Skocz do zawartości

Adaptive Vcore nie zmienia napięcia


Recommended Posts

Witam. Podkręciłem swojego 4690k do 4.2Ghz na napięciu 1.045. Nie chcę zostawiać komputera na stałym napięciu w związku z czym zabrałem się za Adaptive Mode. Niestety odkryłem że jakiegokolwiek napięcia bym nie ustawił to procesor w ogóle tego nie aplikuje. W stresie jak i przy starcie systemu napięcie w GPU-Z wynosi 1.097. Nawet jeśli wartości w programie są zawyżone lub zaniżone to nie zmienia to faktu że Adaptive Vcore i tak nie wpływa na procesor. Bez znaczenia czy zaaplikuje napięcie rzędu 1.050 czy 1.00- system się włączy a przy taktowaniu 4.2Ghz napięcie w programie zawsze wynosi 1.097. Jest to trochę frustrujące i sam już nie wiem czy ja źle rozumiem napięcie Adaptive. Dodam tylko że używając Offset w połączeniu z Adaptive Mode mogę zejść do tych 1.050 i komputer działa stabilnie ale jaki wtedy sens używać Adaptive mode? Nie ukrywam że chciałbym jednak używać właśnie Adaptive ponieważ nie chcę ryzykować zbyt niskimi napięciami w idle. Jakieś rady?

 

Ps: Zauważyłem że wartość Core Voltage programu GPU-Z w programie OCCT pojawia się pod VID. Natomiast CPU Vcore w OCCT ma wartość niższą i stałą. Przykład:

 

Pod obciążeniem 4.2Ghz GPU-Z wskazuje Core Voltage 1.056, OCCT podaje wartość VID 1.06. Natomiast CPU Vcore w OCCT wynosi stale 0.9 :roll:


Odpowiedzi się nie doczekałem ale zaktualizuję jakby ktoś miał podobną sytuację. Wychodzi na to że Adaptive mode zaczyna działać tylko jeśli jest ustawiony powyżej stock'owego Turbo Boost Vcore.Trochę szkoda że nie można ustawić poniżej tylko trzeba ratować się offsetem który zaniża równiaż napięcia w idle. Z Adaptive chyba i tak będe korzystał bo mam zamiar podkręcić procka bardziej jako że chodzi w pełni stabilnie na 4.6 przy napięciu 1.200 także (chyba) jakiś tam potencjał do podkręcania jest. Zastanawia mnie tylko rozbierzność w nazwach napięć zależnie od programu.

Edytowane przez ero_sk
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...