 

 

BIOS

 

Rubryka PnP/PCI Configurations

PnP OS Installed : No

Reset Configuration Data : Disabled

 

Resources Controlled By : Auto (ESCD)

 

 

PCI/VGA Palette Snoop : Enabled

Assign IRQ For VGA : Enabled

Assign IRQ For USB : Enabled

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

Czyli teraz masz wyłączone Plug&Play. Spróbuj więc z PnP OS Installed : Yes.

I Reset Configuration Data : enabled żeby się skasowały stare ustawienia zasobów.

 

Standardowa karta graficzna PCI (VGA) - albo jest to drugi ramdac z Mystique (wersja Dual Head ?) albo Voodoo 2.

V2 masz fizycznie zainstalowane w komputerze ?

PCI/VGA Palette Snoop - można to wyłączyć przy tym sprzęcie co posiadasz.

Link to post
Share on other sites

Zrobiłem w bios to co pisałeś.

 

System rubryka karty graficzne:

Matrox MGA Mystique - Zainstalowany Brak konfliktu

VIA Tech VT8361/VT8601 Graphics Controller - Konflikt (sterownik ze strony producenta)

 

V2 nie ma jeszcze fizycznie w PCI i AWE64 też nie ma fizycznie ISA.

 

Zastanawia mnie dla czego pokazuje mi ten VIA kontroller skoro w biosie jest zaznaczona opcja ,żeby inicjował monitor z PCI ,w której jest Matrox 


Chyba bios mam źle poustawiany bo tam jest ogrom opcji do IRQ ale wszystie są na auto.

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz wyłączoną integrę, nie ma w kompie V2 to zapewne jest to drugi ramdac z Matroxa który z jakiegoś powodu nie został zainstalowany.

Spróbuj może te sterowniki ftp://ftp.matrox.com/pub/mga/archive/win_9x/2002/w9x_682.exe

 

Uruchamiając kompa bez Matroxa na grafice zintegrowanej po jej zainstalowaniu można sprawdzić czy "Standardowa karta graficzna PCI (VGA)" zniknie. Jeśli tak to znaczy że jest to część Matroxa.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Teraz pokazuje 

VIA Tech VT8361/VT8601 Graphics Controller - brak konfliktu (monitor podłączony pod VGA integry)

 

Bios

VGA init - AGP

 

Wychodzi na to że pomimo wyłączenia VGA w biosie i tak jest ona aktywna pod windowsem.

Czyli to nie jest część matroxa.

Link to post
Share on other sites

VGA init - AGP / PCI wybiera jedynie która grafika ma priorytet głównej jeśli jest ich więcej niż 1, nie wybiera się tym która grafika ma być jako jedyna aktywna.

Czyli na integrze zniknęło "Standardowa karta graficzna PCI (VGA)" ?

Teraz jak już masz zainstalowaną integrę do końca, jak ją wyłączysz w biosie i zainstalujesz Matroxa to nadal pojawia się konflikt przy którymś urządzeniu ? Jeśli tak to sprawdź jakie zasoby powodują konflikt (o ile jest to konflikt zasobów). Jak już się uporasz z tym co jest w kompie to można by przejść do instalacji AWE.

Link to post
Share on other sites

Chyba nie mogę znaleźć opcji w biosie, która wyłącza Integre VGA.

 

Znów po włączeniu matroxa wraca mi sytuacja.

 

Matrox MGA Mystique - Zainstalowany Brak konfliktu - Podłączony monitor

VIA Tech VT8361/VT8601 Graphics Controller - Konflikt (sterownik ze strony producenta) - Czyli to jest integra VIA VGA której nie wiem jak wyłączyć w bios.

 

Nie ma już standardowa karta graficzna VGA

 

Czy w takim razie ona będzie miała wpływ na prace systemu skoro sterownik jest dobry, tylko nie jest podpięty do niej monitor czy lepiej jednak usilnie szukać w BIOSie gdzie jest opcja wyłączająca integre?

 

Jest opcja audio - disabled

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

Na razie nie będę jej wyłączał pod biosem. 

Chciał bym się zająć AWE64, zamontuje ją i postaram się opisać co jest nie tak.


Po naciśnięciu właściwości > ogólne.

Wyskakuje informacja.

Nie można załadować sterownika urządzenia za pomocą programów ładujących MMDEVLDR.VXD (code 2)

Aby rozwiązać problem kliknij Aktualizuj sterownik.


AWE64 uruchomione.

Przeczyściłem styki spirytusem i sterowniki od razu załapały.

 

Już się bałem, że uszkodzona. :rotfl:

Link to post
Share on other sites

#Fenio na pewno wie wiec zapytam. Karta muzyczna na ISA Creative Sound Blaster Pro 2: http://en.wikipedia.org/wiki/Sound_Blaster

Produkowana widzę, że była w kilku odmianach z kontrolerem CD-ROM na karcie - do czego ten kontroler. To nie można było podłączyć CD-ROM w miejsce dysku twardego?

 

a i jeszcze jedno karty graficzne na ISA niektóre mają gniazdo 9 pin, niektóre 15 pin-owe, a niektóre i to i to. 

Jaki to standard tego 9 pin-owego złącza jest? EGA? 

Edytowane przez roberto231
Link to post
Share on other sites

 

 

#Fenio na pewno wie wiec zapytam. Karta muzyczna na ISA Creative Sound Blaster Pro 2: http://en.wikipedia....i/Sound_BlasterProdukowana widzę, że była w kilku odmianach z kontrolerem CD-ROM na karcie - do czego ten kontroler. To nie można było podłączyć CD-ROM w miejsce dysku twardego?

W tamtych czasach nie było jednego standardu złącz dla napędów CD. Najpopularniejsze i niekompatybilne ze sobą standardy to na przykład Sony, Mitsumi, Panasonic. Do tego dochodziły napędy w standardzie SCSI i ATAPI (IDE). Karty dźwiękowe były często sprzedawane w czymś co nazywało się pakietami multimedialnymi zawierającymi kartę dźwiękową oraz napęd CD stąd obecność złączy dla CD na dźwiękówkach. Powstał taki trend że dobra dźwiękówka powinna mieć złącze dla napędu CD i nawet jak upowszechniał się standard IDE/ATAPI to nadal niektóre firmy montowały złącza IDE na swoich kartach choć można już było podpinać CD pod kontrolery IDE na ISA. Miało to swoją zaletę, jak ktoś nie miał miejsca na wpięcie CD albo jego stary kontroler IDE na ISA nie wykrywał CD to zawsze mógł skorzystać z portu na dźwiękówce.

Co do SB Pro to w linku który podałeś jest nawet wymienione które modele jakie posiadały złącza

 

Sound Blaster Pro 2, SCSI, CT1610
Sound Blaster Pro 2, LMSI, CT1620
Sound Blaster Pro 2, Sony, CT1690
Sound Blaster Pro 2, Mitsumi, CT2600

 

Jak widać nie ma wersji z IDE więc "normalnego" napędu CD do niego nie podłączysz.

 

 

 

a i jeszcze jedno karty graficzne na ISA niektóre mają gniazdo 9 pin, niektóre 15 pin-owe, a niektóre i to i to.  Jaki to standard tego 9 pin-owego złącza jest? EGA? 

Nie wiem jak ten standard 9 pin się nazywał ale to starszy typ złącza dla zachowania kompatybilności z monitorami starego typu pod standard MDA. Udało mi się znaleźć opis pinów dla MDA, CGA i EGA więc możesz porównać to do klasycznego VGA D-Sub 15 pin.

 

MDA:

1:Ground
2:Ground
3-5:No Pin
6:Intensity
7:Video
8:Horz. Sync
9:Vertical Sync

CGA:

1:Ground
2:Ground
3:Red Signal
4:Green Signal
5:Blue Signal
6:Intensity
7:No Pin
8:Horz. Sync
9:Vertical Sync

EGA:

1: Ground
2: Secondary Red
3: Red Signal
4: Green Signal
5: Blue signal
6: Secondary green
7: Secondary Blue/monochrome
8: Horz. Sync
9: Vertical Sync

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...