Skocz do zawartości

minikomputer na domowy serwer


Recommended Posts

Cześć!

 

Potrzebuję zbudować domowy serwer.

 

Założenie:

* mało prądu

* stosunkowo wydajne, ale bez wodotrysków

 

Dysk sata 500Gb i 1tb już mam.

 

Na komputerze będzie postawiony linux (najprawdopodobniej debian)

Na nim, samba, apache, mysql, może varnish moze jakiś jenkis itp. Głównie domowy dysk widoczny w sieci, plus zabawki.

 

Zainteresował mnie ostatnio celeron j1900 ze względu na jego prądochłonność i możliwość zaalokowania więcej jak 4Gb ram (limit dla atoma)

 

co sądzicie o takim zestawie? Jakieś inne propozycje?

Limit +/- 700zł

 

http://www.morele.net/inventory/info/qlYvox/

Link to post
Share on other sites

a może platworma am1 i athlon 5350 ??

-obudowa zostaje ta co dałeś

-procesor amd athlon 5350 wyprzedza wszystkie bai trail , dogania "normalne" desktopowe procesory i ma 4 rdzenie oraz odblokowane fsb oraz jest niedrogi

-ASrock AM1B-itx tania , mITX , zupełnie wporządku

-4gb goodram play ddr3 , akurat ramu niewarto dawać mniej 4gb to sensowna opcja , ewentualnie wrzucić najtańsze 4gb ddr3 i też będzie git choć oszczędność zaledwie kilka złotych

razem 639,20zł więc spokojnie się mieści 

moim zdaniem akurat tu amd ma sens , bo platworma am1 stworzona została właśnie do małych energooszczędnych komputerów , no i zapowiadają że jeszcze wydadzą na tą platworme inn procki więc może będzie możliwość upgrade , 

Edytowane przez pieterman09
Link to post
Share on other sites

@ jackussa - jak chcesz cichy bez żadnego wiatraka, to polecam zdecydowanie na j1900. Ja mam Gigabyte GA-J1900N-D3V i jako Samba i brama VPN spisuje się znakomicie. Jedynym minusem tej płyty jest że można maksymalnie zainstalować na nim 8GB RAM'u.

Porównywałem na wielu forach z AMD pod AM1. U AMD dają do chłodzenia wiatraczek dla niektórych może to być uciążliwe, rozumiem jak ktoś chce wykorzystać go do wyświetlania grafiki (filmy HD, proste gry) ale jako serwer z wiatrakiem nie miał szans u mnie.

Mam obudowę pod VESA na komputer ITX (z dyskiem 2,5") i serwerek nigdzie mi nie pałęta się tylko jest przymocowany za monitorem i jedyną rzeczą co można usłyszeć z niego jest dysk 500GB który jest tam zamontowany ( 0 wiatraków, 0 napędu optycznego)

 

@pieterman - wydajność CPU między AMD 5350 a Intek J1900 jest porównywalna. Jak ktoś chce ciszę to polecam Intela, jak ktoś woli AMD z wiatrakiem i mu to nie przeszkadza to proszę bardzo.

 

 

Co do J1900 czytałem że można na nim postawić serwer maszyn wirtualnych Citrix XEN serwer w wersji free, jak będę miał więcej ramu to może jeszcze poeksperymentuje.

Link to post
Share on other sites

wydajnościowo amd 5350 przebija celerona j1900 i prawie dorównuje celeronowi 1820{lga1150} , a wiatraczek to niejest ogromny problem , wystaczy w w biosie go ustawić na najniższe obroty i niebędzie chałasował , no i ta platworma umożliwia upgrade , a ten celeron na bai-trail to jednorazówka , ten zestaw co podałem to od biedy po dołorzeniu karty graficznej można bezproblemowo urzywać na codzień , a nawet do lekkich gier typu CS

Link to post
Share on other sites

Właśnie co do tej wydajności 5350 to z tego co doczytałem to nie jest aż tak dużo różnicy. Mowa tu oczywiście o zastosowaniach stricte serwerowych. Tam nawet nie będzie srodowiska graficznego.

 

Co do limitu 8gb ram, to w tych plytach asrock przeszedl te ograniczenia i mozna nawet 16gb zamontować, to jest na +

 

Sam nie jestem fanem wentylatorów, ale akurat ten komputer by stał gdzieś w/za szafą więc delikatny wentylator to też nie problem.

 

platforma na 5350

proc ~229zł

mobo ~121zł

buda ~140zł

ram ~275zł (4gb to jednak troszke mało na te zastosowania)

razem ~765zł

 

ten sam zestaw na j1900 wychodzi ok 677zł

 

Pytanie czy warto dopłacać do 5350, bo nie do końca jestem przekonany.

Może jakieś inne propozycje?

Link to post
Share on other sites

Co brałeś?

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Celeron-J1900-vs-AMD-Athlon-5350

W ogólnej wydajności AMD jest szybszy tylko (mogłem napisać AŻ) o 0,1 ptk w ogólnej wydajności, co daje niespełna 2% różnicy z korzyścią dla AMD, więc dla mnie bicie na głowę to jak różnica wyniosłaby więcej niż 10%

 

Mogę zgodzić się że procesor na podstawce AM1 jest wymienny ale czy będziesz miał pewność że AMD dalej będzie brał pod uwagę tą podstawkę konstruując nowsze procesory? Zwykle jak ktoś chce szybszą platformę to zmienia większość podzespołów (chyba że specjalnie kupił najtańszy CPU by później kupić bestie).

Z tymże po co komu karta graficzna do serwerka i jeszcze przy tym co potrzebuje @jackussa. 

 

Wybór należy do "Jackussa" ja mogę tylko zaproponować i powiedzieć o tym z czego osobiście korzystam.

A sam miałem podobny dylemat przy swoim zakupie.

Edytowane przez Spojler
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
 

 

no i wiedz o tym że ten zestaw co wybrałeś to typowa platworma mobilna , bay trail stosuje się w tabletach z windowsem , a ten AMD to jednak już normany desktop

 

 

 

A komuś to przeszkadza? Jak działa to po co drążyć?

Widziałem wiele konstrukcji gdzie przyswajano procesory zaprojektowane do mobilnych rozwiązań w desktopach.

Popatrz na komputery mini PC i NUC ponad 90% procesorów w nich to układy mobilne z laptopów które spełniają swoją powinność.

Teraz w dobie miniaturyzacji powoli odchodzi się od rozdzielania procesorów na mobilne i desktopowe.

Edytowane przez Spojler
Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się jeszcze czy aby mi tej mocy w j1900 nie zabraknie i zaczłem się jeszcze zastanawiać nad G1820 albo nawet lepiej, nad i3-4130. Z tego co doczytałem, takie platformy może i maj troche większe tdp, ale sa w stanie niewiele więcej pobierać przy obniżonym taktowaniu, ale z dużo większa moc obiczeniowa.

 

Warto, czy, różnica w cenie jest jeszcze do zaakceptowania jeśli zysk wydajnościowy będzie odczuwalny

Link to post
Share on other sites

CPUBossem bym się nie sugerował, J1900 ma 2 rdzenie, 5350 ma 4 rdzenie które w "Single-core Performance" są troszkę szybsze więc jak 4 szybsze rdzenie moga być na poziomie 2 słabszych rdzeni celerona? Pozatym Athlon oferune lepszą wielowątkowość, a i AMD zapowiedział niedawno nowego Athlona pod AM1.

 

Z tymże po co komu karta graficzna do serwerka i jeszcze przy tym co potrzebuje @jackussa.

OpenCL, w truecrypt? Jak karta jest wbudowana w procek to nie widzę nic przeciw

Edytowane przez braxi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Po dogłębnej analizie, zastanowieniu się to co potrzebuję i po przeglądnięciu wielu benchmarków wydajnościowych stwierdziłem że stawiam na i3-4130T (max TDP 35W), płyta uATX, 8GB 1600mhz. Wzrost poboru mocy nie jest tragiczny, za to wydajność dużo większa i większe możliwości rozbudowy. Koszt troche większy, ale rekompensuje wydajnością.

 

Tak jeszcze dla porównania passmark CPU Mark:

J1900(10W)      - 1934

G1820T(35W)   - 2564

5350(25W)        - 2614

i3-4130T(35W)  - 4164

 

Single Thread Rating:

J1900(10W)      - 535

5350(25W)        - 808

G1820T(35W)   - 1410

i3-4130T(35W)  - 1694

 

Celowo wybrałem G1820T a nie G1820 ponieważ samemu 1820 trzeba by było obniżyć napięcia. Pamiętać też trzeba że G1820 nie posiada HT i jest wyposażony w 2 fizyczne rdzenie

Edytowane przez jackussa
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...