Skocz do zawartości

WC/LC - Potrzebna Pomoc - Budowa Układu - Jakie Części?


Recommended Posts

Witam!

 

 

Chciałbym zwodować swojego kompa, głównie zależy mi na obniżeniu temperatur w stresie oraz uciszeniu kompa.

 

Pasta termo-przewodząca: Arctic Cooling MX-2 (na CPU oraz GPU).

 

Obudowa: Thermaltake Chaser A31 Window

Płyta Główna: Gigabyte GA-970A-UD3P

Procesor: AMD FX-8320

Karta Grafiki: nVidia GeForce GT 630

RAM: GOODRAM 8GB DDR3 1333 MHz

Zasilacz: OCZ-ZS750W-EU

 

W budzie zamontowane jest 5 wentylatorów (kiepskich - 1000 obr., podobno 21 dB, ale wydają się głośniejsze). W aktualnym stage'u dodatkowo NB się dość mocno grzeje (ma 60, bo dodałem cooler, który dmucha na NB, bez niego jest ~65 stopni). Podczas stresu komp, tak "na ucho" ma 60-70 dB (przy wentylatorach na 100%).

 

Temperatury w spoczynku:

http://oi58.tinypic.com/24bul1t.jpg

 

Temperatury w stresie:

http://oi61.tinypic.com/k27wi.jpg

 

Części, które planuje kupić:

 

Rezerwuar: EK Water Blocks Single BAY Reservoir

Pompka: Laing DDC1T

Blok na CPU:  Aqua Computer Cuplex Kryos Delrin (wiem, jest dla Inteli, ale jakoś rozwiązałbym ten problem)

Blok na NB (to uniwersalny blok): AlphaCool HF 14 --> http://www.ceneo.pl/4378924;0280-0.htm#tab=click_scroll

Chłodnica: jakaś tania 420 pod wolnoobrotowe wentylatory, czekam na wasze propo (najlepiej jakość/cena)

 

 

Zastanawiam się nad kupieniem:

1. kołeczków do cooler'ów, ponieważ w obudowie zmienię wentylatory na cichsze i najprawdopodobniej puszczę je na niższym napięciu.

2. kontrolerów obrotów, tylko czy to mi będzie potrzebne? Może skorzystać z http://www.ceneo.pl/4569342#tab=click i podpiąć do MOBO wszystkie (4 lub 6) wentylatorów, po 2/3 na gniazdo?

 

Kołeczki:



 

Wentylatory:



 

 

Proszę o rady odnośnie sklepów oraz, np. co może zostać zastąpione i co tym zabiegiem zyskam.

Zastanawiam się nad zrobieniem układu tylko z jedną chłodnicą i włożeniem jej do starej zamrażarki. Co o tym sądzicie? Myślicie, że jedna chłodnica wtedy wystarczy?

 

PS: Najprawdopodobniej będę brał węże 13/10. Polecacie jakieś inne, jakie mają zalety w porównaniu?

 

Wszystkim zainteresowanym pomocą z góry dziękuję.

Link to post
Share on other sites

Miałem zamiar chłodzić CPU, NB i w najbliższej przyszłość (o ile fundusze pozwolą) również nowe, lepsze GPU.

 

W dodatku podałeś link do sklepu z zestawem, a ja najpierw rozglądałbym się za częściami używanymi, a następnie po sklepach szukał.

Edytowane przez Wojtas94
Link to post
Share on other sites

Zazwyczaj do grania, rzadziej do obróbki wideo, zdjęć, muzyki, czyli ogólnie do wszystkiego.  :menda:

Dlaczego strata kasy? Wiesz jak irytujące jest słuchanie tego kompa chociażby z 2-3 godz.? Poprzedni komputer działał 24h/dobę 7 dni w tygodniu i tego też z przyzwyczajenia nie wyłączam, ale niestety ten jest znacznie głośniejszy.

Nie chcę też kupować drogiego zestawu chłodzenia powietrzem, bo mam ten problem, że i tak często musiałbym go czyścić, aby był długo cichy.

Jak to kto dobierał? Oczywiście, że ja.  :P

 

PS: Jak widać na ss aktualnie CPU jest wykręcony na 4,25 GHz.

Chcę iść wyżej. Dlaczego? Aby sprawdzić czy jest sens dalej modować pewną starą i znaną grę.

W pewnych okolicznościach mam lagi nawet na swoim kompie (spadki do 22-25 FPS). Zastanawia mnie czy to koniec możliwości gry czy wina przystosowania do zbyt małej ilości rdzeni.

Jeśli to wina gry nie ma sensu jej dalej modować, a jeśli MHz to będzie co robić.  :D

 

PS2: Jeśli masz na myśli, że GPU jest za słaba dla tego CPU to się z tobą zgadzam. Zamierzałem zwodować kompa, a następnie kupić porządną grafę oraz dedykowany do niej blok wodny.  :)

 

PS3:

Rezerwuar:

EK Water Blocks Single BAY Reservoir - 185zł
 
Pompka:
Laing DDC1T - 255-265zł
Top do Pompki - 86-92zł
 
Blok na CPU:
Aqua Computer Cuplex Kryos Delrin - 177zł
 
Blok na NB (to uniwersalny blok):
AlphaCool HF 14 - 120zł
 
Węże i Płyn:
Węże - 10zł
Płyn - 45zł
 
Chłodnica:
Najlepiej jakaś 420 Cena/Jakość pod wolnoobrotowe wentylatory. Czekam na propo.
 
W sumie: ~800zł + chłodnica + złącznki
 
 
Co myślicie o tym zestawie?
Edytowane przez Wojtas94
Link to post
Share on other sites

 

nVidia GeForce GT 630

W pewnych okolicznościach mam lagi nawet na swoim kompie (spadki do 22-25 FPS)

 

%-)

 

 

Thermaltake Chaser A31

EK Water Blocks Single BAY Reservoir

Chłodnica: Najlepiej jakaś 420

 

:wariat:

 

 

http://cdn.overclock.net/5/53/900x900px-LL-53616a30_20140324_124422.jpeg

 

 

 

Co myślicie o tym zestawie?

 

http://d3819ii77zvwic.cloudfront.net/wp-content/uploads/2014/06/good_luck_morgan_freeman.gif

  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

Sprzedaj procesor, płytę oraz kartę graficzną. Przesiądź się na intela np. 4690k + np. MSI Gaming 5/7. Kup do tego jakieś ciche nieprzesadnie drogie chłodzenie jak Thermalright HR-02 - Macho - Black White. Wyjdziesz na tym 100x lepiej.

Do tego pisałeś, że będziesz kupował nowe GPU.

 

 

Będzie cicho, chłodno i 45984x wydajniej.


PS: Jak widać na ss aktualnie CPU jest wykręcony na 4,25 GHz.

Chcę iść wyżej. Dlaczego? Aby sprawdzić czy jest sens dalej modować pewną starą i znaną grę.

W pewnych okolicznościach mam lagi nawet na swoim kompie (spadki do 22-25 FPS). Zastanawia mnie czy to koniec możliwości gry czy wina przystosowania do zbyt małej ilości rdzeni.

 

:rotfl:

 

Ten procesor, który masz nie jest najlepszym wyborem do gier. Karta graficzna natomiast totalnie się do nich nie nadaje.  :mlotek:

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites

:wariat:

 

Ładnie to masz upchane. Dobrze widzę, że to barwiony płyn? Nie zostawia osadów?

(Chłodnica u mnie będzie na zewnątrz)

 

 

Sprzedaj procesor, płytę oraz kartę graficzną. Przesiądź się na intela np. 4690k...

Wyjdziesz na tym 100x lepiej.

Ten procesor i płyta główna ma jeszcze ponad 5 lat gwarancji. W dodatku mój procesor jest połowę tańszy.

Nie wiem czy wyjdę na tym lepiej, bo bardzo przydatne jest szybsze pakowanie/rozpakowywanie oraz renderowanie wideo (widać różnice gołym okiem).

Używałem też kompa z trochę słabszym prockiem niż 4690k, ale był wykręcony na 4,2-4,5 GHz (z grafą nVidia GeForce 9800GT - http://oi60.tinypic.com/20uswpf.jpg). W grach, w które grywam to nie było widać różnicy. Nawet moja grafa daje radę, fakt, że musi być wykręcona, ale po OC wystarcza (do TDU i GTA IV - tak, to moje najbardziej wymagające gry).

Edytowane przez Wojtas94
Link to post
Share on other sites

Ładnie to masz upchane. Dobrze widzę, że to barwiony płyn? Nie zostawia osadów?

(Chłodnica u mnie będzie na zewnątrz)

 

Domyslalem sie ze na zewnatrz ale i tak ta buda jest ciasna w srodku (jezeli chodzi o lc)

plyn barwi weze (pastel) wiec jak chcesz miec weze do kilkukrotnego uzytku to polecam jakis clear (dp najlepiej)

tak czy owak ja polecam wydajny cooler narazie do tego co masz

jak zmienisz platforme na bardziej wydajna to wtedy bym zaczal myslec o LC i zmianie obudowy na bardziej przyjazna LC

Link to post
Share on other sites

jak zmienisz platforme na bardziej wydajna to wtedy bym zaczal myslec o LC i zmianie obudowy na bardziej przyjazna LC

Tą obudowę kupiłem jakieś 2 mies. temu i nie z myślą, żeby była na krótko. Problem tkwi w tym, że nie będzie niczego bardziej wydajnego (z wyjątkiem grafy) bo ten zestaw z zupełności mi wystarczy.

Zresztą gdybym kupił lepsze chłodzenie powietrze to i tak musiałbym wydać 300+ zł, a nadal musiałbym je stale czyścić, aby było ciche.

Poleci ktoś jakąś tanią 420, ew. 360/480, które uważacie za lepsze?

420 i wentylatory: http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-Silent-Force-Fan-14/1682

czy

360 lub 480 z wentylatorami: http://aab.com.pl/pl/p/AAB-Cooling-Silent-Force-Fan-12/1661

Czy może jeszcze jakiś inny stage?

Link to post
Share on other sites

Tymi wentylatorami można sobie d.. podetrzeć. Chłodzeniem cieczą też trzeba się zajmować i czyścić raz na jakiś czas a jest przy tym więcej roboty niż z AC. Tam wystarczy przedmuchać finy. Poza tym jak masz syf w obudowie to zainwestuj w jakieś filtry bo bez nich syf będzie nadal. Sensu pakowania wody do tego zestawu nie ma najmniejszego,ale jak chcesz to możesz złożyć. Jeśli chcesz poczekać do grudnia to ja będę robił wyprzedaż swoich złączek i chłodnic z wentylami

Link to post
Share on other sites

Chłodzeniem cieczą też trzeba się zajmować i czyścić raz na jakiś czas a jest przy tym więcej roboty niż z AC.

Wiem, ale czy jest więcej roboty niż przy AC to mi się nie wydaje, chyba, że nie czyścisz wentylatorów, tylko same radiatory przedmu****sz to co innego. W mojej obudowie są filtry przeciwkurzowe (te oryginalne), ale to tylko spowalnia kurzenie się. W dodatku, kurzu z wnętrza obudowy też się trzeba pozbyć, a przy LC nie będzie go tak szybko przybywać (jeśli w ogóle).

W dodatku LC wygląda o wiele efektowniej.  :D

Edytowane przez Wojtas94
Link to post
Share on other sites
ale czy jest więcej roboty niż przy AC to mi się nie wydaje

 

:rotfl:

 

Widać że w życiu nie spuszczałeś wody z układu, nie zdejmowałeś i nie rozkładałeś bloków do czyszczenia, nie myłeś i nie płukałeś układu. Zejdź na ziemię. LC to hobby którego utrzymanie wymaga przynajmniej raz do roku BARDZO solidnego serwisu (z rozkładaniem układu i myciem każdego elementu). Po myciu, poskładaniu i zalaniu musisz oczywiście ponownie testować szczelność, najlepiej ze spiętym na krótko zasilaczem. Jeśli uważasz czyszczenie wentylatorów za udrękę to taka zabawa zdecydowanie nie jest dla Ciebie. Nie wspomnę nawet  o absolutnie zerowym sensie wodowania tego zestawu- to już napisali Ci koledzy wyżej. 

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Widać że w życiu nie spuszczałeś wody z układu, nie zdejmowałeś i nie rozkładałeś bloków do czyszczenia, nie myłeś i nie płukałeś układu. Zejdź na ziemię. LC to hobby którego utrzymanie wymaga przynajmniej raz do roku BARDZO solidnego serwisu (z rozkładaniem układu i myciem każdego elementu). Po myciu, poskładaniu i zalaniu musisz oczywiście ponownie testować szczelność, najlepiej ze spiętym na krótko zasilaczem. Jeśli uważasz czyszczenie wentylatorów za udrękę to taka zabawa zdecydowanie nie jest dla Ciebie. Nie wspomnę nawet  o absolutnie zerowym sensie wodowania tego zestawu- to już napisali Ci koledzy wyżej. 

Właśnie, raz do roku, a nie jak w przypadku AC co 2-3 miesiące. Wolę poświęcić 2x więcej czasu, ale raz niż tracić go połowę, ale 4-6 razy na rok. W dodatku LC jest niesłyszalne w porównaniu do AC, szczególnie stock'owego od AMD dodawanego do FX-8320.

Link to post
Share on other sites

Raz do roku to trzeba wymyć układ i zmienić płyn. Czyszczenie z kurzu odbywa się swoją drogą tak samo jak przy AC... Czego tu nie rozumiesz? Mało tego w większości układów LC ilość wentylatorów jest jeszcze większa niż przy AC więc i kurzy się bardziej. Jeśli myślisz że używając LC i chłodnicy poza budą będziesz mógł się pozbyć wentylatorów ze środka to pomyśl dwa razy bo chłodzone pasywnie elementy (jak sekcja płyty czy ram) też wymagają przedmuchania wentylatorem. Tak czy owak z perspektywy osoby która LC używa od długiego czasu- roboty z tym jest 10 razy tyle co z AC. Mówię Ci to ja, mówi Ci to Adrian i mówi Ci to natsu. Jeśli nadal jesteś mądrzejszy to pozdrowienia. Do tego FXa kup AC za 100 złotych i będziesz miał spokój z wyjącym boxem. Do tego nie trzeba marnować kasy na zestaw LC wojując na GT630... 

Link to post
Share on other sites

LC jest niesłyszalne w porównaniu do AC

Bujda. Za 800zł nie ma czegoś takiego bo pompa zabije Cię dźwiękiem (dcp i inne wynalazki). Dopiero przy pompach typu d5/mcp za 300-500zł sztuka + chłodnicy z niskim fpi i dobrymi wentylami można mówić o ciszy,ale to kosztuje i daje takie same rezultaty jak topowy cooler AC. 

 

Dobre filtry + dobre AC i koniec problemów. 

Edytowane przez natsu
Link to post
Share on other sites

Mało tego w większości układów LC ilość wentylatorów jest jeszcze większa niż przy AC więc i kurzy się bardziej.

Jeśli myślisz że używając LC i chłodnicy poza budą będziesz mógł się pozbyć wentylatorów ze środka to pomyśl dwa razy bo chłodzone pasywnie elementy (jak sekcja płyty czy ram) też wymagają przedmuchania wentylatorem.

Do tego nie trzeba marnować kasy na zestaw LC wojując na GT630... 

 

"Na zachętę powiemy jeszcze tylko, że zestaw PCLiquid 1080 jest zdolny pasywnie (no dobrze, tylko pompka działa ;)) schłodzić standardowo taktowanego Core i7-3970X do około 70 stopni Celsjusza." zródło: http://pclab.pl/art53344-41.html

Przy chłodzeniu pasywnym na pewno "kurzy się bardziej".
 
Cóż za zbieg okoliczności, że przy LC nie trzeba będzie "wyrzucać" ogrzanego powietrza przez CPU, GPU oraz NB, a pozostałe elementy są chłodne. Teraz mam 5 wentylatorów na 1000 obr./min. i przy temp. otoczenia 20oC procek zaliczył 20 min. test (po tym czasie wyłączyłem, miałem dość słuchania cooler'a na CPU) w stresie osiągając max. 60oC na taktowaniu 4,5 GHz przy zamkniętej budzie.
Gdy CPU (60oC), GPU (!nowe!) oraz NB (70oC) będzie chłodzone cieczą, a wentylatory na obudowie będą kręcić się 500 obr./min. (będą miały ~8dB?) spokojnie schłodzą sekcję zasilania, mostek południowy, RAM oraz dyski (temp. podane w nawiasach osiągnięte podczas testu stabilności na 4,5 GHz w stresie).
 
 
Widać, że bardzo boli Cię te GT630...
Po 1-sze pisałem wyżej, że jest do zmiany, ale po zwodowaniu kompa. Po 2-gie aktualnie gram na 1280x1024 (grając z wykorzystaniem Antyaliasing'u x4 i HDR w TDU, gdy jest lekko podkręcona utrzymuje FPS 40+)
 
Po 3-cie postanowiłem zwodować to to zrobię, nawet jeśli nie będziecie chętni do pomocy.
 

 

Za 800zł nie ma czegoś takiego bo pompa zabije Cię dźwiękiem (dcp i inne wynalazki). Dopiero przy pompach typu d5/mcp za 300-500zł sztuka + chłodnicy z niskim fpi i dobrymi wentylami można mówić o ciszy,ale to kosztuje i daje takie same rezultaty jak topowy cooler AC. 

 

Takie same rezultaty czyli takie same temperatury czy ten sam poziom "hałasu"?

Może jednak doradzisz jakiś układ lub elementy LC?

Edytowane przez Wojtas94
Link to post
Share on other sites

Aby zestaw sprostał Twoim wymaganiom (suuuuuper cicho i wydajnie):
http://angela.pl/p10838,ek-water-blocks-ek-supremacy-evo-original-csq.html
http://angela.pl/p9952,alphacool-nexxxos-xt45-full-copper-420mm.html
http://angela.pl/p6547,aquacomputer-double-protect-ultra-1000ml.html
http://angela.pl/p10218,ek-water-blocks-ek-d5-vario-x-res-100-incl-pump.html
http://angela.pl/p10530,primochill-primoflex-advanced-lrt-10-16-przezroczysty.html x2
http://angela.pl/p9970,ek-water-blocks-ek-csq-zlaczka-prosta-sk-10-16-g1-4-silver.html (x6 na sam procesor)
http://angela.pl/p6759,lamptron-fan-controller-fc5v2-czarny.html

SUMA: 1579,09 zł Odejmij stówkę od bloku, bo trochę zaszalałem... ale ma być w końcu wydajnie! Dodaj do tego wentylatory, przedłużki i rozgałęziacze do nich, blok na płytę, GPU i RAM (pewnie też będziesz chciał wodować?) i dwa koła leciutko Cię to wyniesie. Czy można złożyć lepszy zestaw? Pewnie! Czy można złożyć lepszy zestaw taniej? Tutaj trochę gorzej, ale i tak pewnie się da (nowy). Tak, czy inaczej... na sam CPU będziesz MUSIAŁ wydać przynajmniej 1k zł, w końcu ma być CICHO i WYDAJNIE, nawet korzystając z usług allegro.

A teraz poważnie... możesz wydać 300zł i kupić świetne AC, które wydajnością aż tak wiele różnić się nie będzie od LC (na CPU), podłączyć wentylatory pod płytę/dokupić sam kontroler i zrobić MEGA ciszę. Ustaw w biosie "schodki", by wentylator rozpędzał się dopiero przy obciążeniu i po problemie...

Wentylatory (ile chcesz): BeQuiet Silent Wings 2 120mm (z PWM) - 75zł/szt
Cooler: Phanteks PH-TC14PE - 300zł

 

Włóż dwa BeQuiet'y do obudowy, Phanteks'a na procesor, wycisz wszystko ustawiając obroty wentylatorów przez płytę i masz super cichy i bardzo wydajny zestaw. Jak chcesz to dodaj filtry przeciwkurzowe (kosztują prawie grosze...) - wtedy wystarczy przy odkurzaniu przejechać rurą po filtrze i wszystko znika (chyba, że nawet tego nie chcesz zrobić, to o LC zdecydowanie nie powinieneś myśleć).

Nikogo nie boli Twój GT630 (ani monitor), po prostu Wszyscy chcą Ci dobrze podpowiedzieć. A Ty rób jak uważasz.

Pozdrawiam!

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Dzięki. To nie chodzi o to, żeby było super cicho, tylko cicho.

W AC nie przeszkadza mi, aż tak, że trzeba je czyścić, o wiele bardziej przeszkadza to, że z czasem jest coraz głośniejsze, bo nigdy nie wyczyści się tego idealnie. Nawiasem mówiąc na czyszczenie kompa z AC tracę zazwyczaj z 8, a czasami nawet 10 godz.

Możecie powiedzieć ile zajmuje czyszczenie całego układu w przypadku LC (nie wliczając wentylatorów na chłodnicach, bo prawdopodobnie u mnie ich nie będzie)?

Link to post
Share on other sites

Jeśli czyszczenie ac zajmuje Ci 8 godzin to z LC pewnie zejdzie Ci z 5 tygodni :D

 

Żebyś miał jasność tego co trzeba zrobić podczas typowego czyszczenia:

 

-Zlać płyn z układu uważając aby niczego nie zalać. Jak masz zaworek do spustu to pół biedy ale i tak nigdy wszystko nie spłynie samo z siebie.

 

-rozkręcasz cały układ: wszystkie złączki, wyciągasz węże i wszystkie elementy LC z obudowy

 

-rozkręcasz bloki i myjesz je w środku szczoteczką z syfu

 

-chłodnice, pompę i rezerwuar zalewasz kilka razy woda (na przykład z octem albo płynem do mycia naczyń), pozwalając pompie pochodzić na takim mini układzie- poza obudowa. Na koniec płuczesz dokładnie destylką

 

- wszystko czyste wiec jeśli węże tego wymagają to docinasz nowe (zazwyczaj żółkną z czasem albo barwią się od kolorowych płynów)

 

-montujesz układ

 

-podłączasz pompę do zasilacza spiętego na krótko

 

- zaczynasz napełniać układ powoli. Za każdym razem gdy rezerwuar się napełni włączasz pompę na chwile.-obserwujesz układ w poszukiwaniu wycieków przez minimum godzinę

 

- jeśli po jakimś czasie wszystko jest ok to podłączasz resztę sprzętu do zasilacza i gotowe.

 

Oczywiście konieczności umycia i dokładnego wysuszenia chłodnic z zewnątrz nawet nie wspominam (a to trzeba zrobić pod kranem). To samo tyczy się czyszczenia wentylatorów, regularnego (raz w tygodniu) mycia filtrów itp.

Link to post
Share on other sites

Jeśli czyszczenie ac zajmuje Ci 8 godzin to z LC pewnie zejdzie Ci z 5 tygodni

 

Zlać płyn z układu uważając aby niczego nie zalać. Jak masz zaworek do spustu to pół biedy ale i tak nigdy wszystko nie spłynie samo z siebie.

 

-chłodnice, pompę i rezerwuar zalewasz kilka razy woda (na przykład z octem albo płynem do mycia naczyń

 

Może dlatego mi to tyle zajmuje, bo najpierw je demontuje, myję radiatory, a potem dokładnie czyszczę każdy wentylator. W dodatku zawierają dużą ilość kurzu. Napisz ile tobie to zajmuje, myślę, że uda mi się to zrobić w podobnym czasie.

 

Planuję chłodnice umieścić poza obudową i myślałem o szybkozłączkach przy wyjściu z obudowy. Podczas czyszczenia rozłączałbym je tylko i reszte układu mógłbym wyjąć z obudowy i zlać płyn bez ryzyka zalania.

 

Słyszałem opinie, która mówi, że przy czyszczeniu wodą z octem układ szybciej się syfi. To prawda?

Link to post
Share on other sites

Zdjęcie chłodzenia i czyszczenie wenylatorow i filtrów zajmowało mi przy ac góra godzinę. W moim temacie z sygnatury widać ze kompa mam zawsze sterylnie czystego. Na początku LC zajmował mi jego serwis dwa długie wieczory (18-24). Obecnie wyrabiam się w jeden wieczór ale już jestem pewien ze mój układ nie cieknie sam z siebie.

Link to post
Share on other sites

Może dlatego mi to tyle zajmuje, bo najpierw je demontuje, myję radiatory, a potem dokładnie czyszczę każdy wentylator. W dodatku zawierają dużą ilość kurzu. Napisz ile tobie to zajmuje, myślę, że uda mi się to zrobić w podobnym czasie.

Z całym szacunkiem, ale czy to nie jest trochę przesada? Jasne, każdy ma swoje metody, ale nie uważasz, że wystarczy sprężone powietrze, odkurzacz i wilgotna szmatka i efekt będzie ten sam?

Myjesz radiatory, masz na myśli np. te na płycie?! Liczba mnoga mnie tutaj trochę skołowała...

 

Tak czy inaczej, widzę, że wszystko się kręci wokół kurzu. Przy LC będzie podobna jego ilość, a z pewnością więcej czyszczenia, bo i wentylatorów prawdopodobnie przybędzie, dodatkowo chłodnice trzeba przeczyścić (chyba już Biafra o tym pisał...).

 

Jeszcze raz... full respect, ale próbujesz chyba usprawiedliwić już podjętą decyzję o LC. Jeżeli chcesz, to rób, nikt Ci tego nie zabroni. Ba, jak ładnie wyjdzie, to i kilka miłych słów z pewnością usłyszysz. Ale na ten moment, kiedy jeszcze sprzętu nie zebrałeś, odradzamy tę opcję. AC - dobry cooler, ciche wentylatory, dziesiątki filtrów przeciwkurzowych i będziesz bardziej niż zadowolony + reszta kasy zostaje w portfelu.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Na początku LC zajmował mi jego serwis dwa długie wieczory (18-24). Obecnie wyrabiam się w jeden wieczór ale już jestem pewien ze mój układ nie cieknie sam z siebie.

 

Dzięki za info.

 

Z całym szacunkiem, ale czy to nie jest trochę przesada? Jasne, każdy ma swoje metody, ale nie uważasz, że wystarczy sprężone powietrze, odkurzacz i wilgotna szmatka i efekt będzie ten sam?

Myjesz radiatory, masz na myśli np. te na płycie?! Liczba mnoga mnie tutaj trochę skołowała...

 

Tak czy inaczej, widzę, że wszystko się kręci wokół kurzu. Przy LC będzie podobna jego ilość, a z pewnością więcej czyszczenia, bo i wentylatorów prawdopodobnie przybędzie, dodatkowo chłodnice trzeba przeczyścić (chyba już Biafra o tym pisał...).

 

Jeszcze raz... full respect, ale próbujesz chyba usprawiedliwić już podjętą decyzję o LC.

 

Odkurzacz nie wyciągał wszystkiego, a czasami nawet pogarszał, bo nie wyciągał całego kurzu z radiatorów, a część blokowała się między cooler'em a radiatorem. Sprężonym powietrzem nie próbowałem. Wiatraczki przecieram suchą szmatą lub papierem.

Radiatory czyli ten na CPU i GPU. Tak nawiasem mówiąc to co za problem zdemontować radiatory z MoBo i je umyć, tylko po co, u mnie się one prawie nie kurzą (tu odkurzacz wystarcza).

 

Pisałem, że mam zamiar schować chłodnice do starej zamrażarki (o funkcjonalność się nie martwić, uszczelki i tak trzeba nowe założyć) i układ używać bez wentylatorów (z wyjątkiem obudowy - potrzebne jakieś ciche 120). Jeśli to wypali to czyszczenie tego odpada, bo w zamrażarce kurzu nie będzie przybywać, bo jak? W obudowie wentylatory puszczę na ~600 lub mniej obr./min. (aktualnie 1200 obr./min., ale głośne jak cholera) to i kurzu będzie mniej.

Uważam, że przy takim układzie roboty będzie mniej, bo w końcu najgłośniejsze i najbardziej zapychające się wentylatory i radiatory to te na CPU i GPU.

 

Nie próbuję usprawiedliwiać, tylko piszę jak jest.

Myślałem nad tym długo i postanowiłem, że zwoduje kompa, ponieważ 2-gi komp (ten stary) ma zdjętego IHS i wtedy on będzie głośniejszy niż mój, bo nie zamontuje tam wydajniejszego AC z tego powodu, że mógłbym łatwo ukruszyć rdzeń tym ciężkim radiatorem, a tak to w nim też zamontuje blok wodny.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...