Skocz do zawartości

Najmocniejsza konfiguracja retro komputera do gier win98/dos


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez diteer,

Recommended Posts

No i mamy pierwsze informacje na temat kart z rodziny GeForce kompatybilnych z w98SE i DOS oczywiście.

 

Products Supported
 
 

Product Support List Windows 95/98/Me – 81.98

GeForce2 MX 
GeForce2 MX 100
GeForce2 MX 200
GeForce2 MX 400
GeForce3 
GeForce3 Ti 200 
GeForce3 Ti 500 
GeForce4 MX 420
GeForce4 MX 440
GeForce4 MX 440 with AGP8X
GeForce4 MX440SE with AGP8X
GeForce4 MX 460
GeForce4 MX Integrated graphics
GeForce4 MX 4000 
GeForce4 Ti 4200
GeForce4 TI 4200 with AGP8X
GeForce4 Ti 4400
GeForce4 Ti 4600
GeForce4 Ti 4800
GeForce4 Ti 4800SE
GeForce FX 5100
GeForce FX 5200
GeForce FX 5200LE
GeForce FX 5200 Ultra
GeForce FX 5500
GeForce FX 5600 
GeForce FX 5600 Ultra
GeForce FX 5600SE
GeForce FX 5600XT
GeForce FX 5700
GeForce FX 5700VE 
GeForce FX 5700 Ultra 
GeForce FX 5700LE
GeForce FX 5800
GeForce FX 5800 Ultra
GeForce FX 5900
GeForce FX 5900 Ultra
GeForce FX 5900XT 
GeForce FX 5900ZT
GeForce FX 5950 Ultra
GeForce 6200
GeForce 6200 with TurboCache
GeForce 6200SE with TurboCache
GeForce 6600 LE
GeForce 6600
GeForce 6600 GT
GeForce 6800
GeForce 6800 XE
GeForce 6800 LE 
GeForce 6800 GT
GeForce 6800 Ultra
Quadro DCC 
Quadro4 380 XGL
Quadro4 550 XGL
Quadro4 700 XGL
Quadro4 750 XGL
Quadro4 780 XGL 
Quadro4 900 XGL
Quadro4 980 XGL
Quadro FX 500
Quadro FX 600
Quadro FX 700
Quadro FX 1000
Quadro FX 1100
Quadro FX 2000
Quadro FX 3000
Quadro FX 4000
Quadro NVS
Quadro NVS 280 

 

TNT2 
TNT2 Pro 
TNT2 Ultra 
TNT2 Model 64 (M64) 
TNT2 Model 64 (M64) Pro 
Vanta 
Vanta LT 
GeForce 256 
GeForce DDR 
GeForce2 GTS 
GeForce2 Pro 
GeForce2 Ti 
GeForce2 Ultra 
GeForce2 MX Integrated graphics
Quadro 
Quadro2 Pro 
Quadro2 EX

 

Co z tą płytą, o której wspomniał wcześniej cooger i czy są od niej lepsze opcje i jakie ?

Czy płyta tu nie ma znaczenia, byle by grafika i muzyka miała sterowniki pod winde?

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites
Co z tą płytą, o której wspomniał wcześniej cooger i czy są od niej lepsze opcje i jakie ?

Pytasz o tysiąc różnych spraw ale przecież ty już płytę kupiłeś. Znowu będziesz kupował inną czy tak sobie pytasz ? Lepiej skup się na tym co konkretnie chcesz dalej robić, czy szukasz karty na PCI czy wymieniasz płytę. O dźwiękówkę pytałeś i co dalej ? Wybrałeś coś ?

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Szukam teraz karty dźwiękowej ISA.

Fenio podawałeś wcześniej SB pro jako najbardziej kompatybilna.

Masz u siebie taką karte?

 

Karty które przeglądam:

 

http://allegro.pl/karta-muzyczna-sound-blaster-awe64-ct4520-isa-i4820520962.html

http://allegro.pl/creative-sound-blaster-awe32-ct3670-isa-i4860695883.html

 

Dokopałem się też do artykułu na temat kart muzycznych minionej epoki.

http://pclab.pl/art17707.html

Fajna strona o kartach muzycznych.

https://retrosoundcards.wordpress.com/2011/05/03/creative-sound-blaster-awe32-ct-3620-ct-3670-ct-3900-oraz-ct-3990/

 

 

Nie pytam o tysiąc różnych spraw tylko szukam konkretnie konfiguracji, która jest w  tytule.

 

 

 

To jaki konfig złoże i ile wydam na jakie części to zależy ode mnie. 

Czy to kogoś boli ?

 

Jedyny problem jaki mam, to że części które kupie będą u mnie dopiero za miesiąc bo nie mieszkam w PL a tu gdzie mieszkam takie starocie są drogie.

Dla tego zadaje tyle pytań jeżeli temat stał się męczący to zamykamy bo to nie ma sensu.


No ten Asus z pewnością był by znacznie lepszym (i tańszym) wyborem. Ale już nie dobijajmy kolegi który to już drugi raz kupuje płytę :) Tyle dobrze że tym razem ma ISA, trochę szkoda że nie ma AGP bo do tak mocnego procesora ciężko dobrać optymalną grafikę na PCI. Ceny mocnych kart na PCI też do tanich nie należą.

No i okazało się ,że ten ASUS który polecacie nie jest dobry bo nie doczytaliście o portach.

Jest tam 1xAGP i 6xPCI bez ISA wiec się nie nadaje.

I właśnie przez takie niesprawdzone info wprowadzacie w błąd.

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

W opisie ewidentnie nie ma portu ISA.

Zadałem pytanie sprzedającemu i odpowiedział mi, żebym nie sugerował się zdjęciem tylko opisem.

 

No to już nie moja wina, że daje zdjęcie innej płyty niż sprzedaje.

Link to post
Share on other sites

Czyli sprzedawca wprowadza w błąd, do niego miej pretensje.

Temat może nie tyle jest męczący co nie bardzo wiadomo co chcesz osiągnąć bo z jednej strony pytasz o najmocniejszą konfigurację pod W98 i DOS a z drugiej strony kupujesz wpierw płytę bez ISA a teraz co prawda z ISA ale bez AGP. Można na tym zrobić wydajny zestaw ale z pewnością nie najmocniejszy.

 

Do co dźwiękówki to poczytaj o AWE, jak wygląda ich kompatybilność i znane problemy. Tak samo SB 16, SB Pro, SB 2.0, GUS... wybór jest spory ale większość oryginalnych kart jest droga i ciężko dostępna. 

Ta karta http://allegro.pl/creative-sound-blaster-awe32-ct3670-isa-i4860695883.htmlto nie jest AWE 32 tylko po prostu 32. Tańsza, nieco okrojona wersja AWE 32. To i tak dobra karta ale wszystko ma swoje plusy (16bit, ładne dźwięki midi) i minusy (kompatybilność z SB Pro i starszymi).

Ja mam w obu retro kompach tanie klony, jeden na chipsecie Yamaha a drugi na Crysstalu. Kompatybilne z SB Pro, dla mnie to najważniejsze jeśli chce odpalać każdą grę pod DOS bez problemu i dodatkowych programików emulujących co tylko zapychają cenną pamięć konwencjonalną. Mam też sentyment do syntezy FM bo w przeszłości to właśnie tanich kart z FM używałem więc nie pakuje się w żadne AWE :) Polecam Ci budować takiego kompa który przywołuje jakieś wspomnienia, tak aby był to sprzęt do którego ma się sentyment. Wtedy będziesz bardziej wiedział co chcesz kupić. Sama różnica w kartach dźwiękowych to temat na niewielką książkę, nie spodziewaj się że wskaże się palcem najlepszą szczególnie jak ma być jednocześnie do W98 jak i DOS. W końcu składasz kompa dla siebie, w retro ciężko o coś najlepszego bo to pojęcie względne i nie ma przełożenia na wydajność.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Myślę, że o wydajności w kartach muzycznych nie ma co mówić bardziej mi chodziło o kompatybilność i brak problemów.

Pytałem też wcześniej czy w wypadku takiego komputera, płyta główna ma jakieś znaczenie?

Czy wystarczy, żeby miała AGP,PCI i ISA na pokładzie. 

 

Płytę zawsze mogę sprzedać wiec problemu nie ma .

 

Znalazłem płyte z AGP i ISA i tylko że ona jest na slot 1 i nie wiem czy mogę zamienić ten procek co jest na płycie na ten co ja mam.

http://allegro.pl/show_item.php?item=4858100447


 

 

Ja mam w obu retro kompach tanie klony, jeden na chipsecie Yamaha a drugi na Crysstalu. Kompatybilne z SB Pro, dla mnie to najważniejsze jeśli chce odpalać każdą grę pod DOS bez problemu i dodatkowych programików emulujących co tylko zapychają cenną pamięć konwencjonalną. Mam też sentyment do syntezy FM bo w przeszłości to właśnie tanich kart z FM używałem więc nie pakuje się w żadne AWE :)

Mógł byś napisać jakie to dokładnie modele ?

Przynajmniej 1 problem będzie rozwiązany

Link to post
Share on other sites

Szukaj 6163Pro na BX-ie, to były świetne płyty, konkurencja Abitów BE6. IMO nawet lepsze. Na przejściówkach można było montować socketowe procki. We wcześniejszych rewizjach trzeba tylko było zrobić małą modyfikację. Przejściówka musiała oczywiście obsługiwać Coppermine'y.

Link to post
Share on other sites

Albo nic nie wymieniał, zostaw tą płytę tylko dokup grafikę w postaci 2x Voodoo 2 i jakąś 2D na PCI typu Virge albo Trio. Jak pieniądze nie mają większego znaczenia bo ma być jak najlepiej to bierz Gravis Ultrasound, ktoś wystawił na allegro http://allegro.pl/legendarny-gravis-ultrasound-rev-2-2-idealny-i4857370082.html* Wspaniała i bardzo trudna do dostania karta. 

Co do płyty to że jest na Via to nie problem przy tak starym sprzęcie. Tak kontroler pamięci ma wolniejszy, będzie nieco niższa wydajność niż na Intelach ale czy to takie istotne w retro ? Według mnie nie, ważne aby wszystko prawidłowo działało. Budując sprzęcik na PIII ze SLI Voodoo 2 i GUS'em to nawet na forum vogons mógł byś wzbudzać zazdrość ;-) Jak do W98 to i tak była by prawdziwa rakieta.

 

Jedna z moich kart to Genius na Yamacha. Widać ją na tym zdjęciu

http://images69.fotosik.pl/220/c6c1f42528f9e7dc.jpg

Na ebay znalazłem taką samą http://www.ebay.com/itm/Vintage-Yamaha-A151-A00-ISA-Audio-Sound-Card-16-bit-YMF719E-S-4S-/321591514533?pt=US_Sound_Cards_Internal_&hash=item4ae05915a5

 

* https://en.wikipedia.org/wiki/Gravis_Ultrasound#Compatibility

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Nie chcę wzbudzać zazdrości. 

Chcę to w końcu uruchomić.

Pytałem Cie na prv i proponowałem wykorzystanie 3 kart graficznych w tej płycie co mam to pytałeś jak by to miało działać?

A teraz proponujesz mi karte 2D + spiąć 2x 3dfx w sli . Czy to nie są właśnie 3 karty graficzne ?

 

 

Cz ta karta jest dokładnie taka jak twoja ?

 

http://allegro.pl/karta-muzyczna-yamaha-ymf719e-isa-i4814204714.html

 

 

Dobra to wiec tak:

Konfiguracja to 

Pentium III - 1GHz

512 MB SDRAM

Płyta główna MS6368  socket 370

2x Monster diamond Voodoo2 12MB PCI SLI

I karta muzyczna kompatybilna z SB pro (zobaczę co znajdę z pośród wymienionych wyżej)

 

I teraz znowu pytania

Czy te 2 voodo2 w SLI będą współpracować z wbudowaną karta graficzna Trident Blade 2D/3D AGP ?

Czy lepiej zastąpić ją jakąś kartą 2D która jest na PCI?


Czyli sprzedawca wprowadza w błąd, do niego miej pretensje.

Przecież to nie sprzedawca mi polecił tą płytę tylko cooger wyszukał i napisał,że się nadaje.

Wiec jak to jest?

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

 

 

Pytałem Cie na prv i proponowałem wykorzystanie 3 kart graficznych w tej płycie co mam to pytałeś jak by to miało działać? A teraz proponujesz mi karte 2D + spiąć 2x 3dfx w sli . Czy to nie są właśnie 3 karty graficzne ?
 Voodoo 1 i 2 to nie są karty graficzne tylko osobne akceleratory 3D. To o czym piszesz to karta graficzna + akcelerator a nie kilka kart graficznych. W98 nawet nie obsługuje więcej niż jednej karty graficznej jednocześnie. 

 

 

 

Czy te 2 voodo2 w SLI będą współpracować z wbudowaną karta graficzna Trident Blade 2D/3D AGP ? Czy lepiej zastąpić ją jakąś kartą 2D która jest na PCI?
Powinny działać.

 

 

 

Przecież to nie sprzedawca mi polecił tą płytę tylko cooger wyszukał i napisał,że się nadaje. Wiec jak to jest?
Tak to jest że zapewne zasugerował się zdjęciem które w przypadku tej akcji było oszustwem. Co innego sprzedaje a czego innego są zdjęcia na aukcji. Też nie wymagaj aby każdy weryfikował wszystko co się da w necie skoro większość odpowiedzi możesz sam wyszukać tak jak wyszukałeś że ta sprzedawana płyta nie ma ISA choć według zdjęcia powinna je mieć.
Link to post
Share on other sites

Voodoo spokojnie można sobie nawet z jakimś TNT lub GF połączyć. Pisałem o tym przy okazji swojego retro zestawu. http://forum.benchmark.pl/topic/36973-rezurekcja-voodoo/?hl=%2Bvoodoo+%2Brezurekcja

Hyhy, tyle czasu minęło, a ja przez pracę w ogóle nie mam czasu do niego sięgnąć na dłużej i przetestować :(. Może teraz w święta się uda.

Link to post
Share on other sites
Cz ta karta jest dokładnie taka jak twoja ?   http://allegro.pl/ka...4814204714.html

Wygląda inaczej więc raczej nie. Kiedyś miałem też klona na Ess Audiodrive jak ten i spisywał się dobrze http://allegro.pl/karta-muzyczna-ess-audiodrive-isa-i4843797459.html Nie musisz szukać dokładnie takiej samej karty jak ja mam, znajdź coś na kompatybilnym z SB Pro chipsecie i też będzie dobrze bo nie ma większych różnic pomiędzy tymi kartami za kilka zł o ile nie różnią się chipsetem.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Voodoo spokojnie można sobie nawet z jakimś TNT lub GF połączyć. Pisałem o tym przy okazji swojego retro zestawu. http://forum.benchmark.pl/topic/36973-rezurekcja-voodoo/?hl=%2Bvoodoo+%2Brezurekcja

Hyhy, tyle czasu minęło, a ja przez pracę w ogóle nie mam czasu do niego sięgnąć na dłużej i przetestować :(. Może teraz w święta się uda.

O dzięki,że napisałeś właśnie otrzymałem informacje od innego użytkownika Voodo2 SLI ,że pod W98 jako karte 2D nie opłaca się dawać s3 trio/ s3 virge bo mają słabą jakość obrazu ( przetestowane).

Polecał aby użyć jakiegoś matroxa albo ATI.

Widzę, że Ty użyłeś takiej współczesnej karty graficznej (jeżeli można to tak nazwać) z obsługą  D3D i też wszystko gra.

Więc myślę, że twoje rozwiązanie skoro wszystko współpracuje jak należy można uznać za wydajniejsze.

 

Tego 3dfxa można połączyć z kartą graficzną normalnym kablem VGA jaki jest używany do monitora czy jest to jakiś SPECIAL?

 

P.S.

Testuj bo sam jestem ciekaw jak rozpracowałeś tę kombinację.

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

Odpalałem na tym kilka gierek. Zarówno D3D jak i glide działały bez zarzutu. Natomiast kable udało mi się dostać wraz z parą voodziaków, więc nie zgłębiałem tematu, ale na 99,99% są to zwykłe VGA, tylko nie jestem pewien co do wtyczek męska/żeńska, a teraz jestem za granicą, więc nie sprawdzę.

Tu natomiast masz instrukcję wykonania taśmy łączącej akceleratory.

http://www.vogonswiki.com/index.php/How_to_make_a_Voodoo_2_SLI_cable

Link to post
Share on other sites

Odpalałem na tym kilka gierek. Zarówno D3D jak i glide działały bez zarzutu. Natomiast kable udało mi się dostać wraz z parą voodziaków, więc nie zgłębiałem tematu, ale na 99,99% są to zwykłe VGA, tylko nie jestem pewien co do wtyczek męska/żeńska, a teraz jestem za granicą, więc nie sprawdzę.

Tu natomiast masz instrukcję wykonania taśmy łączącej akceleratory.

http://www.vogonswiki.com/index.php/How_to_make_a_Voodoo_2_SLI_cable

O i tego mi było trzeba instrukcji jak wykonać SLI bo przeważnie tego kabelka brakuje.

 

Pierwszy Monster zakupiony leci do mnie z Niemiec. :)

Ja na swojej płycie mam do dyspozycji tylko 3 porty PCI.

Więc karta odpowiedzialna za 2D będzie musiała być na PCI.

Widze ze każdy 3dfx jest bez radiatorów i wentylatorów.

Czy te akceleratory nie grzały się tak mocno jak dzisiejsze karty?

Bo zamówiłem też wentylator, który będzie dmuchał z lewej części obudowy wprost miedzy te 3 karty.

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

Kiedyś pogoń za wydajnością szła w parze ze zdrowym rozsądkiem, chipy były mniejsze i łatwiej się je chłodziło, podczas gdy dzisiaj oprócz tego, że zmniejszanie procesu technologicznego pozwala na zwiększenie ilości tranzystorów, to zwieksza się ją także poprzez zwiększanie powierzchni chipów, co prowadzi do powstawania suszarek do chłodzenia kart. Nigdy nie słyszałem, żeby voodoo miało problem z temperaturami.

Link to post
Share on other sites

A to elegancko.

Czyli ten mój wentylator będzie po prostu nawiewał świeże powietrze z zewnątrz tworząc cyrkulację.

Na pewno to im nie zaszkodzi.

A co do kabla VGA, to zwykły do monitora ma wtyczki męski-męski a 3dfx potrzeba męski-żeński ale na szczeście mam przelotke.

Link to post
Share on other sites
Polecał aby użyć jakiegoś matroxa albo ATI.

Wybierzesz Matroxa to w Jazz Jackrabbita, Komandora Kena IV i kilka innych gierek nie zagrasz z płynną animacją nawet na PIII :) Z ati takich problemów nie ma ale jak sygnał będzie leciał przez Voodoo to też nie spodziewaj się obrazu ostrego jak żyleta powyżej 1024x768. Tylko jaką kartę od ATI wybierzesz na PCI ?

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Myślę że nie będę szalał z rozdzielczością większą niż 800x600 bo nie po to składam sprzęt.

Tych tytułów które wymieniłeś nawet nie znam wiec nie ma problemu.

Zastanawiam się może nad jakimś GeForcem skoro Hans Olo napisał, że ma sprawdzoną taką konfiguracje i wszystko działa jak należy pod W98.

Link to post
Share on other sites

Matrox nie nadaje się do gier dosowych ale jak widzę chyba wyjdzie z tego sprzęt głównie pod W98. Do 800x600 nie będzie większej różnicy jakości obrazu obojętnie jaką kartę wybierzesz. Można robić połączenia praktycznie dowolne z kartami Voodoo tylko co to będzie miało wspólnego ze sprzętem retro ? Kiedyś nie było takich konfigów. Jeśli karta graficzna może mieć wydajność przewyższająca te V2 Sli to w takim razie po co marnować energię na zasilanie V2 Sli ? Dla Glide ? Do tego celu można wybrać pojedyncze V3 i będzie lepiej pod każdym względem.

Link to post
Share on other sites

Wszystko ostatecznie zależy od tego w jak bardzo stare gry chcesz grać. Ja celuję w zakres około 1996-2002, więc geforce mi się nie zawsze sprawdzi, dlatego mam TNT2 na podmianę. Zdecydowanie większym problemem jest dźwięk, który jak sobie spojrzysz do retro magazynów komputerowych, zazwyczaj był najważniejszym elementem komputera, który sprawiał najwięcej problemów w grach.

@up

Nie robiono takich konfiguracji, bo koszta sięgały tak absurdalnych wówczas pułapów, że nikomu to przez myśl nie przeszło. Choć w sumie dzisiaj robi się jakieś triple sli z WC i jakoś wszystko jest ok, ale to były inne czasy (zwłaszcza w Polsce). Wydać 1800 zł na same karty graficzne, to byłoby wtedy jakieś szaleństwo, ale jednocześnie było mokrym snem nerdów, którym wizje tego typu nie pozwalały zasnąć. Ja tę wizję po latach sobie zrealizowałem i poczułem się wewnętrznie spełniony.

Edytowane przez Hans Olo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wszystko ostatecznie zależy od tego w jak bardzo stare gry chcesz grać. Ja celuję w zakres około 1996-2002, więc geforce mi się nie zawsze sprawdzi, dlatego mam TNT2 na podmianę. Zdecydowanie większym problemem jest dźwięk, który jak sobie spojrzysz do retro magazynów komputerowych, zazwyczaj był najważniejszym elementem komputera, który sprawiał najwięcej problemów w grach.

@up

Nie robiono takich konfiguracji, bo koszta sięgały tak absurdalnych wówczas pułapów, że nikomu to przez myśl nie przeszło. Choć w sumie dzisiaj robi się jakieś triple sli z WC i jakoś wszystko jest ok, ale to były inne czasy (zwłaszcza w Polsce). Wydać 1800 zł na same karty graficzne, to byłoby wtedy jakieś szaleństwo, ale jednocześnie było mokrym snem nerdów, którym wizje tego typu nie pozwalały zasnąć. Ja tę wizję po latach sobie zrealizowałem i poczułem się wewnętrznie spełniony.

No i właśnie ja podobną wizję teraz realizuję.

Dla tego właśnie tak wiele pytań zadawałem.

 

Jeżeli chodzi o to co napisał Fenio "Kiedyś nie było takich konfigów. Jeśli karta graficzna może mieć wydajność przewyższająca te V2 Sli to w takim razie po co marnować energię na zasilanie V2 Sli ?" , to już teraz nie mam zbytnio wyboru bo już pewne kroki poczyniłem.

Po za tym mnie interesuje zakres lat 90-00 wiec pozostaje mi dobrac karte 2D kompatybilną ze starymi grami i żeby była jednocześnie kartą która by dobrze grała z akceleratorem.

I gra.

A po za tym chciał bym się poczuć podobnie do Hans Olo wewnętrznie spełniony.

Bo po co się buduje taki komputer? Dla spełnienia kaprysu.  ;)

 

 

Nie chcę tu zaczynać wątku o wydajności, ale wygrzebałem coś takiego.

Najwyraźniej ktoś to testował.

Wiec biorąc pod uwagę ,że jeden V2 ju do mnie jedzie i mam płytę 3x PCI zostało mi dokupić drugi i dobrać kompatybilną kartę do obsługi 2D.

 

wyniki na PII 450 Mhz 128 MB Quake 2 800x600

 

V2 - 58.6 fps

V2 SLI - 95.9 fps

V3 2000 - 97 fps

V3 3000 - 107 fps

TNT - 55.9 fps

TNT2 - 80.3 fps

Edytowane przez diteer
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...