Skocz do zawartości

Głośniki Microlab FC330 a SOLO 6C


Recommended Posts

Witam.

 

Przymierzam się do zakupu nowego zestawu głośników do komputera a, że mój pokój jest niewielkich rozmiarów (około 12m2) oraz nie posiada odpowiedniej "infrastruktury" dla zestawu 5.1, pozostaje mi zdanie się na modele 2.1 bądź 2.0.

 

Nie jestem audiofilem oraz nie mam w zwyczaju puszczania muzyki czy odgłosów z gry na "full" aby w całym domu było słychać (wystarczy, że nagłośni mi pokój), mimo wszystko jednak zależy mi na dobrej jakości dźwięku do conajmniej średnio-wyższego poziomu głośności, bez słyszalnych zniekształceń. Dodatkową kwestią jest cena, która też chciałbym aby nie była za wysoka.

 

Biorąc pod uwagę te kryteria moja decyzja spoczęła na Microlab'ach FC330 lub SOLO 6C.

 

Jeśli zdecyduję się na model FC330 to sprawa jest prosta, 2 satelitki daję na biurko a subwoofer leci na ziemię pod biurko.

 

Jednak gdybym zdecydował się na model SOLO 6C to umieszczenie głośników na biurku staje się kłopotliwe ze względu na rozmiar głośników oraz dostępnej przestrzeni na moim biurku, tak więc obydwa głośniki musiały by raczej wylądować pod biurkiem, koło moich nóg w odległości nie większej niż 20-30cm od siebie.

 

Rozumiem, że generalna zasada jest taka, iż subwoofer najlepiej jest mieć na podłodze, natomiast satelitki do tonów średnich i wysokich optymalniej spiszą się nieco "wyżej", tylko w przypadku modelu SOLO 6C obydwa głośniki pełnią rolę zarówno satelity jak i subwoofera więc...

 

I w tej kwestii chciałem poprosić o poradę... w sumie w dwóch kwestiach:

 

1. Czy stracę coś z doznań/wrażeń odsłuchowych w zakresie tonów średnich i wysokich (gry, filmy, muzyka) kupując zestaw SOLO 6C i kładąc obydwa głośniki pod biurkiem koło moich stóp, w odległości 20-30cm od siebie? Bassy z pewnością na tym nie ucierpią ale co z tonami wyższymi, kiedy ich źródło jest na podłodze i w dodatku pod biurkiem?

 

2. Czy w przypadku tak małego pokoju jak mój oraz faktu, że jak sam napisałem, zależy mi głównie na dobrych wrażeniach odsłuchowych do średnio-wyższego poziomu głośności, opłaca mi się zapłacić drugie tyle aby nabyć model SOLO 6C?

 

Dzięki za wszelką pomoc.

 

 

P.S. Mój obecny model to wysłużony przez lata Logitech Z-4 2.1. Padł mi w nim regulator głośności, jeśli ktoś posiada takowy i byłby skłonny się z nim rozstać to proszę wysłać mi wiadomość w celu dogadania się (idealnie w kolorze czarnym, ale niekoniecznie).

Link to post
Share on other sites
1. Czy stracę coś z doznań/wrażeń odsłuchowych w zakresie tonów średnich i wysokich (gry, filmy, muzyka) kupując zestaw SOLO 6C i kładąc obydwa głośniki pod biurkiem koło moich stóp, w odległości 20-30cm od siebie? Bassy z pewnością na tym nie ucierpią ale co z tonami wyższymi, kiedy ich źródło jest na podłodze i w dodatku pod biurkiem?

 

Tak, zero sceny, dominacja basu etc, ogólnie jak mają tak leżeć to nawet nie rozważaj ich zakupu. 

2. Czy w przypadku tak małego pokoju jak mój oraz faktu, że jak sam napisałem, zależy mi głównie na dobrych wrażeniach odsłuchowych do średnio-wyższego poziomu głośności, opłaca mi się zapłacić drugie tyle aby nabyć model SOLO 6C?

 

Najlepiej jak byś kupił niewielkie monitory na biurko, do 12m2 jak najbardziej. 

 

 

P.S. Mój obecny model to wysłużony przez lata Logitech Z-4 2.1. Padł mi w nim regulator głośności, jeśli ktoś posiada takowy i byłby skłonny się z nim rozstać to proszę wysłać mi wiadomość w celu dogadania się (idealnie w kolorze czarnym, ale niekoniecznie).

 

Co dokładnie padło ? Jestem pewien, że da się to wymienić niewielkim kosztem, a będzie to bardziej opłacalne niż zakup microlabów za 2 stówy. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mam rozumieć, że przez "monitory" masz na myśli coś innego niż SOLO 6C? Wiesz, czytając różne recenzje wydaje mi się, że SOLO 6C jakościowo w pełni mnie zaspokoją, być może nawet FC330, ale jeśli masz jakiś inny zestaw na myśli to możesz śmiało zaproponować. Wiadomo, że SOLO 6C są z wyższej jakościowo półki niż FC330, ale zastanawia mnie czy do typowego grania w gry na przeciętnym poziomie głośności oraz słuchania muzyki, okazyjnie na nieco wyższej głośności ale żadnej tam maksymalnej, jest sens inwestować w SOLO 6C? Jeżeli do średniego, średnio-wyższego poziomu głośności nie będzie żadnych zniekształceń to może i FC330 styknie... biorąc pod uwagę że ten mój stary zestaw ma subwoofer o zbliżonej mocy do tego w FC330 a moje satelitki mają po 8,5W kiedy te w FC330 mają po 16W? Masz jakieś sugestie? :)

 

Gdybym jednak rozważył zakup SOLO 6C i postawienie ich na biurku (bo na styk wejdą), czy będzie miało to sens? Moje biurko ma 110cm na 55cm i biorąc pod uwagę rozmiary mojej podkładki pod mysz, to głośnik po prawej stronie będzie dosłownie stykał się z krawędzią biurka z tyłu a krawędzią podkładki z przodu :) Inna kwestia jest taka, że ustawiając je po obydwu stronach biurka głośniki będą oddalone od siebie o jakieś 50-60 cm, a od krawędzi monitora o jakieś 15cm. Nie będzie to nieoptymalne mieć głośniki o takiej mocy (w końcu 2x50W) w odległości na wyciągnięcie ręki od siebie? I w dodatku tak blisko monitora?

 

Co do kontrolera Logitecha to mam problem z wejściem na słuchawki, mianowicie, jak wiadomo, w momencie podpięcia słuchawek dźwięk jest automatycznie wyciszany na głośnikach i wraca na nie w momencie fizycznego odpięcia mini jacka z wejścia. Problem objawia się tym, że jakiś czas temu kontroler przestał rejestrować odpięcie słuchawek, jeśli podepnę słuchawki, to elegancko grają, z tym problemu nie ma. Problem jest w tym, że w momencie odpięcia słuchawek dźwięk nie wraca na głośniki. We wczesnym stadium problemu wystarczyło trochę poruszać stykiem, kilka razy wpiąć i wypiąć jack'a aby 'zaskoczyło' ale za którymś razem kontroler całkowicie odmówił posłuszeństwa. Próbowałem go rozkręcić ale mimo odkręcenia wszystkich śrubek, kontroler jest tak poskładany, że chyba niemożliwe jest rozłożenie go bez połamania płytki PCB wewnątrz niego, więc nie dałem rady uzyskać dojścia do wejścia słuchawkowego. Zakładam, że problem jest natury mechanicznej ale prawdę mówiąc nie znam się na tym więc koniec końców nie wiem. Jestem zmuszony mieć cały czas założone słuchawki :)

Edytowane przez milosz86f
Link to post
Share on other sites

Włożenie jacka sprawi, że sygnał audio będę miał puszczony tylko na wyjście słuchawkowe, czyli głośniki będą wyciszone. Nawet jeśli w ustawieniach zaznaczę aby nie wyciszać głośników przy podpięciu słuchawek/jacka to sytuacja dalej wygląda tak samo (tzn. głośniki wciąż są wyciszone). Dźwięk nigdy nie wraca z powrotem na głośniki. Jak na razie nie znalazłem rozwiązania systemowego.

 

Naprawdę polecasz od razu kolumny + zewnętrzny wzmacniacz dla kogoś kto do tej pory używał low-end satelitek i subwoofera sprzed wielu lat? :) Wydaje mi się, że skok jakościowy przy którymkolwiek z tych Microlab'ów byłby w zupełności wystarczający...

 

Oraz jak cenowo by to wyglądało, gdybym chciał kupic te tzw. monitory + osobny wzmacniacz? Kiedy ja tu myślę o przedziale cenowym 200-450zł :)

 

EDIT: Co w związku z rozstawieniem tych SOLO 6C na biurku? Będzie to optymalne rozkładać dwa głośniki o takiej mocy tuż przed sobą na wyciągnięcie ręki, kiedy gram czy słucham muzyki?

Edytowane przez milosz86f
Link to post
Share on other sites

FC330 a Solo6c to dwie różne bajki. Różnica klas. Solóki można postawić po bokach monitora, ale wtedy zaczyna być nieco klaustrofobicznie ;)

 

Monitory + wzmacniacz za 200-450pln. To raczej nie ma sensu. Sensowne monitorki to 400pln, wzmak drugie 400 a lepiej ze 600 żeby to miało ręce i nogi. Kilka złotych na kable też potrzebne.

Link to post
Share on other sites

OK, chyba już jako tako wyłania mi się pewny obraz sytuacji, bazując na waszych opiniach. Chciałem jeszcze na koniec dopytać się o pewne rzeczy:

 

Reasumując:

 

1. Zakładam, że kolega odnosił się do 'akustycznej klaustrofobii' :) zgadzając się z twoją opinią Darkknur, odnośnie tego, że stawianie SOLO 6C tuż koło siebie na biurku z monitorem akustycznie mija się nieco z celem? Tym bardziej stawianie ich pod biurkiem, a innej opcji poza tymi dwoma nie ma, mój pokój pozwoli mi tylko na biurko lub pod nim - więc, tak czy inaczej akustycznie lipa?

 

EDIT: Na allegro obecnie trwa licytacja SOLO 6C w idealnym stanie i zastanawiałem się czy powinienem sobie odpuścić nawet jeśli cena była by atrakcyjna z tego powodu, że miały by stać obok monitora w odległości na wyciągnięcie ręki... w twojej subiektywnej opinii, myślisz że mam sobie raczej dać spokój?

 

2. Wnioskuję również, że wedle twojej opinii jeśli miałbym wydawać 450-500zł na nowe SOLO 6C to pod względem dźwięku i jakości sprzętu wyszedł bym dużo lepiej dokładając te 100-150zł i inwestując w 2 monitory i wzmacniacz? (co i tak wiązało by się z tym samym problemem umiejscowienia głośników w pokoju)

 

3. I końcowo... pewnie spróbuję coś jeszcze z tym kontrolerem zrobić, lecz jeśli zdecydował bym się na bardziej ekonomiczny zakup FC330 to pewnie i tak względem Logitech Z-4 powinienem odczuć skok jakości czyż nie? Microlab'y zdają się oferować dobry stosunek ceny do wydajności dla amatorów, a ja chciałbym przypomnieć jestem jak najbardziej amatorem grania czy słuchania muzyki.

 

Moje Logitechy nie są wykonane z MDF'u tylko z plastiku, zarówno satelitki jak i subwoofer oraz moc satelitek jest 2x mniejsza (subwoofera za to identycza). Czy wydaje ci się, że takie stare plastikowe Logitech'y potrafią grać podobnie jak obecne Microlab'y FC330 z obudowami MDF? Zmierzam oczywiście do tego, że skoro nie narzekałem na te Logitech'y przez tyle lat to nie powinienem się zawieźć na FC330, a wręcz nawet odczuć pozytywną różnicę...

Edytowane przez milosz86f
Link to post
Share on other sites

Solo 6 da się ustawić na biurku tylko szerzej niż przy monitorze i biurko musi mieć sensowną głębokość. Nie mniej to są wysokie głośniki i zdominują przestrzeń. Fotka z netu:

 

http://i441.photobucket.com/albums/qq131/jeycam/biurko.jpg

 

A co do tych 600pln na kolumny + wzmak to ostatnio przeglądam sobie allegro pod kątem małych monitorków i wcale nie jest tak pięknie. Albo wielkie pudła o nieznanej jakości dźwięku, albo już rozsądne nowoczesne monitorki z lat 90-tych typu Tannoy M1, M2, Gale 3020 itp. Ale to koszt samych monitorów ok. 400-500pln. A wzmak żeby miał jakiś sens to kolejne 400-500.

Edytowane przez cooger
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
albo już rozsądne nowoczesne monitorki z lat 90-tych typu Tannoy M1, M2, Gale 3020 itp. 

 

Czyli monitory z lat 80 nie są rozsądne ? Często wrzucali do nich dużo lepsze przetworniki, nie oszczędzano tak na zwrotnicach. Przykładem są chociażby Arcus AS-3 albo Dali 103, które często pojawiały się w okolicach 300zł. Wzmak, żeby działał kosztuje 200-250zł, mowa tu o najtańszych zestawach, a nie dokładnym wybieraniu brzmienia. 

 

 

jeśli zdecydował bym się na bardziej ekonomiczny zakup FC330 to pewnie i tak względem Logitech Z-4 powinienem odczuć skok jakości czyż nie? Microlab'y zdają się oferować dobry stosunek ceny do wydajności dla amatorów, a ja chciałbym przypomnieć jestem jak najbardziej amatorem grania czy słuchania muzyki.

 

Rzecz w tym, że nie. Dlatego lepiej naprawić ten kontroler, bo mimo, że to logi nie zagrają raczej gorzej niż FC330 i 200zł zostaje w kieszeni. 

Wątpię, żeby subwoofer był plastikowy.

 

 

moc satelitek jest 2x mniejsza

 

Do średniego poziomu głośnosci wystarczy, chociaż i tak gra to ciszej niż stare telewizory. Zresztą w microlabach tweeter to tylko atrapa ;)

Edytowane przez Darkknur
Link to post
Share on other sites

Czyli monitory z lat 80 nie są rozsądne ? Często wrzucali do nich dużo lepsze przetworniki, nie oszczędzano tak na zwrotnicach. Przykładem są chociażby Arcus AS-3 albo Dali 103, które często pojawiały się w okolicach 300zł. Wzmak, żeby działał kosztuje 200-250zł, mowa tu o najtańszych zestawach, a nie dokładnym wybieraniu brzmienia. 

 

Dali 103 w zakończonych widzę dwie sztuki, te za 300pln z kompletnie poniszczonymi maskownicami i jeszcze jedne za 399 niby odnowione ale dokładność położenia forniru taka sobie. AS3 jak widzę staniały. Wzmak, żeby działał.. no właśnie, ale on chyba nie ma tylko działać tylko ma mieć sens jakościowy.

 

P.S. W FC 330 nie ma tweetera jest tylko jeden głośnik szerokopasmowy.

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Maskownice nie powinny skreślać kolumn, jak są poniszczone i komuś bardzo to przeszkadza to można zmienić materiał. 

W tym budżecie wzmacniacz ma działać i nic więcej, nad brzmienie trzeba wydać więcej pieniędzy, a na początek jakiś Sony F-220 powinien starczyć. W przypadku dali,arcusów jak ktoś chciałby zmienić brzmienie można wymienić wzmacniacz na lepszy. 

Link to post
Share on other sites

OK koledzy, temat chyba dobiega końca i sprawa wygląda tak: oddałem ten mój kontroler komuś kto zdołał go całkowicie rozkręcić xD Jak się okazało, pod pokrętłem do regulacji głośności oraz bassu również znajdowały się "śruby" które dodatkowo trzymały się płytki PCB.

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/31H3N1S75XL.jpg

 

http://extreme.pcgameshardware.de/attachments/257238d1281431237-nur-der-kopfhoererausgang-funktioniert-dsc01419.jpg

 

Dlaczego ja o tym nie pomyślałem??? [facepalming myself]

 

Pozostaje wymiana gniazdka na jacka, w sumie obydwu jeśli już i założenie jest takie, że będzie działać :-)

 

(screeny nie są mojego autorstwa i zamieściłem je, jedynie w celach czysto informacyjnych, jeśli jednak narusza to zasady forum to proszę dajcie znać, usunę je wtedy)

 

Jeśli jednak będzie problem z naprawą kontrolera to pozostaje kupno nowego zestawu ale z tego co tu czytam, chyba obydwoje zgadzacie się co do tego, że w moim przypadku raczej nie ma sensu inwestowania w SOLO 6C ani inne głośniki o podobnych rozmiarach (monitory i wzmacniacz) jeśli nie mam ich gdzie rozłożyć... że akustycznie nie będzie to miało większego sensu, więc zostają tylko zestawy 2.1 lub nie zbyt duże 2.0 które mogę postawić na biurku.

 

Biorąc pod uwagę te kryteria, to nawet takie FC330 zdają się zachęcające, niby chińszczyzna ale ponoć całkiem przyzwoita, grająca jak wielu twierdzi lepiej niż zestawy bardziej znanych marek z tej samej półki cenowej. Znajdę coś lepszego w cenie 200-300zł?

Edytowane przez milosz86f
Link to post
Share on other sites

Pilot opłaci się naprawić, bo to są grosze. 

 

Napisałem, że jeśli będzie jakiś problem z naprawą to wtedy pozostaje mi tylko kupno nowego zestawu.

 

Mam nadzieje, że wszystko będzie ok, pytałem jedynie o sugestię innych zestawów typowo biurkowych do 300zł - jako, że wygląda na to iż akustycznie będzie mi się opłacał zakup głośników z dedykowanymi satelitkami do tonów średnich i wyższych, które wejdą mi na biurko.

 

Zauważyłem, że ktoś w innym temacie zasugerował Edifiery R1280T ale rozmiarowo są one zbliżone do SOLO 6C więc też raczej odpada...

Edytowane przez milosz86f
Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...