Skocz do zawartości

Zawieszanie się komputera i artefakty po wymianie chłodzenia procesora


Recommended Posts

Witam, 

Tak jak w temacie, po wymianie boxowego chłodzenia procesora na SilentiumPC Spartan Pro HE924 + pasta Arctic Cooling MX-2 mój komputer właściwie po kilku sekundach od włączenia zawiesza się i pojawiają się artefakty, za pierwszym razem chyba tylko wlazł do Windowsa i po odpaleniu filmu w FullHD w kilka sekund zawias. Aktualnie wróciłem do chłodzenia boxowego + najzwyklejsza silikonowa pasta termoprzewodząca i te problemy nie występują. Co może być tego przyczyną? 

Konfiguracja: 
Płyta główna: Asus M4A78LT-M LE 
Procesor: AMD Phenom II X2 555 odblokowany na Phenom II X4 B55 
Pamięć DRAM: Kingston DDR3 1333MHz 2x2GB CL9 
Karta graficzna: zintegrowana z płytą główną 
Dysk Twardy: Samsung 320GB SATA II 
Zasilacz: NeoTec MAGNUS 500W

 

Spróbowałem ponownie zamontować tego Spartana, zgodnie z instrukcją, wszystko prawidłowo zrobione, stabilnie podpięte, dokładnie wyczyściłem również powierzchnię radiatora i procesora przed motażem.. teraz to już w ogóle komp się z nim nie włącza (monitor miga - czarny ekran), ponownie wróciłem do boxowego zestawu i komp normalnie chodzi jak zawsze, nie wiem co jest grane ://

dodam też że po włączeniu kompa wentylator spartana kręci się (dość wolno), no ale radiator jest chłodny więc nic się nie przegrzewa..

Edytowane przez kingmax86
Link to post
Share on other sites

wczoraj udało mi się wejść do biosu zanim komputer się zawiesił bo dziś to już nic nie wyświetla się po jego włączeniu ze Spartanem.. temperatura w biosie wyświetlała 33st. - ale nie wiem czy nie zakłamana bo słyszałem że przy odblokowanym Phenomie X2 na X4 temperatury mogą być nieprawidłowo wyświetlane i przekłamane.. w każdym bądź razie radiator był chłodny, temperatura więc musiała być też w porządku.. tak podpiąłem chłodzenie do CPU_FAN


był bardzo stabilnie osadzony, prędzej bym przypuszczał że zbyt mocno przylegał aniżeli zbyt luźno..

Link to post
Share on other sites

 w każdym bądź razie radiator był chłodny, temperatura więc musiała być też w porządku..

 

Jeśli chłodzenie nie przylega dobrze do procesora to radiator będzie chłodny a procesor będzie się grzał, tym bardziej że masz odblokowanego procka.

 

Jeśli na jednym chłodzeniu komputer Ci działa a na drugim nie to nie masz za dużo możliwości to wykluczenia;]

 

Nałóż cienką warstwę pasty na środku procesora, zamontuj chłodzenie, następnie je ściągnij i zobacz czy radiator będzie ubrudzony pastą.

Link to post
Share on other sites

gdyby było luźne to może i bym podejrzewał że problem w tym tkwi, ale wszystko tam jest bardzo stabilnie zamontowane, nic się nie rusza, radiator dobrze przylega, po jego ściągnięciu wyraźnie widać na jego powierzchni odbicie heat-pipów chłodzenia, pastę rozsmarowywałem po całej powierzchni ale chyba nie ma to znaczenia? bo na tej samej paście (nawet nie zmieniałem) właśnie działa mi w tym momencie boxowy wentylator do tego Phenoma :D

Link to post
Share on other sites

tak szukałem, ale niestety nic podobnego nie znalazłem.. trochę się na komputerach znam, ale powiem szczerze że tutaj wyjątkowo nie mam pomysłu na rozwiązanie tego problemu.. hmm a może rzeczywiście coś w tym biosie jest włączone co powoduje problem? tyle że przy zamontowanym Spartanie do niego nawet nie wejdę :D


ciekawi mnie też to czemu wczoraj działał z nim, krótko bo krótko ale do Windy wlazł i zawias, a dziś już z nim się nawet nie uruchamia..

Link to post
Share on other sites

Procesor odpali bez chlodzenia, problem może wystąpić kiedy w biosie masz wlaczoną opcję odpowiedzialną za monitorowanie pracy wentylatora CPU.

 

Może to w miare łatwo zweryfikować. Wystarczy, że włączy kompa na boxowym chłodzeniu z niepodpiętym wentylatorem (lub podpiętym w innym miejscu). Jeśli komp mu ruszy to raczej nie to.

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z kryszem, najłatwiej właczyć kompa na boxie bez podpiętego wentylatora  i później na spartanie tez bez wiatraka, jeżeli się właczy na boxie a nie właczy na spartanie to znaczy że chłodzenie gdzieś wadzi o jakiś element płyty głównej bo innej opcji nie ma

Link to post
Share on other sites

komputer uruchomił się na boxowym chłodzeniu bez podpiętego wentylatora do CPU_FAN ;]


hmm nie zauważyłem by Spartan wadził o jakiś element na płycie głównej, może spróbować zmienić jego położenie i obrócić go tak by był skierowany do tyłu obudowy? dotychczas montowałem go z wentylatorem skierowanym po stronie pamęci..

Link to post
Share on other sites

podpiąłem sam radiator od Spartana, żadnych wentylatorów sam radiator, zmieniłem również jego położenie.. komp sie nie uruchamia cały czas.. nie ogarniam już tego ;oo


radiator z boxowego chłodzenia z i bez podpiętego wentylatora - komp startuje

radiator ze Spartana z i bez podpiętego wentylatora - komp nie startuje

:roll:

Link to post
Share on other sites

wychodzi na to że jednak musi coś być nei tak z Twoim sposobem mocowania, bo nawet procek bez chłodzenia by wystartował bez róznicy czy z wentylatorem czy bez, możesz go palcem przyciśnąć ( bo masz 36,6 to zadziałasz jak słaby radiator) i na kilka chwil powinien spokojnie się właczyć. Obstawiam że spartan wadzi gdzieś o coś albo robi mini zwarcie i zasilacz nie podje napięcia innej wersji nie ma

Link to post
Share on other sites

zgadza się, komputer uruchomił się normalnie nawet z samym procesorem bez niczego.. co ciekawe desperacko starłem pastę z procesora i Spartana i nałożyłem zwykłą silikonową łudząc się że coś to da.. komputer pierwszy raz od wczoraj uruchomił się ze Spartanem! udało mi się wejść do biosu ale po kilku sekundach 4 szybkie piknięcia beepera, zawias i jakaś litera na ekranie przelatywała tylko z lewej do prawej  :roll:

Link to post
Share on other sites

Bardzo dziwne, może za mocno dokręcasz cooler? Ja spróbował bym wyjąć płytę z obudowy, postawił chłodzenie na procku i zobaczył, czy będzie ok.

 

Wlasnie to samo pomyślałem :)

Edytowane przez vicodin
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...