Skocz do zawartości

OC Phenoma 965 BE


Recommended Posts

Witajcie

Może zacznę od opisu sprzętu żebyście wiedzieli z czym mamy do czynienia

Phenom 965 BE

Asrock M3A770DE

Goodram 1333mhz 6GB

Gigabyte Radeon HD6870

SPC Spartan Pro

Corsair CX600 600W

Zalman Z3 Plus

 

Domyślne napięcie procesora w biosie to 1.475 V. Procesor podbiłem tylko na mnożniku do 3.6ghz, temperatury ok. 35 w idlu i 47 w grach, 20 minutowy OCCT też nie wykazał żadnych błędów. Czytając wieeeele tematów na temat OC tego procesora, stwierdziłem że jego napięcie jest przy tym taktowaniu dużo za duże, więc zmieniłem je na 1.35V i ku mojemu zdziwieniu w OCCT po 1,2 minuty wywaliło błąd. Teraz moje pytania, czy na tym sprzęcie z tym chłodzeniem będę w stanie podkręcić do 4,0? Wiem że najlepiej to sprawdzić w praktyce, ale wolę się spytać czy w ogóle jest sens, bo chłodzenie jakieś super nie jest, tyle co zastępuje boxowe dla trochę niższych temperatur i mniejszego hałasu, płyta główna też jest słaba do OC. Co z tym napięciem, czemu przy niemal stockowym taktowaniu a obniżeniu napięcia OCCT wywala błąd, mam podbić napięcie aż do stabilności? Zmniejszyłem to napięcie przy 3,6 bo stwierdziłem że bez sensu podawać aż 1,475 tak jak jest w ustawieniach domyślnych, takie napięcie to ludzie stosowali jak podkręcali do 4,2. Przy 3,6 i 1.35V gra się wykrzaczyła, podbiłem teraz do 1,4V i robię test, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Edytowane przez stiffmeister
Link to post
Share on other sites

1.4V(mniej więcej) to domyślne napięcie dla 965. Masz rewizję c2 czy c3?

Ustaw nie więcej niż 1.45V(realne napięcie pod obciążeniem) i sprawdź ile na takim napięciu wyciśniesz - nie przekraczaj 1.45V bo masz słabiutkie mobo.

Link to post
Share on other sites

A jak sprawdzić rewizję? Na 1.4V jest stabilnie, nie wywala błędów w OCCT temperatury ok. U mnie domyślnie było 1.475V, i czytając na temat tego procesora stwierdziłem że to o wiele za dużo jak na takie taktowanie i właśnie słabą płytę główną. Obecnie jestem na 1,4V, jutro jak będę miał czas wieczorem to pokręcę jeszcze trochę i dam znać jakie wyniki.

Link to post
Share on other sites

Autorze ja na mobo M4A88TD EVO/USB3 miałem domyślnie również takie napięcie przy tym samym procesorze czyli 1,475V. Wszelkie próby zmniejszania go od razu skutkowały BSODami i błędami w OCCT lub grach. Też byłem zdziwiony dlaczego tak wysoko ale wierz mi że nic nie mogłem z tym zrobić. Próba zejścia do 1,4V dawała mi komfort w Windowsie ale w grach zaczynały się problemy więc wróciłem do 1,475V. U mnie wszelkie próby podkręcania bez zmiany napięcia czyli na 1,475V kończyły się na 3,7V. Jak ustawiłem na 1,5V to doszedłem maksymalnie do 3,8 GHz i to był koniec. Wszelkie próby 4,0 GHz kończyły się u mnie od razu klapą zaś 3,9 GHz kończyło się na ładowaniu Widowsa lub na pulpicie. Myślę że to przypadłość płyt ASUSa bo z tego co czytałem na płytach innych producentów kwestia napięć 965 i jego OC wyglądała zgoła inaczej. 

 

Zobaczy chociaż czy na tym 1,475V dojdziesz do stabilnego 3,8 GHz. 

Link to post
Share on other sites

Faktycznie, patrzyłem w cpu-z i nie widziałem wcześniej rewizji, ale jest c3. Przy 3.6ghz i napięciu 1.4V occt niczego nie wykrył, risen 3 działał też dobrze, ale już nba 2k14 mi wykrzaczyło. Po zwiększeniu na 3.8ghz i napięciu 1.475 w czasie testu occt wywaliło bsoda. Póki co więc zostaje na stockowym 3.4 i 1.475V bo widze że z tą kartą nie ma za dużych możliwości OC, stabilnie działało jedynie na 3.6ghz i napięciu 1.475V. Dopóki nie zmienie płyty to chyba nie mam co liczyć na więcej.

W biosie ustawiłem taktowanie i napięcie na auto, zostawić tak, czy zmienić na manual i ustawić 3.4 i 1.475, bo jakoś dziwnie mi skacze użycie procesora w core tempie i temperatury, ciągle około 40stopni gdzie normalnie miałem 35stopni.

Edytowane przez stiffmeister
Link to post
Share on other sites

W takim razie wyłącz CnQ (choć przy takim delikatnym OC ta funkcja nie powinna powodować niestabilności) i zobacz czy przy stockowym napięciu pójdzie wyżej niż 3,6. Jeśli nie, możesz zwiększyć napięcie do 1,5 V (to zalecany maks), ale twoja płyta nie ma radiatora na sekcji zasilania i może jej się to nie spodobać (tu rozwiązaniem byłby jakiś radiator i/lub nawiew skierowany na sekcję zasilania mobo). A co do napięcia stockowego podawanego przez płytę dla PIIx4 965 to moja płyta też daje wysokie (coś w okolicach 1,4 z jakimś hakiem, nie pamiętam), choć inne moba mogą dawać wyraźnie niższe. Nic z tym chyba nie zrobisz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...