Skocz do zawartości

Porady do zestawu do gier/grafiki/fotografii za około 5500 zł


Recommended Posts

Witam!

 

Chciałbym zapoznać się waszą opinia co do nowego zestawu komputerowego. Na formu jest już sporo takich tematów ale do żadnego nie mogłem się odniesć ze swoimi preferencjami ;)  Komputer ten będzie służyć nie tylko do gier ale i również do amatorskiej ogróbki zdjęć/wideo (pakiet Adobe) oraz do pracy w programie AutoCAD. Podział gry/praca około 50/50 choć to tylko wstępne założenia. :P

Tak więc:

  • Zastosowanie komputera : gry/praca (Adobe AE, PP, PS, CAD)
  • Maksymalna kwota : 5500 (choć wolałbym trochę taniej)
  • Których części potrzebuję : buda
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : tak
  • Rozdzielczość mojego monitora i model: Full HD 24' Samsung SyncMaster T240HD
  • Specjalne wymagania : raczej nie
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : Dysk HDD (Seagate Barracuda 7200.12 750 GB), SB X-Fi Platinium Fatal1ty Champion (pytanie czy jest sens tą kartę jeszcze montować?)
  • Własna propozycja zestawu : http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=64051

 

Najbardziej ciekawi mnie Wasza opinia do płyty głównej, zasilacza, RAM-u oraz coolera CPU, ponieważ nie mam aż takiego doświadczenia z dobieraniem tych elementów :D. RAM narazie mogę sobie pozwolić tylko na 8GB za miesiąc, dwa chcę dokupić kolejne 8 GB. Ostatnie kilka dni spędziłem na czytaniu forum i testów tych wybranych przeze mnie podzespołów, dlatego wiem że nie wszędzie mogłem wybrać dobrze (opłacalnie).

 

Mój obecnty sprzęt to: I-Tec DF-530 GT 530 W, Intel Core 2 Quad Q8300 2,5GHz, Radeon HD 5770 1GB, Gigabyte EP41-UD3L, RAM 2 GB DDR2 400MHz, dysk i dziwięk j.w. Spodziewam się że raczej nic się z tego już nie nada...

Z góry dizękuję za rady i opinię.

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Anteek
Link to post
Share on other sites

Ja bym zrobił następujące modyfikacje ( w cenach z esc.pl )

 

1. Płyta - zmieniłbym na coś tańszego - na Gigabyte Z97 - D3H - 439 PLN ( czyli oszczędzamy 91 PLN )

2. Chłodzenie - zmiana na Thermalright Macho Black/White - 189 PLN ( czyli oszczędzamy 60 PLN ).

3. SSD - tutaj zmiana na Plextor M6S 256GB - 499 PLN ( czyli kolejne 150 PLN oszczędności )

4. Zasilacz - zmiana na XFX Black Edition 650W Gold - 410 PLN, ew. Corsair RM 650W Gold - 469 PLN -  (na XFX oszczędzasz 189 PLN, Corsair podobno cichszy - takie opinie słychać na forum, sam mam XFX 550 PRO )

 

Tym samym dostajesz 490 PLN, które pozwalają Ci kupić 16 zamiast 8 GB RAM.

Moja wątpliwość - płyta główna, pewnie ktoś Ci jeszcze podpowie coś w tym temacie.

Edytowane przez BlurgH
Link to post
Share on other sites

Te 490 zł bardzo przyjmenie obniża rachunek :D ale jak to będzie z wydajnością? Zależy mi na pełnym wykorzystaniu mocy zarówno procesora jak i karty graficznej :P. Z tego co wyczytałem na forach i testach to na zasilaczu nie powinno się aż tak ciąć kosztów, już mi kiedyś poszło przepięcie na zasilaczu i miałem do wymiany grafike ramy i płytę :(. Przy tak dużym wydatku chcę mieć pewność że wszystko będzie dobrze i kompatybilnie działać ;) choć wołałbym nie przekraczać tych 5 tysi :D

Link to post
Share on other sites

Zasilacz zaproponowałem o takiej samej mocy i sprawności, jak proponowany przez Ciebie.

 

Dla wyjaśnienia - XFX Black Series na esc.pl to XFX XTR, czyli jedne z zasilaczy polecanych na http://forum.benchmark.pl/topic/110507-polecane-zasilacze-w-r%C3%B3%C5%BCnych-przedzia%C5%82ach-cenowych/w przedziale 300-450 PLN. GTX970 potrzebuje naprawdę niewiele prądu - jak popatrzysz na testy, to te karty nawet przy współpracy z mocno kręconym procesorem i7 zadowalają się ilością energii, z którą poradzą sobie nawet zasilacze 550W ( oczywiście markowe ).

 

Tak jak napisałem wcześniej - może ktoś zasugerowałby jakąś ciekawszą płytę. Jak masz wymierne oszczędności, to poszukałbym dodatkowych 8GB ( np drugi taki zestaw, jak masz w koszyku ).

Link to post
Share on other sites

Wiem, zdaję sobie z tego sprawę że to strasznie mało, dlatego po nowym roku (kiedy fundusze na to pozwolą) chciałem dokupić jeszcze jeden taki zestaw RAMu żeby łącznie mieć te 16 GB. Myślę że już z 16 GB będę mógł płynnie pracować :) 

Link to post
Share on other sites

Na podzespołach, które Ci zaproponowałem, masz wymierną oszczędność. Kup sobie takie pamięci:

http://www.morele.net/pamiec-g-skill-tridentx-ddr3-2x8gb-2400mhz-cl10-f3-2400c10d-16gtx-478220/

Zapłacisz za nie dwa razy tyle, co za te, które miałeś w swoim zestawie, więc zostaje Ci jeszcze reszta.

Masz 16 GB i mieścisz się w kwocie poniżej maksymalnego budżetu.

Link to post
Share on other sites

150 zł możesz zaoszczędzić biorąc nawet Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL8 Ballistix Tactical

 

Ogólnie skok wydajności względem obecnie posiadanego zestawu będziesz miał niesamowity. 

 

 

 

Zastosowanie komputera : gry/praca (Adobe AE, PP, PS, CAD)
 

 

Chciałbym coś usłyszeć więcej na temat pracy. Ile jest tej pracy oraz w czym najczęściej. Obróbka video, stawiamy tutaj na komfort pracy czy jest to bardzie sporadyczny rendering na domowy użytek ? 

Link to post
Share on other sites

 

 

Chciałbym coś usłyszeć więcej na temat pracy. Ile jest tej pracy oraz w czym najczęściej. Obróbka video, stawiamy tutaj na komfort pracy czy jest to bardzie sporadyczny rendering na domowy użytek ?

 

Amatorsko kręcę filmiki przy użyciu kamerek GOPRO i montuję przeróżne ujęcia z muzyką. Na obecnym sprzęcie idzie to jak krew z nosa więc stwierdziłem że poczekam z materiałem na wymianę sprzętu. I w ten oto sposób uzbierało mi się całkiem sporo materiału do obróbki :P Planuję robić filmiki z wszystkich wyjazdów wakacyjno-zimowych, więc trochę tego będzie ;)

 

A co do pracy w CADzie to od roku samodzielnie uczę się tego programu z myślą o wykorzystaniu zdobytej wiedzy w pracy w niedalekiej przyszłości :) Począwszy od projektowania instalacji ciepłej wody użytkowej czy centralnego ogrzewania w domach jedno i wielorodzinnych do całych instalacji fotowoltaicznych. Niestety na studiach profesorowie nie przywiązywali zbyt dużej wagi do nauki tych że programów twierdziłem że trzeba zacząć się samemu doszkalać ;)

Link to post
Share on other sites

Praca w 2D nie będzie tutaj stanowić problemu, cokolwiek byś nie złożył. Dobra postaram się zrobić coś dobrego i do gier i komfortowego do obróbki FullHD. 

 

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Liteon iHAS122 SATA (black)

Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl

Intel Core i7-4790K /4.0GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/

MSI Z97-G43 /intel Z97, LGA 1150/

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix

MSI GeForce GTX 970 Gaming 4GB DDR5 256Bit (1279/7000) + gra gratis

Thermalright HR-02 Macho Black-White

Crucial MX100 256GB (550/300MB/s)

Antec True Power Classic GOLD 550W

 

5440 zł +  kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

 

Do tego wkładasz jeszcze swoje:

 

 

 

Dysk HDD (Seagate Barracuda 7200.12 750 GB), SB X-Fi Platinium Fatal1ty Champion

 

A więc, 6 fazowa dobrze chłodzona sekcja zasilania spokojnie wystarczy do OC i7 4790K. Macho BW zapewnia bardzo podobną wydajność oraz kulturę pracy co droższy BQ. Przy obudowie fabrycznie wyciszonej z pełnym bokiem nie ma sensu dopłacać za wygląd coolera i jego ładny czarny top. Dysk SSD pod system, soft oraz jakieś tam gierki. W zestawie masz też HDD 1TB. Po co ? A po to żeby dać jeden HDD pod sam odczyt obrabianego pliku a drugi HDD pod sam zapis gotowego rendera. Jednoczesny odczyt i zapis na jednym dysku staje się wąskim gardłem dla CPU, a przecież chcemy to wykluczyć, prawda ? Antec 550W posiada w środku Seasonica więc o jakość pod względem elektrycznym nie musisz się martwić. NIe posiada on modularnego okablowania ale w R4 spokojnie zrobisz sobie dobrą aranżację. W przyszłości jeżeli skupisz się bardziej na AAE to sam dojdziesz do tego żeby dokupić więcej pamięci RAM oraz być może wrzucić SSD pod dysk scrtach który w pakiecie Adobe sporo daje, zarówno podczas 2D jak FullHD / 4K

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O dzięki wielkie za tą propozycję :).Pytanie mam jeszcze co do tego SoundBlastera, ta karta ma już naprawdę sporo lat i zastanawia mnie czy w dalszym ciągu będzie dawać lepszy dźwięk od tych zintegrowanych kart w płycie głównej. Dodam że używam głośników
Creative 5.1 GigaWorks Pro Gamer G550W.

 

http://pclab.pl/art21565-4.html

 

I jeszcze jedno czemu karta MSI a nie Gigabyte? Ceną się chyba aż tak bardzo nie różnią, a jednak zawsze to ciut wydajniejszy sprzęt :P Pytam z ciekawości gdyż na rozwoju sprzętu komputerowego zatrzymałem się jakieś 6 lat temu jak składałem swój sprzęt :)

Edytowane przez Anteek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...