Skocz do zawartości

Jednostka centralna ok 2000zł, październik 2014


Recommended Posts

Witam,


Mam prośbę do osób ogarniających, mających chęć spojrzenia i doradzenia. Na dniach planuję wymienić jednostkę centralną mojego kompa. I już pojawiają się pierwsze problemy - wypadłem z obiegu lata temu. Plus obecny rynek dąży do coraz trudniejszych porównań poszczególnych komponentów i ich kompatybilności. Nie chcę ryzykować, że potem coś z czymś nie będzie działać, coś mogło lepiej pracować z tym itp. Więc proszę o radę, jak można poprawić powiedzmy taką konfigurację:

http://www.morele.net/komputer-morele-harcot-b1500-553071/
Sprzed miesięcy, dobierana przez osobę nieobiektywną, tworzoną pod ogół, bez precyzji wymagań.

 

Lub taką, składaną przez kolegę kilka miesięcy temu:

- SAMSUNG 840 EVO 120GB DYSK SSD 2.5'' SATA3 MZ-7TE120BW | 289,00 zł
- WD Blue 1TB 64MB SATA III 7200rpm 3.5" WD10EZEX DYSK TWARDY | 215,00 zł
- GOODRAM 8G 1600 DDR3 CL11 GR1600D364L11/8G | 285,00 zł
- ASUS H81M-A mATX LGA1150 H81 PŁYTA GŁÓWNA | 202,00 zł
- CHIEFTEC 500W CTG-500-80P ZASILACZ ATX | 175,00 zł
- INTEL I3-4130 3.40GHZ 3MB LGA 1150 BOX BX80646I34130 | 410,00 zł
- ASUS GeForce GTX750TI 2048/128 DDR5 OC GTX750TI-OC-2GD5 KARTA GRAFICZNA | 580,00 zł

 

Którą lepiej zmodyfikować, wg Waszej oceny

Na coś, co pasuje pod moim oczekiwaniom i przeznaczeniu:
- komputer dla studenta,
- wykorzystanie w zakresie:
 * programów typu AutoCAD, SolidWorks,
 * programów typu Matlab,
 * gier komputerowych (wliczając mmo),
 * obsługa baz danych,
 * rejestracja/odsłuch dźwięku z gitary basowej,
- współpraca z monitorem 21,5',
- cena ok 2000zł,
- gwarancja na komponenty min 2 lata,
- dostęp we własnym zakresie do legalnego oprogramowania firmy Microsoft (system operacyjny sponsoruje studentom uczelnia).

Zależy mi trochę na czasie, po 20. wolałbym już dokonać zakupu, by nie użerać się ze starą konfiguracją.
Wielkie dzięki za jakiekolwiek porady. I sory, że tak mało precyzyjnie, Polibuda niszczy życie człowieka.

P.S.
Co sądzicie o promocji w postaci zwrotu kosztów poprzez tę inicjatywę producentów:
https://toptechcashback.com/pl/pl/cashback/
a także o jej wykorzystaniu w ulepszeniu dobranej konfiguracji?

Edytowane przez Scorpos
Link to post
Share on other sites

 

 

a także o jej wykorzystaniu w ulepszeniu dobranej konfiguracji?

Musiałbyś kupić bardzo drogą płytę główną, a to nie ma najmniejszego sensu.

 

 

Kosmicznie przepłacony zestaw. Za 2000 zł wrzuca się i5 i R9 270, a nie Pentiuma i R7 250X.

 

W jakie gry grasz? 

Link to post
Share on other sites

Nom, wgłębiając się w temat zupełnie mi nie opłaca się tamten gotowiec. Przygotowałem na chwilę obecną coś takiego:

http://www.morele.net/inventory/info/IjLftJ/

Odnośnie perspektyw na przyszłości - dokupić 4GB ramu i dysk sdd, ale chwilowo to nie jest priorytetem.

 

Dużym plusem jest procesor z możliwością podkręcenia. Tylko cena. Jeszcze musze do tego dobrać obudowę. I własnie graficzną, nawet na używanej przekroczy mi się tu założoną granicę 2200zł. Dałoby się jakoś obniżyć koszta niewielką stratą parametrów?
 

Odnośnie gier - głównie mmorpg i zwykłe rpg. Raczej bez wyczynowych strzelanek multi.

Edytowane przez Scorpos
Link to post
Share on other sites

Zasilacz zmień na Corsaira VS450. To samo co Antec, ale ma lepsze okablowanie.

 

Płytę możesz zmienić na Z97-G43. Zyskasz chipset Z97, a oszczędzisz 40 zł, co można przeznaczyć na lepszą kartę graficzną.

 

Co do GPU. Szukaj używanej R9 270 / 7850 / 7870 na allegro. 7870 i R9 270 to te same karty, a 7850 jest ciut słabsza. 

Link to post
Share on other sites

Strasznie przepłacona karta graficzna w postaci GTX 750Ti. W tej cenie mamy R7 265 a taniej nawet i 7850 która nadal jest wydajniejszą GPU od GTX 750Ti 

 

 

 

- wykorzystanie w zakresie:  * programów typu AutoCAD, SolidWorks,  * programów typu Matlab,

 

 

obsługa baz danych,

 

Boli mnie tutaj H81 i 4 GB DDR3, dopłać ~ 15 zł i weź coś na B85 z czterema slotami na pamięć.  

Link to post
Share on other sites

Płytę główną podaną wyżej moge kupić nówkę przy oszczędności 65zł od znajopmego. Wtedy już jest większa różnica.

Natomiast karty z grupy GTX zostały mi polecane ze względu na lepszą wydajność w programach wyżej wymienionych w porównaniu do podobnej cenowo konkurencji. Nie wiem na ile to prawda, nie przeglądałem testów.

 

Dodam może jeszcze, że w perspektywie pół roku planowałbym dokupić drugą kośc 4GB RAM i dysk systemowy SDD.

Edytowane przez Scorpos
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...