Skocz do zawartości

GIGABYTE RADEON R7 260X - artefakty, czarny ekran, "trudne sprawy" z supportem


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez rez,

Recommended Posts

Chyba, że sam jej pomoże i powie że całkiem padła np jakimś ekstremalnym oc z wentylatorem ustawionym na min i jak powie że w czasie grania padła to nie skłamie. Tylko zrób sobie pierw jakieś logi pod obciążeniem by było widać, że temperatury są oki. Chociaż to jest trochę ryzykowne to powinno się udać.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście myślałem też żeby ją uśmiercić, ale ryzyko jest spore także odrzuciłem ten pomysł.

Na razie nie wyświetla mi się nic podejrzanego poza tym, że czasem jakaś tekstura zamigota podczas cutscenek w W2 (np z kimś gadam to jakaś obręcz beczki w tle mignie, ale wydaje mi się, że to wina gry, bo takie coś widziałem nawet na renderowanych przerywnikach filmowych i zdarza się to dość często)).

Znalazłem w Google 2 podobne do mojego problemy: http://forum.worldoftanks.eu/index.php?/topic/374823-bledy-graficzne-radeon-r7-200-series/page__st__20#topmost
https://forum-pl.msi.com/index.php?topic=9227.0
Wychodziło by na to, że jeżeli ci goście mają rację to przegrzewają się pamięci, a rdzeń jest ok (max temperatura podczas godzinnej gry to 68 stopni - tylko w Furmarku udało mi się ją bardziej wygrzać). Jeżeli wyskoczą mi jakieś artefakty to spróbuję nie wyłączając gry w OC GURU ustawić 100% obrotów wentylatora. Jeśli po takim zabiegu artefakty by zniknęły to można byłoby wysuwać wnioski, że pamięci nie są uszkodzone tylko się przegrzewają. 

Link to post
Share on other sites

Nie kombinuj kolego za mocno, bo w końcu zostaniesz z niczym. Jeśli serwis stwierdził, że karta jest ok. To nie ma podstaw twierdzić, że jest inaczej. Wiem, że nadal masz artefakty, ale czy oddałeś Swój, komputer do serwisu by sprawdzili w czym jest problem. Upierasz się przy karcie i nie zakładasz, że powodem usterki może być coś innego. A może akurat w Twoim sprzęcie są dwie nakładające się usterki. Sam wszystkiego nie sprawdzisz bo nie masz odpowiednich zasobów. Przyczyn artefaktów w wyświetlanej grafice, może być tak wiele, że wypisanie ich tu wszystkich jest nie możliwe. Z podobnymi problemami jak Twój walczyłem jeszcze na kartach ATI 7870. Wszyscy radzili wysyłać grafikę do serwisu bo walnięta. Okazało się, że zasilacz choć markowy nie dawał rady i gra kończyła się niebieskim ekranem. Wymiana zasilacza wyeliminowała jeden problem. Do tego grafika na domyślnym napięciu rdzenia po krótkiej rozgrywce waliła artefaktami. Zmiana napięcia rdzenia z 1,254V na 1,3V zakończyła sprawę. Grafika do dziś pracuje poprawnie. Jedyny efekt uboczny sytuacji to minimalnie większy pobór mocy i nieco wyższa temperatura grafiki. Temperatura w spoczynku zmieniła się z 28 na 30-31 stopni a podczas grania nie osiąga więcej jak 70 stopni w upalne letnie dni. Zmianę napięcia umożliwił dopiero program MSI Afterburner, bo na samym początku, żaden program nie był wstanie tego uczynić. Wypróbuj podniesienie napięcia rdzenia w Swoim przypadku.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

 

 

Do tego grafika na domyślnym napięciu rdzenia po krótkiej rozgrywce waliła artefaktami. Zmiana napięcia rdzenia z 1,254V na 1,3V zakończyła sprawę. Grafika do dziś pracuje poprawnie.

Nie mam pytań, uważasz, że jak karta nie działa poprawnie na fabrycznych ustawieniach i by zapewnić stabilność musisz zwiększyć jej napięcie lub zbić zegar bazowy to jest sprawna ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zgadza się grafika powinna pracować ze standardowym napięciem. Zasilacz powinien dać radę itp. Producent karty nie może przewidzieć wszystkich konfiguracji sprzętowych w jakich będzie pracować jego karta, bo to po prostu nie możliwe. Dlatego czasami zdarzają się usterki podobne do tej. Lepiej jednak coś działać niż stać w miejscu i rozkładać ręce. Zrobiłem co zrobiłem, ważne, że przyniosło pożądany efekt. Straciłem trochę kasy na wymianie zasilacza, trudno. Stary poszedł za 120zł, nowy kosztował 350zł. Niczego nie odsyłałem do serwisu. Stracony czas to już inna sprawa. Wszystko trwało i tak o niebo krócej niż wysyłka grafiki do serwisu. Gadanie w kółko o problemie nie rozwiąże go, jeśli nie podejmiemy żadnych działań.    

Link to post
Share on other sites

Mogę zmienić napięcie podczas gry żeby zobaczyć czy są jakieś skutki?

Co do twojego wcześniejszego posta Gepardmak, to wspominałeś o blue screenie. Ja czegoś takiego nie doświadczam. Niełatwo jest coś z tym zrobić skoro problem nie pojawia się ciągle. Co innego karta, która artefaktuje w określonej grze lub po przegrzaniu, a co innego taka sytuacja jak u mnie.

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Co do MSI AB. To w Ustawieniach(Settings) aby odblokować możliwość zmiany napięcia, musisz aktywować(zahaczyć) na zakładce Ogólne kilka opcji. Mianowicie wszystkie opcje we Właściwości ogólne i wszystkie opcje w Właściwości kompatybilności. Ustawienie Zezwól na niskopoziomowy dostęp do sprzętu-ustawić na tryb użytkownika, a Odblokuj kontrolowanie napięcia na Extended MSI. Zahacz również opcję disable ULPS o ile będzie dostępna. Na zakładce Wentylator włącz automatyczną kontrole obrotów wentylatora zdefiniowaną przez użytkownika. Program poprosi o restart komputera po dokonaniu zmian i lepiej go zrobić. Uwaga najlepiej, gdyby podobny OC Guru i MSI AB nie działały jednocześnie. Skutków takiego stanu nie mogę przewidzieć. Na czas testów MSI AB odinstaluj OC Guru.     

Link to post
Share on other sites

Mam nadzieje, że to nie problem jak napiszę w tym temacie. Problem prawdopodobnie ten sam.

 

Zakupiłem ASUS RADEON 260X (R7260X-DC2OC-2GD5).

Wgrałem

VBIOS update for R7260X-DC2OC-2GD5
fix black screen issue with some MB

 

ZESTAW:

MB: MSI P67A-G45 (wgrałem update biosu)

CPU: i5 2500k

ZASILACZ: BE QUIET! 600W L8

 

Mam artefakty w grach 3d (w takim eu4 zero problemów, ale tam karta graficzna mało ma do roboty) czyli shadow of mordor, fallout: new vegas, warthunder oraz crashe sterownika, czarny ekran itp. (tylko w tych grach)

Zainstalowałem MSI Afterburner i wina nie powinna raczej leżeć po stronie temperatur.

 

Da się zmierzyć oprogramowaniem temp pamięci?

Jak sprawdzić, że to one są problemem i jeśli tak to jakie radiatory polecacie?

Edytowane przez NiahNiah
Link to post
Share on other sites

@NiahNiah.

Nie ma możliwości stwierdzenia temperatury kości ram, karty grafik za pomocą oprogramowania. Takiego pomiaru można dokonać jedynie przy pomocy czujnika temperatury umieszczonego gdzieś w pobliżu kości. Zazwyczaj ramy na karcie grafiki są również osłonięte radiatorem, wszystko zależy od konstrukcji chłodzenia karty. Na czas gwarancji jednak lepiej nie zdejmować ani nie modyfikować chłodzenia karty. Po upływie gwarancji można robić co kto chce. Co do testów. Stwierdzenie czy kości ram powodują artefakty jest możliwe, jeśli obniżenie np. zegarów ram karty spowoduję ustąpienie artefaktów. Będzie to oznaczać, że domyślne taktowanie pamięci ram grafiki jest zbyt wysokie. Jeśli jednak artefakty nie ustąpią problem może tkwić w zbyt wysokim taktowaniu rdzenia lub za niskim napięciu rdzenia grafiki. Proces testowania kości rozpocznij od zmniejszania taktowania np. 10 MHz, aż osiągniesz pożądany efekt, max 100 MHz.  

Link to post
Share on other sites

Ustawiłem tego AB jak kazałeś, ale dokładniej wartości napięcia mi nie pokazuje. Pisze 0 i mogę dodawać w jedną stronę lub drugą. Tak samo jak z Power Limit.

Anyway, na razie nie miałem ani jednego blackscreena i artefaktów pełnoekranowych. Jedyne co mnie drażni to coś takiego:

https://www.youtube.com/watch?v=8JznMRNDUdc&feature=youtu.be

Pojawia się tylko na obiektach będących daleko (PoP) lub na obiektach będących daleko, albo podczas cutscenek i dialogów (Wiedźmin 2). Nie jest to jakiś olbrzymi problem, ale chyba coś jest nie tak, nie? 

Ustawiłem taktowanie rdzenia na 1075 MHz i pamięci na 1500 MHz. Uruchomiłem obie gry i ten porblemik nie zniknął. 

 

Zastanawiałem się czy by nie spróbować tej karty sprzedać. Ma 2 lata gwarancji, a producent twierdzi, że wszystko ok, więc nikogo nie oszukam. Tylko jakbym fartem dostał za nią 350-400 zł to co ja za to bym mógł kupić? No właśnie niewiele. Może by znalazł coś starszego typu GTX 570? 

Edytowane przez gothic1210
Link to post
Share on other sites

Zegarów grafiki przy artefaktach lepiej nie ruszać i zostawić takie jakie są domyślnie. Zmiana napięcia powinna być dostępna. Spróbuj zmienić w MSI AB opcje Zezwól na niskopoziomowy dostęp do sprzętu- na tryb kernela. Gdyby to nie pomogło zmień opcję Odblokuj kontrolowanie napięcia z Extended MSI na inny dostępny tryb. Wypróbuj wszystkie te opcję. Gdyby MSI AB nie dał rady zmienić napięcia. Możesz wypróbować inny soft tego typu np. EVGA Precision.     

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Pokażę ci jak to wygląda na screenie:

http://s3.ifotos.pl/img/Beztytuuj_wpprsea.jpg

Ja nie wiem ile mam tu ustawić tego napięcia. Nie ma konkretnej wartości. Próbowałem na różnych ustawieniach. Tak jakby karta miała zablokowane regulowanie napięcia. Może coś właśnie z tym jest uszkodzone? EVEGA Precision się nie uruchamia. Wyskakuje komunikat, że sprzęt nie wspierany. 

Link to post
Share on other sites

U mnie, dopóki nie włączę ustawienia "wymuś stałe napięcia" to regulacja napięć nie robi żadnej różnicy, aczkolwiek przy core voltage mam konkretną wartość ale może na innej karcie było by tak jak u ciebie.

 

Tak dla ułatwienia włącz również monitorowanie napięcia i w oknie po prawej będziesz miał też wykres z tym napięciem. Sprawdź pierw świeżo po uruchomieniu programu i dowiesz się jakie jest domyślne które powinno wynosić około 1,2V czyli 1200 mV, suwak masz wyskalowany w mV więc już wiesz o ile dźwigasz. Pamiętaj, że jeśli nie wymusisz stałego napięcia, to będzie się ono zmieniać dopiero po włączeniu aplikacji 3d.

 

Co do filmiku w poście 41, to nie są artefakty spowodowane problemem z grafiką, tylko błąd w grze. Nałożone 2 różne tekstury na tą samą warstwę, próbują się przebić na wierzch i przez to migoczą.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobry pomysł z tym pokazaniem na wykresie, props. Po uruchomieniu programu wyskoczyło mi tam: 1.008, ale ono się ciągle zmienia. Mimo iż mam ustawione wymuszanie stałego napięcia. W Wieśku wygląda to tak: https://www.youtube.com/watch?v=vDfZ0dVr_po&feature=youtu.be 

Spójrzcie na beczki i tablicę ogłoszeń.Czy to też jest bug gry? Być może jestem przewrażliwiony. 

Grałem z pokazanymi na OSD wartościami napięcia. Oceńcie to sami, bo ja nie wiem czy jest ok.

https://www.youtube.com/watch?v=GC16t-xfuw4&feature=youtu.be

Nie sądziłem, że nagranie będzie tak płynne na tym procku xD


Gdy zwiększam wartość napięcia w AB naciskam Enter i daję Apply to wskaźnik wraca do 0. : \

Link to post
Share on other sites

Brak możliwości zmiany napięcie wynika tylko i wyłącznie z programu MSI AB. Prawdopodobnie jest problem z obsługą przez ten program układów regulacji napięcia na kartach ATI R7 260X. Jedyne co może wpływać i kolidować z MSI AB to włączona w sterownikach funkcja AMD Overdrive(wyłącz). Jeśli to nie pomoże trzeba czekać na poprawki do programu. Wyłącz też w MSI AB funkcję stałe napięcie bo może to blokuje Ci możliwość zmiany napięcia. Power Limit ustaw na 100%. Tu masz mały poradnik https://forum-en.msi.com/index.php?topic=161235.0

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...