Skocz do zawartości

Najlepsza jakość najmniejszym kosztem


Recommended Posts

Witam

 

W ostatnim odcinku wiadomości video benchmarka poruszyłem gdzieś w komentarzach temat jakości utworów muzycznych. Odpowiedzi były dla mnie niezaspokajające, że tak to ujmę. Mianowicie mam trzy pytania:

 

1 - Czy można usłyszeć ZNACZNĄ różnicę w muzyce, jej jakości, w momencie gdy nie posiadam dobrego zestawu audio i teoretyczna jakość utworów jest taka sama dla poszczególnych formatów ?

 

2 - Jaki format jest tym najlepszym ?

 

3 - Jaki zestaw audio (może to być karta dźwiękowa + głośniki, bądź coś na wzór 'kina domowego' nie podłączonego do komputera) jest najlepszy na dziś dzień biorąc pod uwagę cenę/jakość ?

Link to post
Share on other sites

@1 - zależy jak ów zestaw jest zły :pajac: jeśli to nie są głośniki za 20 zł to da się usłyszeć różnicę jednak niewielką. I to na max 50% mocy :P

@2 - każdy bezstratny :menda: FLACK z tych takich co ja słyszałem :)

@3 - tu za bardzo kompromisu nie ma. Jak chcesz jakość to i cena będzie odpowiednia. Natomiast jak chcesz cenę to i jakość mizerna. Tu też kwestia warunków :) wielkość pokoju jego kształt szafy itd itp. :D

Link to post
Share on other sites

1 - Czy można usłyszeć ZNACZNĄ różnicę w muzyce, jej jakości, w momencie gdy nie posiadam dobrego zestawu audio i teoretyczna jakość utworów jest taka sama dla poszczególnych formatów ?

im gorszy zestaw tym roznice sa mniejsze (jesli dobrze rozumiem pytanie), ergo- nie mozna znacznej.

2 - Jaki format jest tym najlepszym ?

dla plebsu: oryginalna plyta cd, nastepnie (ze wzgl na bledy podczas zgrywania i rozniece, nie czarujmy sie- zupelnie nieistotne) kazdy bezstratny (flac, wav w formacie pcm i podobne). musisz tez pamietac, ze cd audio to 44,1 kHz i 16 bit. to oryginal, i jesli nie masz innego zrodla o lepszej jakosc (SACD np) to kazda zabawa z resamplingiem jest nieporzadana bo predzej cos spieprzy niz poprawi. wniosek stad plynie taki, ze na dane karty dzwiekowej tez nie ma co patrzec (np 192kHz i 24bit) bo nie to decyduje o jakosci. najwazniejszy w nich jest proces zmiany sygnalu dyskretnego na ciagly za pomoca DACa i dalsza zabawa z pradem az do "jacka". sama jakosc wykonania pomijam, bo to oczywiste.

3 - Jaki zestaw audio (może to być karta dźwiękowa + głośniki, bądź coś na wzór 'kina domowego' nie podłączonego do komputera) jest najlepszy na dziś dzień biorąc pod uwagę cenę/jakość ?

nie ma, to nie karta graficzna czy procek, zebys wszystkiego sie dowiedzial ze slupkow w testach. generalnie zaden z tych rodzai ktory wymieniles. na upartego solo 6/7, ale to stereo-żłobek i nie wiem czy o to pytasz. na dobre audio wydasz tyle, ile masz.
Link to post
Share on other sites

1 - Czy można usłyszeć ZNACZNĄ różnicę w muzyce, jej jakości, w momencie gdy nie posiadam dobrego zestawu audio i teoretyczna jakość utworów jest taka sama dla poszczególnych formatów ?

Zależy co posiadasz. Ja po przesiadce z Thomsonów na PX-y 100 zostałem zgwałcony przez moje ulubione utwory. Pojawiło się mnóstwo dźwięków, których do tej pory nie słyszałem. A PX-y to też znowu nie takie dobre słuchawki.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za podpowiedzi, ale liczyłem, że jest coś lepszego niż zwykły oryginał cd :P

Zaciekawiła mnie jakość poszczególnych formatów w momencie gdy znalazłem kilka swoich ulubionych utworów właśnie w kilku z nich.

 

_nrt_ wątpię, że nie ma "najlepszego zestawu" zawsze coś jest najlepsze :D

 

teraz mam jakiegoś starego paścia z Creativa pamiętającego jeszcze czasy mojego dzieciństwa i równie kiepski zestaw 2.1 Modecoma, więc przypuszczam, że bez różnicy co kupie i tak będzie lepiej :) jednak jak już wydawać pieniądze to lepiej robić to z głową, dlatego pytam o coś sensownego. Chcę na to wydać jakieś dwa tysiące złotych, może w takiej cenie znajdzie się coś co zaspokoi moją potrzebę dobrego brzmienia, ale to już muszę się zdać na Was :/

Link to post
Share on other sites

Michael- ja slysze tylko z powodu jakosci zrodla. flaki z kompa a cd z normalnego odtwarzacza (marantz cd-67), roznica jak miedzy krzeslem a krzeslem elektrycznym. no i na dodatek komp nie szumi... teoretycznie roznic byc nie powinno.

Saiya- kolega chyba sie pytal o rozniece miedzy mp3 a flakiem, gdy nie posiada lepszego sprzetu. jesli chodzilo mu o cos innego to przepraszam :P

Gonzo- sa najlepsze subiektywnie zestawy, nie ma najlepszych obiektywnie. dlatego nikt swiadomy Ci niczego konkretnego polecac nie bedzie. karty graficzne pluja zerami i jedynkami, dlatego wyniki sa miarodajne i podlegaja ocenie, kupujac audio bedziesz kupowal monitor(tv) i bedziesz patrzyl tylko na to czy Ci sie obraz podoba.

jedyna rada- glosniki, to one graja, na nie wydaj najwiecej.

Link to post
Share on other sites

Michael- ja slysze tylko z powodu jakosci zrodla. flaki z kompa a cd z normalnego odtwarzacza (marantz cd-67), roznica jak miedzy krzeslem a krzeslem elektrycznym. no i na dodatek komp nie szumi... teoretycznie roznic byc nie powinno.

Mi chodzi o flaci nagrane na CD, puszczone z odtwarzacza, a oryginalne CD puszczone z tego samego odtwarzacza. Oczywiście komp nie ma porównania.

Link to post
Share on other sites

Mi chodzi o flaci nagrane na CD, puszczone z odtwarzacza, a oryginalne CD puszczone z tego samego odtwarzacza. Oczywiście komp nie ma porównania.

a widzisz :wariat: jednak na to jeszcze nie wpadlem. muzyke raczej kupuje niz sciagam, wiec flakow mam pare z czystej ciekawosci i robie je sam z plyt, mp3 wiecej (do przenosnego odtwarzacza na rower lub do samochodu).

Link to post
Share on other sites

a widzisz :D jednak na to jeszcze nie wpadlem. muzyke raczej kupuje niz sciagam, wiec flakow mam pare z czystej ciekawosci i robie je sam z plyt, mp3 wiecej (do przenosnego odtwarzacza na rower lub do samochodu).

Niestety nie stać mnie na kupowanie... albo źle - nie stać mnie za płacenia za całą muzykę, której słucham - jeszcze. Jeszcze parę lat, a i tak wypełnię płytotekę samymi oryginałami, ale najpierw trzeba się amplitunera (amplifiera :D), kolumn i ogólnie sprzętu dorobić, nie mówiąc o takich detalach jak mieszkanie...

 

Takie FLACi to zawsze jakaś alternatywa :P

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Ja sam wzialem AVR-260 oraz Jamo S608-HCS3, i rowniez czuje sie zgwalcony dzwiekiem :]

Aczkolwiek to nie ten pulap cenowy.

Mozesz dozbierac troszke i zakupic AVR-160 oraz same fronty S608 powinno wyjsc jakies 3000 PLN.

Link to post
Share on other sites

voxcordi ;) dziękuję za zarys kosztów, jednak to 1/3 autka które chcę kupić na wiosnę i wybacz, ale wpychanie takiej kwoty w audio to (jak dla mnie) wariactwo :P budżet z pewnością nie będzie tak kolorowy. Tak jak już wspomniałem wcześniej, wrócimy do tego, póki co dziękuję za podpowiedzi, jednak moja uwaga skupiła się na telewizorku, na jakiś czas :)

Link to post
Share on other sites

Ja nie twierdzę, że wiem coś w tym temacie :P Gdybym wiedział nie zadawałbym pytań i nie zakładał takiego tematu na forum. Jedno jednak wiem - nie wydam takich pieniędzy jak kolega wyżej proponował na audio. (Wydam ;) Jednak nie teraz gdy lista wydatków rośnie z dnia na dzień.) Także wiem, że zabawa w takie rzeczy jest kosztowna i to bardzo kosztowna, ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma więc zaczniemy od czegoś tańszego, lecz kiedy zaczniemy ? Tego póki co sam nie wiem.

Link to post
Share on other sites

Ja nie twierdzę, że wiem coś w tym temacie :) Gdybym wiedział nie zadawałbym pytań i nie zakładał takiego tematu na forum. Jedno jednak wiem - nie wydam takich pieniędzy jak kolega wyżej proponował na audio. (Wydam :P Jednak nie teraz gdy lista wydatków rośnie z dnia na dzień.)

rada Voxa jest adekwatna do problemu ktory poruszyles, podziekuj, ze nie dopisal dobrego DACa i jakiegos squeezboxa do FLACow. jak nie podasz budzetu i czego oczekujesz/czego sluchasz, to mozemy sobie gadac o d maryni do woli ;)

Link to post
Share on other sites

_nrt_

 

Mogłeś wkleić całość włącznie z tym: "lecz kiedy zaczniemy ? Tego póki co sam nie wiem."

Temat jest nieaktualny i piszę o tym prawie w każdej wiadomości. Dziękuje za dotychczasowe wskazówki jednak TEMAT JEST PÓKI CO NIEAKTUALNY. ;)

Link to post
Share on other sites

Mogłeś wkleić całość włącznie z tym: "lecz kiedy zaczniemy ? Tego póki co sam nie wiem."

ja tne, aby oszczedzac miejsce. caly Twoj post jest dalej, wiec dla chcacego nic trudnego ;) sam jednak myslalem, ze Cie Vox przestraszyl kwota i dlatego odkladasz. audio zawsze buduje sie w oparciu o budzet, jakiego bys nie mial, jedynym wyjatkiem sa arabscy szejkowie (choc i tu mam watpliwosci). jednym slowem: ile masz, tyle wydasz.

i cos Ty sie tak uparl z tym zamykaniem? a nuz sie jakis ciekawy watek narodzi i znowu sobie z Michaelem pogadam (ps. powodzenia w Czewie :P).

Link to post
Share on other sites

sie jakis ciekawy watek narodzi i znowu sobie z Michaelem pogadam

Zapewne kojarzysz GreQone - ten co kupił jakiegoś AVRa i Jamo S608 w 5,0 i wsadził to do pokoju 11 metrów :hahaha: A więc mimo iż powszechnie mówi się o zbyt dużej mocy na taki pokój, o przesterowanym basie, o tym, że kolumny z bass-reflexem z tyłu budy nie powinny stać tuż pod ścianą, to GreQ jest jak najbardziej zadowolony. Słucha na tym rocka, a więc muzyka instrumentalna (a nie łubudubu), tak więc myślę, że gdyby było to złe rozwiązanie to dźwięk za piękny by nie był...

 

Gdy sam się napalałem na S608 to mi je z kolei wszyscy odradzali... Teraz to już i tak nie kupię, bo mi się inne wydatki narysowały, ale kurcze - jak nie teraz to w przyszłym roku coś tam na pewno wybiorę, podczas gdy ja znowu mam mętlik we łbie :o

Link to post
Share on other sites

To z tym ze glosniki nie powinny stac blisko sciany to jakies albo brednie, albo mowa o mocniejszych kolumnach. Moje S608 stoja pare centymetrow od sciany (nie wiecej niz 4-5 CM) i nie zauwazylem zadnego dudnienia :hahaha:

Link to post
Share on other sites

No jak byś nie zauważył to właśnie Twój przykład poruszyłem :hahaha:

 

Swoją drogą... "mocniejsze" ? Nie wiele jest mocniejszych os S608, są oczywiście lepsze jakościowo, ale jeśli mówimy o mocy (a ta w większości opiera się na głośnikach niskotonowych), to S608 są wysoko w tabeli.

Link to post
Share on other sites

Tak jak mowilem, nie znam sie, ale sluch mam dobry, i nic negatywnego w brzmieniu nie zauwazylem, nawet na prosbe ktoregos z uzytkownikow odsuwalem kolumny od sciany, brak roznicy w brzmieniu poza zmiana akustyki pomieszczenia :hahaha:

 

Co do samej mocy to powyzej 3/4 glosnosci sie juz raczej nie da sluchac w takim malym pokoju :o

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...