Skocz do zawartości

Monitor przyjazny dla oczu


Recommended Posts

Witajcie użytkownicy :)

 

Dwa dni temu zakupiłem nowy monitor DELL P2414H. Kupując go miałem nadzieję że oczy nie będą mnie boleć  tak jak to było z moim ostatnim monitorem LG Flatron W2252TQ. Ale już po 2 dniach podczas oglądania filmu strasznie piekły mnie oczy. Bawiłem się jasnością i kontrastem, niezbyt to pomaga... Obecnie testuje jasność 19, kontrast 53. Może problem tkwi w samych oczach, no nie wiem... Mam czas na zwrot jeszcze kilka dni i dlatego założyłem tutaj temat; czy spróbować oddać ten monitorek i wybrać jakiś inny? Może oczy się przyzwyczają wkrótce. Monitor DELL P2414H 24" wybrałem głównie do gier, filmów. Tutaj na forum jest napisane że ten model jest flicker-free ale nigdzie nie widzę aby sprzedawcy pisali coś o tym, nawet na stronie DELL. Na koniec dodam, że tymczasowo siedzę na D-Sub, jutro odbiorę DP>HDMI ze sklepu. 

Cena którą teraz mogę wyłożyć to 1k zł. 

 

 

Link to post
Share on other sites

Witaj w świecie LED'ów i ekoterorryzmu. Wcześniej miałeś monitor na CCFL. W kwestii samego monitora to jedyne wytłumaczenie dla mnie, bo przecież monitor jest flicker-free ;)

 

Jeżeli problem tkwi w samych oczach to podłącz stary monitor i sprawdź!

Edytowane przez Michal86
Link to post
Share on other sites

Przeważnie lampka stoi za monitorem, energo-oszczędna 12W. Wydaje mi się że jest dość jasno. Jak oglądam film to naprawdę różnie, czasem zostawiam lampkę a czasem po prostu jest ciemnica. Chyba jak jest ciemno to mi lepiej... Mam jeszcze oświetlenie na suficie, ale zbyt dużej różnicy nie robi. Pozwoliłem sobie wrzucić 2 poglądowe zdjęcia, jak to mniej więcej wygląda... W rzeczywistości jest trochę jaśniej niż na poniższych fotach. (foto nr 2 podczas oglądania filmu).

 

P.s wizyta przesunięta na 10go grudnia, dam znać czy coś nie tak z oczami faktycznie.

 

http://oi59.tinypic.com/6jlqxg.jpg

http://oi62.tinypic.com/18neio.jpg

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, nigdy nie męczyć oczu monitorem w ciemności. Lampka za monitorem to zabójstwo dla oczu,  bo światło jest rozproszone. Światło powinno padać z góry i pochodzić bezpośrednio ze źródła tzn. nierozpraszane abażurami czy odbiciami, takimi jak w przypadku ustawienia między ścianą a monitorem. Najlepiej jeśli byłaby to żarówka, nie świetlówkowy eko zabójca.

Edytowane przez Hans Olo
Link to post
Share on other sites

Jakie Olśnienie odbiciowe.... ? 
Główne źródło światła musi padać z góry, do tego musi być najbardziej zbliżone do dziennego. Czyli jedynie halogeny Solux (Ra 100) lub porządne świetlówki jak Phillips Graphica czy Osram Lumilux (Ra mają zbliżone widmo światła do dziennego).
Dlatego dodatkowe światło za monitorem jest dobrym rozwiązaniem, sam tego używam a pracuje ze zdjęciami po 10h dziennie więc wiem co to zmęczenie wzroku :)
Prada jest taka, że przy gównianym oświetleniu to nawet monitor za 5000zł nic nie da. 

Link to post
Share on other sites

Olśnienie odbiciowe – olśnienie spowodowane przez odbicie światła od obserwowanej powierzchni do oka obserwatora.

Widmo źródła światła nie ma tu (w problemie olśnienia) tak dużego znaczenia, chodzi przede wszystkim o to, by było ono stałe, nie migotało, a kąt padania był jak najdalszy kąta padania światła z monitora.

To, że zmniejszyłeś kontrast między ekranem a tłem, nie znaczy, że zrobiłeś to dobrze. Nawet światło słoneczne powinno padać jak najbardziej prostopadle do padania promieni z monitora. 

Takie olśnienie zaliczane jest do tzw. olśnień przeszkadzających, które z definicji są szkodliwe dla wzroku, ale objawy nie muszą być zauważalne w postaci bólu, czy innych objawów dokuczliwych.

Takie olśnienie. 

Edytowane przez Hans Olo
Link to post
Share on other sites

 

Nie wiem co Ty ćpałeś ale zjawiska o których mówisz występują chyba w Star Treku. 

 

Z Czarnobyla masz ten monitor,że Ci promieniuje ?

 

Teraz to już brak słów. Te zjawiska to podstawy dla BHP w biurach. Są normy określające sposób oświetlania biur, ale mają one także wpływ na rozmieszczenie chociażby lamp drogowych.

Każdy monitor promieniuje, promieniowaniem widzialnym i cieplnym głównie i promieniowanie widzialne w odpowiednich warunkach także potrafi być szkodliwe. Stąd problemy z oczami, mimo że cały świat już nie używa kineskopów.

Link to post
Share on other sites

Panowie :) To odbicie światła bezpośrednio za lampką to efekt aparatu... Ten punkt (1mx1m~~) jest tylko trochę jaśniejszy od reszty oświetlonej ściany. Wydaje mi się że oczy powoli przyzwyczajają się do nowego monitora... nadal bolą ale mniej. 

Czyli niby mogę pokombinować z jakąś specjalną żarówką do owej lampki żeby zmniejszyć "padanie światła"?

Mam lampę sufitową ale nie używam, bo efekt jest gorszy. Bardziej pasuje mi lampka za monitorem lub jak kiedyś ustawiałem z boku biurka, ale wtedy światło jest słabsze.

Tak wygląda moja lampa na suficie (jakieś propozycje do zmiany?)

 

http://oi58.tinypic.com/111477b.jpg

Link to post
Share on other sites

To, że aparat źle wyłapał światło, niczego nie zmienia. Nadal masz do czynienia z odbiciem bliskim równoległości do promieni monitora, co jest szkodliwe.

Padania światła nie zmienisz inną żarówką, bo tu chodzi o kąt odbicia. Inną żarówką zmienisz jedynie widmo.

Najlepiej jak byś lampę sufitową zmienił na taką, która mniej rozprasza światło, lub zamontował coś dodatkowego w pobliżu biurka - z boku, nad nim tak by oświetlało cały monitor od przodu, nie powodując odbicia zgodnego z kierunkiem promieniowania monitora - wtedy dopiero będziesz miał zapewnione prawidłowe tło dla swoich oczu.

Jeśli Twoje oczy czują się lepiej w ciemności przy włączonym monitorze, to IMO już jest zły znak i o okuliście też nie zapomnij, nawet jeśli zorganizujesz sobie prawidłowe oświetlenie. Powodzenia.

Edytowane przez Hans Olo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
@Hans Olo
Rozumiem, dziękuje. Co do wizyty to już za 4dni będę (mam nadzieję) wiedział coś więcej.
 
Pytanie do drachenfeles, nie chcę nowego tematu zakładać... Chodzi o kabel Display port, który chciałem kupić do tego monitora, ale sprzedawca poinformował mnie iż nie będzie on u mnie działał bo on działa w jedną stronę; coś takiego chciałem kupić
 
cytat:
 

 

 kabel działa w jedna stronę

źródło DP- odbiornik HDMi

czyli netbook musiałby miec wejscie DP inaczej nie ma prawa działać

 

A ja właśnie w monitorze mam DP a w netbooku HDMI. Co w tej sytuacji? Kabel HDMI -> DP czy jakaś przejściówka?

Link to post
Share on other sites

Czytałem to wcześniej i nie do końca wiem co mam użyć w moim przypadku... Zostaje tylko DisplayPort Dual Mode (gdzie kupić nigdzie nie idzie i zapewne jest drogi) lub po prostu użyć kabel HDMI-DVI-D.. Dobrze mówię ?

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...