Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Z góry przepraszam, że jest to podobny temat do już istniejącego.. Wytłumaczenie dla ciekawych:

 

 

Zakładam drugi temat z poruszonym już problemem, ponieważ pierwszy mój temat odnosił się do dwóch problemów. Jednego bardzo rzadko spotykanego i dość nietypowego bo związanego z starym monitorem na kabel vga. Tytuł tematu odnosił się do tego właśnie problemu, więc cieszył się małą ilością odwiedzin i nie dziwne, że nikt w tym temacie raczej nie odpowiadał na drugie pytanie, które był zgoła inne i postawię je tutaj ponownie.

 

 

 

Karta: Gigabyte 280x Windforce 3, rev 2.0.

Objawy: Spadki taktowania karty (domyślne) w trakcie testu furmark.

Pytanie główne: Czy to normalne zachowanie w nowszych modelach oraz czy kartę należy reklamować.

Domyślne taktowanie: rdzeń - 1100mhz boost, bazowo 1000mhz. Pamięć 1500mhz (efektywnie 6000).
Przy pracy na 2 monitorach w trybie 2D - taktowanie rdzenia = 500mhz.

 

Szczegóły:

Niedawno kupiłem powyższą kartę na allegro i pierwsze co zrobiłem - zacząłem testować czy jej wydajność jest odpowiednia, czy nie ma artefaktów tudzież innych defectów.

Zasadniczo karta przechodzi benchmarki, 3dmarki na odpowiednim poziomie, bez spadków taktowania, natomiast gdy odpalić program Furmark - po jakiejś minucie taktowanie zaczyna spadać najpierw do ~1000mhz, a chwilę później - jeszcze niżej. Po paru minutach taktowanie waha się koło 500mhz (nie katowałem karty dłużej).

Dodam, że stare karty testowałem tym programem w kontekście OC i nigdy taka sytuacja nie miała miejsca.. Tutaj puściłem kartę z domyślnym taktowaniem, a mimo to zostało ono obniżone..

 

Czy należy ją reklamować? Czy jest to normalne zachowanie?

 

W Crysis3 nie było spadku taktowania, pytanie czy w nowszych tytułach karta nie wywinie podobnego numeru?

 

Screeny:

http://i61.tinypic.com/5p0d90.jpg

 

http://i58.tinypic.com/fu28hc.png

 

Proszę o rady i opnie... 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

To i ja  dorzucę swoje 3 grosze, bo mam identyczny problem na Club3D HD7950 13s.

Po zapuszczeniu furmarka lub occt (z ustawieniami dla radeona z forum) to dosłownie po chwili spadają taktowania tak jak koledze wyżej, w furmarku występuje też wtedy spadek fps.

Karta ma wtedy temperatury nie przekraczające 65*C. Ustawienie w sterowniku sterowania zasilaniem na +20% załatwia sprawę, ale to trochę dziwne by taki problem występował na standardowych ustawieniach.
W testach karta nie ma żadnych problemów i wyniki są adekwatne do tego modelu. Włączenie tego +20% dźwiga wynik o ilość pkt/fps którą można uznać za błąd pomiarowy.

Jak robiłem logi w msi podczas grania, to również zauważyłem spadki ale nie tak duże jak w furmarku i dużo krótsze, dosłownie czasem takie piki poniżej 800MHz, gdy karta ma bez boosta taktowanie 880MHz.

Link to post
Share on other sites

W gpu-z są vrm1 i vrm2. U mnie podobne jak rdzenia czyli ~60*C gdy problem występuje. Jak dam te +20% do sterowania zasilaniem i jeszcze ekstremalnie podkręcę rdzeń (1.3V i 1200MHz), to mogą spokojnie dojść w furmarku do ~80 (na domyślnym sterowaniu wentylatorami) i żadnych spadków.

Link to post
Share on other sites

W poprzedniej karcie GPU-Z podawał mi 3 temperatury, ale na aktualnej karcie mam tylko jedną temperaturę.

 

U mnie pomimo podbicia o 20% na zasilani po chwili znowu zaczyna opadać. Trochę mniej ale mimo wszystko.. a są to przecież wartości domyślne

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Sam też nie wiem, moja karta mimo wszystko śmiga oki testy przechodzi, wyniki ma w normie i temperatury również ma dobre. Póki co jak szukałem w googlach, to na zagranicznych forach natknąłem się na wiele podobnych tematów w których pisali że to taki rodzaj firmowego zabezpieczenia przed furmarkiem oraz innymi tego typu programami, żeby karta się nie przegrzała ale wg mnie to bardzo naciągana i wręcz śmieszna teoria.

 

Domyślne zegary mam rdzeń 880/930 pamięci 1250 a karta podkręca się do 1150/1575 i w grach czy benchmarkach nie uświadczyłem jeszcze żadnych problemów.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...