Skocz do zawartości

Nasze retro zestawy


Recommended Posts

Mialem 3000N100 , seryjne byla Vista ale z czasem dostał XP - było 1GB RAM. Dołożyłem druga kosc i na 2GB swietnie działa na Win7 - model z Celeronem 1.73 do dziś służy mojej mamie do Internetu, drukowania .

 

Cofam to, XP to nie retro :)

Link to post
Share on other sites

Dla mnie retro to Commodore 64, Atari Xl/XE , ZX Spectrum , komputery typu XT i AT pierwsze 386..

 

Dla współczesnych 20 latków pewnie retro to komputery ok 10 letnie z Windows XP,  bo takie pamiętają z dzieciństwa.

 

Dla takich 16 latków to pewnie nie długo Windows 7 i Intel Core 2 Duo już jest lub zaraz będzie retro. Tak to jest .. :)

Link to post
Share on other sites

Nie ma definicji kompa retro. Dla mnie prawdziwe retro to ISA i max. W98SE. Nowsza reszta to po prostu stare kompy ;)

Pewnie wiele osób się zgodzi, że retro to w zasadzie wszystko przed W95/98 ale dla mnie osobiście coś co nie ma 2 jajek i jak się uruchamia to słyszą to nawet sąsiedzi, a ty możesz śmiało zrobić kawę zanim się w pełni załaduje system to już retro w wersji light :rotfl:

Edytowane przez buszi
Link to post
Share on other sites

Dlatego W98SE max. Bez problemu wychodzisz do DOSu.

Wiem o tym, korzystałam z tego wiele razy :)

 

*******************

A wracając do tematu, mam taką ciekawostkę komputerową w bardzo brzydkiej obudowie i którą trzeba wyłączać przyciskiem :P

 

Procek Celeron 366MHz

Dysk 4GB

RAM 128MB

Grafa S3 Inc. Trio3D

 

IMG-20200601-130201.jpg

 

pc.jpg

 

pc1.jpg

 

pc2.jpg

 

IMG-20200601-130140.jpg

[video=youtube]

Link to post
Share on other sites

Pamiętacie komputery z przyciskiem turbo ? Pierwsze OC, o ile pamiętam z 33 na 66 MHz

 

Turbo służyło tak naprawdę do spowolnienia i było już w czasach AT. Nie pamiętam czy czasem już szybsze XT nie miały już też tych przycisków w celu zejścia z 8MHz na 4,77MHz (chyba tak).

 

 ciekawostkę komputerową w bardzo brzydkiej obudowie i którą trzeba wyłączać przyciskiem :P

 

IMG-20200601-130201.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostek tu jest kilka.

 

1. Ta budo to naśladownictwo kultowych 'pierwszych' Greenów (nazywało się je tak ze względu na logo Green Energy Star - logo widoczne również tutaj). Te pierwsze miały szersze paski, bardziej intensywne i były ze sporo lepszego plastiku.

 

2. Płyta to Asusu P2L97 więc ATX - kwestia BIOSu lub poprawki do systemu i komputer powinien wyłączać się normalnie. Przecież to zwykły przełącznik monostabilny.

 

3. Najciekawszą rzeczą jest logo 'producenta' czylli firmy/grupy TCH. Za komputery odpowiadało TCH Systems w tym okresie a TCH Components w latach 90-ych było jednym z największych dystrybutorów komponentów w regionie. Na tamte czasy to był gigant i lider sprzedaży technologii komputerowych. Już nie istnieje. Ten komputer to pewnie jeden z ostatnich 'wypustów'.

 

Jeśli mógłbym prosić to wykonaj mi proszę zdjęcie bezpośrednio na wprost tej obudowy i zbliżenie (również na wprost ;)) tego logo. Jak już kiedyś będę miał czas na bloga/stronkę to się przyda :)

Posiadam w pracy takowy, ale niestety nie dziala biedak już :(

 

IMG_20190814_090222.jpg

 

 

Znaczy się, siadła mu bateryjka a w czasie kopiowania danych z jego dysku na dysk drugiego kompa ten dysk zaginął :(

 

Typowa buda z czasów 386 i 486. Kolega miał w takie 'kultowe' 386DX/40. Oprócz przycisku turbo na uwagę zasługuje 'stacyjka' do blokowania klawiatury :)

 

Bardzo klimatyczna buda, co jest w środku? Dawaj na stół, zreanimujemy :) Logo wskazywałoby raczej na jakieś Pentium, ale kto wie czy nie jakieś fajne 486 :) np. DX4/100 WB (bo jak zwykłe to wole AMD ;))

 

Pamiętacie komputery z przyciskiem turbo ? Pierwsze OC, o ile pamiętam z 33 na 66 MHz

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeśli mógłbym prosić to wykonaj mi proszę zdjęcie bezpośrednio na wprost tej obudowy i zbliżenie (również na wprost ) tego logo. Jak już kiedyś będę miał czas na bloga/stronkę to się przyda
 

Ok, tylko uprzedzam jakość będzie smartfonowa ;) Wersja z podniesioną klapka i obniżoną? :)

 

 

 

Bardzo klimatyczna buda, co jest w środku? Dawaj na stół, zreanimujemy  Logo wskazywałoby raczej na jakieś Pentium, ale kto wie czy nie jakieś fajne 486 np. DX4/100 WB (bo jak zwykłe to wole AMD )

Spróbuję go w wolnej chwili w pracy złożyć do kupy, jego monitor kineskopowy jest w szafce obok. Pamiętam, że miał zainstalowany win 98, ale co dalej to nie bardzo.  Może uda mi się odnaleźć jego dysk twardy bo wątpię by informatycy mieli kopię win98 na płycie.


Tak sie zastanawiam z 98 pamiętam napis "mozna bezpiecznie wyłączyć komputer" , widze w 2000 tez jest , ciekawe czy w 7 czy 10 pozostał taki komunikat na wypadek kompa z przyciskiem :)

Mówiłam, że ten komp jest nietypowy ;) W ramach ciekawostki, osoby z przedziału poniżej 30 lat mają kłopoty z tym, biorą Start -> Zamknij -> Zamknij system i nie patrzą na ten komunikat i biedny pc wisi na tym ekranie dopóki go sama nie wyłączę ;)

Link to post
Share on other sites

No a w roku 2000 te osoby po 30 tce dopłacały grube siano za ATX

 

99% kompów które wtedy montowaliśmy było w formacie ATX. Do ATX dopłacało się w czasach Pentium, Pentium II już też było w większości w ATX, Pentium III i Celerony Slotowe to tak jak napisałem. Płyty AT stosowane były do upgrade albo ultra budżetowego złomu montowanego na płytach pokroju BXCel niesławnej marki PC Chips.

 

Ok, tylko uprzedzam jakość będzie smartfonowa ;) Wersja z podniesioną klapka i obniżoną? :)

 

 

Spoko, poproszę oba jeśli można :D

Dla mnie retro to uruchamialność oprogramowania a jaranie sie elektro złomem ma znaczenie drugorzędne

 

I dlatego właśnie potrzebna jest ISA żeby uzyskać kompatybliność z DOSem pod kątem dźwięku przedewszystkim.

Link to post
Share on other sites

Owszem mogło i tak być rok w te czy w tamte .Ale juz przy zmianie flaków to sie dopłacało do nowej budy atx bo jak to tak? z przycisku włączać jak tv rubina?

 

Tyle z mody,historia kołem się toczy :P


Swoja droga już w roku 2000 firmy zmuszały do przejścia na nowy sprzęt poprzez lewe zagrywki

np na chipsecie bx w windows xp nie działał wentylator cpu, dzisiejsza zmian soketów to popierdółka przy tym :D


11d1729e3b93375d.jpg

 

i ode mnie trochę elektro złomu.Konkurent rivy tnt


321fc2c1d5018e39.jpg

 

I nieco starszy wyświetlacz pulpitu :P

Edytowane przez janek20
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

I kto powiedział, że IE 5.5 nie daje rady :P

 

IMG-20200602-135823.jpg


Nie miałam dziś możliwości dostania się do tego bardzo starego kompa, ale na osłodę pokażę "trupa" z szafy [bo to zapasowy kompik].

Ma on windows 98, 192 MB RAM, 10GB HDD, grafę 3dfx VooDoo3, co do procka komp nie może się zdecydować czy ma Celerona 533MHz czy Pentiuma II :P Uprzedzam ma paskudną, dużą z elementami różu obudowę:

 

[video=youtube]

 

 

IMG-20200603-162252.jpg

 

IMG-20200603-163323.jpg

  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...