Skocz do zawartości

Energooszczędny system na Lenovo Y580


Recommended Posts

Witam!

 

 Posiadam laptopa Lenovo Y580 (Intel Core i5-3210M 2.5Ghz, 8GB RAM, dysk SSD + HDD, Nvidia GeForce GTX 660M), i moim największym problemem jest czas, który wytrzymuje ten laptop na baterii, w tym momencie mam Windowsa 8.1 x64 i nie jest to zadowalający wynik.

Kombinowałem nad tym jak wydłużyć czas pracy tego urządzenia i tutaj zwracam się do Was o pomoc ;) . Myślałem nad jakimś programem/ustawieniami do Win 8.1, jakąś dystrybucją Linuxa lub androidem x86 (Mac OS X odpada z oczywistych względów). Zależy mi na tym, abym mógł zabrać laptopa na uczelnie i przeglądać internet, słuchać muzyki, otworzyć jakiś dokument nie martwiąc się tak mocno czy za chwile zobaczę komunikat o 10% baterii ;). System chciałbym postawić obok Windowsa.

 

Co proponujecie?

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Musisz się zastanowić, co w pierwszej kolejności pobiera najwięcej prądu. Najczęściej są to - podświetlenie matrycy oraz połączenie wifi/3g.

Możesz też względnie wyłączyć niepotrzebne urządzenia w menadżerze urądzeń - np. jeśli korzystasz tylko z wifi, to wyłącz ethernetową kartę sieciową.

Rozważ, czy czasem nie warto trzymać tych najbardziej potrzebnych rzeczy tylko na SSD, a HDD całkowicie wyjąć/ wyłączyć.Ale to i tak, da moim zdaniem marginalne korzyści.

 

Powiedz lepiej, jaka tam jest bateria, w jaki sposób ją traktujesz (czy laptop cały czas leci na zasilaniu sieciowym)? No i napisz, ile obecnie system wytrzymuje na baterii oraz jakiego czasu oczekujesz.

Link to post
Share on other sites

Czy możesz napisać jaki czas pracy na naładowanej baterii przewiduje producent? Jeśli okaże się,że jest to zbliżony czas do czasu rzeczywistego to niewiele się wymyśli w tym temacie....http://pclab.pl/art53756-3.html

Tu masz podane czasy działania przy różnym użytkowaniu i w tym zakresie niewiele możesz zmienić.

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Jak pod Windowsem wszystko zawiedzie, to możesz zainteresować się Linuksem (nie Androidem). Są dystrybucje/kernele optymalizowane pod szeroko pojęty sprzęt mobilny, ale zaznaczam: cudów na kiju się nie spodziewaj. Nawet nie jestem w stanie Ci zagwarantować, że zyskasz tym sposobem choć parę minut. Owszem, spróbować możesz, ale 100% pewności nikt Ci chyba nie da.

Edytowane przez 030366
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jak do przeglądania sieci, muzy itp to odpal sobie ubuntu w trybie "TRY ubuntu" Stawia się parę minut (z CD albo z USB), ale działa bardzo wydajnie. Zaciemnij ekran, bo podświetlenie dużo zjada, ustaw sobie, że po zamknięciu pokrywy nic się nie dzieje poza wyłączeniem ekranu. Jak tylko musza to trzaskasz pokrywą i wytrzymuje bardzo długo.

Jak Ci przypasuje będziesz mógł sobie postawić obok windowsa z GRUBem i będziesz miał wybór podczas bootowania co chcesz odpalić (win czy ubuntu).

Tylko nie instaluj pod nim sterowników nVidia, wtedy zacznie korzystać z karty i będzie podobnie jak pod windą.

Edytowane przez madseason
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...