Skocz do zawartości

OC i7 860


Recommended Posts

Mam kilka pytań odnośnie OC tego procesora zważwszy na to, że jestem świeży w tym temacie:

- nowy cooler został założony wczoraj, czy powinienem poczekać z OC, aż pasta się wygrzeje?

- jaka jest maksymalna bezpieczna temperatura w stresie?

- jakimi zasadami się kierować przy podkręcaniu?  

- czy wyłączyć boost i ht?

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Edytowane przez Shady_PL
Link to post
Share on other sites

http://benchit.pl/forum,1503,i7+860++pomoc+dla+nooba+.html

Poszperaj trochę w gogle,trochę tego jest i tak dosyć prosto i zrozumiale.U mnie kiedyś na płycie Gigabyte pracował stabilnie przy 3,7 GHz.....

http://www.pcworld.pl/testy/opis/PR00066-Intel_Core_i7_860.html

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak, oczywiście szperałem trochę w internecie, ale chciałem się jeszcze Was dopytać co i jak dla pewności zważywszy, że tu można dostać zawsze fachową pomoc. Dzięki.

 

Btw. Temperatura procesora w idle na tym chłodzeniu:25-30 jest OK?

Edytowane przez Shady_PL
Link to post
Share on other sites

Cześć,

 

Mam identyczną płytę jak Ty, tylko że proc słabszy (i5-750).

 

Powiem tak... nie poprzestawaj na FSB 167. Ten proc z tą płytą i coolerem ma zdecydowanie większe możliwości. FSB rzędu 200 Mhz jest jak najbardziej w zasięgu. Ja dobiłem do FSB 217 Mhz i ogólnie do 3905 Mhz (18 x 217), ale proc nie ma HT.

 

Ustaw 20x200 Mhz - 4Ghz i7-860 powinien zrobić z palcem w zupie, Vcore 1.35, Vtt takie samo, CPU PLL 1.900, podbij napięcie mostka z 1.050 na 1.20 i do dzieła. Aha, włącz opcję Load Line Calibration. Turbo i inne EISTY w odpowiedniej zakładce na disabled.

 

Testuj stabilność proca OCCT, ale w trybie Linpack (1 godzina). Jak proc będzie stabilny to schodź z napięciami w dół. Jak nie, to podbijaj, ale w poniższych granicach. Jeśli chodzi o temperatury to Lynnfield to 45 nm, zniesie sporo. Generalnie jak katujesz proca Linpackiem to niech nie przekracza 85 stopni. W normalnym użytkowaniu nic Ci tak proca nie rozgrzeje.

 

Aha, max. napięcie Vcore i VTT dla Lynnfielda to 1.4V na powietrzu (mówię o pracy 24/7). Pod żadnym pozorem nie przekraczaj napięcia 1.980V na CPU PLL i pilnuj, aby różnica napięcia pomiędzy VTT a pamięcią RAM nie przekraczała 0.5V.

 

Podwyższając FSB pilnuj taktowania pamięci (uwaga na dzielnik, chyba że korzystasz z XMP). Przy dzielniku 10 pamięci ustawią CI się na 2000 Mhz i przy 4x2 GB wątpię, aby system wstał, nawet przy 1.65V na pamięciach. Ewentualnie możesz kombinować z timingami, ale i tak nie wróżę sukcesu przy jakichś sensownych (w miarę niskich).

 

Lynnfield to super platforma do OC - tyle zmiennych wpływających na stabilność systemu :D

Edytowane przez Dreggo
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

OK, no to próbujemy dalej.

 

Zaczniemy "delikatniej", najpierw spróbujemy z FSB 200 przy mnożniku 19.

 

Dobra, w M.I.T w menu Advanced Frequency Settings ustaw cpu clock ratio na 19.

Poniżej BCLK na 200.

 

System memory multiplier - 8.0 - jeśli nie możesz tego zrobić patrz wiersz niżej.

Extreme Memory Profile - disabled - po wyłączeniu powinna byc dsotępna opcja punkt wyżej.

C.I.A. 2 - disabled.

 

Z Advanced Frequency Settings można wejśc do ustawieć Advanced CPU Core settings - tutaj wszystko disabled, a opcja CPU Cores enables - All. Jeśli to tutaj wyłącza się Hyper Threading to daj disabled.

 

Teraz menu Advanced Memory Settings

 

Performance enhance - standard;

Dram timings selectable - Quick;

Channel A settings - tutaj istotne, nie wiem jakie timingi mają twoje RAMy - wpisz domyślne jakie wynikają z profilu XMP (ale profilu nie włączaj)

 

W tym menu możesz też ustawiać dzielnik pamięci. Pilnuj, aby było 1600 Mhz na pamięciach.

 

Kolejne menu: Advanced Voltage: Vcore podbij do 1.37, VTT też do 1.37, Pch Core zostawiamy na 1.20, PLL 1.900, Dram Voltage domyślny dla pamięci.

Te ustawienia to tymczasowo, one na pewno są ponad to co jest wymagane aby system wystartował przy FSB 200. Na zmniejszanie wartości napięci przyjdzie czas potem.

 

System powinien wystartować na 3.8Ghz.

 

Daj znać o wynikach.

 

Aha, QPI link ustaw na niższy mnoznik.

Pamiętaj aby tymczasowo wyłączyć hyper threading.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No to świetnie. Jest jeszcze margines na OC pewnie. Daj 19 x 210. Pilnuj dzielnika pamięci, niech będzie 6.0. I tak taka szyna spowoduje delikatne Oc pamięci. Jeśli ramy działają domyślnie na 1.5v to podbij do 1.64, aby wraz ze wzrostem szyny i jednocześnie ich taktowania (przy dzielniku 6.0) nie były powodem niestabilności. Ewentualnie możesz zejść niżej z dziennikiem pamięci, ale raczej ramy tez pewnie chcesz podkręcić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 3 lata później...

Pierwszy temat na który trafiłem przez googla to właśnie ten. W sumie chyba na wszystkie tematy jest mnóstwo już informacji w internecie, to forum nie miałoby sensu większego.

 

Poza tym jak już się chcemy czepiać, nawet jeśli znalazłem fajny poradnik i jest tam napisane:

 

Oto lista napięć, których regulacja jest kluczem do osiągnięcia dobrego wyniku:

  • PCH Core Voltage - na standardowe 1,05V. Nie ma wpływu na OC.
  • CPU PLL Voltage – wystarczy standardowe 1,8V do BCLK niższego niż 200MHz, powyżej może mieć wpływ na stabilność.
  • QPI/VTT (IMC) Voltage - powinno być ustawione podobnie jak napięcie procesora, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by było wyższe - czasem takie ustawienie może pomóc w osiągnięciu większego taktowania. Pomaga w ustabilizowaniu procesora i pamięci RAM. Warto pamiętać, że różnica między napięciem QPI/VTT (IMC) a napięciem pamięci nie powinna być większa niż 0,5V.

 

  •  

to na tym etapie wymiękam. Stąd mój post na forum, bo może ktoś to jest w stanie wytłumaczyć bardziej "łopatologicznie". Kto nie chce nie wpisuje się do wątku i po problemie. Nikt nikogo do niczego nie zmusza przecież.

 

Inny przykład: jestem z towarzystwem w pubie na piwku. Pytam o coś, a ktoś mi odpowiada: "Tej, poszuka sobie w internecie, na pewno coś jest o tym!".

Edytowane przez itcloud
Link to post
Share on other sites

No to co ? Przynajmniej się czegoś dowiesz i zrozumiesz. Nie umiesz,po prostu nie "kręć" i tyle. Ja wiem,że to jest forum,ale dlaczego ma wszystko robić za kogoś ? Jest po to,by wymieniać informacje,doświadczenia i pomagać,ale nie na zasadzie - nic nie umiem,zróbcie to...Jest trochę pytań,na które nawet w necie trudno znaleźć odpowiedzi i dodatkowo w naszym języku ,wtedy inna sytuacja.

Nieważna jest podstawka. Zasady są takie same...

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chcę skorzystać z tego filmiku:

 

Ale nie podkręcać do 4 Ghz bo mam obawy, tylko do 3.8. Czy możecie podpowiedzieć, jakie napięcie będzie właściwe?

Dla 4 Ghz koleś dał 1.4 V.

 

Poza tym, mam pamięci 3 sztuki ale o niskich taktowaniach: 667 Mhz i dwie po 533 Mhz. Rozumiem, że mogę DRAM Freq. zostawić na auto i tym się nie przejmować?


####

 

Ustawiłem na takie wartości jak niżej, w stresie temp. procesora na jednym z rdzeni osiągnęła 86 stopni.

Karta graf. max 58 więc tutaj nie jest źle.

 

Co powinienem ew. poprawić, ktoś z fachowców podpowie?

 

cpu01.jpg

 

cpu02.jpg

 

cpu03.jpg


edit: na 3 redzeniu temp przez chwilę osiągnęła 89 stopni :/

 

Co mogę jeszcze zrobić? Zejść minimalnie z napięciem i obserwować czy to za wiele nie da? Wkleiłem screeny bo tam jest tyle różnych napięć że gubię się w tym wszystkim.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...