Skocz do zawartości

Recommended Posts

IMO fajnie komponowałoby się z Gigusiem srebrne chłodzenie. Pomyśl może o TR Archon - nie jest kobylaste, jedynie szerokie na 155mm, ma wydajność na poziomie D14 (tylko wentylatory pasują tak jak te Noctuy).

 

Jakoś mi się to nie widzi.

 

Co to za biały ślad obok górnego przepustu na kable?

 

Odbicia flasha od tej naklejki na wentylatorze.

 

 

e://

 

Coś czuję, że jakoś na początku roku chyba wpadnie Dark Rock 3  :P

 

 

Dziwne, że mi nie przypisało tego posta do poprzedniego   :co: 

Już wiem.. Kubbak cwaniak dodał posta i go skasował   :menda: 

 

Posty połączone :). Skeep.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No to czas na trochę nowości :P

 

http://i.imgur.com/fIrYI7y.jpg

 

http://i.imgur.com/iwg5yqy.jpg  x3

http://i.imgur.com/8yajZhg.jpg  x1

 

 

 

 

 

 

Prawdopodobnie w styczniu/lutym wpadnie Fractal Design Define R5, lecz jeszcze nie wiem czy wersja z oknem czy bez ;)

Myślicie, że panel z oknem wpłynie odczuwalnie na generowany hałas?

Edytowane przez DyndaS
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No zobaczymy... Teraz jeszcze przez jakiś czas pobawię się tym cooltekiem. Irytują mnie 2 rzeczy w tej obudowie i własnie dlatego rozważam zmianę na Define R5.

 

1) HDD zamontowany w dedykowanych miejscach mocno przenosi drgania i hałas. Na to niby da się coś zaradzić.

2) Temperatury GPU przy zamontowanym front panelu... co jest okupione większymi obrotami, a co idzie za tym generowanym dźwiękiem. Zdemontowanie frontu znacznie poprawia temperatury jak i wyraźnie zmniejsza hałas podczas obciążenia.

Link to post
Share on other sites

UPDATE 

 

http://i.imgur.com/geNgZBV.jpg?1

 

http://i.imgur.com/w7ff2DN.jpg?1

 

http://i.imgur.com/RTjrxkl.jpg?1

 

Wszystko wygląda dużo lepiej niż wcześniej, lecz jest pewne ale...

 

Porobiłem testy i szczerze mówiąc temperatury są sporo wyższe niż na noctua. Zastanawiałem się czy to nie jest kwestia tego, że porobiły mi się jakieś pęcherze powietrza podczas montowania chłodzenia, ale jednak nie... ponieważ zmieniłem pastę i wyniki były te same.

 

IntelBurnTest - 30 times to run

Temp. pomieszczenia 23,5 stopnia

 

Zawsze dawałem sporo czasu aby radiator się dobrze wychłodził zanim zacząłem kolejny test.

Wentylatory obudowy na 12V

 

 

Noctua:

 

100% - 68 71 73 69

50% - 71 75 76 75

najniższe możliwe rpm - 87 92 92 89

 

be quiet!:

 

100% - 72 76 78 75

50% - 80 84 85 83

najniższe możliwe - 97 100 99 97

 

Wyraźnie widać różnicę, szczególnie w przypadku niższych obrotów. Niesłyszalna noctua na 50% uzyskiwała lepsze wyniki niż bq na 100%. Radiator dark rock najzwyczajniej się nagrzewał mocniej, niż w przypadku nh-d14. Możliwe, że gdybym miał możliwość zamontowania dodatkowego wentylatora na topie różnice byłyby trochę mniejsze.

Dodatkowo radiator wyraźnie koliduje z ramem i napiera mi dosyć mocno na kość w 2 slocie.

 

Totalnie nie rozumiem niektórych testów w sieci, gdzie w wielu bq wypadał minimalnie gorzej, bardzo podobnie, lub nawet w jakimś wyraźnie lepiej od noctua.

 

 

Wentylatory... Tutaj jestem bardzo zawiedziony... łożyska 140mm są bardzo słyszalne, aż zastanawiam się czy nie trafiłem na jakąś wadliwą partię, ponieważ niektórzy użytkownicy mają je za niesłyszalne. Przebywając w cichym pomieszczeniu słyszę te klekotanie/terkotanie z półtora metra od obudowy. Przykładając ucho bliżej, przypomina to bardzo pracę silnika samochodu na wolnych obrotach. Jest dużo gorzej niż na seryjnych cooltekach. 120mm coś tam słychać, ale nie tak aby wydobywało się to przesadnie poza obudowę.

 

Napisałem do listan czyli serwisu be quiet! odnośnie tych wentylatorów, lecz nie dostałem odpowiedzi do tej pory.

 

Wentylatory idą na zwrot, lecz skoro już je i tak odsyłam, to zastanawiam się czy tego samego nie zrobić z coolerem, ponieważ średnio jestem zadowolony z tej przesiadki. Przeglądając testy spodziewałem się sporo mniejszych różnic, szczególnie przy wentylatorze ustawionym na granicy słyszalności.

 

 

Przyszedł też napęd optyczny Samsung SE-208GB, lecz zapomniałem zrobić zdjęć. Ogólnie wygląda bardzo ładnie, lecz ta błyszcząca powierzchnia strasznie się palcuje i bardzo łatwo ją zarysować. Tak czy inaczej będę go i tak używał pewnie średnio raz na 1-2 miesiące :P


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Testy zrobione kolejny raz aby wykluczyć wszystkie inne czynniki... No i bez zmian...

 

 

100% RPM

 

BQ - 70 73 75 74

Noctua - 66 68 71 67

 

Tutaj różnice nie są faktycznie duże uśredniając ~5 stopni, lecz jest najzwyczajniej głośno, więc te ustawienia na co dzień u mnie zastosowania nie znajdą.

 

 

50% RPM - czyli cicho ale jednak jeszcze słyszalnie, a noctua praktycznie niesłyszalna.

 

BQ - 80 84 84 82

Noctua - 69 72 74 69

 

 

Dark Rock 3 za każdym razem wypada gorzej na 100% niż noctua na 50%. Główne co się dla mnie liczy to ten wynik na 50% RPM czyli gdzie jest jeszcze cicho. Uśredniając temperatury rdzeni to 11-12 stopni różnicy co jak dla mnie dyskwalifikuje sens zatrzymania Dark Rock'a.  Przy niższych rpm z pewnością różnice będą jeszcze większe.

 

Szkoda, że nie mam możliwości zrobienia dodatkowego testu z wentylatorem na topie.

Edytowane przez DyndaS
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

W sumie to nie ma się co dziwić, że kobylasta noctua jest wydajniejsza. Wszystko zależy od priorytetów. Będziesz grał w gry czy benchmarki? Bo w grach takich temperatur w życiu nie osiągniesz i będzie też zdecydowanie ciszej. Do benchmarków to nie widzę sensu takiej zmiany.

Link to post
Share on other sites

Nie próbowałem, chociaż faktycznie mogłem to zrobić i sprawdzić.

 

Kiedyś rozmawiałem z Adamem to twierdził, że wentylatory na dole budy psuły jedynie u niego obieg powietrza, o ile dobrze pamiętam. Moim zdaniem potrzeba coś co by jeszcze odbierało ciepłe powietrze z radiatora.

 

Tak w ogóle na przodzie są 140mm a na dole miejsca na 120mm. Ten filtr na spodzie obudowy nie jest też zbyt dobry.

 

 

Radiator Dark Rock najzwyczajniej mocniej się nagrzewał i w grach także dało się odczuć wyraźną różnicę w temperaturach.

 

 

Dark Rock Pro 3 jest porównywalny do tej noctuy, nie bez "Pro"  ;)

Nie ma co. Budka genialna, tylko ten front panel...

 

No wiesz... ale zmieniać klocka na klocka... sugerowałem się testami gdzie różnice był małe (głownie testowane przy 100% rpm), a z moich testów wynika, że przy niższych rpm, które można określić bardzo cichą pracą są duże.

 

 

Było gdzieś wcześniej napisane, że przy zamontowanym froncie, grafa się trochę bardziej grzeje.

 

 

No tak i to różnice na poziomie nawet 5-6 stopni pomijając kwestię wyższych rpm na gpu. Filtry też dodatkowo powodują pewien opór dla powietrza.

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak potwierdzam wentylatory na dole obudowy zaburzały u mnie zdecydowanie obieg powietrza , temperatury zamiast niższe to były takie same , a o głośności i dostającym się szybko kurzu nie wspomnę.

Obudowa Cooltek W2 jest rewelacyjna pod względem wyglądu można powiedzieć że jest to taki mały elegancki mebel, jednak pod względem wentylacji niestety za dobra to ona nie jest stwierdzam to po dłuższym użytkowaniu ( od października ).

Edytowane przez adam9871
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

~70 stopni gdzie wentylatory na gpu ~1900 rpm przy zamontowanym froncie. Czasem potrafi skoczyć nawet wyżej, ale krąży w okolicach tej temperatury.

Mam zmodyfikowany bios, więc charakterystyka pracy układu chłodzenia jest inna niż normalnie.

 

Gry w jakich to sprawdzałem to Far Cry 4 oraz Assassin Creed Unity.

 

 

Edit.

 

Tak teraz przyczaiłem nick... ustawiłem tak jak jest to w Twoim poradniku, więc powinniśmy mieć identycznie. Jakie Ty masz temperatury?

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites

tutaj masz secik coolteka: gtx970 + h110 + 1x corsair z tyłu
a tutaj to samo z wymienionymi wentylatorami: 2x noctua industrial (h110) + 3x alpenfohn
 

może to zestawienie w czymś Ci pomoże, największa różnica jest na VRM Strixa

...trudno by nie, skoro było 110*C w FC3 :roll:

Edytowane przez Vieworld
Link to post
Share on other sites

U mnie stoi na stoliku, więc wiesz... stoi u mnie tam gdzie mam łóżko, a w sumie zaraz obok.

 

 

 

można to zminimalizować leprzymi filtrami

 

NA tym dole ciężko będzie coś dopasować. Demciflexy niestety też swoje kosztują i mogą mimo wszystko równie dobrze tam nie wejść. Pod spodem są takie wypusty które trzymają seryjny "filtr"

Edytowane przez DyndaS
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...