Skocz do zawartości

Losowe zawiechy komputera w grach. R9 270


Recommended Posts

 

Witam

Opisze moze swoj problem od poczatku. Zaczne od specyfikacji. I5 4570, MSI B85 G43, Kingstone HyperX 2x4Gb, SSD Plextor M5S, SilentiumPC Deus G1 500W. I w/w karta graf.

 

Otoz powyzszy sprzet zanim zaczal pracowac z ta karta to najpierw przez rok opieral sie tylko na integrze HD4600. Na niej wszystko dzialalo dobrze przeszedlem na niej nawet kilka gier, itd. Jednak w czerwcu b.r kupilem R9 270 i od tej pory mam problemy TYLKO w grach. To znaczy system dziala jak zwykle poprawnie jednak gry losowo sie wieszaja. Slycha ctylko muzyke czy dzwieki otoczenia, a obraz stoi w miejscu, pomaga tylko reset. System niczego nie rejestruje zadnego bledu. ;/ Jest to bardzo losowe wieszanie. Dla przykladu przez tyfzien gralem w Alien Isolation i nic. Potem wlaczylem Black Flag i po 30 sekundach zwis. Teraz znow gralem ta gre przez nastepne dwa dni i jest ok. Zona gra kilka dni w Sims 3 i jest git, a potem zwis. Wiekasza czestotliwosc w Watch Dogs, kilka zwisow w Metro Last Light, oraz Risen 3. Doprowadza mnie to do szalu, bo jest to baaaaardzo losowe i na roznych grach. Wykluczam pozostale podzespoly bo jak mowilem system dziala ZAWSZE normalnie, a poza tym komp nie wieszal sie na integrze. A tez na niej gralem jezeli tylko mogla uciągnąć dany tytul.

 

Teraz co zrobilem by to naprawic. Zabawa z Afterburnerem, nic nie daje, rozne sterowniki nic nie daja, zamiana kabli zasilania, ponowne wlozenie karty graficznej itd tez nic. KArta w grach ma jakies 68st w duzym stresie, wiec to tez nie temperatura. Ogolnie ma ok 63st. Plyta glowna ma najnowszy bios. W karcie nie zmienialem bo sie boje, ;/

 

Karta rowniez w grach i aplikacjach 3D (Blender Viewport) smuzy w ciemnych miejscach i ogolnie cewki marsza graja non stop. ;/

 

Problem mnie dobija, bo gdy gram pare dni mysle sobie kurcze, chyba naprawilem... a tu nagle trach- zwis. Nie sa to permamente zwawiasy tylko rzadkie losowe co najbardziej denerwuje bo gdy odzyskujesz juz nadzieje to nagle szlag trafia interes. Raz w ciagu jednego posiedzienia masz dwa zwisy, a raz przez tydzien jest git. Przecież nerwicy idzie dostac.

 

Co robic? Dawac na gwarancje? Strasznie sie boje ze wysle, ktos tam chwile posprawdza, trafi na ,,dobry dzien" karty i powie ze jest dobrze, a nie jest.

 

Aha jeszcze co zauwazylem to to, ze w biosie resetuje mi sie tryb XMP na pamieciach ram. Ustawie ten tryb i chyba w momentach kiedy resetuje kompa to ten sie wylacza. Troch dziwne.

 

Jakis czas mialem spokoj, okolo 4 dni gdy usunalem panel sterowania dzwiekiem Realtec, juz myslalem ze to to ale zawiechy znow wrocily. ;/

 

 

Nie wiem czy to jest jakiś ślad, watpie ale nigdy nie miałem zwiechy w alien isolation i borderlands 2. A prawie zawsze są w AC IV, Watch Dogs i teraz na swiezo w Shadow of Mordor. Macie jakieś pomysły cokolwiek bo mi juz nerwy zszarpalo do reszty... :\

Link to post
Share on other sites

Aha no i testowalem i w sumie nic. Tez myślałem, ze to może być problem z prądem tylko z ta teoria nie zgadzają się dwie rzeczy. Przede wszystkim nic nie rejestruje się w dzienniku zdarzeń a byłby pewnie jakiś raport Kernel? Mam racje? Poza tym czemu do diabla w grze typu Alien Isolation nie było ani jednego problemu? Nie dziwne? Wiec wykluczylbym zasilacz stawialbym raczej na mobo albo na grafe. Myślałem czy by nie wyjąć grafiki i nie zanieść bratu może. Ma starszy komp bo z 2009 roku ale podzespoły wysokiej klasy ze starym dobrym Taganem pod maska. ;)

 

A objawy zrytej grafiki pewnie inaczej by wyglądały, jakieś artefakty czy cos?

 

Może jest jakąś wskazówką to, ze dźwięk sobie nadal leci w tle? Nie jest to 100% zwiecha.

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Zapuść w OCCT zakładka Power Slupy, potem sprawdź wykresy, zwracając uwagę na napięcia i wykorzystanie RAM. Sprawdź RAM Memtestem. Miałem podobny problem z Kingstone HyperX, też losowo wywalało mniez ustawień XMP. Co dziwne po dołożeniu dwóch kości G Skill przeszło. Sprawdź jeszcze gniazdo procesora i piny w sockecie, może jakiś paproszek podszedł.

Link to post
Share on other sites

Hmm wiec wyjalem ramy co by zobaczyć jak tam sytuacja na froncie. Przelozylem je z gniazd 2 i 4 do 1 i 3. Watpie ze to ma znaczenie ale co tam... Poza tym pisze na nich wyraznie 1.65V a widzę, ze hwmonitor i uefi pokazuje 1.5V czyżby to tu byl problem? Jak ustawić napięcie na 1.65 w biosie? XMP ustawia na 1.65V ale jak wspominalem resetuje się i wraca 1.5V. Nie znam się za bardzo, nie wiem jak ręcznie to zrobić. Przy DRAM jest auto ale nie mogę nic z tym zrobic.

Link to post
Share on other sites

Wiem ze zalecane 2 i 4. Tak też miałem od początku. Jednak na chwile obecna na 1 i 3 xmp się utrzymuje. Pogralem 2h i wszystko git. Nie chce się ekscytowac teraz bo... nie raz tak miałem, ze 3 dni był spokój a potem znów to samo. Liczy się to, ze tym manewrem nie popsulem nic, to raz, a dwa ze juz jest mały postęp bo xmp się trzyma. Parę razy restartowalem kompa i nadal trzyma. Hwmonitor tez ładnie pokazuje napięcie 1.65. Czy cos nie halo było z gniazdami? Możliwe żeby dawało to takie efekty które miałem?

 

Albo bylby źle włożone?

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Jeżeli wcześniej na zintegrowanej grafice działały, to były włożone dobrze. Możliwe, że po zmianie na R9 270 wzrosło zużycie RAM, a tym samym zapotrzebowanie na prąd. Wystarczy, że któryś z pinów modułu pamięci miał słabszy styk w slocie i to było efektem. Spróbuj przełożyć RAM z powrotem i sprawdź, czy jest poprawa na właściwej lokalizacji.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Hmmm zaczalem to robic ten test ale po 15min przerwalem bo widzialem ze tmpin0 oscyluje w okolicy 80C Czy to mozlwie ze płyta sie przegrzewa? Stad by sie wieszał komp?

 

Edit:

Wiec tak, wlaczylem moje przedni i tylny wentylator na full turbo, grafika tez na standardowych taktach żeby ciepła w obudowie zbytecznego nie wydzielala i pogralem trochę i zwicha nie nastąpiła. A chwile przed tym zanim te czynności wykonalem w trakcie gry był zwis. Moje wnioski są takie, co z tego ze grafika i procek sobie ładnie dawały rade własnym chłodzeniem jak biedna mobo mogła od nich się nagrzewac. Tym bardziej ze obieg powietrza w budzie był nikły bo wentyle ustawione na low żeby było cicho. W sumie zgadzało by się to z moim opisem problemu. Zwisy tylko w grach bo wtedy grafika robila za grzejniki, a to ze czasem chodziła bez zwiechy było spowodowane tym ze w domu bywały różne temperatury. Z weryfikuje ktoś moja teorie?

Edytowane przez Patriota
Link to post
Share on other sites

Zastanawiający jest spadek napięcia na GPU, który pokrywa się ze spadkiem FPS. Może to być wada karty na poziomie sekcji zasilania. Postaraj się o jakąś kartę graficzną i sprawdź czy będą podobne problemy. Co do zasilacza, napięcia trzyma, ale mało stabilnie i tu mogłeś mieć problem z RAM-em.

Link to post
Share on other sites

Jeśli grasz przez Origin tudzież Steama powyłączaj w opcjach klientów "Origin w grze" i podobne ustrojstwo dla Steama. Wyłącz też (jeśli masz) AMD Gaming Evolved (Raptr). Miałem podobne objawy przy serii Mass Effect i wyłączenie tego badziewia pomogło na wszystkie bolączki (łącznie z niedziałaniem klawiatury przy ME 3...).

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...