Skocz do zawartości

Losowe zawiechy komputera w grach. R9 270


Recommended Posts

Karty z serii r9 amd, mają problemy ze stabilnością przez to że w niektórzy producenci nie pokrywają całej sekcji zasilania karty radiatorami i pod obciażeniem robią się problemy. Na mojej r9 270x wywalało błędy graficzne. Dzień czy dwa było dobrze, a trzeciego co włączyłem grę to artefakty. Może się zawieszać jeśli problem jest poważniejszy. U mnie pomogło zwiększenie obrotów wiatraków na karcie, przez ustawienie ręcznego profilu w msi afterburner. Można tez rdzeń przesmarować dobrą pasta

Link to post
Share on other sites

miałem wersje 270x tej karty i chodzila bez takich problemów, tu http://pccentre.pl/article/show/msi-radeon-r9-270-gaming-oc-edition/id=18145;page=2 pożałowali chłodzenia na vrm i stąd takie cyrki. Jeśli podkręcenie wiatraka nie pomaga, spróbowałbym jeszcze obnizyć zegary rdzenia i pamieci, jeśli to też nie poprawi stabliności to gwarancja, 

Edytowane przez janpol2008
Link to post
Share on other sites

warto spróbować, karta wyraźnie nie wyrabia z temperaturą. temperatura rdzenia to nie wszystko, vrm potrafią się gotować przy teoretycznie normalnych tempach rdzenia.  

u mnie się działo coś podobnego. Po przyspieszeniu wiatraków na razie spokój i nawet trochę podkręciłem. Edytowane przez janpol2008
Link to post
Share on other sites

Próbowałeś odblokować napięcie lub wymusić stałe napięcie za pomocą MSI AB. Możliwe, że mała zamiana napięcia rdzenia ustabilizuję grafikę. Jeśli już tak próbowałeś. Zaktualizuj bios płyty głównej i firmware dysku SSD. By wykluczyć konflikty sprzętowe. Jak dla mnie szukałbym przyczyny w zasilaniu. Np. wygięty pin w podstawce CPU albo kiepski zasilacz.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Płyta glowna ma najnowszy BIOS. Napięć nie podnosilem. Na dole screeny z AB moze macie jakies sugestie co ustawić. Jest tam jakis suwak od zasilania ale nie wiem za bardzo ile ustawic zeby czegos nie zepsuc.

 

http://i.imgur.com/6RnJzjz.jpg?1

 

CPU bym wykluczył bo system jest stabilny jak skala to raz, a dwa ze przez rok pogrywalem na integrze z proca i zero problemów. Mało tego, duzo renderuje po kilka godzin w Blenderze na 4 rdzeniach procesora i tez nigdy nie bylo problemow. 

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Co do MSI AB na zakładce Ogólne zaznacz wszystkie opcje we Właściwości ogólne i Właściwości kompatybilności. W AMD compatibility zaznacz również wszystkie opcje. Potem program poprosi o restart PC. Jeśli chodzi o Power Limit(%) ustaw na max. Skoro normalna praca nie powoduje freezów a jedynie obciążenie grą. To problem leży albo w grafice tu winne może być zbyt niskie napięcie rdzenia lub w zasilaniu. Zanim odeślesz grafikę sprawdź zasilacz, koniecznie podmień na taki z zapasem mocy. Zasilacze SPC mają skrajnie różne opinie od bardzo dobrych po nieprzychylne. Firma nie ma dużego doświadczenia w produkcji tego typu sprzętu. Testy w portalach są mało obligatoryjne bo na jednym portalu w teście produkt jest na wysokim miejscu w innym teście w innym portalu sprzęt ciągnie w ogonie. Nie wiadomo komu zaufać.    

Link to post
Share on other sites

lonialomax

Problem w tym ze nie jestem przekonany czy to grafika. Żeby tak było to juz bym ja dawno reklamował. A nie chce wysyłać sprzętu sprawnego. :/

 

Co do zasilacza to trochę się naczytałem o tym i zazwyczaj jeżeli ten niedomaga to komp się restartuje ale raczej nie wiesza. Poza tym pewnie byłby jakiś raport kernel w dzienniku. Chyba trochę jest racji w tym co pisze prawda?

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Trudno się diagnozuje usterki w domu bez sprzętu na podmianę. Jednak nie wykluczaj od razu zasilacza dopóki go nie podmienisz i nie przekonasz się czy to nie jego winna. Problemy sprzętowe nie zawsze dają jednoznaczne do ocenienia efekty(objawy). W Twoim przypadku problemy z zasilaniem mogą objawiać się właśnie w ten sposób, przekładając się na niestabilne działanie karty graficzne i freezy w grach. Oczywiści problem może też leżeć w jeszcze w czymś innym, ale działając metodą wykluczania(podmiany) do czegoś dojdziesz. Co jeszcze można przetestować by stwierdzić, że to zasilacz,  Np. zmniejszenie zegarów grafiki(rdzeń i ram) o 100-200 MHZ powinno zmniejszyć zapotrzebowanie na moc zasilacza. Jeśli taki zabieg spowoduje uzyskanie stabilnego działania karty. Pozostaje kwestia sprawdzenia i podmiany zasilacza na mocniejszy oraz test grafiki z domyślnymi zegarami.    

Link to post
Share on other sites

Dobrze. Sproboje wydebic od brata starego dobrego tagana BZ 600W ale zanim to nastąpi po próbuje jeszcze z testami na tych standardowych zegarach.

 

Edit:

Na chwile obecna po ustawieniu wszystkiego jak wspomniał kolega na poprzedniej stronie komputer działa stabilnie. Pogralem trochę i wszystko ok. Może mi się wydaje ale jakby były mniejsze dropy w fps, sam nie wiem czy to nie czasem moja siadajaca psychika nie robi mi żartów. ;)

 

Mam przy okazji AB pytanie. Czemu do diabla grając np w Dead Rising 3 wg wykresów ta cholerna gra zużywa mi 8gb pliku stronnicowania a tylko 5gb ramu. Podobnie shadow od Mordor, wcina tylko 3gb a pagefile sięga 6gb. To po cholerę mi ten RAM?

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Jakieś postępy są. To dobrze. Co w końcu pomogło ustawienie wszystkich opcji w MSI AB, czy zmniejszenie zegarów a może jeszcze coś innego? Co do gier. Nie ma się czym martwić. Tak musi być. Nawet lepiej, że gry nie wykorzystują całego dostępnego ramu, bo nic byś już nie uruchomił na pc. Tekstury w grach sporo zajmują więc są ładowane do ram, mapy terenu też sporo zajmują, więc są tymczasowo ładowne do pliku stronicowania i doczytywane w miarę postępów w grze co skraca czas dostępu do nich. Rożne wykorzystanie pamięci wynika z silnika samej gry. Niektórzy np. wyłączają plik stronicowania na stałe bo mają dużo ramu. Jednak to rozwiązanie nic nie daję gry wcale nie przyspieszają. Silnik gry stanowi ograniczenie ponieważ producent chce by gra działała na wielu różnych platformach a nie tylko na sprzęcie z dużą ilością ram.  

Link to post
Share on other sites

Na chwile obecna zaznaczylem tylko opcje o których mowiles i jest postęp. Mam nadzieje ze nie na chwilę jak poprzednio. Karta działa na standardowych taktach. Zobaczymy co się będzie dzialo. Może faktycznie był jakiś problem z zasilaniem. Ale dziwi mnie to. Od kiedy uzytkownik kupujący nowa kartę musi do diabla grzebać w napięciach?

Link to post
Share on other sites

Wymuszenie stałego napięcia w MSI AB załatwiło sprawę w Twoim przypadku. Niestety ta przypadłość kart ATI ze skokami napięcia rdzenia i niestabilnym działaniem grafiki zdarzała się już z kartami 7800 i jak widać nadal się pojawia. Czasami to kwestia stabilnego zasilania karty(zasilacza) lub problem tylko z danym egzemplarzem grafiki np. szwankujący układ regulacji napięcia. Taka usterka zdarza się stosunkowo rzadko i jak widać rozwiązanie softwarowe załatwia sprawę. Normalnie kupujący grafiki ATI nie mają takich problemów. Ważne, że nie trzeba odsyłać sprzętu do serwisu.  

Link to post
Share on other sites

Moze to nie być wina karty może gdzies problem z regulacja napięcia jest na linii płyty z karta, albo zasilaczem.

Poza tym... niech jeszcze potestuje, ale mam nadzieję ze udało sie to rozkminić. Mam nadzieję że problem już się nie pojawi. Bo sama grafika moim zdaniem jest przyzwoitym sprzętem. Choć...

Choć zaczynam myśleć nad jej sprzedażą, trochę jest za cienka na resztę mojego sprzętu. Może 280X? ;p

 

Edit: Zawiesila sie znow, jednak tym razem dosc oryginalnie bo z pikselami kolorowymi na pol ekranu. A to juz chyba swiadczy tylko o tym ze jest pieprznieta. Choc stalo sie to przy malym przetaktowaniu ale tylko do 1000Mhz. 

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Właściwie to wszystko na raz. Od razu ekran zawieszony razem z artefaktami. Nie było żadnego przymulenia czego kolwiek. Od razu nastąpił zwis. Tylko pytanie teraz czy przyjmą na gwarancje taki zasilacz? Na mojr jeśli nie wyrabia przy takim dość oszczędnym sprzęcie to jest zrypany.

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Jestem po zmianie zasilacza i sprawdziłem w OCCT napięcie RAM. Tak jak pokazałem Ci w (post 24) napięcie RAM mam również stabilne bez żadnych spadków. Nie chcę tu robić antyreklamy, ale poczytaj o Silentium PC Deus G1. Potrafiły powodować problemy. Dla pewności pożycz zasilacz do sprawdzenia, tak jak napisał /gepardmak/http://i.imgur.com/pCwEOBB.png?1

 
Link to post
Share on other sites

Czaje. Zdraznie się to frajera zareklamuje co w sumie szkodzi. Najwyżej z powrotem odesla. Albo go sprzedam w cholerę. Bo dziwne jest trochę żeby uszkodzona karta taka dziwna była. Ale przyznam się trochę ze juz z głupialem. ;/ ale jak tak patrzeć na wykresy to praktycznie wszędzie pod obciazeniem dostaje spadków. Boje się tylko ze serwisanci powiedzą ze to w normie jest. Nie znam się ale są jakieś normy.

 

Aha odnosze wrażenie ze zasilacz terkocze pod obciążeniem. ;/

 

Zrobię jeszcze jeden test na świeżo i wyśle wyniki do serwisu SPC. Zobaczymy co na nie powiedzą

 

Edit:

Witam ponownie. Pisalem do serwisu zasugerowali w sumie to co wszyscy, ze za nim wyśle zasilacz żebym sprawdził kompa z innym. Mam możliwość na ta chwile pożyczyć GTX 660 myslicie ze warto? Co do zasilacza to będzie gorzej ale tez dam rade zorganizować

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Myślę, że w Twoim PC są dwie opcje- zasilacz podaje napięcia o wysokim tętnieniu,co w przypdku RAM jest niekorzystne lub karta graficzna wykorzystując RAM co zachodzi podczas jej obciążenia ma jakiś wpływ na destabilizację napięc RAM. Tego GTX-a możesz podłączyć, ale wiąże się to z przeinstalowaniem sterowników, a czasami nawet gier.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...