Skocz do zawartości

Asrock Z97 Extreme4 - nie rozpoznaje dysków.


Recommended Posts

Jak w tytule.

 

Po dwóch miesiącach zakupu części, wreszcie zabrałem się za poskładanie tego dziadostwa do kupy.

Przebrnąłem przez proces instalacji Windowsa 7 na dysku SSD i płycie wyposażonej w UEFI. Gdy wszystko było gotowe (system), chciałem podłączyć dysk (magazyn) WD Red 1TB ale.. tutaj zaczęły się problemy.

 

Gdy komputer jest wyłączony i podpinam dysk, po starcie wiesza się w biosie (do którego nie da się oczywiście wejść) i pojawia się na wyświetlaczu diagnostycznym błąd A2 - IDE Detect.

Gdy komputer jest włączony i na gorąco podłączę dysk to jest on poprawnie wykrywany. Po restarcie BIOS też go widzi. Dopiero wyłączenie zasilania i ponowny start sprawia, że dysk przestaje być wykrywany.

Ten sam problem jest z innym SSD jaki posiadam - Kingston SV300S37A/60G.

 

Konfiguracja:

I5 4670k

Arock Z97 Extreme4

Crucial MX100 256GB

Corsair Vengance LP 2x4GB

Tagan TG800-U25

 

Nie działające dyski:

WD Red 1TB WD10EFRX

wcześniej wspomniany Kingston.

 

Bios sprawdzany na wersjach 1.0, 1.2 oraz 1.3.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ten kingston ma kontroler sandforce a one są niezgodne z Intel Haswell i czasami powoduja błedy takie jak opisujesz.

 

Leje na tego Kingstona bo i tak będzie wędrował do lapka. To WD Red, którym mi najbardziej zależy nie działa.

 

 

 

Próbowałeś wpinać dyski do innych portów albo zamienić kable?

 

Dyski wpinałem kolejno do każdego portu (obsługiwanego przez mostek Z97) oraz tego na kontrolerze ASMedia. Za każdym razem ten sam problem - zwis na kodzie A2.

 

Przeczytałem wszystkie strony poświęcone temu problemowi i nie znalazłem żadnego rozwiązania.

Propozycje typu:

- zmień płytę,

- zmień dysk,

- złóż ofiarę całopalną

- itd.

nie uważam za rozwiązanie problemu.


Ostateczność to kupno kontrolera SATA 3 na PCI-E, tylko nie wiem jaki wybrać.

Link to post
Share on other sites

mam asrocka na 1155 , przy restarcie tez pokazuje A2 , z tego co czytalem wczesniej to wcale nie musi oznaczać błedu a płyta poprostu sprawdza co jest podpięte. 

 

Jak przeczytałes troche tematów temu poswięconych , zawuwazyłeś ze przewijąją sie czesto te ze starszymi ssd i dyskami wd.

Link to post
Share on other sites

pokazuje A2 , z tego co czytalem wczesniej to wcale nie musi oznaczać błedu a płyta poprostu sprawdza co jest podpięte.

 

I na tym sprawdzaniu się kończy bo jest na tyle tępa, że nie potrafi rozpoznać dysku.

 

 

 

Jak przeczytałes troche tematów temu poswięconych , zawuwazyłeś ze przewijąją sie czesto te ze starszymi ssd i dyskami wd.

 

O ile problemy z SSD widziałem to tych z WD nie znalazłem a jeśli już to komuś komp wariował po jakimś czasie użytkowania. Tutaj poskładane jest nowe pudło i od razu problem bo nie może dysku zidentyfikować.

 

Może po prostu odesłać na gwarancje, jeśli istnieje taka możliwość.

Mam do wyboru: psuć sobie nerwy, psuć nerwy kumplowi - w jego sklepie kupowałem. Chyba wybiorę opcję nr 2 ale co to pomoże?

Płyta pojedzie na RMA i wróci w takim samym stanie albo z dopiskiem, że dysk WD Red nie jest dedykowany do PC.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...