Skocz do zawartości

Problem z odpaleniem kompa - 5x beep i tyle...


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez vicodin,

Recommended Posts

Cześć,

 

Zacznę od konfiguracji:

Pamięć Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz CL Unbuffered NON-ECC 1.5V

Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache

Procesor Intel CORE I5-4670K 3.4GHz LGA1150 BOX HASWEL

Zasilacz Thermaltake Smart SE Modular 530W

Płyta główna ASRock Fatal1ty H87 Performance, H87, DualDDR3-1600, SATA3, GBLAN, RAID, ATX (H87 Performance)

Obudowa Zalman Z3 PLUS CZARNA mATX ATX OKNO USB 3.0

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fera 2 HE1224 (SPC094)

Grafika MSI Radeon R9 280X GAMING 3GB DDR5

Windows 8.1

Bios 2.40

 

W ostatnim czasie zauważyłem dziwne zachowanie swojego sprzętu a mianowicie chodzi o uruchamianie. Zdarzyło się parę razy, że podczas włączania rozlegał się sygnał 5-cio krotnego "beep", krótkie dźwięki. Wystarczył jednak reset i było ok. Nie działo się to zawsze a raczej sporadycznie.

Parę dni temu stało się już tak, że kompa nie mogłem odpalić już wcale. Za każdym razem słyszę beep beep beep beep beep i to tyle. Nie pokazuje się żaden ekran i nic nie da się zrobić poza wyłączeniem go.

Nie zauważyłem wcześniej żadnych spadków w wydajności czy aby się przegrzewał, no nic złego. Sprzęt ma raptem 3 miesiące z czego używany był może w sumie z miesiąc z racji wakacji.

Rozkręciłem wszystko do zera i złożyłem na nowo - bez skutku.

Zrestarowałem na zworkach CMOS - bez skutku.

Zmieniłem zworkami BIOS z A na B - bez skutku.

 

Nie wiem co się dzieje.. Wcześniej używałem BIOSU 1.90 ale po zainstalowaniu narzędzia ASROCK F-STREAM TUNING UTILITY wykrył możliwość update do 2.10 no i tak zrobiłem. Ale to było dość dawno i potem komp działał dobrze. Dopiero po jakiś 2-3 tygodniach od update zaczeły się jakieś problemy więc raczej nie powiązuje tamtego update do usterki. Parę dni przed całkowitym zepsuciem narzędzie to znów pokazało aktualizację do 2.40 no i przeprowadziłem poprawnie. Komp działał nadal tak jak wcześniej. Zdarzały się te problemy ale wystarczył reset i się uruchamiał. Śmierć Pc nastąpiła nagle moim zdaniem i nie przywiązuję się do żadnego działania z mojej strony by coś się mogło popsuć.

Nie wiem też czy dobrze obstawiam winę BIOSU - gdzieś w pomocy technicznej dotyczącej BIOSÓW wyczytałem, że 5-cio krotny BEEP oznacza wadę procesora. Zalecano wyjęcie go z socektu i jeszcze raz osadzenia. Zrobiłem to ale również bez skutku.

Nie mam już pomysłu co mogę zrobić. Napisałem do Morele, że przydarzyła mi się taka usterka i ciężko mi zdiagnozować co jest problemem jednak poinformowałem ich, że podejrzewam procesor zgodnie z przeczytanym FAQ dotyczącym BEEP-ÓW.

Odpisali mi tyle, że oni nie są serwisem i muszę zdiagnozować na własną rękę co się zepsuło i dopiero zareklamować konkretny podzespół.

 

Zatem może ktoś z Was ma jakiś pomysł co mogę sprawdzić ? Może coś z grafiką ?

Wszelkie pomysły i sugestie są mile widziane.

 

Dzięki

Edytowane przez kris990
Link to post
Share on other sites

Jak odpalisz system wpisz w wyszukaj komendę : mdsched , tylko nie wiem czy to działa w systemie 8 ale powinno. W ten sposób sprawdzisz kości ram jeśli testy przejdą bez problemu wyeliminujesz wadę kość ram. Kartę graficzną możesz wyjąć i przetestować tą z procesora. Będziesz miał jasność czy to wina radeona. Jeśli komputer nadal wariuje pozostaje tylko sprawdzenie procka a najpewniej wina leży po stronie płyty głównej. Co do tych pipków sam nie mam pomysłu co to może być. Bym wykluczył awarię dysku twardego i napędu DVD-RW ale go możesz odpiąć od razu. Nie wiem tylko w jaki sposób mógłbyś przetestować procesor, najłatwiej by zrobić podmiankę na inny.

Edytowane przez nad30
Link to post
Share on other sites

Sprawdź w instrukcji płyty głównej co oznacza 5x beep.

tak jak pisałem - oznacza to winę procesora. Okazuje się, że błędnie w tym przypadku. Opis poniżej jak rozwiązałem problem.

 

Wyjmij kartę graficzną, jedną kość RAM i odłącz dysk. Zobacz czy cos się zmieni.

Właśnie piszę posta już ze swojego kompa.

Zrobiłem tak:

Zdemontowałem kartę graficzną, zwarłem CMOS do resetu, podłączyłem wszystko na zintegrowanej grafice i odpaliłem. BIOS wstał od razu i zatwierdziłem reset CMOS, który zrobiłem. Komp wstał. Następnie odłączyłem wszystko jeszcze raz i wsadziłem Radeona i znów podłączyłem. Komp wstał bez zająknięcia i działa. Restartowałem i też jest ok. Nie sprawdzałem jeszcze wydajności w grach ale obstawiam, że jest ok.

Nie wiem co było przyczyną ale obstawiam, to, że podłączony miałem pod DVI monitor a po HDMI telewizor z rozdzielczością HD a sprzętowo wymuszał full hd bo robiłem podział ekranu. Dotychczas to zdawało egzamin jednak może po jakimś update sterwników czy samego systemu coś się wykrzaczyło. Tak czy siak działa.

 

Jak odpalisz system wpisz w wyszukaj komendę : mdsched , tylko nie wiem czy to działa w systemie 8 ale powinno. W ten sposób sprawdzisz kości ram jeśli testy przejdą bez problemu wyeliminujesz wadę kość ram. Kartę graficzną możesz wyjąć i przetestować tą z procesora. Będziesz miał jasność czy to wina radeona. Jeśli komputer nadal wariuje pozostaje tylko sprawdzenie procka a najpewniej wina leży po stronie płyty głównej. Co do tych pipków sam nie mam pomysłu co to może być. Bym wykluczył awarię dysku twardego i napędu DVD-RW ale go możesz odpiąć od razu. Nie wiem tylko w jaki sposób mógłbyś przetestować procesor, najłatwiej by zrobić podmiankę na inny.

Komp mi się nie uruchamiał wcale to jak mogłem wpisać jakąkolwiek komendę.

 

Edit: 01-09-2014 9:28

zauważyłem jeszcze, że znów zaczął mi "beep'ać"..ale tym razem po prostu uruchamia się dalej i nie ma potrzeby restartu jak wcześniej.

Nie wiem czy to jeszcze nie wina sterowników AMD 14.7 od grafiki. Pokombinuję i wrzucę wersję stabilną 14.4 i poobserwuję.

Edytowane przez kris990
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

sprawdzałem - jak wyjmę kartę to nie ma problemu i komp uruchamia się normalnie.

Wychodzi na to, że problemem jest coś z kartą ale może nie bezpośrednio. Stawiam jeszcze może na slot PCI-E? Albo coś z zasilaniem?

Mam znajomego, który ma niemal identyczną konfigurację co moja (poza zasilaczem i budą) . Zamienimy grafiki na jakiś czas i zobaczymy czy na jego też będą takie kwiatki albo czy w jego kompie moja zacznie wariować.

Link to post
Share on other sites

Nie działa ten link, który dałeś. Zobaczę w BIOSIE o tym co piszesz.

 

Dodatkowo wspomnę, że dziś bawiliśmy się w podmiankę grafiki z kumplem - ma tą samą mobo jak pisałem i od razu po wsadzeniu 5x beep. Wsadziliśmy jego i od razu  śmiga. On ma Radeona R9 270X a mój to 280X

 

Edit:

Zmieniłem w biosie opcję o której pisałeś. Póki co działa - zobaczymy jak długo bo wcześniej też bywało tak, że działał 20 uruchomień super a potem nagle za którymś razem trzeba 10x restartować by wstał.

Edytowane przez kris990
Link to post
Share on other sites

nie testowałem w innym slocie bo się nie mieści karta w budzie. Brak z pół cm a nie chcę nic na siłę pchać.

Zmieniłem póki co na ten gen2 jak radziłeś i zapuściłem 3d marka 11 i wynik 9533 czyli w porządku. Parę dni temu odpalałem to miałem bardzo podobny wynik a było w biosie na auto.

podziałam parę dni na tym ustawieniu i zobaczymy.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...