Skocz do zawartości

Amiga - co warto kupić... A500 ? 600 ? 1200 ?


Recommended Posts

Witam

 

W starych czasach swojej młodości miałem Amigę 600, służyła tylko do grania i sprawdzała się świetnie w tym zadaniu. Po jakimś czasie dokupiłem jej dodatkowe 1MB pamięci co dało pełną kompatybilność ze wszystkimi grami pisanymi pod Amigi z grafiką OCS/ECS. Nie było gry która by się nie uruchomiła a niektóre (Hired Guns, Settlers, Mortal Kombat) oferowały ekstra bonusy (przeważnie więcej efektów dźwiękowych lub muzyki) za posiadanie 2MB ramu.

 

Naszła mi myśl aby sobie przypomnieć stare czasy i kupić Amigę. Przeglądając ogłoszenia znalazłem jedną ciekawą propozycję - Amigę ale 500. A500 jak wiadomo miała tylko 512kB pamięci chip z możliwością rozszerzenia o kolejne 512kB pamięci slow. Jak wygląda kompatybilność gier z A500 bez rozszerzenia i z rozszerzeniem pamięci ? Czy większość gier nie wymagała wtedy 1MB chip ramu (A500+/600) ?

 

Warto za 350zł pakować się w starą ale zadbaną A500 wraz ze stacją Gotek (usb), myszka, joypad, kabel euro... ale bez rozszerzenia pamięci ?

Czy może lepiej polować na A600 ? Lub nie bawić się w półśrodki tylko cierpliwie zbierać fundusze na A1200 ? :) Tylko te ceny A1200 są mocno odstraszające. Nawet zakup kompletnej i sprawnej A600 poniżej 450zł wydaje się bardzo ciężki. 

Link to post
Share on other sites

Swoją Amigę 600 kupiłem w 1993r ale już od dawna jej nie mam. Później dokupiłem do niej dodatkowy 1MB Ram, ale z tego co pamiętam tylko parę gier wykorzystywało tę dodatkową pamięć  Setllers , Mortal kombat 2 , Skidmarks..  Do pogrania w stare gierki tez polecam emulator, kupowanie obecnie Amigi już chyba nie ma sensu.. Ja używam FS-UAE Amiga Emulator http://fs-uae.net

 

Edytowane przez tomek11
Link to post
Share on other sites

Jak masz kupić Amiszke to kup A1200. Jest ona najmniej problemowa.

Ja swoją kupiłem jakiś czas temu z HDD 120MB a teraz pięknie pracuje z kartą pamięci CF-4GB.

Ja stwierdzam,że jeżeli składa się retro sprzęt PC, to obok powinny stanąć takie klasyki jak A1200 i C64.

Moje narazie są zapakowane w czarne folie,żeby słoneczko nie niszczyło pięknego kremowego koloru.

Z tym sprzętem jak z częściami do PC jest ich coraz mniej a za ładne egzemplarze ludzie wołają duże pieniądze. 

 

Moim zdaniem warto kupić Amige 1200, jeżeli jesteś graczem z tamtych pięknych lat.

 

P.S.

Wystrzegaj się alledrogo bo tam są sami handlarze.

Niektórzy wystawiają bez ceny minimalnej i sami podbijają ceny.

Lepiej kupić na jakimś targu od dziadka lub na giełdzie elektronicznej.

Edytowane przez diteer
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Targi i giełdy niestety odpadają bo tu gdzie mieszkam (mała miejscowość) tego po prostu nie ma. Wiem że na allegro pełno jest ogłoszeń sprzętu sprzedawanego jako niesprawdzony/niesprawny i wiem że w większości jest to złom który sprzedawca sprawdził i wie że nie działa :) Jak bym kupował to tylko sprawdzoną i sprawną z gwarancją rozruchową, A1200 jest najlepsza ale i najdroższa. Wydać około 800-1000zł na kompletną Amigę to cena jak dla mnie kosmiczna  :/ A600 jest około 2x tańsza a też można mieć 2MB Chip ramu i obsługuje HDD / PCMCIA tak samo jak A1200. A500 to najtańsza możliwość tylko nie wiem właśnie jak z tym ramem... czy na 0,5 chip i 0,5 slow normalnie pogram czy musi być minimum 1MB chip :?:

Link to post
Share on other sites

Na 512+512 pograsz normalnie.

Tzn będzie czasami takie cuś jak wymiana dyskietki i czasem mniej efektów.

Na A1200 pamiętam Mortal Kombat 2 dogrywało się najpierw z 4 dyskietek i później już grało się bez wymian.

A na A500 z 512+512 trzeba było wrzucać dysk 4 i dysk 3 za każdym bardziej efektownym wykończeniem przeciwnika.

Po za tym Jest teraz też takie coś jak WHDload do odpalania wszystkich gier z HDD ale on wymaga min. 4 MB pamięci.

Link to post
Share on other sites

Ta A500 ma gotek'a więc obrazy dyskietek ładnie by szły z pena. Montowanie HDD do A500 to ponoć bardziej skomplikowana sprawa bo na płycie nie ma kontrolera IDE. 

 

A tak z innej beczki to może pochwalisz sie kiedyś zdjęciami swojej Amigi ? :)

Link to post
Share on other sites

Fenio pewnie się pochwalę.

Najpierw chcę skończyć Retro PC.

Jak zostanie mi miejsce na stole, to może przywiozę Amige i commodorka.

Tamte komputerki są u moich rodziców w PL a tu gdzie mieszkam nie mam zbyt wiele miejsca. :D

 

P.S

Do A500 była specjalna przystawka z HDD montowana z lewej strony, wyglądało to jak przedłużenie obudowy.

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

Jezu, co za ceny. Kiedyś sporo zbierałem retro sprzętu i ceny Amig 1200 nie przekraczały 200zł.

Sam sprzedałem A600+ za jakieś 150zł, ale to było z 7 lat temu. Obecnie posiadam A500 i A1200 ale w obudowie Elbox. Do tego konwerter klawiatury, rozszerzenie RAMu i inne takie:) Kiedyś miałem nawet Blizzar PowerPC ale niestety szybko padło i nie dało się go naprawić. W końcu sprzedałem je jakiejś firmie z amigowym sprzętem (jako zepsutą). Co za ceny... co za ceny... Ciekawe ile teraz kosztowałaby w pełi sprawca CDTV, którą kiedyś sprzedałem za złotych 300.

 

A600 miała więcej pamięci CHIP i o ile miała ten nowszy ROM (3.1?) można było już działać cuda- podłączać dysk twardy, uruchamiać gry z ADFów i cuda wyprawiać. A500 miała stare ROMy, więc nie polecam (część gier nie będzie chodziła- z tego co pamiętam, to WormsDC na niej nie chciały działać).

A1200 to możliwość rozwoju (tylko od Commodore, bo te nowsze, a nie pamiętam jak się nazywały te modele, miały coś nie tak ze stacją dyskietek) i dokupienia kart rozszerzeń, więc jeśli na poważnie podchodzisz do sprawy, to zainwestuj w ten model.

Link to post
Share on other sites

Jezu, co za ceny. Kiedyś sporo zbierałem retro sprzętu i ceny Amig 1200 nie przekraczały 200zł.

Teraz za 200zł to można kupić co najwyżej kompletną A500 :)

Ciekawe ile teraz kosztowałaby w pełi sprawca CDTV, którą kiedyś sprzedałem za złotych 300

Cena pewnie była by podobna do A1200 czyli 800-1000zł. Co prawda można kupić za 400-450zł A1200 ale będzie to raczej golas, sama jednostka centralna bez zasilacza, kabli, joyów itp.

 

 

A600 miała więcej pamięci CHIP i o ile miała ten nowszy ROM (3.1?) można było już działać cuda- podłączać dysk twardy, uruchamiać gry z ADFów i cuda wyprawiać.

A600 ma 1MB chip z możliwością rozbudowy pod klapką do 2MB chip ramu. W A600 było wiele wersji Kickstartów, w tym niektóre z błędem nie pozwalającym na bootowanie z hdd.

 

 

"Although it is possible to load the necessary drivers from a floppy disk, it is not possible to boot directly from ATA or PCMCIA devices. Models fitted with Kickstart 37.300 or 37.350 can utilize those devices at boot time. Due to bugs in Kickstart 37.300, the maximum supported size of a hard disk is limited to 40 MB, and anything above this size is a game of chance.[citation needed] In contrast, version 37.350 is capable of supporting hard disks up to 4 GB."

 

Do uruchamiania ADF'ów to jednak najwygodniejszy chyba jest Gotek.

 

 

A1200 to możliwość rozwoju (tylko od Commodore, bo te nowsze, a nie pamiętam jak się nazywały te modele, miały coś nie tak ze stacją dyskietek)
Zapewne chodzi o Escom. Jeśli problem tyczył się samej stacji dyskietek to zawsze można wymienić (tanie są) albo wsadzić Goteka. Ktoś takiego Escoma wystawił na allegro http://allegro.pl/amiga-a-1200-pudelko-gry-jak-nowa-okazja-i4867771776.htmlCiekawe na ilu skończy się licytacja, stawiam na okolice 900zł ;)
Link to post
Share on other sites

Co to się dzieje... Kiedyś Escomy (właśnie, dzięki za przypomnienie!) były czymś, czego unikało się za wszelką cenę. przecież to kosztowało kilka lat temu 30-40 % ceny Amigi od Commodore.

Dobrze czułem kiedyś, że Amiga to dobra inwestycja. Trochę żal tylko sprzedania kompletnej pudełkowej wersji Railroad Tycoon (pamiętam, że był tam plakat i kaseta ze ścieżką dźwiękową).

 

Fajnie wyprostowałeś i przypomniałeś mi kwestię ROMów i kickstartów, dzięki:)

Link to post
Share on other sites

No jak chcesz się pochwalić to odkop, ja tam chętnie pooglądam :)

Co do mojego zakupu to na 90% biorę A500 z rozszerzeniem pamięci do 1MB, stacją Gotek, ciężkim zasilaczem, padem, myszką i kablem pod Scart (Euro). Wyjdzie mnie to około 325zł czyli chyba przyzwoicie jak za bialutką Amigę w super stanie. Trochę szkoda że to nie 600 (ECS, łatwa rozbudowa do 2MB) no ale A600 nawet w dosyć słabym stanie chodzą 400zł i to bez Goteka. Drożyzna... Może kiedyś jak będzie więcej pieniądza to dokupię A1200 ale na razie będzie musiała wystarczyć ta A500. Jak ją będę już miał to wrzucę fotki. 

Link to post
Share on other sites

Allegro wymaga dużego zaangażowania - mam cały karton rzeczy do wystawienia a czasu niewiele. Druga sprawa ze jak sprzedawalem jakiś czas temu DAC to jeden gość mi napisał ze chce ode mnie fotki real foto. Jak mu napisałem ze to właśnie takie fotki to mi odpisał ze go w kręcą i jak nie to nie.

Link to post
Share on other sites

Kupiłem http://allegro.pl/amiga-500-gotek-zasilacz-mysz-joystick-joypad-i4895253687.html

Szukałem też A600 ale nie ma szans na kupno kompletu z Gotekiem w przyzwoitej cenie do 400zł.

Niech no tylko ten kurier już przyjeżdża bo mega paka gierek czeka na pendrive. Jak by ktoś szukał to zbór prawie wszystkich gier na Amigę w jednej paczce leży na http://www.theisozone.com/downloads/retro/amiga/the-complete-amiga-romset-games-parts-123/

http://www.theisozone.com/downloads/retro/amiga/the-complete-amiga-romset-games-parts-456/

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Gratuluje zakupu!!!

Niech Ci służy jak najlepiej.

Gierki i programosy ale nie pod WHdload mam zassane z innej stronki ok 32GB :P

Link do allegro coś nie działa.

Teraz to Fenio wsiąknie na długie miesiące pochłonięty nostalgią z Amigi.

 

Mam A500 ale wymaga dopieszczenia bo leżała w warsztacie mojego brata trzeba ją odkurzyć,wyczyścić,sprawdzić kondensatory,stacje dyskietek i pójdzie do jakiegoś pasjonata.

 

P.S

Polecam wymianę kondensatorów na nowe.

Link to post
Share on other sites

Tyle dobrze że ta A500 co ją kupiłem to wcześniej była w rękach pasjonata który podobno dopieścił ją wizualnie i technicznie. Link do aukcji poprawiłem

Jeszcze tylko jakiś 486 do kompletu i będzie git... no może jeszcze w przyszłości C64 albo Atarynke żeby mieć coś z 8bit ;) Peceta z P150 sprzedaje bo jego możliwości dublują się z kompem na P200MMX.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Ale Amige trafiłeś naprawdę śliczną. Kup do niej jeszcze pokrywę z tworzywa nieprzepuszczającego światła.

I nic tylko grać !!!

Ja ze sprzętów Commodore to jak już posiadam A1200 to do kompletu tylko C64.

Do commodorka muszę dokupić stacje dyskietek albo SD-BOxa 

 

Też mam takie zdanie ,żeby nie dublować sprzętu dla mnie konkretny sprzęt to konkretna epoka.

Tytuły, które były dobrymi wersjami na Amiszke nie opłaca się męczyć i dostosowywać PC do ich odpalenia.

 

P.S.

Atarynke też mam gdzieś u brata na warsztacie ale wymaga dopieszczenia bo długo leżała w kartonie i wizualnie jest po prostu brudna.

 

Ogólnie polecam kanał RETROGRALNIA chłopaki są pasjonatami i fajne filmiki kręcą.

https://www.youtube.com/channel/UCA7G7bFVZxB5D9DrHKld2Ow

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...