Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Losowe zawiechy komputera w grach. R9 270

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 Patriota

Patriota
  • Amator

• 34 postów

Napisano 17 listopad 2014 - 20:32

Witam
Opisze moze swoj problem od poczatku. Zaczne od specyfikacji. I5 4570, MSI B85 G43, Kingstone HyperX 2x4Gb, SSD Plextor M5S, SilentiumPC Deus G1 500W. I w/w karta graf.

Otoz powyzszy sprzet zanim zaczal pracowac z ta karta to najpierw przez rok opieral sie tylko na integrze HD4600. Na niej wszystko dzialalo dobrze przeszedlem na niej nawet kilka gier, itd. Jednak w czerwcu b.r kupilem R9 270 i od tej pory mam problemy TYLKO w grach. To znaczy system dziala jak zwykle poprawnie jednak gry losowo sie wieszaja. Slycha ctylko muzyke czy dzwieki otoczenia, a obraz stoi w miejscu, pomaga tylko reset. System niczego nie rejestruje zadnego bledu. ;/ Jest to bardzo losowe wieszanie. Dla przykladu przez tyfzien gralem w Alien Isolation i nic. Potem wlaczylem Black Flag i po 30 sekundach zwis. Teraz znow gralem ta gre przez nastepne dwa dni i jest ok. Zona gra kilka dni w Sims 3 i jest git, a potem zwis. Wiekasza czestotliwosc w Watch Dogs, kilka zwisow w Metro Last Light, oraz Risen 3. Doprowadza mnie to do szalu, bo jest to baaaaardzo losowe i na roznych grach. Wykluczam pozostale podzespoly bo jak mowilem system dziala ZAWSZE normalnie, a poza tym komp nie wieszal sie na integrze. A tez na niej gralem jezeli tylko mogla uciągnąć dany tytul.

Teraz co zrobilem by to naprawic. Zabawa z Afterburnerem, nic nie daje, rozne sterowniki nic nie daja, zamiana kabli zasilania, ponowne wlozenie karty graficznej itd tez nic. KArta w grach ma jakies 68st w duzym stresie, wiec to tez nie temperatura. Ogolnie ma ok 63st. Plyta glowna ma najnowszy bios. W karcie nie zmienialem bo sie boje, ;/

Karta rowniez w grach i aplikacjach 3D (Blender Viewport) smuzy w ciemnych miejscach i ogolnie cewki marsza graja non stop. ;/

Problem mnie dobija, bo gdy gram pare dni mysle sobie kurcze, chyba naprawilem... a tu nagle trach- zwis. Nie sa to permamente zwawiasy tylko rzadkie losowe co najbardziej denerwuje bo gdy odzyskujesz juz nadzieje to nagle szlag trafia interes. Raz w ciagu jednego posiedzienia masz dwa zwisy, a raz przez tydzien jest git. Przecież nerwicy idzie dostac.

Co robic? Dawac na gwarancje? Strasznie sie boje ze wysle, ktos tam chwile posprawdza, trafi na ,,dobry dzien" karty i powie ze jest dobrze, a nie jest.

Aha jeszcze co zauwazylem to to, ze w biosie resetuje mi sie tryb XMP na pamieciach ram. Ustawie ten tryb i chyba w momentach kiedy resetuje kompa to ten sie wylacza. Troch dziwne.

Jakis czas mialem spokoj, okolo 4 dni gdy usunalem panel sterowania dzwiekiem Realtec, juz myslalem ze to to ale zawiechy znow wrocily. ;/

Nie wiem czy to jest jakiś ślad, watpie ale nigdy nie miałem zwiechy w alien isolation i borderlands 2. A prawie zawsze są w AC IV, Watch Dogs i teraz na swiezo w Shadow of Mordor. Macie jakieś pomysły cokolwiek bo mi juz nerwy zszarpalo do reszty... :\
  • 0

#2 bożo_wporzo

bożo_wporzo
  • Entuzjasta

• 699 postów
  • Miejscowość:Łódź

Napisano 18 listopad 2014 - 12:03

Teoretycznie wszystko wskazuje na grafikę, ale zanim oddasz ją do serwisu to czy masz możliwość złożenia innej r9 270 lub 270x? Czy stresowałeś (testowałeś) grafikę jakimś sensownym programem do diagnostyki?
  • 0

There are only 10 types of people in the world:

- those who understand binary

and those who don't.

#3 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 18 listopad 2014 - 15:47

Nie mam. Kto kupuje AMD. Każdy mój znajomy ma NV. A ja chciałem być mądrzejszy, oryginalny... i teraz mam. Testowalem benchmarkiem 11 i kombustor? Chyba tak się nazywa ten bench z afterburnerem współpracy.
  • 0

#4 bożo_wporzo

bożo_wporzo
  • Entuzjasta

• 699 postów
  • Miejscowość:Łódź

Napisano 18 listopad 2014 - 16:44

OK, a możesz od kogoś pożyczyć na tydzień grafikę, która żre co najmniej tylko Watów co Twoja karta? Jeśli tak to zrób to, i zobacz czy się problem powtórzy. Jeśli tak to albo zasilacz albo płyta główna, jeśli nie to karta graficzna.

• 0

There are only 10 types of people in the world:

- those who understand binary

and those who don't.

#5 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 18 listopad 2014 - 16:50

Aha no i testowalem i w sumie nic. Tez myślałem, ze to może być problem z prądem tylko z ta teoria nie zgadzają się dwie rzeczy. Przede wszystkim nic nie rejestruje się w dzienniku zdarzeń a byłby pewnie jakiś raport Kernel? Mam racje? Poza tym czemu do diabla w grze typu Alien Isolation nie było ani jednego problemu? Nie dziwne? Wiec wykluczylbym zasilacz stawialbym raczej na mobo albo na grafe. Myślałem czy by nie wyjąć grafiki i nie zanieść bratu może. Ma starszy komp bo z 2009 roku ale podzespoły wysokiej klasy ze starym dobrym Taganem pod maska. ;)

A objawy zrytej grafiki pewnie inaczej by wyglądały, jakieś artefakty czy cos?

Może jest jakąś wskazówką to, ze dźwięk sobie nadal leci w tle? Nie jest to 100% zwiecha.

Użytkownik Patriota edytował ten post 18 listopad 2014 - 17:14

• 0

#6 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4065 postów

Napisano 18 listopad 2014 - 17:34

Zapuść w OCCT zakładka Power Slupy, potem sprawdź wykresy, zwracając uwagę na napięcia i wykorzystanie RAM. Sprawdź RAM Memtestem. Miałem podobny problem z Kingstone HyperX, też losowo wywalało mniez ustawień XMP. Co dziwne po dołożeniu dwóch kości G Skill przeszło. Sprawdź jeszcze gniazdo procesora i piny w sockecie, może jakiś paproszek podszedł.

• 0

Mobo:  Z370 Aorus Gaming 7 - CPU: i5 9600k@4.8GHz - RAM:16GB  G Skill SniperX F4-3600 C19-8GSXKB - Grafika: GTX 1070 Extreme - Zasilacz: Corsair RM550x - Obudowa Zalman Z3 Plus

#7 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 18 listopad 2014 - 21:26

Hmm wiec wyjalem ramy co by zobaczyć jak tam sytuacja na froncie. Przelozylem je z gniazd 2 i 4 do 1 i 3. Watpie ze to ma znaczenie ale co tam... Poza tym pisze na nich wyraznie 1.65V a widzę, ze hwmonitor i uefi pokazuje 1.5V czyżby to tu byl problem? Jak ustawić napięcie na 1.65 w biosie? XMP ustawia na 1.65V ale jak wspominalem resetuje się i wraca 1.5V. Nie znam się za bardzo, nie wiem jak ręcznie to zrobić. Przy DRAM jest auto ale nie mogę nic z tym zrobic.
  • 0

#8 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4065 postów

Napisano 19 listopad 2014 - 00:44

Czy bez włączania XMP problem z grami występuje? Przy dwóch modułach RAM MSI zaleca montaż w 2 i 4 slocie. Po zapisaniu ustawień XMP wejdź jeszcze raz do UEFI i sprawdź czy XMP się zapisało. Jezeli tak to wtedy uruchom system i sprawdź w hwmonitor.

• 0

Mobo:  Z370 Aorus Gaming 7 - CPU: i5 9600k@4.8GHz - RAM:16GB  G Skill SniperX F4-3600 C19-8GSXKB - Grafika: GTX 1070 Extreme - Zasilacz: Corsair RM550x - Obudowa Zalman Z3 Plus

#9 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 19 listopad 2014 - 07:44

Wiem ze zalecane 2 i 4. Tak też miałem od początku. Jednak na chwile obecna na 1 i 3 xmp się utrzymuje. Pogralem 2h i wszystko git. Nie chce się ekscytowac teraz bo... nie raz tak miałem, ze 3 dni był spokój a potem znów to samo. Liczy się to, ze tym manewrem nie popsulem nic, to raz, a dwa ze juz jest mały postęp bo xmp się trzyma. Parę razy restartowalem kompa i nadal trzyma. Hwmonitor tez ładnie pokazuje napięcie 1.65. Czy cos nie halo było z gniazdami? Możliwe żeby dawało to takie efekty które miałem?

Albo bylby źle włożone?

Użytkownik Patriota edytował ten post 19 listopad 2014 - 07:47

• 0

#10 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4065 postów

Napisano 19 listopad 2014 - 13:40

Jeżeli wcześniej na zintegrowanej grafice działały, to były włożone dobrze. Możliwe, że po zmianie na R9 270 wzrosło zużycie RAM, a tym samym zapotrzebowanie na prąd. Wystarczy, że któryś z pinów modułu pamięci miał słabszy styk w slocie i to było efektem. Spróbuj przełożyć RAM z powrotem i sprawdź, czy jest poprawa na właściwej lokalizacji.

Użytkownik lonialomax edytował ten post 19 listopad 2014 - 13:40

• 0

#11 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 19 listopad 2014 - 14:53

Przeloze ale najpierw potestuje jeszcze kompa w grach bo jedna jaskółka wiosny nie czyni. Wówczas bede miał pewność ze to była wina ramu. Wtedy przeloze. A może się coś stać jak będą w niezalecanych zlotach?
  • 0

#12 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4065 postów

Napisano 19 listopad 2014 - 20:23

Nie, nic sie nie stanie. Kanał 2 i 4 ma tak jakby priorytet w kontaktowaniu się z kontrolerem pamięci w procesorze.

• 0

#13 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 24 listopad 2014 - 22:13

Problem niestey wrocil, z tym ze pamieci ram sie nie restartuja po zawieszce, chociaz to... qr*a nie mam juz sily

• 0

#14 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4065 postów

Napisano 25 listopad 2014 - 09:36

Przetestuj zasilacz w OCCT i daj screen z testu.

• 0

#15 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 26 listopad 2014 - 23:58

Hmmm zaczalem to robic ten test ale po 15min przerwalem bo widzialem ze tmpin0 oscyluje w okolicy 80C Czy to mozlwie ze płyta sie przegrzewa? Stad by sie wieszał komp?

Edit:
Wiec tak, wlaczylem moje przedni i tylny wentylator na full turbo, grafika tez na standardowych taktach żeby ciepła w obudowie zbytecznego nie wydzielala i pogralem trochę i zwicha nie nastąpiła. A chwile przed tym zanim te czynności wykonalem w trakcie gry był zwis. Moje wnioski są takie, co z tego ze grafika i procek sobie ładnie dawały rade własnym chłodzeniem jak biedna mobo mogła od nich się nagrzewac. Tym bardziej ze obieg powietrza w budzie był nikły bo wentyle ustawione na low żeby było cicho. W sumie zgadzało by się to z moim opisem problemu. Zwisy tylko w grach bo wtedy grafika robila za grzejniki, a to ze czasem chodziła bez zwiechy było spowodowane tym ze w domu bywały różne temperatury. Z weryfikuje ktoś moja teorie?

Użytkownik Patriota edytował ten post 27 listopad 2014 - 00:04

• 0

#16 vicodin

vicodin
  • Maniak

• 2541 postów
  • Miejscowość:Lublin

Napisano 27 listopad 2014 - 00:28

Odpal HWmonitor i uruchom grę, sprawdzimy w ten sposób, czy to wina temperatur. Cooler na procku ten boxowy masz? Jaka obudowa? 

• 0

Spoiler

#17 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 27 listopad 2014 - 08:49

Cooler na procku to jakiś Silentiumpc za 100zk nie pamiętam modelu. Buda corsair carbide 300r. Wentyl z przodu i z tyłu.

Użytkownik Patriota edytował ten post 27 listopad 2014 - 08:50

• 0

#18 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4065 postów

Napisano 27 listopad 2014 - 09:29

Podaj wykresy z OCCT ewentualnie tak jak sugeruje vicodin. Problemy z zasilaniem mogą powoddować zmniejszanie obrotów wentylatorów obudowy i przy obciążeniu masz piecyk w obudowie. Ważna jest też temperatura chipsetu.

Użytkownik lonialomax edytował ten post 27 listopad 2014 - 09:38

• 0

#19 Patriota

Patriota
  • Autor tematu
  • Amator

• 34 postów

Napisano 27 listopad 2014 - 10:18

Rozumiem ze zrobić defaultowy test power supply?
  • 0

#20 lonialomax

lonialomax
  • Maniak

• 4065 postów

Napisano 27 listopad 2014 - 11:36

Tak i zaptaszkuj w ustawieniach dostępne Fanin. Możesz również w tle mieć uruchomionego HWINFO64( dobry diagnostyk). Masz przykład spadku obrotów pod obciążeniem.xBzKkW6.png?1XlaVLM6.png?1

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych