Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

 

Złożyłem sobie zestaw komputerowy do gier. Zawarłem w nim (według mnie) jedne z najlepszych pozycji grafiki i CPU w rankingu jakość/cena (oczywiście z większym naciskiem na jakość). Czy moglibyście ocenić ten zestaw? Czy może coś byście wymienili? Słyszałem, że płyta główna Z97 Asrock Extreme4 (lub MSI/Gigabyte gaming 5) byłaby lepsza, czy to prawda?

 

Procesor Intel Core i7-4790K

Chłodzenie CPU Cooler Master HYPER 212 EVO

Karta graficzna MSI GTX 770, 2GB DDR5 (256 Bit)

Pamięć Kingston HyperX Beast 16GB (2x 8GB) 2400MHz DDR3 CL11

Płyta główna ASRock Z97X KILLER

Zasilacz Corsair CS Series 650W Modular 80+ GOLD

Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache

Obudowa Zalman Z3 PLUS CZARNA mATX ATX OKNO USB 3.0

 

Pozdrawiam,

Wojtek

Edytowane przez wojtus888
Link to post
Share on other sites

Zestaw sporo przepłacony. Lepiej kupić i5 i 8 GB ramu- to w zupełności wystarczy do gier. Płyta też sporo za droga- jak wszystkie wersje "gaming". Z zaoszczędzonej kasy będziesz mógł kupić lepszą grafikę która w odróżnieniu do tych bajerów z tego zestawu naprawdę podniesie wydajność.

Link to post
Share on other sites

1.Sprzęt ogólnie dobry (może poza Asrockiem - raczej MSI albo Gigabyte) 

2.Dysk tylko jeden i tylko 1TB ? - teraz jedna gierka ma 50GB, poza tym gier nie instaluje się na dysku systemowym. Caviar Blue jest trochę za wolny na dysk systemowy, który powinien być najszybszy na jaki nas stać (Caviar Red , Black a najlepiej SSD).

3.Pamięci 2400 MHz i CL11 ? - różnica między nimi a 1600 MHz CL9 będzie niezauważalna (1-2%) a są tańsze.

7.Jesli planujesz rozbudowę komputera to zasilacz 700 - 900W - w grach będzie cichszy.

 

Bzdury. Nowaj

Link to post
Share on other sites

@wojtus888

Twój zestaw jest niezbyt rozsądnie złożony. Jak pisał kolega 2 posty wyżej - jest przepłacony. Wybrałeś sobie nieopłacalny do gier CPU i ilość RAM, której nie wykorzystasz, a oszczędzasz na najważniejszym podzespole w zestawie do gier, czyli GPU. Dodatkowo wysokiej klasy podzespoły pakujesz do najbardziej budżetowej obudowy. Generalnie zestaw do zmiany. Zastosuj się do wzoru i złozymy porządną maszynę:

 

  • Zastosowanie komputera: (gry, biuro, photoshop, obróbka wideo, itp.),
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: (najlepiej w złotówkach)
  • Których części potrzebujesz?: (zestaw z monitorem, peryferiami czy sama "buda" itp.)
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? (overclocking)
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?:
  • Specjalne wymagania: (cichy zestaw, mała obudowa, chłodzenie wodne, multi-gpu itp.)
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? (często można oszczędzić trochę pieniędzy na obudowie czy dysku, nie zapomnij podać dokładnego modelu)
  • Własna propozycja zestawu: (jeśli jej nie posiadasz, pole pozostaw puste)
  • Inne: (wszelkie pytania, które Cię dręczą)
Link to post
Share on other sites

1.Sprzęt ogólnie dobry (może poza Asrockiem - raczej MSI albo Gigabyte) 

2.Dysk tylko jeden i tylko 1TB ? - teraz jedna gierka ma 50GB, poza tym gier nie instaluje się na dysku systemowym. Caviar Blue jest trochę za wolny na dysk systemowy, który powinien być najszybszy na jaki nas stać (Caviar Red , Black a najlepiej SSD).

3.Pamięci 2400 MHz i CL11 ? - różnica między nimi a 1600 MHz CL9 będzie niezauważalna (1-2%) a są tańsze.

7.Jesli planujesz rozbudowę komputera to zasilacz 700 - 900W - w grach będzie cichszy.

Za takie herezje należy się co najmniej warn.  :facepalm:

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

@up

Napisałeś:

 

 

1.Sprzęt ogólnie dobry (może poza Asrockiem - raczej MSI albo Gigabyte)

Do gier nie jest dobry patrząc na jego cenę. Można złożyć wydajniejszy. i7 i 16GB RAM według ciebie są dobre do gier? ASRock zły? Dlaczego? Uzasadnij to co piszesz. Inaczej to niekompetencja i rzeczywiście za takie coś należy się warn.

 

A na razie poczekamy na uzupełnienie informacji przez autora.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@up

Napisałeś:

 

 

Do gier nie jest dobry patrząc na jego cenę. Można złożyć wydajniejszy. i7 i 16GB RAM według ciebie są dobre do gier? ASRock zły? Dlaczego? Uzasadnij to co piszesz. Inaczej to niekompetencja i rzeczywiście za takie coś należy się warn.

 

A na razie poczekamy na uzupełnienie informacji przez autora.

Szanowny Kolego

1.Wszystkie nowe gry są są 64-bitowe i bez problemu potrafia wykorzystać 8 GB na dzisiaj a za rok 16 GB, no chyba że grasz w najnowszego pasjansa.

2.Szykobkość gry w około 3/4 zalezy od użytego procesora a tylko w 1/4 od karty graficznej - sprawdzone !!! (gra to nie tylko wyświetlanie grafiki)

3.Asrock to firma "legenda", używa do produkcji podzespołów średniej jakości. Swego czasu podobną "renomę" miała firma ECS.

 

Bzdury. Nowaj

Edytowane przez Nowaj
Link to post
Share on other sites

Kiedys tak, teraz Asrock sie zmienil. Jak bedzie trzeba 16 gb to sobie dokupi, poki co mu nie trzeba bo nie wykorzysta. Miedzy i7 i i5 w grach nie ma praktycznie rozroznicy, wiec 2 punkt nie ma sensu.

 

Gdzieś widziałem test - Titan Z z procesorem 2C/2T 2,4GHz i karta za 250$ z procesorem 4C/8T 3,5 GHZ - jak myślisz, co było szybsze ?

Link to post
Share on other sites

A co ci sie nie podoba ?

 

 

 

1.Sprzęt ogólnie dobry (może poza Asrockiem - raczej MSI albo Gigabyte) 

 

 

To kolega wyżej już skomentował

 

teraz jedna gierka ma 50GB

 

Far Cry 3 -17 GB, Wiedźmin 2-16 GB, F1 2013- 15 GB, Battlefield 4- 30 GB, Company of Heroes 2- 20 GB pierwsze lepsze gierki jakie sprawdziłem. Podaj te 50 GB tytuły.

 

poza tym gier nie instaluje się na dysku systemowym

 

A o partycjonowaniu to kolega nie słyszał?

 

Caviar Blue jest trochę za wolny na dysk systemowy

 

Czego mu brakuje? Podaj jakieś źródła, opinie. 

 

powinien być najszybszy na jaki nas stać

 

Nie, powinien być najrozsądniejszy. Proponujesz wstawić w descopa dysk przeznaczony do serwerów NAS.

 

3.Pamięci 2400 MHz i CL11 ? - różnica między nimi a 1600 MHz CL9 będzie niezauważalna (1-2%) a są tańsze.

 

Skąd masz te procenty? Na oko, czy z jakiegoś benchmarka. Proszę o linka. (do autora- tak, nie opłaca się 2400MHz)

 

7.Jesli planujesz rozbudowę komputera to zasilacz 700 - 900W - w grach będzie cichszy.

 

Bzdura. Powinien wybrać markowy zasilacz z rozsądnym zapasem mocy. 900W to stanowczo za dużo, kolejne nie poszanowanie pieniędzy autora.

 

 

Gdzieś widziałem test - Titan Z z procesorem 2C/2T 2,4GHz i karta za 250$ z procesorem 4C/8T 3,5 GHZ - jak myślisz, co było szybsze ?

 

 

Co ma piernik do wiatraka? i5 ma 4 rdzenie i wciąż nie wszystkie gry z nich korzystają więc po co płacić za jeszcze więcej?

 

Staram się nie oceniać użytkowników po ilości postów, bo sam mam ich mało ale w Twoim przypadku widać że kompletnie się nie znasz i sam jesteś nowicjuszem jeśli chodzi o hardware, więc radzę jeszcze kilka tygodni poczytać fora w celu uzupełnienia wiedzy przed kolejnymi "radami". Pozdrawiam 

Edytowane przez kojot321
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Dziękuję za tak liczne odpowiedzi. Tak właśnie myślałem, nie składam komputerów na co dzień i nie mam o tym dużego pojęcia. Oto wypełniona tabelka.

  • Zastosowanie komputera: gry, praca (programowanie)
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 4500zł
  • Których części potrzebujesz?: sama buda
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? oczywiście
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: 24' 1920x1080, ale w część gier gram na padach na telewizorze 40' 1920x1080, nie chciałbym zmieniać.
  • Specjalne wymagania: duża obudowa; wydajny sprzęt, którego nie musiałbym aktualizować przez dłuższy czas (oczywiście dołożenie ramu albo dysku nie jest jakimś problemem); dobre chłodzenie (stąd ta obudowa zalmana, mam złe doświadczenia z wydajnymi notebookami)
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? nie, miałem same notebooki (monitor, klawiaturę i myszkę dokupiłem jeszcze do lapka)
  • Własna propozycja zestawu: przedstawiłem w pierwszym poście
  • Inne: Nie chciałbym zmieniać procesora / płyty głównej / grafiki za jakiś czas, wolałbym rozwiązanie na dłużej. Co do dodatkowego dysku SSD jestem jak najbardziej na tak, przydałby się na najczęściej używane przeze mnie programy i system.

Dzięki i pozdrawiam,

Wojtek

Link to post
Share on other sites

Ile dokładnie kosztuje Twoja propozycja z 1-szego postu?

 

Na obecną chwilę, w tym budżecie maszynę pod gry z SSD widziałbym tak:

Intel Core i5-4690K /3.5GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Thermalright HR-02 Macho Black-White

AsRock Z97 Extreme3 /intel Z97, LGA 1150/

MSI Radeon R9 290 Gaming 4GB DDR5 512bit (947/5000)

Crucial MX100 128GB (550/150MB/s)

Western Digital Blue 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600

A-Data 8GB (2x4GB) 2133MHz CL10 XPG

Fractal Design Define R4 USB 3.0 Black Pearl

XFX Black Edition 550W Modular 135mm 80+ Gold

 

Razem: 4525zł

Jak już wyżej koledzy wspominali i5 z możliwością OC jest tu najbardziej pożądanym CPU. Płyta z 8-fazową sekcją zasilania pozwoli mu osiągnąć pełnię możliwości. Dodatkowo bardzo wydajna GPU jak na swoją cenę, ok. 15% wydajniejsza od GTX 770: http://tpucdn.com/reviews/AMD/R9_290/images/perfrel.gif. Szybki RAM w zestawie do gier także ma uzasadnienie:

http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach?page=0,21

http://www.xbitlabs.com/articles/memory/display/haswell-ddr3_7.html#sect0

 

Całość zamknięta w solidnej obudowie od Fractal Design (z gatunku tych "na lata" :) ) i zasilana w pełni modularnym zasilaczem z certyfikatem Gold od XFX (ulepszony Seasonic G-550).

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

 

 

Caviar Blue jest trochę za wolny na dysk systemowy, który powinien być najszybszy na jaki nas stać (Caviar Red , Black a najlepiej SSD).

 

RED ? No nie bardzo. Ze względu na czas dostępu nie jest to dysk na system.

 

 

 

Jesli planujesz rozbudowę komputera to zasilacz 700 - 900W - w grach będzie cichszy.

 

:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl: 

 

Może od razu elektrownie atomową niech sobie kupi.

 

a za rok 16 GB

 

Tarot, fusy czy kula ?

 

 

 

Szykobkość gry w około 3/4 zalezy od użytego procesora a tylko w 1/4 od karty graficznej

 

Kompletna bzdura. Zdecydowana większość gier siedzi na GPU.

 

Pracę z komputerem zaczynałem, gdy standardem był MS-DOS 3.3.

 

 

I chyba na takim poziomie masz wiedzę.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

O Matko, co tu się stało :o Większych bzdur dawno nie czytałem.

 

 

Caviar Blue jest trochę za wolny na dysk systemowy, który powinien być najszybszy na jaki nas stać (Caviar Red , Black a najlepiej SSD).

Od kiedy WD Red jest lepszy od Blue ?  Przecież ten dysk ma kiepski czas dostępu, przez co nie nadaje się na system.

2.Szykobkość gry w około 3/4 zalezy od użytego procesora a tylko w 1/4 od karty graficznej - sprawdzone !!! (gra to nie tylko wyświetlanie grafiki)

Pokaż mi swoją metodologię testów. Chyba, że w grasz w Minecrafta, wtedy jest OK :rotfl:

3.Asrock to firma "legenda", używa do produkcji podzespołów średniej jakości. Swego czasu podobną "renomę" miała firma ECS.

Kolega zatrzymał się chyba na średniowieczu, bo jakby nie patrzeć, to właśnie AsRock zdominował rynek LGA1150.

1.Wszystkie nowe gry są są 64-bitowe i bez problemu potrafia wykorzystać 8 GB na dzisiaj a za rok 16 GB, no chyba że grasz w najnowszego pasjansa.

Tak? Jakie gry potrafią zapchać 4 GB ? BF4, Titanfall i tragicznie zoptymalizowany Watch Dogs.

3.Pamięci 2400 MHz i CL11 ? - różnica między nimi a 1600 MHz CL9 będzie niezauważalna (1-2%) a są tańsze.

Kolejna bzdura:

http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach

5.Zasilacz powinien być wykorzystany max w 2/3 swoich mozliwości, innaczej jest głośny.

Co Ty ćpasz człowieku? Chyba nie chcesz mi powiedzieć, że np. Corsair RM będzie głośny w wersji 650W?

6.Testy pamięci przeprowadzał Chip (test jest dostepny na www) - do płyty głównej posiadajacej 2 gniazda DDR2 i 2 gniazda DDR3 wsadzono najwolniesze DDR2 a potem najszybsze dostepne DDR3 (ok 2000 MHz) - jak myślisz jaka była różnica w prędkości ? Odp: od 2-5% !!!

Patrz test wyżej.

7.To że mam mało postów nie znaczy, że jestem nowicjuszem. Pracę z komputerem zaczynałem, gdy standardem był MS-DOS 3.3.

Co ma piernik do wiatraka?

8.Proponujesz wyłącznie konfigurację dobrą na dzisiaj, nie patrząc jak szybko rozwija się sprzęt. No chyba, że wojtus888 zmienia sprzęt co 2 lata z chwilą zakończenia gwarancji. A to wtedy przepraszam.

Wróżbita Maciej na bmk, w końcu !

 

 

 

Edytowane przez szambor5
Link to post
Share on other sites

Kiedys tak, teraz Asrock sie zmienil. Jak bedzie trzeba 16 gb to sobie dokupi, poki co mu nie trzeba bo nie wykorzysta. Miedzy i7 i i5 w grach nie ma praktycznie rozroznicy, wiec 2 punkt nie ma sensu.

1.Mam też Asrocka produkowanego w Wietnamie - jak myślisz, jakich użyto podzespołów do produkcji ?

2.Dzisiaj nie ma sensu - a za rok (moze 2) jak pojawi się Doom 4 to będziesz zmieniał komputer dla jednej gierki  - no chyba, że ustawisz VGA 640x480

 

Bzdury. Nowaj

Link to post
Share on other sites

 

 

; dobre chłodzenie (stąd ta obudowa zalmana,

 

W tym przypadku warto zmienić wyciszonego R4 na Gelid Darkforce USB3.0 (b/z) Dodatkowo 100 zł zostanie w kieszeni. W R4 temperatury przy stockowych wentylach oraz przy zaślepionych miejscach na boku i topie zawsze będą minimalnie wyższe jednak mimo wszystko nie będzie tutaj z tym źle. 

 

http://pcfoster.pl/artykul/gelid-darkforce-%E2%80%93-test-obudowy/1019-1.html

 

 

Co do dodatkowego dysku SSD jestem jak najbardziej na tak

 

Propozycję BluMike warto zmienić na szybszego i to praktycznie w takiej samej cenie Crucial M550 128GB 

 

Kolejne kilka złotych i masz też: A-Data 8GB (2x4GB) 2400MHz CL11 XPG

 

http://www.purepc.pl/pamieci_ram/jakie_pamieci_ram_wybrac_test_ddr3_13332400_mhz_w_grach

 

Tak jeszcze zerkam, jeżeli brałbyś obudowę Gelida to warto zmienić chłodzenie CPU na jakieś estetyczniejsze. Macho BW to typowy kloc beż uroku. Można zastanowić się nad bequiet! Dark Rock 3

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Ok wziąłem sobie Wasze porady do serca i mam jeszcze kilka pytań. Mam bardzo dobre doświadczenia z zalmanem bo wiem, jak podkładki chłodzące chłodziły moje notebooki (w porównaniu z konkurencyjnymi, na których mi się przegrzewał). Jakie macie opinie o:

 

Chłodzeniu CPU Zalman CNPS14X

Obudowie Zalman Z11 PLUS - USB3.0

 

 

Nie mam dobrych doświadczeń z firmą A-DATA, ale może mam przestarzałe informacje i teraz robi rewelacyjny sprzęt. Jednak mam pytanie: czy ram Corsair Vengeance Pro Black DDR3-2133 CL11 - 8 GB jest wydajniejszy od tego podanego przez Was?

 

P.S. Poprzedni zestaw kosztował około 4300zł.

Link to post
Share on other sites

hej, jezeli chodzi o to chlodzenie - to sa lepsze. Trudno sie je montuje, ma tylko jeden wentylator, ktorego chyba nie mozna wymienic no i osiagi tez ma przecietne.

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Zalman/CNPS14X/6.html

 

Zalman Z11 Plus - jezeli Ci sie podoba jej wyglad to mozesz smialo brac, to jest dobra obudowa, mozna znalezc za podobne pieniadze lepsze ale nie zawiedziesz sie na niej

 

edit: jezeli chlodzenie to musi byc Zalman - pomysl o modelu Zalman 9900MAX - starsza konstrukcja, tez ma niewymienny wentylator, ale jest dosyc niewielki i zaskakujaco wydajny

http://www.guru3d.com/articles_pages/zalman_cnps_9900_max_review,7.html

Edytowane przez bossk
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...