Skocz do zawartości

Problem z OC. P7H55-M + i5 750 =(


Recommended Posts

Otóż mój problem polega na tym że przy OC powyżej 3.4GHz przy obciążeniu CPU (LinX, Crysis 3) mam samoistne wyłączenie się PC i muszę go włączyć ponownie sam guziczkiem. Zastanawiam się czy problemem nie jest płyta i jej sekcja zasilania bądź chipset niezbyt przeznaczony do mocnego OC. Zasilacz wcześniej miałem cenionej marki za granicą SuperFlower 750W jednak zmieniłem go bo myślałem że to wina tych 6-ściu nieszczęsnych linii +12V i któraś z której leci cep nie wyrabia. Dlatego też wybrałem zasiłkę z jedną mocną linią i nadal mam to samo :( Jutro ma przyjść do mnie GTX670 a ja mam problem z wyciśnięciem soków z CPU. Jeśli jest duża możliwość że to wina płyty głównej to w pierwszym tygodniu września zmienię sobię płytę gdyż na razie nie będzie mnie stać na zmianę platformy :) A z tej jestem zadowolony i każdy proc po OC ogarnie póki co najnowsze/najmocniejsze jednordzeniowe GPU :) Moglibyście coś napisać o własnych doświadczeniach i ewentualnych poradach ?

Link to post
Share on other sites

Witam.

Może masz włączone i ustawione zabezpieczenie przeciw przegrzewaniu się CPU na niską temperaturę, np. 50 st. po przekroczeniu których komputer ma się wyłączać aby nie doszło do uszkodzenia. Co do moich doświadczeń to testowałem mój sprzęt z sygnaturki tylko raz, ustawiłem taktowanie CPU na 3,6 GHz dla wszystkich rdzeni  a napięcia zostawiłem na stocku i odpaliłem OCCT. Temperatura doszła do 63-64 st. na rdzeniach i nie było żadnych problemów ze stabilnością, potem wróciłem na standardowe ustawienia, bo do mojej grafy więcej nie potrzeba :D. To była taka mała próba przed "czymś większym" w przyszłości, gdyby trafiła mi się lepsza grafa.

Edytowane przez stachoo86
Link to post
Share on other sites

Hmmm ale robic Ci zwyczajny reset czy bsoda wywala i wtedy restet ?? Ja mialem kiedys i7 860 na gigusiu z gola sekcja zasilania i latal na 4ghz dopiero przy 4,4 ghz sekcja sie zywym ogniem zapalila :D sprawdz dlonia chipset czy jest bardzo goracy i czy na przyklad sekcja ma dobre termopady bo jak nie trzymaja to moze stad te dolegliwosci :/

Link to post
Share on other sites

CPU Thermal Monitor wyłączone... co wyklucza zabezpieczenie, zasiłka nowa :) Czyli może spróbuję ustawić tam 3.8GHz i Voltage na Auto i kontrolować bajerę co się dzieje :)@ UP - Nic... gram gram gram i nagle komp się cąłkowicie wyłącza jak bym wyciągnął kabel z zasilacza czy też wyłączył listwę :)

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że problem będzie leżał gdzieś w płycie głównej, skoro na dwóch różnych (i markowych) zasilaczach dzieje się to samo, natomiast gdyby winny był CPU to raczej powodowałby niestabilność, BSOD czy samoczynne resety. Na początek to dobrze byłoby właśnie sprawdzić tak jak trybcio wspomniał temperatury chipsetu i sekcji zasilania, tym bardziej, że sekcja zasilania nie jest całkowicie chłodzona przez radiatory. Może też być wina starego BIOS-u bo na stronie Asusa były jego aktualizacje poprawiające jakieś problemy z opcją TurboV. Jeśli możesz to podaj wersję jaka obecnie jest wgrana u Ciebie.

 

P.S. Wcześniej w sygnaturze miałeś wpisane parametry Intel Core i5 750 @ 4.3GHz Stress 1.34V czy jakoś tak. Na takich parametrach wcześniej wszystko działało dobrze czy tylko tak to wpisałeś dla jaj? :D

Edytowane przez stachoo86
Link to post
Share on other sites

4.3GHz latał na Sabertooth u kumpla... Biosa mam wgranego najnowszego bo też pomyślałem co to oby nie tego wina, że z nowym będzie lepiej zarządzało sekcją, ale to nic nie dało :) Dlatego mam ochotę na zmianę płyty i myślę nad Asusem P7P55 WS (workstation) za 319zł :) Jak już się bawić to z takim sprzęcikiem :) A gwarancja jakaś tam będzie więc jak będzie lipa to zwrócę :P

Link to post
Share on other sites

Tak z ciekawości wyliczyłem, że Twój procek do 3,4 GHz potrzebuje szyny na poziomie 170 MHz. Z tego co kiedyś przeglądałem testy płyt z chipsetem H55 to ich możliwości podkręcania kończyły się własnie w tych granicach wiec sądzę, że tutaj jest problem. Spróbowałbym jeszcze podnieść mnożnik, bo powinno się dać go podnieść do wartości mnożnika turbo dla obciążonych wszystkich rdzeni. Wtedy powinno dać się zmienić mnożnik z 20 na 22 co dałoby przy szybkości magistrali 170 MHz ponad 3,7 GHz. Zalecałbym jednak najpierw zacząć nieco niżej, powiedzmy od magistrali 160 MHz co da 3,5 GHz. Jeśli to pójdzie to znaczy, że płyta nie pójdzie już wyżej niż te 170 MHz ale procesor będziesz mógł pogonić ponad te obecne 3,4 GHz.

Edytowane przez stachoo86
Link to post
Share on other sites

@Łukasz_966, problem w tym, że za 150zł tej płyty to raczej się nie wyrwie, sam już sporo czasu patrzę za czymś takim i ludzie wołają sobie za taką P7P55D 250zł i trudno znaleźć taniej, może tutaj na forum ktoś taniej sprzedaje. Mało tego w cenie do 200zł już nawet pod lga1155 prędzej się znajdzie bardzo dobrą płytę niż pod lga1156.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie... może mało opłacalne jednak na razie nie przeskakuję przynajmniej (minimum) do nowego roku na nową podstawkę bo nie wiem jak będzie z kasą i ogólnie robotą :) Wolę teraz się wykosztować i sobie przesiedzieć na wydajnym cepie :) Miałem rok temu i5 2400 i P67 Pro3 i było fajnie... potem na próbę FX6300 @ 4.7GHz i 970A-UD3 ale ten zestaw to był za słaby z GTX470 @ 850MHz (być może odczuwalnie za słaby z powodu słabego IPC i MHz'e nie pomogą). Tak jak mówię... wolę dać kasę za dobrą płytę... i mieć spokój. Być może i rok jeszcze posiedzę jak nie będę chciał czegoś nowego.

Edytowane przez henus7
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...