Skocz do zawartości

chłodzenie procesora pod OC ( I5-4670K , ASRock Fatal1ty H87 Performance)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez hejon,

Recommended Posts

Witam Panów i Panie:)

 

Zaczne od tego że kupujac komputer miałem zamiar robić OC i teraz taka własnie o to przychodzi mnie mysl bo mam zamiar kupić wiatrak do procesora i nie wiem jaki dokładnie chciałbym jakąs rade by ładnie chodziło i się nie grzało.

 

Parametry mojego komputerka są takie :

 

-  OBUDOWA  Zalman Z9 PLUS

-  ZASILACZ XFX Pro Series TS550W 120mm 80+

-  PŁYTA GŁÓWNA  ASRock Fatal1ty H87 Performance

-  PROCESOR  Intel CORE I5-4670K

- KARTA GRAFICZNA MSI GTX 770, 2GB DDR5

- PANIĘĆ HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9

- NAPĘD Asus DRW-24F1ST

- DYSK Western Digital Caviar Green 1TB

 

Moje spostrzeżenia obudowa jest przewiewna bardzo dobrze ma sporo wiatraków więc nie widze potrzeby kupna dodatkowych może w przyszłości coś się zmieni. Grafika również dobrze chłodzona nie osiaga zbyt duzych temperatur nawet grając w FarCry4 na ustawieniach NIVIDIA full wszystko działa i nie muli o dziwo bo porównujac do AC Unity to muliło i trzeba było torche zejść z ustawieniami.

 

Ale przejdzmy do problemu mam ten komputer juz prawie rok czasu i Procesor ciągle leci na boxowym chłodzeniu jest ono słabe i grzeje sie i chce wymienic na jakieś odbre do tego procesora by móc go później podręcic do stabinej ciągłej pracy.

Wiem że moja płyta nie pozwala na regulację  BLCK ale mniejsza o to.

 

Jakie chłodzenie polecacie do tego zestawu na procesor by wszystko się pomieściło ładnie,

kwota jaką posiadam to do 100-200 zł

moje propozycje to :

1 CPU Thermalright HR-02 - Macho  Black White   ( nie wiem czy sie różni ten macho z ty z pozycji 3 ??? )

2 CPU Raijintek Themis   mała cena jednak czy wystarczy tego to nie wiem ?

3 CPU Thermalright HR-02 - Macho 120 Rev.A  ( nie wiem czym sie różni z tym pozycji 1 ?? )

4 CPU Zalman CNPS14X S775  ) wiadomo cichy bo nie posiada wiatraka ale czy to mnie zadowoli to nie wiem czy bedzie adnie trzyma niska temperature ?

5 CPU Be Quiet! Shadow Rock 2 cooler

6 CPU Be Quiet! Dark Rock 3  przewyższa budżet ale czy się opłaca dawać więcej ??

 

7 CPU Enermax ETS T40, 160mm  znalazłem jeszcze oto taki lecz nie iwem jak z jego praca jedynie co to ładnie komponowal by się w obudowie z tymi ledami :P

 

najbardziej zastanawiam sie nad MACHO ale który z tych wybrac tego to nie wiem sam czy moze ROCK 3 dołacic i zystak coś duzo więcej przez to???

( wyczytałem że macho różnia się wysokościa oraz wiatakami 1-140mm , 2- 120mm oraz ciepłowadami ten 1 ma -6 a 2 - 5 )

 

 

prosze o pomoc w wyborzę i ocenie czy oto te chłodzenie wejdzie do tej obudowy Zalman Z9 PLUS

 

 

pozdrawiam i czekam na opinie i sugestie mile widziane jestem otwarty na propozycje

Edytowane przez hejon
Link to post
Share on other sites

 

Wiem że moja płyta nie pozwala na regulację  BLCK ale mniejsza o to.

 

BCLK nie ruszysz, ale te procki kręci się mnożnikiem i ta płyta pozwala na to.

 

Wracając do tematu to tak naprawdę dopóki nie zmienisz TIM pod ihs z intelowskiego gluta na coś porządnego ( najlepiej CLU/CLP) to nie będzie miało znaczenia co wybierzesz. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Macho HR-02 bedzie najlepsze ;)

 

Przecież oba są HR-02  :mlotek:  Autora jeśli nie odstrasza taki kawał kloca w obudowie to niech bierze macho black white. Ten z 3 linka (rev.A) jest mniejszy, ma mniej heat pipów oraz mniejszy wentylator

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

nie boje sie tylko zastanawia mnie czy wejdize ten macho blackwhite do tej płyty głównej ramy blisko są ale jak mówice że bedzie grało to co tu gadac :P chciałbym byc pewnym :P

 

gabarytów sie nie boje niech sie pasie bydle czyli na pewno ten black white z seri macho wygrywa u mnie

czy może któregos z seria CPU Be Quiet! Dark Rock 3 lub CPU Be Quiet! Shadow Rock 2 cooler

 

lub moze całkiem cos innego.

 

A nie mam zamiaru robic takich rzeczy jak wymiana TIM nie jestem na tym etapie jak narazie moze w przyszłości cos pomyślę nad tym.

Link to post
Share on other sites

a jeśli wymienie TIM to na jakie ?? jakaś firm marki ?? bo nie wiem które są dobre, przy okazji wykozystał bym ta paste do przyczepienia chlodzenia do procka. czy dobrze rozumuje czy cos pokreciłem ??


Znalazłem takie oto pasty które maja wysoka rekomendację co sądzicie ?

 

 

Coollaboratory Liquid Pro

 

Arctic Silver Ceramique

Zalman ZM-STG1 lub  2

 

test tych past

 

z tego co widzę wybrał bym Coollaboratory Liquid Pro wymienił bym po ihs na nią i później użył do przymocowania MACHO czy było by dobrze ?  przyznam się nigdy tego nie robiłem ale nie wydaje mi się to nic trudnego gorsze rzeczy trudniejsze się robiło :P

 

poczytałem trochę o tym i oglądnełem kilka filmików na yt nie wydaje się trudne :

-odczepić ihs

- usunąc starą pastę

-nałożyc nową ,rozprowadzic ją ładnie

-nałożyc ihs

-i po kłopocie montowac cooler

 

czy dobrze rozumie ?? TUTURIAL na który patrzyłem

oraz PL TUTEK

 

 

a kolego PatryT możesz rozwinąć te skróty bo nie rozumiem zbytnio czym one się różnią

( CLU to pasta a CLP to podkładka tak to mam rozumieć ) ??

 

 

najlepiej CLU/CLP

 

Edytowane przez hejon
Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że pasta Coollaboratory Liquid Pro

  • Potrzebuje pędzelka

  • Doskonale przewodzi prąd

  • Cholernie trudno się usuwa

  • Nie może być stosowana z aluminium

Edytowane przez Whiskas
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To zdjęcia ihs polecam ci metodę vice : https://www.youtube.com/watch?v=8SFh4LA_byE jeżeli zrobisz to tak jak w filmie to nie będzie nawet śladu na procku i póki nie będziesz walił na oślep młotkiem nic nie uszkodzić, czego nie można powiedzieć o metodzie z żyletką. Tam jeden nieostrożny ruch i katastrofa gotowa.

 

CLP i CLU to pasty na bazie płynnego metalu, obie są dobre i na tym samym poziomie. Zestaw past polecił bym Ci tak pod ihs CLU/CLP a na IHS Gelid GC extreme/Arctic MX-2, dodatkowo należy pamiętać aby zalać pastą tranzystorki na pcb tak aby nie dopuścić ich do kontaktu z CLU bo tak przewodzi prąd 

Edytowane przez PatrykT
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

dzięki wielkie więc bedę uważał na pewno spróbuje pierw na starym procku ktory zalega w szafie :P te wybijanie mlotkiem ale nie widac nic trudnego w tym :)

 

a wiec pasta  będzie:

GC-Extreme TC-GC03-A i ja dać pod IHS 

a ta drugą arctic MX-2 dac na góre do ihs i coolera tak to rozumiem ??

 

czy coś pokręciłem :D

 

bo z wiatrakiem to zastanawia mnie jedno czy

 

CPU Thermalright HR-02 - Macho  Black White

 

CPU Be Quiet! Dark Rock 3

 

która z tych propozycji będzie lepsza ??

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...