Skocz do zawartości

Optymalna odległość monitora


Recommended Posts

Witam. Kupiłem monitor 22" FullHD.

Wcześniej miałem CRT 16" i stał w tej samej odległości co obecny monitor. Wiadomo większy powinien stać dalej, ale przy FullHD postawiony na parapecie :o ok 80 cm ode mnie ciężko czytać mniejszą czcionkę. Stąd pytanie jaka jest optymalna odległość monitora od użytkownika ?

Link to post
Share on other sites

przy 22" powinieneś siedzieć (mieć oczy) ok 80-90cm od monitora i z takiej odległości komfortowo czytać

jak jest niewyraźnie znaczy monitor źle skonfigurowany, a jak to nie pomoże to znaczy, ze jest do du*y

Masz może jakiegośc linka do opisu i takich wyliczeń. A jak z wysokością monitora?
Link to post
Share on other sites

tam od razu wyliczeń z sieci - lata praktyk ;)

ma być Ci wygodnie i musisz obejmować cały monitor wzrokiem tak, by nie zachodziła konieczność wodzenia nim, a ta sztuczka wymaga mniej więcej takiej odległości, co do wysokości mnie odpowiada, jak mam środek monitora odrobinę (jakieś 2cm) wyżej niż wzrok

 

co do samego siedzenia przed kompem to był niedawno artykuł, który ma w sobie sporo prawdy:

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/NIE ... 29588.html

 

pokazywane na diagramie 135 stopni to może trochę za dużo, ale wydaje mi się, że to kwestia indywidualna

Link to post
Share on other sites

Właściwa odległość do źródła obrazu dla sygnału Full HD winna wynosić ~ 1,5 przekątnej ekranu, jednak nie więcej, niż 2 przekątne. W przypadku monitorów przeznaczonych do pracy dopuszcza się odległość równą 1-ej przekątnej.

Wysokość wzroku powinna się zawierać w przedziale 1/4 -1/3 wysokości od górnej krawędzi ekranu.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

No to troche jest duża różnica między waszymi zaleceniami

tylko jeśli chodzi o wysokość monitora, odległość się zgadza

mnie wygodnie gdy mam środek ekranu go na wprost oczu i/lub odrobinę wyżej co zmienia się w zależności od tego jak siedzę, ale z ciekawości spróbuję mieć odwrotnie

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć tak. Mam na biurku 2 monitory LCD: 19" 1280x1024 i 15" 1024x768 i siedzę mniej więcej w odległości 65-80 cm w zależności jak jest krzesło odsunięte. Jak stał CRT 17" to podobnie było. 19" jest do neta/pracy i jak teraz pisze to jakieś 80 cm mam. Ale jak muszę przeczytać jakiś nadziubdziany tekst to się lekko przysuwam. jeśli chodzi o ten 15" to ten tylko do grania i siedzę raczej około 65 cm ale to też ze względu na to ze klawiaturę i myszkę to drugiego kompa mam na biurku a monitor stoi lekko po skosie. jak stał na wprost a klawiatura była niżej to siedziałem raczej 75-80 cm od niego.

 

Co do takich kolosów 22" to małe mam doświadczenie ale jak u kolegi siedziałem w podobnej odległości (ok. 80 cm) od 22" 1680x1050 to było okey. Ale wszystkie wymienione przeze mnie monitory maja dużą plamkę. A jak ten 22" ma FullHD to ma małą na bank więc zapewne jak czasem muszę do mojego się przybliżać żeby coś przeczytać to tam nie czytał bym niż na nim w tak dużej odległości (80cm bo po prostu słabo bym widział tekst).

 

Właśnie przyuważyłem, ze jak się opieram łokciem na biurku to mam od monitora 50-55 cm, a czasem tak robię jak coś czytam :pajac:

Link to post
Share on other sites

więc zapewne jak czasem muszę do mojego się przybliżać żeby coś przeczytać to tam nie czytał bym niż na nim w tak dużej odległości (80cm bo po prostu słabo bym widział tekst).

do mojej starej dziewiętnastki też się musiałem czasami przysuwać, do nowej dwudziestki czwórki nie muszę (chyba, że tekst mikro) bo obraz jest na niej jest wyraźniejszy

 

btw faktycznie wygodniej jak ma się oczy centralnie na poziomie środka monitora, a nie poniżej

Link to post
Share on other sites

Też pierwsze 2 dni 22" to był dla mnie kolos a teraz..jak siadam przed laptopem 15.4 to jest malutki.

Mam w odległości 80cm od siebie. Zmniejszyłem jasność(pomaga) no i trzeba było się trochę przyzwyczaić do tego. Teraz jak najbardziej ok ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...