Skocz do zawartości

Perełki z sewisów ogłoszeniowych - najcenniejsze, rzadkie, niedrogie retro


Recommended Posts

Bardzo 'grube' moduły. Za grube.

 

Nawiasem mówiąc handlarzy ponosi fantazja: http://allegro.pl/pci-weitek-power-9100-gwarancja-i5010970893.html- zdaje się, że takiego Weiteka już wklejałem w moim wątku. Przejrzałem sobie dzisiaj oferty na karty PCI i szczęka mi opadła że za S3 864 można rządać > 50pln skoro to tylko minerał.

Link to post
Share on other sites

Grube bo dwustronne :) Robiono moduły mające po 16 kostek więc nie ma powodu aby nie wierzyć sprzedawcy że to zwyczajny SDRAM PC66.

 

Sprzedawców ponosi fantazja bo poza standardowym szukaniem frajerów zdarza się że sami nie wiedzą co sprzedają, wystawiają więc ogłoszenia z wymyślonymi losowo cenami w nadziei na dużą kasę za jakieś graty których nawet nie potrafią przetestować. Oczywiście inna sprawa to ci co sprzęt przetestowali, wiedzą że jest niesprawny ale ale wystawienie go jako nieprzetestowanego daje w praktyce cenę wyjściową jak by sprzęt był sprawny. Nie brakuje jeleni co żyją nadzieją że wszystko jest sprawne tylko sprzedawca leniwy.

 

Na przykład ten oszołom sprzedaje zwyczajną obudowę od C64 za 550zł opisując ją jako "JEDYNA ANTYK UNIKAT RARYTAS!"

http://allegro.pl/comodore-64-obudowa-jedyna-antyk-unikat-rarytas-i5032591822.html

 

Lub taki marzyciel który za 114 gier na CD32 chciał by minimum 8100zł. Czyli jedną grę wycenia na 71zł :) 

http://allegro.pl/amiga-cd32-gry-mega-kolekcja-114-tytulow-bonusy-i5013377977.html

 

Link to post
Share on other sites

Co do pamięci to na moje oko to same kostki są grubsze od SDRAM-ów, nie mniej nie rozstrzygniemy tego zapewne :D Kiedyś miałem w ręku 4MB bodajże o podwójnej wysokości, w pip modułów. Strasznie wolne to było.

 

Gość od obudowy od C64 zniszczył system!

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Wygrałem dziś na Allegro kartę graficzną na złączu ISA firmy: Artist Graphisc model: Artist XJS-1024 z 1990 roku. Karta w 1991 roku kosztowała 3295$. Po odebraniu jej zrobię test czy działa i jakiś 486 trzeba będzie złożyć.

 

http://img.freedisc.pl/photo/2402645/2/l/xjs.png

Link to post
Share on other sites

Wygląda potężnie :) http://www.vgamuseum.info/index.php/component/content/article/515-artist-graphics-xjs

Jednak jej wykorzystanie to ciężka sprawa... OS/2, Autocad i specjalnie sterowniki których odnalezienie może być niełatwe.

 

Sterowniki znalazłem na stronie: http://ps-2.kev009.com/ohlandl/artgraphics/artist-5090.html,

ciut inna karta tego producenta, ale ma dokładnie ten sam procesor TIGA340 (TMS34020).

 

Co ciekawe karta graficzna A2410 do Amigi 3000: http://www.ppa.pl/sprzet/commodore-a2410-u-of-lowell-high-resolution-graphics-display-board.html jest też na serii tych procesorów ma TMS34010.

 

W stronie którą podałeś jest też wymienionych kilka  kart z tym procesorem: http://www.vgamuseum.info/index.php/component/customproperties/tag?tagId=114

 

 

Z wykorzystaniem wiem, że będzie ciężko. Karta jest tak niepopularna że jakbym jej szukał aby kupić w życiu bym jej zapewne nie znalazł wystawionej na sprzedaż. Druga sprawa blisko mam i odbiorę ją osobiście. 

 

-------EDIT 25.02.2015

Kartę wczoraj odebrałem i nie jest to co myślałem. Jest to koprocesor graficzny. Nie jest kartą grafiki, bo nie ma w sobie rdzenia grafiki. Coś jak karta voodoo1, tyle że nie do grafiki 3D, a do 2D. Zrobię zdjęcia i założę osobny temat. Szczerze to nie słyszałem wcześniej o takiej karcie.

 

 

 

Wybrane cytaty:

"Koprocesor graficzny (ang. graphics coprocessor) - procesor wyspecjalizowany w wykonywaniu operacji graficznych. W przeciwieństwie do akceleratora graficznego koprocesor jest układem programowalnym, dzięki czemu oprogramowanie może wstępnie przygotować kod realizujący najczęściej wykonywane przez dany program operacje graficzne i wykonywać je z pełnym wspomaganiem sprzętowym. Najpopularniejsze standardy akceleratorów graficznych to 8514/A (firmy IBM) oraz TIGA (firmy Texas Instruments). Obecnie, w dobie uniwersalnych środowisk graficznych wbudowanych w systemy operacyjne, rezygnuje się z koprocesorów graficznych, skupiając na rozszerzaniu wydajności nieprogramowalnych akceleratorów grafiki płaskiej. Możliwość programowania została zachowana w akceleratorach grafiki trójwymiarowej (3D)."

 

 

"specjalizowane układy podlegające możliwości programowania dowolnych operacji graficznych nazwano koprocesorami graficznymi (ang. graphics co-processor), podczas gdy ich prostsze wersje z narzuconym zestawem operacji graficznych — akceleratorami grafiki (ang. graphics accelerators).

Możliwość programowania dowolnych funkcji graficznych była szczególnie nęcąca dla programistów pracujących nad pakietami graficznymi. Zamiast polegać na powolnym procesorze centralnym, mogli oni zaprogramować potrzebne funkcje (rysowanie krzywych, wypełnianie powierzchni, przemieszczanie bloków obrazu, zmianę jasności i kontrastu) bezpośrednio w układach karty graficznej i zlecać potem ich wykonywanie. Pozwalało to nie tylko przyspieszyć generowanie obrazu (koprocesor graficzny miał bezpośredni dostęp do pamięci obrazu, podczas gdy procesor centralny cały czas musiał korzystać z pośrednictwa magistrali rozszerzającej), ale też zwalniało CPU do wykonywania innych zadań w tym samym czasie. Podczas gdy koprocesor graficzny mozolił się z rysowaniem jednej skomplikowanej krzywej, procesor centralny mógł już przygotowywać parametry kolejnej. Takie zrównoleglanie przetwarzania pozwalało znów odczuć użytkownikom wydajność szybkich mikroprocesorów ich komputerów, mimo wzrostu poziomu skomplikowania oprogramowania.

 

Rynek IT nie lubi zbytniej jednorodności, nie jest zatem dziwne, że szybko pojawiło się kilka najważniejszych rodzin akceleratorów i koprocesorów graficznych, a inni producenci dostosowali swoje produkty tak, aby były zgodne albo sprzętowo (na poziomie rejestrów układu), albo programowo (na poziomie interfejsu sterownika pośredniczącego).

 

TIGA

 

Karta Texas Instruments Graphics Adapter ustanowiła standard przez krótką chwilę obowiązujący w świecie koprocesorów graficznych. Pełna możliwość programowania operacji graficznych pozwalała idealnie dostosować wydajność karty do potrzeb używanego programu, jednak stopień skomplikowania sterowników ograniczał wykorzystanie koprocesora w programach, zaś upowszechnienie się Windows (i innych popularnych, uniwersalnych środowisk graficznych) dobiło standard TIGA.

 

Ciekawostką była silna „wirtualizacja” urządzeń TIGA. Generalnie mogły one mieć dowolną rozdzielczość i głębię kolorów — oprogramowanie mogło odpytać kartę o możliwe tryby pracy i użyć dowolnego. Również sterowniki były zazwyczaj rozbite na dwa moduły, z których jeden dostarczany był przez producenta konkretnej karty i zajmował się tłumaczeniem standardowych odwołań TIGA w sposób zrozumiały dla zastosowanego procesora graficznego, a drugi za jego pośrednictwem nakazywał wykonywanie poleceń graficznych.

 

Cena kart TIGA nie przysporzyła im popularności, a rosnąca wydajność prostszych akceleratorów dopełniła dzieła."

 

Edytowane przez roberto231
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj znalazłem taką oto ofertę, Radzieckie wersje procesora 8080 :D

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=5115859871&ars_source=ars&ars_socket_id=7&ars_rule_id=92

 

A gdzie napis сделано в ссср :>

 

Kartę wczoraj odebrałem i nie jest to co myślałem. Jest to koprocesor graficzny. Nie jest kartą grafiki, bo nie ma w sobie rdzenia grafiki. Coś jak karta voodoo1, tyle że nie do grafiki 3D, a do 2D. Zrobię zdjęcia i założę osobny temat. Szczerze to nie słyszałem wcześniej o takiej karcie.

 

 

Pozostaje znaleźć teraz jakiegoś antycznego CAD-a :)

Link to post
Share on other sites

 

 

A gdzie napis сделано в ссср

A samo oznaczenie "KP580BM80A" nie wystarczy :P. Nie wiem ale jak wpisałem w google to oznaczenie, żeby zweryfikować czy faktycznie to jest USSR to w wyniki dotyczyły tylko wersji ze Związku Radzieckiego.

Link to post
Share on other sites

Płyta główna z Pentium 60 MHz. Pamiętam miałem komputer na takim procesorze w pracy :)

http://olx.pl/oferta/sprzedam-plyte-socket-4-pentium-60-CID99-ID88Ai5.html#f6b0005036

 

 

(Nie znam ww. sprzedającego, wiec jak ktoś by się skusił to jak zawsze należy zachować czujność.)

 

EDIT: 06/03/2015: U tego gościa zamówiłem właśnie Pentium III 800MHz FCPGA z adapterem na SLOT1.

Ma jeszcze: 

 

Płyta AT + Pentium 166 + pamięci SIMM za 35 zł + w innym ogłoszeniu wśród kart za 10 zł karta Maxtor lub s3 na PCI:

http://olx.pl/oferta/plyta-atc-1030-pentium-166mmx-pamiec-ram-simm-antyki-CID99-ID8Kaqj.html  

 

Obudowę, zasilacz, dysk i mamy gotowy komputer. 

Edytowane przez roberto231
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Gościu chyba swój sklep sprzedaje a nie kolekcję bo widzę sporo powtórek.

 

Ja swego czasu kupiłem dużo używanych gier będąc Anglii w sklepie: https://uk.webuy.com/search/index.php?sortOn=sort_by_relevance&stext=*&section=&catid=403

 

Jest to sieć sklepów w UK w każdym mieście mają praktycznie sklep, a większych nawet kilka.

Można przynieść gry, konsole, telefony - sprzedać, zamienić, kupić.

Na stronie można sprawdzić czy dany tytuł mają na stanie danego sklepu w mieście.

 

Na używany sprzęt kupiony u nich dają nawet gwarancje.

Link to post
Share on other sites

Millenium II - jeśli sprawna to warto: http://allegro.pl/karta-graficzna-i5201783967.html- dobry kompan do jakiegoś voodacza.


Szkoda, że w kawałkach, to z DEC Celebris XL 5100 DP

 

DEC to zacna firma była, ich sprzęty można było zobaczyć tylko na uczelniach i to raczej w małej ilości.


Walczy ktoś o to: http://allegro.pl/karta-graficzna-antyk-agp-elsa-gloria-xxl-bcm-i5162219806.html? Do gier to nie ma sensu a do kolekcji by mi pasowało... zatem jeśli można prosić odpuście :) Tym bardziej, że z pewnością niesprawna :D

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...