Skocz do zawartości

Wybór nowego zewnętrznego kabla sieciowego


Recommended Posts

Witam serdecznie.

Używałem pewnie z 10 lat kabla UTP, który przewieszony był między dwoma dachami sąsiednich domów.. Okazało się że po takim czasie skrętka zamieniła się w wodociąg, gdzie moja karta sieciowa zaszła piękną patyną :) A bo wyciągnięciu rjki i rzuceniu kabla na ziemie, po paru minutach na ziemi była niezła kałuża!

Rozważam zakup kabla ekranowanego zewnętrznego, ale troche przeraża mnie uziemianie całego układu, bo w sieci nie znalazłem jednoznacznych informacji jak to dobrze zrobić, żeby nie uzyskać przypadkiem anteny.. I tu wydaje mi się że na moje bolączki znalazłem kabel Ubiquiti Level 2 do którego są ekranowane RJki z wtyką na drut od ekranu z kabla. Nie jest to tania sprawa ale wygląda mi na kompleksową.

Komputer jest łączony z routera oddalonego o jakieś 30-40m kabla, puszczony w powietrzu między dwoma domami.

Link to post
Share on other sites

Skoro do tej pory sprawdzał się UTP to zostań przy takim. Kup tylko kabel zewnętrzny, żelowany. Wykonaj kolanka (syfony) z kabla przed jego wprowadzeniem do domu.

Jeśli obce są Ci sprawy ekranowania, uziemienia to NIE kupuj kabla ekranowanego do połączenia pomiędzy domami. Możesz za to kupić zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, jak wymieniono w tym wątku: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2881222&highlight=

Może pomyślisz o światłowodzie? Karty są tanie, zakończony światłowód na 50-100m też nie powinien kosztować majątku na alledrogo :-)

Link to post
Share on other sites

Freebsd, miałeś na myśli to zabezpieczenie ? Atte.pl

Tylko tam widać że są widełki do uziemienia tego.. Gdzie to w takim razie przyłączyć ? Bo raczej do bolca od listwy to zbyt słabe uziemienie..

Czyli na kablu Uniquiti z uziemieniem na RJkach nie będzie za dobrego efektu ? W zasadzie nie narzekałem na połączenie tym UTP który się już wysłużył.. W zasadzie kabel działa dalej tylko nie wiadomo czemu ( na nowej karcie sieciowej ) net strasznie muli i nie jest to raczej wina routera.. Gdzieś się coś pewnie przepaliło (?) - I na karcie cały czas mryga dioda jakby pakiety jakieś szły..
Bo jaka może być różnica w działaniu połączenia UTP vs ekran ? Ping ? Czy tylko były by to zakłócenia ( jeżeli w ogóle by występowały ) typu rozłączanie sieci ?

W takim wypadku jaki kabel zewnętrzny polecacie ? Jakiś Madex Outdoor ?

 

Dziękuję z góry za pomoc :)

Link to post
Share on other sites

Czy wiesz jaki masz układ sieci elektrycznej? (powinno być na umowie). Może TN-C-S? Od tego zależy prawidłowa odpowiedź, gdzie podłączyć kabel uziemienia od zabezpieczenia. Generalnie te zabezpieczenia nie chronią przed burzą, ale zazwyczaj w domach nie ma pełnych instalacji przeciwprzepięciowych, więc nie ma się czym przejmować. Zresztą nie ma zabezpieczenia przed bezpośrednim trafieniem :-) Te zabezpieczenia mają przejąć na siebie zakłócenia i ESD, więc stosunkowo małe moce, dlatego można je podłączyć do bolca zabezpieczającego - ale napisz coś więcej o swojej instalacji elektrycznej.

 

Przesył w Ethernecie już jest zabezpieczony przed zakłóceniami, więc kabel ekranowany stosuje się w specyficznych warunkach. Przez 10 lat nie narzekałeś na  zakłócenia transmisji, więc po co przepłacać za przewód ekranowany. Jeśli połączył byś dwa domy kablem ekranowanym, a ekranem kabla połączył byś przewody ochronne instalacji elektrycznych (poprzez obudowy), to przez taki kabel zapewne popłyną by jakiś prąd, co mogło by powodować zakłócenia, iskrzenia i może nawet awarie. Nie ma różnicy w szybkości transmisji pomiędzy kablem ekranowanym, a nieekranowanym. W małej ilości zastosowań potrzebny jest kabel ekranowany. W Twojej instalacji, to może gdybyś był krótkofalowcem to zapewne warto by było zastosować przewód ekranowany.

Lepiej zainwestować (jeśli tak nie zrobiłeś) w stalową linkę zawieszoną pomiędzy budynkami i dopiero do niej podwiesić nienaciągnięty kabel sieciowy.

 

Sprawdź błędy transmisji. Zarówno dobry router, zarządzany switch, czy system operacyjny powinny te dane wyświetlić. W Windows zapewne gdzieś we właściwościach karty sieciowej.

 

Co do kabla - to kup taki żelowany, jaki masz dostępny. Nie przepłacaj, madex jest OK.Jeśli będzie podwieszony, a przy wejściach do domu zrobisz kolanka/syfony to zapewnisz bardzo dobre warunki pracy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy wiesz jaki masz układ sieci elektrycznej? (powinno być na umowie). Może TN-C-S?

Szczerze powiedziawszy to nie mam pojęcia, instalacja jest dość stara - ma przynajmniej 20 lat. licznik z klasycznymi "korkami"

 

 

 

przy wejściach do domu zrobisz kolanka/syfony

Przepraszam ale nie mam pojęcia co to jest (?!)

Link to post
Share on other sites

To z innej strony: czy do gniazdek dochodzą 2 czy 3 przewody? Masz koło domu zakopany uziom?

 

Opisz mi jak masz zainstalowany na zewnątrz ten przewód? Podwieszony pomiędzy domami, wysoko?

Jak przewód wchodzi do domu?  Gdzieś wysoko, nisko, pod dachem, przy oknie?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Udało mi się znaleźć takie informacje na rachunku, nie wiem czy będą one do czegoś przydatne.
Zabezpieczenie (A) 25 - Moc umowna (kw) 4.00 - Ilość faz 1

 

Do gniazdek raczej dochodzą 2 przewody - czyli zapewne chodzi o brak uziemienia..

Koło domu raczej na pewno nie ma uziomu, ani żadnego innego odgromu etc.

- Czyli zatem nie uziemię nic na "bolcu"...

 

Przewód idzie po ścianach zewnętrznych na blaszany dach nastepnie wisi nad ziemią jakieś 5 metrów na odcinku 8-10 metrów, następnie po ścianie zewnetrznej domu przez balkon oknem do routera. Do mnie do pokoju wchodzi przez ścianę

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...