Skocz do zawartości

Myszki-czy te wysokie rozdzielczości są faktycznie potrzebne


Recommended Posts

Przy upgradzie sprzętu całkiem zapomniałem o myszce. Przyznaje, że jestem w temacie zielony, dlatego też zacząłem od tego:

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Poradnik_jak_wybrac_mysz-2794.html

 

Czytam o tych topowych myszkach za 200-300PLN i ich wysokich rozdzielczościach i tak się zastanawiam, czy normalny użytkownik jest w stanie to wykorzystać? Ja pewnie potrzebuje myszki uniwersalnej, opórcz zastosowań domowo-biurowych, 2-3 razy w tygodniu troche sobie zagiercze (głównie FPS i strategie). Ale jak juz gram, to po kilka godzin. Zastanawiam się, czy wystarczy mi zwykła myszka optyczna za 30PLN, czy musze celować w te drogie potwory. Czy podkładka jest rzeczywiście niezbędna?

Link to post
Share on other sites

Tak samo o tym mysle. Może cos polecisz konkretnie?

 

Zastanawiam się też nad bogatym oprogramowaniem dołączanym do wielu modeli. Normalnie mozna dostać oczopląsu jak patrze na te wszystkie ustawienia, makra, przyporządkowania - czy naprawde ktos to konfiguruje i używa?

Link to post
Share on other sites

Tak niektórzy tego używają, np w grach mmo. :D Jak nie jesteś jakiś hardcorowym graczem to polecam Ci coś od A4tech np XL-750F, sam takową posiadam i sprawuję się całkiem przyzwoicie.

Wygląda ciekawie. Co prawda pewnie nie potrzebuje aż tylu przycisków, ale kto wie. Czy ten przełącznik rozdzielczości naprade się przydaje? Czy podkładka jest wymagana pod tę mysz?
Link to post
Share on other sites

Powiem Ci tak. Mając Razera Deathaddera 1800DPI, gram na 1800DPI i jest super. Miałem Gigabyte M8000X (Max 6000 DPI), grałem na 3600DPI. Wiecej nie potrzebowałem, nie bylo jakos specjalnie lepiej. Pewnie jakbym dał na te 1800DPI to tez by bylo wystarczająco na tym M8000X.

 

Ważne w gryzoniu imo jest to, żeby był ładny i wygodny, miał bardzo dobry sensor, a DPI starczy 1800, a nawet i mniej :)

 

Podkładka imo potrzebna, tym bardziej, że Qck mini kosztuje 25zł, a to sie nie zuzywa zbyt szybko, wiec koszt naprawde niewielki. Wygodniej duzo mi sie na niej pracuje, ciszej niz na biurku i lepszy poślizg jednak jest. Podkładkę mozna kupic np Qck w wersji troszke wiekszej niz mini jak potrzebujesz.

 

Szczerze mówiąc, o ile nie rzucasz myszką jak Cie zabiją w grze, warto wyłożyć troszke więcej. Nie mówię tu o dawaniu 200zł+, bo to tylko tacy maniacy gier jak ja mogą wydać :D

Jakiś A4Tech na przyklad w grach powinien dawac spokojnie rade, tylko musi byc wygodny i najlepiej miec conajmniej dwa przyciski pod kciukiem (bardzo wygodna sprawa, przyzwyczaiłem sie do tego i w tej chwili jest to dla mnie element obowiązkowy w myszce :) ).

 

Myszke kupuje sie raczej na dluugo, więc warto IMO dołożyć troche do czegos lepszego, bo w koncu bedziesz na tym pracował długo. Ja nie żałuję kasy wydanej na Razera Deathaddera (tego pierwszego, 1800DPI), mam go długo i jest super, ale teraz nowego w sklepie z gwarancją juz go nie dostaniesz raczej, więc proponowałbym Ci te A4Techy. No chyba, że jednak chcesz wydac 180zł, to wtedy super myszka z najlepszym obecnie sensorem jest np. Gigabyte M8000X :D

 

 

Edit:

Co do makr i ustawien, to zalezy. Ja makr w ogole nie uzywam, ale są ludzie, ktorym sie to przydaje. Co do ustawien, fajnie jest mieć ustawionych kilka profili jezeli myszka pozwala na ich zmianę jednym przyciskiem na myszce (jak np. Gigabyte M8000X :D). Wtedy na przyklad inaczej ustawiasz do biura, inaczej do programów graficznych, inaczej do FPSów, inaczej do FPSów jak grasz jako sniper, inaczej jak żonę wpuszczasz na kompa (bo dla niej ta myszka jest za szybka :D) itd itp, ale pewnie ustawisz najwyzej dwa, trzy profile w ustawieniach i tyle :)

Link to post
Share on other sites

Ważne w gryzoniu imo jest to, żeby był ładny i wygodny, miał bardzo dobry sensor, a DPI starczy 1800, a nawet i mniej :D

Jak sprawdzić czy ma dobry sensor? Jest na to jakiś parametr?

 

tylko musi byc wygodny i najlepiej miec conajmniej dwa przyciski pod kciukiem (bardzo wygodna sprawa, przyzwyczaiłem sie do tego i w tej chwili jest to dla mnie element obowiązkowy w myszce :D ).

A do czego te przyciski wykorzystujesz przykładowo?

 

Co do ustawien, fajnie jest mieć ustawionych kilka profili jezeli myszka pozwala na ich zmianę jednym przyciskiem na myszce (jak np. Gigabyte M8000X :D). Wtedy na przyklad inaczej ustawiasz do biura, inaczej do programów graficznych, inaczej do FPSów, inaczej do FPSów jak grasz jako sniper, inaczej jak żonę wpuszczasz na kompa (bo dla niej ta myszka jest za szybka :D) itd itp, ale pewnie ustawisz najwyzej dwa, trzy profile w ustawieniach i tyle :)

No własnie - co można ustawić do każdej z tych aplikacji, rozdzielczość? Jest to konieczne, jak to wpływa na użytkowanie?
Link to post
Share on other sites

1) Salmosa bardzo ciekawa mysz, dla mnie plus bo nadaje się dla mańkutów :D

2) Jakości sensora po samych parametrach nie sprawdzisz, te bywają mylne. Producenci niskobudżetowi czasem bardzo je zawyżają. Lepiej poczytać testy, popytać kolegów o doświadczenia w tej kwestii.

3) Większa rozdzielczość = większa czułość

4) Osobiście mogę polecić Ci Razer'a Abyssus, czyli następcę wspomnianej Salmosy. Cena co prawda ok 135zł, ale precyzja jest niesamowita. Ma tylko 3 przyciski, ale to wystarcza.

Link to post
Share on other sites

Musisz sprawdzic jaki sensor jest w danym gryzoniu.

Ja wykorzystuję te przyciski w grach, bo np. komunikacji głosowej (mikrofon na przycisk, żeby nie był ciągle 'otwarty', a dzieki temu, ze jest pod kciukiem moge ciagle, bez wzgledu na to co sie dzieje, go uzywac), bo innych rzeczy w grach, a w systemie są one jako wstecz/dalej, do czego sie przyzwyczaiłem :D

Mozesz je dostosowac, np. do innych rzeczy, ktore czesto robisz. Ja, jako iz czesto siedze na necie, uzywam tych przycisków bardzo często :D

 

 

Co do ustawien, zalezy od konkretnego softu. Czasem masz bardzo duze mozliwosci, a czasem w ogóle nie masz ustawien prawie :D

Link to post
Share on other sites

Boże w życiu nie kupujecie Razer Abyssusa, według testów ta myszka może miewać problemy z sensorem w pulpicie! Salmosa jest o wiele lepszym wyjściem, albo Steelseries Kinzu. Ja osobiście jadę na starym A4Techu X-710 na rozdzielczości 800dpi (max 1000dpi) i specjalnie problemów nie widze. Jak gram w SC1 to wrzucam 400dpi 800-1000dpi na co dzień spokojnie wystarcza (chyba że monitor fullhd to 1600dpi).

 

Steelseries Kinzu jest w pełni wystarczającą myszką do wszystkiego praktycznie, a sensor w niej zamontowany ma lepsze osiągi niż niejeden razer, mimo, że to myszka optyczna (akceleracja wsteczna odczuwalna dopiero przy sztucznie ociąganej rozdzielczości ponad 3k dpi, niżej brak, ale to normalne bo sensor optyczny nie jest w stanie osiągać tak wysokich rozdzielczości).

 

Najbardziej mnie rozwala, że niby myszki dla graczy muszą mieć dużo dpi. Najlepsi gracze świata rzadko kiedy grają na rozdzielczości wyższej niż 1000dpi! Wysoka rozdzielczość powoduje utratę precyzji i wyczucia ruchu myszki. Przynajmniej mi się tak wydaje, ale to może dlatego, że jestem low-sensowcem.

Link to post
Share on other sites

Więcej dpi - większa precyzja "na papierze". Ja na deathadderze grałem na max dpi (1800DPI) i w cs 1.6 ustawiałem sensitivity na poziomie 5-7.

 

Uwielbiam duże czułości. Ruch myszką o 3 centymetry i już obrót o 180*. Nie miałem (teraz mam, bo mam myszkę zastępczą - bezprzewodowego logitecha - syf) problemów z precyzyjnym celowaniem. W gigabyte m8000x nie będę zapewne non stop korzystał z 5600 dpi, ale na pewno będę zmieniał na profil z takim dpi, gdy wsiądę do czołgu, wyrzutni ppanc, działka AA itp. (BFBC2).

 

Jak dla mnie 3500 dpi to minimum.

Link to post
Share on other sites

 

tylko musi byc wygodny i najlepiej miec conajmniej dwa przyciski pod kciukiem (bardzo wygodna sprawa, przyzwyczaiłem sie do tego i w tej chwili jest to dla mnie element obowiązkowy w myszce :D ).

A do czego te przyciski wykorzystujesz przykładowo?

 

 

Ja ma MX500 (chyba to samo co MX518 tylko mam gładką powierzchnię)

Przyciski pod kciukiem używam do

Zwykła praca: do przodu do tyłu strona internetowa/foldery

Gry: dodatkowy cios, zbliżenie (np sniper) itp

 

Swoją mychę mam chyba z 6lat i nie mam zamiaru jej na razie zmieniać. Kolega kupił może 3 lata temu a4tech'a i wygląda jak by był używana 20lat. Wszystko pościerane wygląda strasznie.

Link to post
Share on other sites

Więcej dpi - większa precyzja "na papierze". Ja na deathadderze grałem na max dpi (1800DPI) i w cs 1.6 ustawiałem sensitivity na poziomie 5-7.

 

Uwielbiam duże czułości. Ruch myszką o 3 centymetry i już obrót o 180*. Nie miałem (teraz mam, bo mam myszkę zastępczą - bezprzewodowego logitecha - syf) problemów z precyzyjnym celowaniem. W gigabyte m8000x nie będę zapewne non stop korzystał z 5600 dpi, ale na pewno będę zmieniał na profil z takim dpi, gdy wsiądę do czołgu, wyrzutni ppanc, działka AA itp. (BFBC2).

 

Jak dla mnie 3500 dpi to minimum.

No to magii Microsoft IE 3.0 chyba nigdy nie poznasz :P. 400dpi i 9000fps :D, w SC i CS 1.6 niezastąpiona, niestety w pulpicie 400dpi to już za mało.

Myszką z sensorem na 5,6k dpi ruch przez cały monitor 2560x1600 wynosi niecały centymetr, w mniejszym monitorze jest to jeszcze mniej. I gdzie tu precyzja.

Link to post
Share on other sites

Ja niedawno kupilem myszke Steelseries Kinzu jest bardzo solidna,klasyczny wyglad, mała i swietna w grach typu cs 1.6 [gram na 400dpi a w grze 3.sens]

Im wiecej DPI tym jestes szybszy lecz mniej celniejszy a im mniej DPI tym wolniejszy lecz bardziej dokladny:)

 

Kinzu ma WIELKI + poniewaz caly czas sie ja dobrze trzyma nawet jak mam rece spocone na max'a

to nic nie zmienia, mialem kiedys 4tech X7 :/po 30min myszka caly czas byla sliska i nie dalo sie jej trzymac:/

Plusem jest także kabel ktory jest pokryty malymi nicmi polaczonymi ze soba

pierwszy raz widze takie wykonanie w kablu u myszki i bardzo mi sie to podoba:O

btw Kinzu kosztuje okolo 100zl :D

Link to post
Share on other sites

Musialbym kiedys pograć na low sensach ale potrzebowalbym pewnie troche wiekszej podkladki niż Qck mini :D

Mnie w zpelnosci starcza 1800DPI, a te ponad 3k na GB M8000X mialem tak szczerze mówiąc z ciekawości. Wielkiej różnicy nie było, jeżeli chodzi o granie, choc w sumie na tym GB gralo mi sie lepiej, ale raczej dlatego bo jest troche wygodniejsza :D Miałem kilka myszek "gamingowych" i mogę powiedzieć, że według mnie sprawa wygląda tak:

Myszka musi mieć jak najlepszy sensor i musi być jak najwygodniejsza. Reszte ustawien ustawiamy pod siebie, tak jak nam pasują, i na danych ustawieniach dopiero uczymy się wyczuć myszkę :P . Nie lubie przesadnie wysokich czułości, szczególnie jak gram jako snajper, a lubie biegać ze scoutem w CS na przyklad :P

Link to post
Share on other sites

chodzi o to zeby nie mial zjawisk interpolacji oraz akceleracji wstecznej... jesli tego nie bedzie (musisz poszukac jakis recenzji konkretnej myszki) to jedynym kryterium jakie Cie powinno interesowac jest - jak dobrze lezy Ci ta myszka w dloni.

 

Jesli chodzi o rozdzielczoes... to powyzej 1400 za specjalnie roznicy nie zobaczysz.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...