Skocz do zawartości

EIZO FlexScan EV2455


Recommended Posts

Siems,

W końcu nastąpił ten moment, w którym trochę o FlexScan EV2455 można napisać. Przepracowałem z nim kilkadziesiąt godzin i to, co na jego temat uważam - poniżej. :)

Odnośnie samej konstrukcji - może się podobać. Ramka jest cienka, od krawędzi monitora do krawędzi wyświetlanego obrazu ma to 6 mm. Dolny panel z przyciskami sterującymi ma około centymetr wysokości. Innymi słowy dostaje się monitor, którego praktycznie cały obszar daje obraz, a cała reszta wystaje tylko minimalnie. Jako, że to monitor przeznaczony do biur - powiedzmy sobie szczerzej - do zastosowań ogólnych, to głośniki w niego też wbudowano. Ale nie zakłócają one linii monitora tak, jak to ma miejsce w FS2434. Innymi słowy EV2455 może się podobać, podczas gdy FS2434 (i generalnie seria FORIS) ma wystającą na dole „mordę”. :)

Przyciski sterujące nie są klasycznymi mechanicznymi przyciskami, tylko zasadniczo panel sterujący jest panelem dotykowym. Menu wyświetlane na ekranie jednocześnie wyświetla legendę do przycisków. Całość działa chwacko i gracko, nie ma zdarzyły mi się przekłamania, po prostu dotykasz i masz co chciałeś. Można przy okazji zmieniać położenie mentu ekranowego, co jest o niebo wygodniejsze (szczególnie przy kalibracji) niż sztywne wyświetlanie w centralnym punkcie, jak to ma miejsce w serii FORIS.

Podstawka niby bardzo podobna do tego co jest w FORISach, ale jednak stabilniejsza. Monitor pacnięty z góry czy z dołu jest stabilny, nie chwieje się niczym wańka wstańka. Trzeba się tylko przyzwyczaić do tego, jak się pochyla panel. Do tej pory pochylenie EIZO raczej realizowało w pobliżu uchwytu mocującego panel do podstawy. W EV2455 podstawa „łamie” się na pewnej wysokości. Nie jest to rozwiązanie złe, jest po prostu trochę inne i parę razy zdarzyło mi się, że próbowałem odchylać panel (żeby na nim kalibrator dobrze leżał) i następowało zdziwienie pt. „a dlaczego ty robaczku się nie odchylasz?”.

EV2455 - podobnie jak FS2434 - ma wbudowany hub obsługujący standard USB 3.0. Umieszczenie portów jest podobne, jak w FS2434 - czyli na ślepo się urządzeń raczej nie podłączy, ale też nie trzeba ekwilibrystki uprawiać, by tego dokonać. Będziecie mieli życzenie, to cyknę fotkę. :D

Złącza sygnałowe rozmieszczone są - jak to w EIZO - tradycyjnie z tyłu i od dołu. Przy czym do EV2455 łatwiej się kabke podpina z racji możliwości obrotu monitora do orientacji portretowej. Na szczęście w tym modelu EIZO nie poszło na dziwnie rozumianą łatwiznę tak, jak to miało miejsce w FS2434. Jest pełen komplet złącz sygnałowych: D-Sub, DVI-D, HDMI i DisplayPort. Jak ktoś ma chęć i życzenie robić konfigurację wielomonitorową, to ramki, możliwości obrotu panelu nawet na standardowej podstawie i komplet złącz tego nie utrudnią, a wręcz przeciwnie - ułatwią.

EV nie ma jakichś specjalnych funkcji przeznaczonych do gier. Owszem, jak każdy EIZO, ma kilka trybów pracy plus możliwość instalacji aplikacji do systemu i w niej zdefiniowanie, jaki tryb pracy jest przypisany do danej aplikacji. Uwierzcie mi - jest to mega wygodne rozwiązanie. Robi się Alt+Tab na program pocztowy - pstryk, mamy tryb np. Paper. Odpalasz film w VLC (czy innym odtwarzaczu) - pstryk, monitor sam z siebie przechodzi w tryb Movie z podwyższoną jasnością. Przy czym tryby pamiętają nastawy, które się zrobiło - jeżeli w trybie Movie obniżyło się jasność, to monitor o tym pamięta. Możliwości regulacji parametrów wyświetlania zależą oczywiście od trybu, to co daje tryb User1 i User2 jest oczywiście najbardziej rozbudowane. Niemniej jednak nie ma opcji, by w zależności od tego, którym wejściem dostarczać sygnał, zmieniały się ustawienia. Czyli nie zrobi się tak, że jeżeli sygnał idzie po DisplayPort, to tryb User1 ma nastawy A, a jeżeli sygnał idzie po HDMI, to tryb User1 ma nastawy B.

Jak to świeci? Pięknie. W którymś momencie, mając na nim powieszony kalibrator stwierdziłem, że sprawdzę minimalną i maksymalną jasność. Maksymalnie monitor dał 320 cd/m2 (wyżej niż w specyfikacji stoi), minimalnie zszedł do 4 cd/m2. Przy czym w obu tych sytuacjach obraz był stabilny, bez jakiegoś męczącego migotania. Serio - przepracowałem na nim po ponad 2 godziny przy jasności maksymalnej (moje oczy stwierdziły aua, choć stanowisko pracy oświetliłem mocno) czy minimalnej. Nie wiem jak sterują podświetleniem, czy tam jest PWM i jakiej częstotliwości. Zrobili to dobrze.

Pograłem na EV2455. W zasadzie w to samo, w co grałem na FS2434. Czyli wersje single player z Modern Warfare, Soldier of Fortune 2, Half-Life: Source. Grało mi się doskonale, aczkolwiek 120/144Hz monitor na TN w tym zastosowaniu sprawdzi się pewnie lepiej. Bierzcie to pod uwagę - EV2455 nie jest monitorem dla graczy, nie jest też monitorem pod pracę z kolorem (choć radzi sobie z tym niegłupio). To jest kapitalny monitor ogólnego przeznaczenia. Wytrzyma lata, świecić będzie stabilnie, możliwości regulacji ma obłędne, wygląda też fajnie, ma matowe pokrycie matrycy (przyznaję się szczerze - błyszczących powłok nie toleruję).

Gdybym miał do wyboru - EV2455 i FS2434 (pomińmy różnicę w cenie). Ja osobiście kupiłbym EV - może nie ma dodatkowych funkcji dla graczy, jak to ma FS2434, ale gra mi się na EV bardzo przyjemnie (pamiętajcie - jestem „niedzielnym” graczem), a do tego monitor jest ewidentnie ładniejszy, wbudowane weń głośniki nie działają mi na nerwy, sterowanie jest bez na plaster potrzebnego pilota, podstawa jest stabilniejsza, do tego jak mi rąbnie, żeby sobie wielomonitorową konfigurację zrobić, to nie mam dylematów, czy i co z karty grafiki mogę wydusić. Zapinam - jak mnie stać - cztery EV2455: 2×DisplayPort + 2×DVI i to po prostu działa. EV2455 jest - można powiedzieć - takim wołem roboczym. Weźmiesz, postawisz, ustawisz, lata przepracujesz, a on dalej będzie świecić jak przykazano i witać Cię tekstem „co mogę dla Ciebie wyświetlić?”.

Temat rozdzielczości pomijam celowo - ale EV2450 w rękach nie miałem jeszcze. EV2455 jest kapitalnym sprzętem, rozjazdy temperatury barw rzędu 200K (egzemplarz, który mam jest  cieplejszy na górze niż na dole matrycy) jak na monitor do biura (czytaj - ogólnego rażenia) są pomijalne. Jak kogoś to boli i chce sprzętu do pracy z kolorem, to niech sięgnie po ColorEdge CS230 / CS240. :)

Jedyna „wada” EV2455 dla mnie - nie mam forsy, żeby go kupić! :D

 

Jeżeli macie jakieś pytania - piszcie, póki jeszcze tą EVkę mam w rękach. :)

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Dzięki za reckę ;)

 

Czy masz jakieś porównanie do ev2436 (poziom "czerni") ?

Jak bardzo srebrzy patrząc na wprost (narożniki), generalnie jak monitor zachowuje się przy słabym oświetleniu ? Pisząc słabe mam na myśli malutką lampkę na biurku.

Zauważyłeś jakieś smużenie w grach ?

 

Czy dla osoby, która używa głownie monitora do internetu, czasem oglądnie film, pogra 1h-2h dziennie i siedzi głównie wieczorem ev2455 będzie dobrym rozwiązaniem i następcą monitora na pva ?

Link to post
Share on other sites

Dzięki za reckę ;)

 

Czy masz jakieś porównanie do ev2436 (poziom "czerni") ?

Jak bardzo srebrzy patrząc na wprost (narożniki), generalnie jak monitor zachowuje się przy słabym oświetleniu ? Pisząc słabe mam na myśli malutką lampkę na biurku.

Zauważyłeś jakieś smużenie w grach ?

 

Czy dla osoby, która używa głownie monitora do internetu, czasem oglądnie film, pogra 1h-2h dziennie i siedzi głównie wieczorem ev2455 będzie dobrym rozwiązaniem i następcą monitora na pva ?

 

Co do EV2436W - spróbuję go dopaść, żeby mieć organoleptyczne porównanie.

 

Co do zachowania przy słabym oświetleniu - jak bardzo chcecie, to ja Wam wystawię fotę z mojego stanowiska pracy. Powiem tylko tyle - znajomy, który zjadł zęby na kalibracji i profilowaniu, jak na to popatrzył, to podsumował krótko - to jest nora. Ja monitory dla siebie profiluję pod jasność 80 cd/m2 i czasami świecą mi zbyt jasno.

 

Problem ze srebrzeniem i innymi tego rodzaju cudami polega na tym, że tzw. test robi się w warunkach uwłaczających jakiejkolwiek rzetelności. Dość powiedzieć, że jeden obok drugiego (w zasadzie jeden nad drugim) mam postawionego S2432W (matryca S-PVA) i EV2455. W sytuacji, w której wyłączy się dowolne inne oświetlenie w pokoju, zasłoni żaluzje, ustawi czarny kolor jako tło - EV wypadnie słabiej. No srebrzy się. Stary FlexScan na S-PVA czerń ma głębszą. W codziennym użytkowaniu nawet się tego nie zarejestruje. No powiedzmy sobie wprost - jeżeli na EV2455 rzeczywisty kontrast podczas profilowania pod jasność 80 cd i temperaturę barw wychodzi mi w granicach 950:1, a na S2432W w tych samych warunkach mam około 945:1, to o czym my mówimy?

 

Inną kwestią jest to, że dosyć szybkie wideo (czy to z ISO DVD-Video, czy z MKV) - w sensie dużo szybkich przejść kamerą, ruchów płynnych, ale i dynamicznych - puszczone na S2432W zrywa, a EV2455 nie ma z tym najmniejszych problemów. Jest szybszy. I tak, wiem, że wstawiam Wam tu porównanie z monitorem mającym ponad 6 lat.

 

Jako monitor do domu, który przepracuje lata? Obawiam się, że lepszego w podanych widełkach cenowych się nie znajdzie. On nie będzie najszybszy, najbardziej wyczesany pod każdym względem, ale czego jak czego, to braku jakości wykonania EIZO nie można zarzucić. Mam dwie sztuki prywatnie, oba mają wyświecone ponad 25 tysięcy godzin. Nie są tak szybkie, jak nowe modele na IPSach, ale z palcem we wtyczce świecą z tymi parametrami, co w specyfikacji.

 

 

Zanotowałeś jakieś problemy z ghostingiem kiedy grałeś w fpsy?

 

Prawdę mówiąc jedyne sytuacje, kiedy miałem jakieś powidoki, to opcja ustawienia Overdrive w położenie Enhanced. A i to - przy tych tytułach, w które grałem - nie w momencie grania, ale ruszania oknem tak ogólnie.

 

 

Jesteś w stanie porównać go do Ev2436 i EA244wmi pod kwestię taniego szkła do grafiki? W sensie kolor, podswietlanie,meczenie oczu itp.

 

Jak pisałem - EV2436W prawdopodobnie uda mi się w ręce dopaść. Nie wiem, jak szybko, ale nie omieszkam sprawdzić. Do NECa dostęp mam… chusteczkowy. :(

 

Swoją drogą - tak jak trzepałem FS2434 z użyciem kalibratora, tak samo jeszcze trzepać będę EV2455. Sam pooglądasz, jakie są krzywe korekcji. Jeżeli myślisz o monitorze pod foto, to daj znać - żebyś się nie władował na minę. :)

 

Podświetlenie, męczenie oczu - mnie się w ciągu ostatniego tygodnia zdarzało przed m.in. EV2455 siedzieć 16 godzin. Tyłek mi odpadał, ramiona rzęziły, ale oczy? Odpowiednio ustawione oświetlenie miejsca pracy i odpowiednio ustawiony monitor(y) i nawet nie wiadomo kiedy godziny znikają jak sen złoty.

Link to post
Share on other sites

Nie foto. Głównie 3D więc hiper wymagań nie mam. NEC z kalibracją i tak wychodzi taniej niż EIZO i ponoć nie dużo gorzej. 

Jeżeli masz możliwość sprawdzić i porównać - sprawdź. Nie będę Ci pisać, że NEC jest do du*y, bo tak nie jest. NEC i EIZO w danym segmencie cenowym, to porównywalny sprzęt. A potem się ciągnie masówka z aspiracjami głównie w ulotkach marketingowych. :D

Link to post
Share on other sites

Wczoraj dostałem ev2455 i moje odczucia są bardzo średnie, jak za takie pieniądze spodziewałem się czegoś więcej. Każdy chwali jakość wykonania monitorów EIZO, ale w tym modelu, lub w moim egzemplarzu jakość wykonania to nieporozumienie. Tak reklamowane 1 mm ramki odstają od matrycy. Po lewej stronie 2 mm, , po prawej 1 mm, w świetle dziennym wygląda to tragicznie. Nierówna ramka psuje całe wrażenie (już zaczął się zbierać kurz w szczelinach), wygląda to jak w tanim modelu za 400 zl.

Owszem obraz jest przyjemny dla oka, bardzo nisko można zejść z jasnością. Problemy zaczynają sie przy czarnym kolorze, ja rozumiem ze narożniki w ipsach srebrzą...prawy dolny 1/4 ekranu srebrzy a dla odmiany lewy dolny po 10h zaczął świecić na żółto.

 

Jest coś porządnego na matrycy VA oprócz fg2421 ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ramki: http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2455/„Górne i boczne ramki monitora FlexScan EV2455 mają zaledwie 1 mm szerokości, dookoła ekranu widoczne są czarne obwódki o szerokości 5,2 mm.” Mam go przed sobą - ramki równe.

 

Rozumiem, że podpięty pod źródło sygnału cyfrowego?

 

Co do srebrzenia - przy jakiej jasności to sprawdzasz? Bo jeżeli maksymalnej, to nie ma siły - IPS srebrzyć będzie. Ja go mam sprofilowanego na 5500K i jasność 80 cd/m2 i przy tych ustawieniach srebrzenie nie doskwiera.

Link to post
Share on other sites

Ramki: http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2455/„Górne i boczne ramki monitora FlexScan EV2455 mają zaledwie 1 mm szerokości, dookoła ekranu widoczne są czarne obwódki o szerokości 5,2 mm.” Mam go przed sobą - ramki równe.

 

Rozumiem, że podpięty pod źródło sygnału cyfrowego?

 

Co do srebrzenia - przy jakiej jasności to sprawdzasz? Bo jeżeli maksymalnej, to nie ma siły - IPS srebrzyć będzie. Ja go mam sprofilowanego na 5500K i jasność 80 cd/m2 i przy tych ustawieniach srebrzenie nie doskwiera.

 

 

 

Między ramką ta mniejszą 1 mm a obwódka jest przerwa szerokości 2 mm na całej długości, po prawej trochę lepiej bo "szpara" około 1 mm. Jasność miałem ustawiona na 38. Problem w tym, że z jednej strony srebrzy normalnie "na biało" a z drugiej na żółto.

Źródło oczywiście cyfrowe. Monitor nie kalibrowany, kupiony do uzytku domowego.

 

Wcześniej miałem ev2436, niestety oddałem bo na czarnym tle pod bardzo lekkim kątem było widać czarne podłużne paski na całym ekranie. Na plus - ev2455 jest o wiele równiejszy jeżeli chodzi o podświetlenie.

Edytowane przez Testa
Link to post
Share on other sites

Między ramką ta mniejszą 1 mm a obwódka jest przerwa szerokości 2 mm na całej długości, po prawej trochę lepiej bo "szpara" około 1 mm. Jasność miałem ustawiona na 38. Problem w tym, że z jednej strony srebrzy normalnie "na biało" a z drugiej na żółto.

Źródło oczywiście cyfrowe. Monitor nie kalibrowany, kupiony do uzytku domowego.

 

Wcześniej miałem ev2436, niestety oddałem bo na czarnym tle pod bardzo lekkim kątem było widać czarne podłużne paski na całym ekranie. Na plus - ev2455 jest o wiele równiejszy jeżeli chodzi o podświetlenie.

 

Hmm. Z tą ramką to mnie trochę zdziwiłeś. Nie było by problemem zrobić parę zdjęć? Bo ciekaw jestem pioruńsko, co też Ci wyszło.

Jasność na 38 - to tak mi wychodzi w granicach 120-130 cd/m2. Jak jeszcze temperatura 6500K to w sumie to, co dla standardu sRGB się przyjmuje. :)

 

EV2436W jeszcze mi się przez ręce nie przewinął, więc tutaj ciężko mi coś dokładniej powiedzieć.

Link to post
Share on other sites

Hmm. Z tą ramką to mnie trochę zdziwiłeś. Nie było by problemem zrobić parę zdjęć? Bo ciekaw jestem pioruńsko, co też Ci wyszło.

Jasność na 38 - to tak mi wychodzi w granicach 120-130 cd/m2. Jak jeszcze temperatura 6500K to w sumie to, co dla standardu sRGB się przyjmuje. :)

 

EV2436W jeszcze mi się przez ręce nie przewinął, więc tutaj ciężko mi coś dokładniej powiedzieć.

 

Niestety monitor już odesłany. Żeby łatwiej z obrazować słowami,  ramka 1 mm - szpara 2 mm - obwódka matrycy :)

Edytowane przez Testa
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Jest recenzja Eizo EV2450 na tft central. Ocenili go bardzo wysoko :) Nadaje się nawet do gier wg nich. Popatrzcie na input laga ;)

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2450.htm

 

Sam bym go kupił, ale nie potrafię znieść tych róznych kolorów pojawiających się na czarnych tłach w IPS ;)

 

Jedyny minus... jak można wkładać do takiego monitora 6-bit+FRC? Tak cięzko im włożyć prawdziwe 8-bit?

Edytowane przez Michal86
Link to post
Share on other sites

Jest recenzja Eizo EV2450 na tft central. Ocenili go bardzo wysoko :) Nadaje się nawet do gier wg nich. Popatrzcie na input laga ;)

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2450.htm

 

Sam bym go kupił, ale nie potrafię znieść tych róznych kolorów pojawiających się na czarnych tłach w IPS ;)

 

Jedyny minus... jak można wkładać do takiego monitora 6-bit+FRC? Tak cięzko im włożyć prawdziwe 8-bit?

 

W tym segmencie cenowym raczej nie znajdziesz niczego innego jak 6-bit + FRC. Taka, a nie inna jest dostępność paneli. Tych ostatnich zaś EIZO samo nie produkuje.

Link to post
Share on other sites

a tam ciężko z dostępnością, zamawiasz i masz czy to u szajsunga, LG czy Sharpa, nawet AUO ma 8 bitowe panele w ofercie, tylko 6 bit jest tańszy

 

Mówię tylko to, jakie informacje do mnie dotarły. W sumie to też jestem ciekaw, z jakieg powodu EIZO się zdecydowało na 6-bit+FRC, skoro według Ciebie matryc w pełni 8-bitowych skolko-ugodno.

Link to post
Share on other sites

Może jestem wyczulony bo mam monitor TN, ale czy widzicie ten blur jak włączyli na tym eizo Far Cry 4?

 


 

Wiesz, że to nie jest monitor do grania... ale to zamazywanie ekranu podczas ruchu myszką jest okropne.

 

Czy ten monitor nie ma jakiegoś overdrive'a czy coś w tym stylu ?

Edytowane przez Michal86
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...