Skocz do zawartości

Komputer zacina się nawet po formacie


Recommended Posts

Cześć,

Próbowałem uzyskać pomoc na jednym z konkurencyjnych for, niestety od paru tygodni nie mam odpowiedzi na parę pytań.

 

Zacinał mi się pecet, więc przeprowadziłem parę operacji, tzn:

  • wymianę zasilacza
  • pełny format
  • diagnostykę RAMu memTestem (na pewno OK), dysku twardego HD Tune (na pewno OK)
  • flash BIOSu do nowszej wersji

Parę problemów udało się do tej pory wyeliminować, m.in. wyskakujące błędy podczas ładowania Windowsa, ale nadal pojawiają się przycinki systemu podczas regularnego korzystania z komputera.

 

Konkretnie: zdarza się, że nie reaguje np. na kliknięcia podczas otwierania folderu, czy też START nie wysuwa się od razu po pierwszym wciśnieciu na klawiaturze. Podobne opóźnienia podczas pisania na klawiaturze. Długo ładują się też niektóre aplikacje. Co może być źródłem tych problemów? Czy może mieć to związek z flashem BIOSu (komputer uruchamia się po nim dłużej, a wcześniej - po zaktualizowaniu do całkowicie najnowszej wersji - niemal całkowicie nie działał)?

 

Konfiguracja PC-ta:

  • MS Windows XP Home SP3
  • GIGABYTE GA-M55S-S3 (wersja BIOS: F3)
  • AMD Athlon 64 X2 Dual Core 2,21 GHz
  • GeForce 7600GT 256 MB
  • 2GB RAM
  • Dysk ST3320620AS  (297 GB, IDE)
  • Zasilacz CHIEFTEC GPA-400S8 400W ATX

 

Poniżej do pobrania logi z FRST, mogą chyba okazać się pomocne.

http://www63.zippyshare.com/v/46128158/file.html

 

 

Na marginesie, mam też problem ze sterownikami NVIDIA (karta GeForce 7600 GT). Po przeinstalowaniu jakiś czas działają dobrze, ale przy którymś z kolei uruchomieniu ponownym komputera nie można dostać się do NVIDIA Control Panel - wyświetla się komunikat:

 

 

Nie można otworzyć panelu sterowania ekranu NVIDIA.

 

Możliwe powody:

Niedopasowanie wersji Ponowne zainstalowanie sterowników ekranu może rozwiązać ten problem.

 

 

Sterowniki nie są najnowsze, bo miewałem wówczas problemy z działaniem starszych gier. Jest to wersja 94.24, na 93.xx było to samo.

 

 

Będę niezmiernie wdzięczny za wszelkie próby pomocy! Pozdrawiam serdecznie.

Link to post
Share on other sites

Po uruchomieniu kompa zrób screeny z Menadżera zadań z zakładki Procesy w kolejności od największego zużycia...może coś zamula tego kompa...

 

Sterowniki od płyty głównej aktualne? Windows w pełni zaktualizowany? 

Screen poniżej:

http://i59.tinypic.com/15s2dxv.jpg

.

 

Sterowniki instalowałem z płyty dołączonej do płyty głównej (kupiona koło 2006). Jak na tej stronie przejdzie się pod Sterowniki - Windows XP 32bit to w miarę nowe są tylko te pod Chipset/LAN i ewentualnie sterowniki Realtek (ale wątpię, że one byłyby źródłem problemów). Aktualizacja tych od chipsetu może coś zmienić? Wcześniej na sterownikach z płyty wszystko chodziło bez problemów.

 

Windows po aktualizacjach.

Edytowane przez igorl53
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Jeśli są nowsze to zrób update'a - nic nie zaszkodzi a wyeliminuje ewentualne podejrzenia co do nieaktualności sterów. W procesach nic kompa nie zawala. 

 

Proponowałbym przelecieć kompa programem Malwarebytes Anti-Malware.

By zaktualizować, trzeba usunąć stare, prawda? Gdy znajduje NVIDIA Drivers w Usuwaniu programów, mam takie komponenty:

 

NVIDIA Display

NVIDIA Ethernet Driver Components

NVIDIA nForce PCI System Management Drivers

 

Co usunąć w tym przypadku, gdy chce zainstalować te spod zakładki CHIPSET/LAN: "NVIDIA MCP55 Chipset Driver (include chipset\lan\sata raid driver)"?

 

 

Malwarebytes nic nie znalazł.

Poniżej jeszcze skan zakładki Health z HD Tune. Mogę prosić o zweryfikowanie, czy wszystko z dyskiem OK? Jest to Seagate.

 

Czy powinienem się przejmować wartością Reallocated Sector Count? (100/100). Co prawda program nic nie zwraca, ale czy na pewno jest OK?

 

http://i59.tinypic.com/rji0bk.jpg

Powiedzcie proszę, czy przyczyna problemu może leżeć w chłodzeniu/wentylacji wewnątrz obudowy? Dodam, że nawet od razu po włączeniu komputera, programy uruchamiaja się dość wolno, więc w sumie nie powinna być to wina jakiegoś przegrzania etc. Naprawdę już nie mam pomysłu, co zrobić. Proszę o pomoc!!

Edytowane przez igorl53
Link to post
Share on other sites

Zacznij od tego że jeśli masz takową możliwość to podmienić kabelek z dysku twardego na inny, najlepiej nowy. W programie HD Tune wejdź w zakładkę Benchmark i zrób tam test zaś screen z niego rzuć tutaj. 

 

Podaj jakiego masz antywirusa.

 

Jeśli komp w danym momencie zacznie zamulać spróbuj wejść szybko do Menadżera procesów i zerknij czy w danej chwili jakiś proces nie zamula procesora lub pamięci na 100% lub coś w tym stylu. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A wiadomo czym może być ten nagły spadek między 15% a 20? Czy to nic takiego?

 

AVG Antivirus 2014 Free Edition - ale problemy występowały także świeżo po formacie

 

EDIT: Można te sterowniki od chipsetu zainstalować bez odinstalowywania starych, czy to ryzykowne?

Edytowane przez igorl53
Link to post
Share on other sites
wiadomo czym może być ten nagły spadek między 15% a 20? Czy to nic takiego?

 

 

Robiłem u siebie ten test żeby właśnie sprawdzić i nie miałem czegoś takiego, jest to troszkę zastanawiające - niewykluczone że coś szwankuje, może z tym rozruchem talerza dysku (błąd który Ci podświetla na żółto w HD Tune). Zapomniałem napisać że jak wymienisz kabelek z dysku (tak dla formalności) to podepnij ten dysk pod innego MOLEX'a (jeśli masz wolny rzecz jasna). Jeśli masz jeszcze możliwość to przysłuchaj się dokładnie pracy tego dysku, może zauważysz jakieś dziwne dźwięki (zwłaszcza podczas zwiech kompa) które mogłyby oznaczać parkowanie głowicy lub coś w tym stylu. 

 

Sterowniki jak najbardziej na tak, aktualizacja bez uninstala. 

Edytowane przez Warren1987
Link to post
Share on other sites
to podepnij ten dysk pod innego MOLEX'a

 

Podejrzewasz, że może być coś nie tak z wtykiem? Zasilacz jest nowy, po wymianie. Na starym to samo, o ile dobrze pamiętam.

 

Ten błąd na żółto podobno ma wiele Seagate'ów i to podobno tylko kwestia jakiegoś niedopatrzenia w firmware (progi ustawione nie tak jak trzeba?, czy coś takiego).

 

Przysłucham się, ale może być ciężko coś zauważyć. Dzięki. Na dniach będę miał dodatkowy dysk ATA, może spróbować na nim postawić system i zobaczyć, jak się będzie sprawdzał? Może uda się ustalić, czy te zwiechy to kwestia dysku :?

Edytowane przez igorl53
Link to post
Share on other sites

Skoro zasilacz nowy to raczej ten trop odpada, tym bardziej że po zmianie nadal jest to samo.

 

Tak, w przypadku Seagatów czasem pewne rubryki są podświetlane na zółto w HDTune i nie ma to nic wspólnego z awarią dysku. Zostaje mi w głowie ten test który robiłeś i ten nie do końca prawidłowy wykres. Zrób jeszcze raz ten Benchmark w HDTune - jestem ciekaw czy pokaże inną krzywą czy będzie znów to samo.  

 

Najlepszym wyjściem byłoby postawienie nowego systemu na nowym dysku, pełna aktualizacja Windowsa i sterowników i sprawdzenie jak to wszystko będzie działało. 

Link to post
Share on other sites

Wymagania wymaganiami...wystarczy że antywirus będzie intensywnie pracował w tle wraz z usługą aktualizacji Windowsa i już komputer zamulony...moje podejrzenia są dwa, albo faktycznie coś z pracą dysku - ściny kompa mogą o tym świadczyć albo jakieś procesy zaczynają pożerać całe zasoby i komp staje w miejscu, zaś w pierwszej kolejności podejrzewałbym procesy antywirusa i sugerowałbym konieczność ich obserwowania. 

Edytowane przez Warren1987
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Przed chwilą wymieniłem kabel SATA i BYĆ MOŻE pomogło(?). Będę obserwował zachowanie komputera i dam znać.

 

Procesy podczas przycinki:

http://i57.tinypic.com/qn42zq.jpg

 

Jak widać najwięcej pożera FF, który to się zaciął...

 

Kolejny raport Benchmarku w HD Tune:

http://i57.tinypic.com/25ewawg.jpg

 

Jeśli wymiana kabla nie pomoże, może wyłączyć tymczasowo AVG (zmieni to coś, czy musiałbym odinstalować?) i zobaczyć?

 

Mam już dysk ATA na stanie, ale nie mogę go podłączyć z racji braku gniazda ATA na płycie głównej.

 

Czy jest sens próbować postawić na nim system, gdy jest podłączony przez adapter USB? Czy lepiej np. kupić adapter SATA->IDE do płyty głównej?

EDIT: Znalazłem jednak port IDE, tylko będę musiał odłączyć jedną ze stacji dysków

 

P.S. Możecie polecić jakiś program podobny do Malwarebytes, tylko darmowy? Chodzi o ochronę dodatkową do antywirusa, działającą cały czas w tle.

Edytowane przez igorl53
Link to post
Share on other sites

Nie ma co się czepiać AVG. Sam używam wersji IS od prawie 10 m-cy i nie mam problemów. Zdażają się konflikty progrmów ale nie tu bym upatrywał Twoich problemów. Zmiana programu anywirusowego lub jego wyłączenie od razu przywracałoby stabilność. Co możesz przetestować. Zauważyłem, że nie używasz żadnego programu typu firewall. Sam AVG Free i Malwersbytes nie pomogą jeśli nie odetniesz zbędnego softu od sieci. Zainstaluj np. darmowy Windows Firewall Control http://www.sphinx-soft.com/Vista/order.html prosty program nie wymaga wielu ustawień i nie męczy powiadomieniami non stop. Zamiast Malwarebytes możesz zainstalować Spybot S&D lub Iobit Malware Fighter. Wrzuć na forum temperatury PC z programu HWMonitor. Sprawdź czy płyta główna nie ma wybrzuszonych elektrolitów.  

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Sprawdź czy płyta główna nie ma wybrzuszonych elektrolitów

 

Chodzi o kondensatory? Wg mnie wszystkie są OK, niektóre zdają się odrobinę przechylone, ale te górne elementy zdają się wszędzie wyglądać tak samo, tzn. chyba bez wybrzuszeń. Zresztą oceńcie sami:

 

http://i59.tinypic.com/r0xumh.jpg

http://i60.tinypic.com/1h79c0.jpg

http://i58.tinypic.com/339q5g2.jpg

 

Update sterowników od chipsetu zrobiłem, wymiana kabla CHYBA jednak też nie pomogła (a przynajmniej na pewno zacina się Firefox - potestuję jeszcze jak Chrome)...

 

Tu jest zrzut z HWMonitor:

http://i62.tinypic.com/wvagwx.jpg

 

gepardmak, czyli polecasz w tym momencie używania trzech programów? Antywirus + Windows Firewall Control + alternatywa dla Malwarebytes?

 

P.S. Dodam jeszcze, że przedni wentylator mi chyba nie działa (działa tylko tylni + te od podzespołów)- jest się czym martwić, jeśli temperatury zdają się OK?

Edytowane przez igorl53
Link to post
Share on other sites

Co do programów to tak śmiało mogę to polecić bo używam bądź używałem i nigdy żadnych problemów nie było. Wentylator jeśli nie działa musisz odłączyć od płyty głównej lub od zasilania całkowicie. Niesprawne urządzenie podłaczone do zasilania może powodować problemy z rozruchem lub różne usterki jak w Twoim przypadku. Nawet zacinanie o którym piszesz. Kilka napięć z HWMonitora też jest niepokojących co może oznaczać jakieś zawarcie urządzeń podpiętych do płyty bądź zasilacza. Odłącz na jakiś czas porty USB podpięte do płyty i wentylatory. Potem sprawdź jeszcze raz napięcia. Odczyty, które Mi nie pasują to -12V i -5V. Jeśli już są podawane powinny być właściwe chyba, że to błąd programu. Dlatego sprawdź w bios Hardware Monitor lub innym oprogramowaniem np. AIDA64 lub EasyTune dołaczonym do płyty głównej. Kondensatory są ok, temperatury też nie budzą większych zastrzeżeń prócz jednej -12 stopni, ale to też może być błąd programu lub awaria czujnika. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Wentylator jeśli nie działa musisz odłączyć od płyty głównej lub od zasilania całkowicie

 

Chodziło mi o to, że własnie ten przedni nie jest podłączony do zasilania.

 

Odłączyłem od płyty głównej tylni wentylator, przednie porty USB + kontrolery temperatury na przednim LCD obudowy, napędy CD, i dalej napięcia, o których mówisz, były na minusie. Jedynie wentylatora od procesora nie udało mi się odłączyć, ale czy możliwe że to jego wina? Kręci się jak należy...

 

Tu jest zrzut z EasyTune, ale coś znacznie mniej tych wyników:

http://i60.tinypic.com/2djulw2.jpg

Jak mam odłączyć porty USB? Chodziło Ci tylko o te dodatkowe, czyli w tym przypadku: z przodu obudowy, czy może chodziło o wypięcie urządzeń?

 

Mam też pytanie odnośnie podłączenia dysku ATA:

Czy można podłączyć taki dysk bez kieszeni w obudowie komputera (żeby swobodnie leżał sobie np. na kieszeni ze stacją dyskietek)? Czy dysk SATA może zostać podłączony jako dodatkowy, a ten ATA być ustawiony jako główny? Jeśli może, to czy trzeba coś zmienić w BIOSie? Zworka w ATA jest na MASTER.

Edytowane przez igorl53
Link to post
Share on other sites

Co do napięć to powinny być ujemne ale ich wartości powinny oscylować w okolicach wartości podanej czyli -5V(4,8-5,2V) a nie 3,5. To samo dotyczy -12V. Niestety EasyTune nie rozjaśnia sytuacji bo podaje tylko napięcia dodatnie i w zaokrągleniu(niedokładnie). Dlatego najlepiej będzie zobaczyć te napięcia w bios albo sprawdzić programem AIDA64 o ile ten program podaje napięcia ujemne bo u mnie takowych nie stwierdziłem. HWMonitor również ich nie podaje ale Ja mam inną płytę gł. Jeśli chodzi o USB to rzeczywiście chodziło mi o porty USB obudowy(przedni panel). Możesz je wypiąć z portu USB płyty głównej. Sprawdzisz w ten sposób czy przypadkiem, porty nie są uszkodzone i nie powodują problemów. W przypadku wentylatorów chodziło mi tylko o te dodatkowe podłączane do płyty głównej bądź zasilacza(molex). Tego od CPU nie musisz odłączać. Twoja płyta główna posiada kontroler 1 ATA. Pewnie masz zajęty a do niego podłączone napędy CD-DVD. Taśma IDE ATA ma dwa złącza do podłączenia napędów. Więc możesz jeden wypiąć i podpiąć w to miejsce dysk. Zworki dla ATA muszą być ustawione tak by napędy nie kolidowały czyli 1 napęd MASTER i drugi SLAVE. Który jest który nie ma znaczenia. Jeśli chcesz uniknąć problemów na czas instalacji systemu na dysku ATA odepnij dysk SATA. Zainstaluj system i sprawdź jak się zachowuje. Jeszcze problem z grafiką który poruszyłeś. Tu też przyjrzyj się kondensatorom i wyczyść styki karty graficznej tak by się błyszczały bo może są pośniedziałe.    

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Jeśli chodzi o USB to rzeczywiście chodziło mi o porty USB obudowy(przedni panel). Możesz je wypiąć z portu USB płyty głównej. Sprawdzisz w ten sposób czy przypadkiem, porty nie są uszkodzone i nie powodują problemów

 

Zrobiłem to, ale chyba nic się nie zmieniło - przynajmniej na pewno jeśli chodzi o te ujemne napięcia...

 

Z podłączeniem dysku nie będę miał problemu, jedyne co, to czy mogę po zainstalowaniu systemu na ATA podłączyć ten SATA, żeby oba działały na raz? Rozumiem, że wtedy to kwestia ustawienia, z którego dysku system ma być bootowany w BIOSie?

 

 

 

Jeszcze problem z grafiką który poruszyłeś. Tu też przyjrzyj się kondensatorom i wyczyść styki karty graficznej tak by się błyszczały bo może są pośniedziałe

 

Chodzi o te styki, dzięki którym karta jest wpinana do płyty głównej (tzn. trzeba ją wypiąć?)? Czego użyć do ich przeczyszczenia?

Edytowane przez igorl53
Link to post
Share on other sites

Złe odczyty napięć mogą być wynikiem niepoprawnego działania samego programu HWMonitor. Dlatego sugestia byś to sprawdził innym oprogramowaniem. Jeśli inny program nie ma kłopotów z prawidłowym odczytem tych napięć to HWMonitor można olać i dać sobie z nim spokój. Porty USB raczej nie są uszkodzone. Skoro nic się nie zmieniło w kwestii stabilności, ale po testuj jeszcze PC jakiś czas bez portów z przodu. Po instalacji systemu na dysku ATA może podłączyć dysk SATA. Jedyne co to musisz zmienić bootowanie w bios by system startował z właściwego dysku. W świeżo postawionym systemie na ATA zainstaluj sobie oprogramowanie antywirusowe o którym pisałem i przeskanuj dysk SATA. Kartę grafiki musisz wymontować. Nie musisz używać niczego specjalnego do czyszczenia styków(blaszki do montażu w porcie). Wystarczy, że przetrzesz je solidnie np. papierem toaletowym albo chusteczką higieniczną. Muszą się po prostu błyszczeć. Dobrze by było je przetrzeć np. preparatem do styków Kontakt 60, albo podobnym. Ale może wystarczy samo czyszczenie.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Gdy podłączam drugi dysk i próbuję odpalić instalkę Windowsa, nie działa klawiatura (USB). Mam przejściówkę na PS/2, ale też nic nie daje (może to przez to, że włączony jest USB Legacy Support?)

 

Karty graficznej nie mogę wyjąć, bo nie daję rady odkręcić śrub przy gniazdach (jakiś bezpieczny preparat?)

 

Próbowałem innych programów do odczytów napięć, ale w żadnym innym nie ma tych napięć -5V, -12V...

 

Macie pojęcie, ile orientacyjnie mogłaby kosztować naprawa tego przycinania u jakiegoś zawodowego informatyka? Ręce mi opadają już.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...