Skocz do zawartości

Problem przy instalacji Windows 7 przy obecnym Win 8.1


Recommended Posts

Witam!

Formatuje komputery od wina 95, ale pierwszy raz mam problem z którym nie potrafię sobie poradzić (wujek g. też nie).

Teściowa ma nowy laptop packard bell ze standardowym Win 8.1 na pokładzie. Bios to "wspaniały" uefi, secure boot wyłączony. Na chwilę obecną testowano 7 różnych wersji instalacyjnych Windowsa 7 i są dwa efekty:

Pierwszy: Płyta w ogóle nie botuje się wraz ze startem (uprzedzam pytania: bios ustawiony poprawnie), a gdy próbuję odpalić ją z poziomu wina wywala błąd o nieoczekiwanie napotkanym błędzie i każe odpalić inskalkę jeszcze raz.

Druga: Komp botuje płytę kopiuje pliki i zawiesza się na ekranie Starting Windows - pojawia się na górze ekranu czerwony pasek. Gdy odpalam tą instalkę z poziomu wina instaluje się, kopiuje pliki po czym restartuje i wisi w tym samym momencie.

Jakieś sugestię ? Jakiekolwiek, co można zrobić żeby to zmienić ? Win 7 oryginał, reszta kopie ściągnięte w celu sprawdzenia czy to wina instalki czy kompa ( też uprzedzam pytania ;-)

Z góry dzięki za wszelkie pomysły.

Link to post
Share on other sites

Wyczyść dysk (oczyść partycje, np DISKPART - SELECT DISK - CLEAN). UEFI używa partycji GPT których możesz nie mieć. Skąd brałeś nośniki? Próbowałeś instalacji z USB? Ustaw BIOS / UEFI na default, potem jak będziesz miał wyczyszczony dysk instalator sam się zbootuje. Użyj instalacji z USB która jest szybsza i bardziej niezawodna.

Link to post
Share on other sites

Z USB też nie chwyta. Analgiczna sytuacja. Po głębszym przyjrzeniu się UEFI dochodzę do wniosku, że to z nim mam problem. Nie mam możliwości zmiany jego trybu pracy na Legancy, a z tego co czytam każdy powinien mieć taką możliwość. Nie mam możliwości zmiany parametru ahci. Jedyne co udało mi się tu zrobić to wyłączyć secure boota i po tym część instalek ruszyła zawieszając się na starting windows.

 

Ponieważ z uefi jestem zielony pytanie jak to zmienic ?! Zaktualizowanie pomoże czy jednak jest to w jakiś wymyślny sposób pozabezpieczane ? Wróce z pracy przejrze partycję i pytanie: wyczyszczenie ich jest możliwe z poziomu Wndowsa ? Funkcja recovery przywróci je ? Nie wybuchnie nic ? :) Gdyby to był mój komp nie przejmowałbym się, ale maszyna od teściowej budzi szacunek ;-)

Link to post
Share on other sites

Jak pisałem wcześniej zrób ustawienia fabryczne w UEFI ( Set Default). Tryb Legacy vs UEFI może być zależny od ustawoeń security które blokują go - UEFI ma więcej możliwości niż przestarzały BIOS :)

 

 

Wyczyszczenie możesz zrobić z poziomu instalacji Windows (wchodzisz do cmd przez Shift + F10 i uruchamiasz polecenie diskpart, potem list disk, teraz select disk x, gdzie x to numer dysku i na koniec clean co spowoduje czyszczenie całego dysku = wymazanie partycji). Jak wyczyścisz to partycje recovery Ci też skasuje więc zrób wcześniej nośniki recovery na DVD z poziomu systemu operacyjnego (powinien być do tego program od producenta już zainstalowany)...

 

Swoją drogą nie wiem czemu wracasz do starszego systemu operacyjnego skoro masz licencje i najnowszy system... Każdy boi się zmian, ale popracuj najpierw na nowym systemie a zobaczysz że jest lepszy od poprzednika...

Link to post
Share on other sites

Jak pisałem wcześniej zrób ustawienia fabryczne w UEFI ( Set Default). Tryb Legacy vs UEFI może być zależny od ustawoeń security które blokują go - UEFI ma więcej możliwości niż przestarzały BIOS :)

 

 

Wyczyszczenie możesz zrobić z poziomu instalacji Windows (wchodzisz do cmd przez Shift + F10 i uruchamiasz polecenie diskpart, potem list disk, teraz select disk x, gdzie x to numer dysku i na koniec clean co spowoduje czyszczenie całego dysku = wymazanie partycji). Jak wyczyścisz to partycje recovery Ci też skasuje więc zrób wcześniej nośniki recovery na DVD z poziomu systemu operacyjnego (powinien być do tego program od producenta już zainstalowany)...

 

Swoją drogą nie wiem czemu wracasz do starszego systemu operacyjnego skoro masz licencje i najnowszy system... Każdy boi się zmian, ale popracuj najpierw na nowym systemie a zobaczysz że jest lepszy od poprzednika...

 

Zainstalowany nowy bios odblokował legancy. Jestem na etapie partycji gpt. Trochę namieszałem na partycjach i recovery już nie chce ruszyć, ale chyba sobie to daruje już i po prostu go wyczyszczę.

 

Co do instalowania starszej wersji systemu to wybacz, ale ja instaluje Windowsy w myśl zasady co drugi do kosza. Czekam na Win9, ale z tego co czytam to obawiam się, że idzie to nie w tą stronę. Stara 7 mnie nie zawiodła więc po co zmieniać ? Nie ma tu nic fajniejszego a wiem bo pracuje na Win8 w pracy. Ale najważniejszą opcją jest fakt, że producent laptopa przygotował sobie taką instalkę i zaaplikował na starcie tyle programów swoich, że jest to co najmniej niegrzeczne. No i poza tym Teściowa chciała Win7 :-) I bez dyskusji :P

 

Mogę zrobić backup partycji recovery z poziomu wiersza poleceń podpinając zewnętrzny dysk ?

Edytowane przez szymon708
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...