Skocz do zawartości

O GTXach słów kilka, czyli co z tymi Maxwellami.


Recommended Posts

No kubełek racjonalnej wody na główki dla niektórych wieszczy, którzy już myśleli że na maxwellach to w kosmos będą latać, interesuje mnie natomiast G-sync, MFAA, DSR, VXGI  oraz DX12 (wiem że wcześniejsze też obsługują ale nie będą zawierać wszystkich dobrodziejstw ) które wprowadzono, czy jest to warte grzechu? Bo może nawet nie sama wydajnosć a te technologie będą za sensem zakupu i przesiadki, coś co rzekomo wygląda lepiej niż MSAA a praktycznie nie obciaża GPU to by było na serio kozackie 

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Dużo się w to nie zgłębiałem, G-sync to nie jest sprawa nowa. Osobiście jestem sceptykiem, jak ktoś chce 120hz, niech kupi 120hz monitor, a nie cudują. (ale tu bym się mnie nie słuchał, bo ja jestem zadeklarowanym wielbicielem 120hz szkiełek i niczego innego już nie tknę)

DSR może mieć rację bytu a zarazem dawać wyjaśnienie skąd w 980 takie parcie na dostosowanie do większej rozdzielczości, nie wiem czy to się przyjmie. Jest to możliwe już teraz, Jacek się tym bawił, tj. ustawienie wyższej rozdzielczości niźli może nasz monitor. Jest to teraz nisza, straszna, dużo zależy czy gry będą to wspierać, bądź nie będą się z tym gryźć. I taka ilość pikseli (ot chociażby downscalowane 4k) będzie żreć ogromne zasoby.

 

Natomiast o MFAA nawet nie chce mi się czytać, FXAA wyszło dobrze, jeśli to będzie lepsze to zwyczajnie będzie i każdy będzie w to klikać. Wyjdzie to się zobaczy, ale jest to kolejny ukłon w stronę 4k ;)

 

Ogólnie czuję, że teraz stawiają sobie cel, aby sprostać rozdzielczości 4k i będą się pchać w tym kierunku.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Przypadeg ?

 

Nie sondze.

 

 

Ważne przynajmniej, że są podatne na OC i na coolerach powietrznych potrafią utrzymać znośne temperatury. To na pewno na + dla MXW. Wyższe OC - wyższa wydajność. Podkręcają się nawet o 100 MHz, a Keplery o 50 Mhz ledwo idą (chyba, że czytałem fake-testy).

Edytowane przez Kisiel442
Link to post
Share on other sites

 

 

używana 780 (z gwarancją) w chwili obecnej to 1400-1500zł

Możesz znaleźć już za 1200zł i mniej!

 

Ogólnie jest to świetna kontrargumentacja na jakże optymistyczne testy, przykładowo na PCLabie.

Nasuwa się teraz pytanie, czy to po prostu brak jakichkolwiek kompetencji, czy celowy zabieg dofinansowany przez osoby trzecie?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość Niuniek7

To 2900xt tez miał 512 bit i r9 280 nie ma do niej startu  bo ma tylko 256 bit i nie ma jak "informacji" przesłać :P

To sa nowe karty i w czesci gier gdzie sa najnowsze efekty wykorzystane ładnie oprawia GTX 780TI która ma 240TMU


I tak ci nie wymienią tego gtx 670 na 970 :P

Edytowane przez Niuniek7
Link to post
Share on other sites

Sid porównał karty po ich specyfikacji. Większość osób może zrobić tylko to albo całkowicie lyknac to co sprzedaje im marketing. Na chwile obecna nie ma większego sensu ekonomicznego przesiadac się z mocnego Keplera na Maxwella. Posiadacze starych juz kart na pewno może skusić nowa oferta lub gigantyczna obnizka cen Keplera.

Link to post
Share on other sites
Gość Niuniek7

Jak łyknąc marketing .sa testy z gier i jak nie sa fejkiem to ta karta jest bardzo dobra .

I co mnie obchodzi ile ona ma tmu .Moze mieć jeden  a w okół niego niech lata szczur wazne by w grach było wiecej fps niz na innych :P

Link to post
Share on other sites

Sid porównał karty po ich specyfikacji. Większość osób może zrobić tylko to albo całkowicie lyknac to co sprzedaje im marketing. Na chwile obecna nie ma większego sensu ekonomicznego przesiadac się z mocnego Keplera na Maxwella. Posiadacze starych juz kart na pewno może skusić nowa oferta lub gigantyczna obnizka cen Keplera.

Z konkluzją się zgadzam, ale z porównaniem rdzeni już nie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Podważasz dziesiątki testów.

Nie pierwszy i nie ostatni raz. I jak zwykle otwieram gębę dopiero kiedy mam rację. Chętnie podważyłbym jeszcze raz Twój test który stwierdził, że "OC ramu [1333 do 1600] znacząco zwiększa wydajność gier w 33% produkcji"... badane na 3 grach.

 

Ja nie dostaję pieniędzy za to, w jakim charakterze ani co dokładnie napiszę, dlatego mogę sobie pozwolić na rozwiązanie enigmy, skąd ta 980 taka dobra i dlaczego 780 została w tyle.

 

I wybacz, że nie napisałem traktatu o "złożoności procesu"... to jest adresowane do ludzi, którzy rozdziawiają paszczę widząc wykres z wynikami porównanymi przy różnicy taktowań rzędu 250Mhz i nie zauważają tego istotnego detalu. Ty przychodzisz popisać jak zagadnienie jest głębokie i obwieszczasz, że im chodzi o PPW. A o czym ja pisałem? Tylko, że jak jeden z drugim, który dobrze się nie zna, zobaczy ten twój wykres "2x performance/watt" i nie zrozumie do końca, to potem wychodzą historie o 970 łojącym tytany.

 

Marketingowego bełkotu, który mydli oczy pojęciami niezrozumiałymi więcej już nie trzeba, Twoi koledzy po fachu dostarczyli aż nadto. Obliczenia single precision, delta compression, wykorzystanie DRAM, cache drugiego poziomu? Wszystko słusznie, tylko czemu do pierwszych testów wystartowali z różnicą -250Mhz, a wyniki wyszły o 5% lepsze. Jeśli jedno z drugim się zrówna, to wiadomo co wyjdzie, i nie potrzeba mi własnej 780/980 aby to wiedzieć.

A co ma podział shaderów do odbioru tego tekstu też nie wiem (bo nie ma nic). I jak zwykle, chętnie wrócę do tematu jak zaczną porównywać konstrukcje niereferencyjne, przy zbliżonym poziomie taktowania rdzenia/pamięci i przypomnę jak to ważne jest dla nas "ograniczenie wykorzystania DRAM". Chcieli osiągnąć niższy pobór energii, to osiągnęli, ale wydajność została na poziomie sprzed roku, a założę się, że tłumy wiwatujące nadejście karty graficznej nie rzucają się na 70W róznicy (która jest duża!), tylko na deklarowaną na starcie większą moc obliczeniową (której tam nie ma).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli chcesz powiedzieć że przesiadka z topowych kart poprzednich generacji ( jedno rdzeniowych ), mam tutaj na myśli - HD7970 od AMD ( nie liczę serii R9 ) czy też GTX 780/Ti na nowe produkty NV 970/980 raczej mija sie z celem dla kogoś kto ma monitor 1920x1080 ? Pytam gdyż nie raz i nie dwa były podważane testy na rożnych portalach. Wiele osób posiada modele które podałem i dla nich twoja odpowiedz moze być ważna . Co do TDP to raczej śmiem wątpić by jakoś specjalnie dało sie to odczuć na rachunkach 


Na marku widac wyraznie ze 30% jest z przodu gtx 970

Ale w smarki chyba nie grasz? :)

Edytowane przez DomiHD2
Link to post
Share on other sites
Gość Niuniek7

ale jest to bardziej wiarygodne niz test z gry  a mark został do tego stworzony i wyprzedza to co jest obecnie na rynku gier

 

HD7970 od AMD ( nie liczę serii R9 ) czy też GTX 780/Ti

 

hd7970 to ma pozamiatane od gtx 970

Edytowane przez Niuniek7
Link to post
Share on other sites

SID....GTX 770 w Boost dochodził do 1234Mhz. Takiego miałem MSI gaminga

 

 

teraz tak samo taktowany GTX 970 łoi GTX 770 o 30% jakim cudem

 

Przyznam, że się znasz ale sorki Twój wywód pachnie stronniczym byc może merytorycznym ale jednak stronniczym próbowaniem zaprzeczenia małej rewolki ze strony NV.

 

Przyznaj, mamy 3-ci dzień wyprzedaży przez sklepy R9 290, R9 290X nie wspomne o GTX 770.

 

Tak tak wiem swoim artykułem chciałeś tylko uspokoić wszystkich posiadaczy nierewolucyjnych kart tak?

 

Teoretycznie wykazałeś wszystkie różnice ale mimo to przynajmniej tak zrozumiałem postawiłeś na taktowanie rdzenia i myślisz , że roz..... system. Wymysliles produkt a teraz szukasz kupców. Dobre podejscie... :)


Poza tym coś musi być na rzeczy bo jakim cudem oni zwiększyli wydajność utrzymująć niższy pobór mocy  jak w GTX 770

Edytowane przez Melman1980
Link to post
Share on other sites
To był epizod - szybki test na prywatnym blogu, ale jak to bywa: tonący i brzytwy się chwyta. Nie jestem z niego dumny, ale możesz być pewny, nic na tym wpisie nie zarobiłem.

 

Chwała za to, że nie dostajesz za to pieniędzy. Nie da się porównać Kepler z Maxwellem per clock, czy Ty tego nie rozumiesz? Takie porównanie nie ma żadnego sensu. Mamy do czynienia z przemodelowaną architekturą z wyższymi możliwościami OC etc. Gdyby 970 kręciła się do poziomu 1350 MHz, to wtedy moglibyśmy pobawić się w macieja wróżbitę. Sęk w tym, że jej możliwości kończą się na ~ 1500 MHz. To jest czysta matematyka. Nie wiem, co komu chcesz tu udowadniać. Dla osoby, która nie podkręca nie ma to żadnego znaczenia, bowiem w cenie niższej od GTX 780 otrzymuje wydajniejszą kartę, a dlatego co bawi się w OC? Wykręcając 970 na ponad 1500 MHz i tak jego GPU będzie przed 780-tką.

 

Nie da się pisać o architekturze kart po łebkach. Piszesz o jednym, ale zapominasz o drugim. Teoretyzujesz. Nawet nie trzymałeś tej karty w rękach, a wyciągasz daleko idące wnioski. Nie chcesz powoływać się na jak to Ty sam piszesz "marketingowy bełkot", a zarazem opierasz na tym swój wpis. Gdzie w tym wszystkim logika?

 

Idea wpisu jest szczytna. Szkoda tylko, że odpłynąłeś z jego formą.

 

PS. Ten wpis można by było zatytułować: jak straciłem 600 złotych w tydzień.

Dopisz jeszcze info o półpasywnych chłodzeniach - temperatury na 970-tkach odgrywają niebagatelną rolę. 
  • Popieram 8
Link to post
Share on other sites

Pozwolę sobie odpowiadać tylko osobom które posądzę o przynajmniej cień rozumowania, a wypowiedzi bezwartościowe jak np. Melmana czy Niuńka, okryję woalem milczenia.

 

@@DomiHD2, przesiadka z modeli od 2012 może mieć sens nikły. Jak dobrze pamiętamy, różnice pomiędzy seriami 6xx/7xx i 7xxx/Rx były niewielkie w obrębie kart na tym samym poziomie, żeby nie powiedzieć wprost, że to były praktycznie te same karty tylko lekko podpędzone. Aktualnie różnicę między generacją z 2013 i aktualną, zaciera metodyka testów. Błędnie odczytywane informacje odnośnie PPW czy ogromna różnica w taktowaniach testowanej karty, wpływają na odbiór Maxwelli i tak tworzą się błędne historie.

Ja tylko mówię, że trzeba poczekać na wypływ niereferencyjnych konstrukcji i rzetelne porównania na tej samej płaszczyźnie i to właśnie w grach, a nie testach syntetycznych, bo te karty służą do niczego innego jak grania.

 

@@Lipton, "chwytam się brzytwy" żeby ustalić, czy już dorosłeś do kompetentnego pisania czy dalej tkwisz na tamtym poziomie (a to akurat nie jedyny kwiatek, jedynie najzabawniejszy).

Relatywne uwarunkowanie taktowania jest tutaj wyjątkowo przesunięte na niekorzyść serii 7xx, skoro testy są robione przy fabrycznych ustawieniach na śmiesznych 860Mhz, gdzie te karty pną do 1200Mhz w zatrważającej większości przypadków (teraz już pominę wesołe przypadki 1400Mhz od EVGA Classified), to oznacza, nie tyle, że Maxwell jest inną architekturą, a to, że Kepler w teście nie pokazuje tyle ile powinien... i to bardzo nie tyle ile powinien. Nawet dla osób nie robiących OC, są wersje 780 Ghz  które są dalekie od testowanego 860Mhz, więc i dalekie od trafności porównań kart z aktualnych testów.

 

Brakiem logiki jest więc wystawianie oceny karcie już teraz, powołując się na architekturę, czy "złożoność procesów", gdyż jasno napisałem, że aktualne testy są o kant du*y rozbić, gdyż a) Keplery zostały wyjątkowo niedowartościowane b) Maxwell musi pokazać potencjał OC, bo stojąc na aktualnym poziomie 1100Mhz w testach, zwyczajnie Keplerów nie przeskoczy pod względem surowej wydajności w grach.

 

Temperatury, ceny, zastosowania pół/profesjonalne, walory ekonomiczne... na wszystko przyjdzie czas, jak przyjdą (rzetelne) testy konstrukcji niereferencyjnych. Ja wyplewiam huraoptymizm będący wszechobecnym na tę chwilę, bo albo testy wykonywali idioci, albo takie właśnie wrażenie miały sprawiać. Ja zauważam, że jest tu drugie dno, nie szukając jeszcze trzeciego i apeluję aby wstrzymać się z teoriami o 30% wzroście wydajności nadchodzącym z nową generacją.

Post factum, jak testy będą na miejscu, a karty Maxwella utrą swoje uśrednione możliwości względem OC, będzie można dość rozsądnie porównać wydajność jednej generacji z drugą, na uśrednionym szczycie ich możliwości (uśrednionym, żeby przeciętna zakupiona karta właśnie taki poziom osiągnęła), co nie zmieni faktu, że aktualne testy porównujące rozbieżne progi startowe nadal będą wtedy bezwartościowe, tak jak bezwartościowe są teraz. Jeśli przesłanki  o 1.5Ghz na rdzeniu okażą się prawdziwe, to będziemy mieć dobry etap w ewolucji desktopowych gpu, ale na chwilę obecną nikt takich informacji nie posiada, a te które posiadamy wskazują na sprzeczność między rzeczywistością, a sterowanymi testami.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

to jest adresowane do ludzi, którzy rozdziawiają paszczę widząc wykres z wynikami porównanymi przy różnicy taktowań rzędu 250Mhz i nie zauważają tego istotnego detalu.

A czy Ty zauważyłeś, że porównujesz 2 różne architektury o różnej budowie ?

 

Wszystko słusznie, tylko czemu do pierwszych testów wystartowali z różnicą -250Mhz, a wyniki wyszły o 5% lepsze. Jeśli jedno z drugim się zrówna, to wiadomo co wyjdzie, i nie potrzeba mi własnej 780/980 aby to wiedzieć.

Zrozum to chłopie, że to są 2 różne architektury z innymi możliwościami  OC a Ty usilnie próbujesz je porównać takt vs takt.

Nie da się tak!

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...