Skocz do zawartości

Czy mój dysk nie powinien działać szybciej?


Recommended Posts

Witam,
 
Kupiłem przedwczoraj dysk WD Black WD5003AZEX 500GB SATA III 64MB. Zastanawia mnie jednak to, czy nie powinien działać on szybciej? Jakkolwiek moja płyta ma kontroler sata 2.
 
Pro forma pełna specyfikacja mojego leciwego komputer: 
Intel Q6600 G0
Gigabyte p35 ds3l rev 2.0 
4 x 1 GB Corsair XMS2 800Mhz 5-5-5-12
PowerColor PCS HD3650 512M GDDR3
Asus Xonar DG 
Corsair CX430 

AAB Cooling Super Silent P4

oraz w/w dysk

 

Gdy zaczynam kopiować film z partycji na partycję np. 3 GB to prędkość początkowa przez moment faktycznie wynosi 300 Mb/s, ale sukcesywnie spada do około 60 Mb/s, to samo w wypadku mniejszych filmów czy folderu z dużą ilością mp3. Aczkolwiek jeśli przenoszone przeze mnie pliki nie zajmują, aż tak dużo miejsca, to po prostu skopiują się zanim prędkość zdąży spaść.

 

Wcześniej jako dysk systemowy używałem Samsung'a HD160JJ SATA2 oraz  Seagate'a Barracuda ATA V ST380023A na magazyn i oczywiście widzę różnicę na plus, jeśli chodzi prędkość kopiowania danych, czy też instalacji systemu, niemniej komputer włącza się dalej w takim samym czasie między 1m 35s a 1m 40s, może wyłącza się trochę krócej, bo zamiast 20s to 15s. Tyle tylko, że na Samsung'a był wrzucony Windows 7 Professional x64, a teraz mam wersję Ultimate x64.

 

Wiem, że to nie SSD, to też nie oczekuję, iż system będzie się ładował w mgnieniu oka, szczególnie że jest ograniczany przez SATA 2, ale czy dysk nie powinien jakoś bardziej trzymać prędkości na równym poziomie przy kopiowaniu plików w systemie? Nie pamiętam jak było z tamtymi dyskami, bo jakoś nie zwracałem na to uwagi. Przez lata, można powiedzieć, przeniosłem je kilkukrotnie z jednego komputera do drugiego, jak zmieniałem podzespoły z bardziej leciwych na mniej, no a teraz mnie tak wzięło, gdy kupiłem HDD poniekąd kilka generacji nowszy i tamtym twardzielom wreszcie dałem odpocząć. 

Może powinienem je na nowo podłączyć i sprawdzić... 

 

Wszystkie dyski zbadałem w HD Tune oraz ATTO Disk Benchmark i tam nie ma, AŻ takich skoków prędkości. Samsung w testach z tego co pamiętam miał średnio 60 Mb/s, Seagate 40 Mb/s, no a WD ma 166 Mb/s. 

 

Poniżej prezentuję screen'y z testów nowego nabytku: 

 

http://files.tinypic.pl/i/00566/b8igbybk5dqj.png
 
http://files.tinypic.pl/i/00566/jggeqqf12exb.png
 
http://files.tinypic.pl/i/00566/5xctlsfzmwpm.png
 
http://files.tinypic.pl/i/00566/pzulht6tlt59.png
 
http://files.tinypic.pl/i/00566/zycekzeva3w7.png
 
http://files.tinypic.pl/i/00566/9wh1u604hkub.png
 
http://files.tinypic.pl/i/00566/bql5epr4zkpu.png
 
http://files.tinypic.pl/i/00566/qnylfe9y5zkz.png
 
http://files.tinypic.pl/i/00566/1bb90tobc0z8.png
 
Dodam jeszcze, że w Biosie na Enabled mam ustawione opcje HDD SMART Capability, SATA AHCI Mode oraz SATA Port0-1 Native Mode, chociaż nawet jak nie miałem, gdy podpiąłem go pod stary system, to wyniki były jednakowe. :)
Edytowane przez mcl87
Link to post
Share on other sites

 

 

szczególnie że jest ograniczany przez SATA 2,

 

Nic nie jest ograniczane - żaden HDD nie jest w stanie w pełni wykorzystać nawet SATA 2.

 

 

 

komputer włącza się dalej w takim samym czasie między 1m 35s a 1m 40s,

 

Świeży system wstaje prawie 2 minuty ? 

Link to post
Share on other sites

Ja mam stałe transfery przy kopiowaniu z dysku na dysk 130 Mb/s. Obydwa dyski są Seagate 1T sata 3, z tym że jeden to Green 32 mb a drugi to nowy DM003 64mb (chyba tak się nazywa). Podłączone są oczywiście kontrolerem Sata 3. Więc może coś ci to wyjaśni bo ja nie wiem czy to jest aż tak szybko. Szybkie to są dyski SSD a nie magnetyczne. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
Nic nie jest ograniczane - żaden HDD nie jest w stanie w pełni wykorzystać nawet SATA 2.

 

 

Serio? Myślałem, że dyski pokroju WD Velociraptor bez problemu wykorzystają ten transfer, a teraz jak popatrzę to Velociraptor ma Maximum External Data Transfer Rate 768 Mb/s ale Max Sustained Data Rate 200 Mb/s, to pewnie masz rację. To w takim wypadku po co robili SATA 3, chyba tylko z myślą o SSD. 

 

Czyli mój dysk działa z maksymalną prędkością mam rozumieć i wszystko jest w porządku? Wg. specyfikacji ze strony producenta Max Sustained Data Rate dla niego to 150 MB/s, tzn. jest to określone jako Host to/from drive (susteined), chyba że to nie to samo. Tak czy inaczej rozumiem to jako "maksymalna utrzymywana prędkość transferu danych", ale testy w programach niby przewyższają tę wartość, a ona sama na pewno nie jest utrzymywana. Dopiero jak spadnie na 60 Mb/s to trzyma się mniej więcej równo, ponieważ mam skoki/spadki zaledwie o 2-3 Mb/s. Tak powinno być?

 

 

 

Świeży system wstaje prawie 2 minuty ? 

 

Tzn. w obu przypadkach, zarówno na starym jak i nowym systemie, od naciśnięcia przycisku power do pojawienia się pulpitu mija 1m 15s, 1m 40s to czas w jakim system "ogarnia się" na tyle bym mógł włączyć przeglądarkę (Chrome - chociaż to znaczenia nie ma) czy cokolwiek innego, ale jeszcze komputer mieli i w zasadzie 2 minuty tak na oko patrząc (bo stoperem mierzyłem tylko do 1m 40s) potrzeba zanim system zyska pełną sprawność/płynność. Razem z systemem włącza się tylko Avira, Catalyst od Radeona i Xonar Audio Center. 

 

 

 

Ja mam stałe transfery przy kopiowaniu z dysku na dysk 130 Mb/s. Obydwa dyski są Seagate 1T sata 3, z tym że jeden to Green 32 mb a drugi to nowy DM003 64mb (chyba tak się nazywa). Podłączone są oczywiście kontrolerem Sata 3. Więc może coś ci to wyjaśni bo ja nie wiem czy to jest aż tak szybko. Szybkie to są dyski SSD a nie magnetyczne. Pozdrawiam

 

To może faktycznie przez to, że mój dysk jest podpięty do SATA 2... Czy u Ciebie też zaczyna się od dużo wyższej prędkości i spada, ale ostatecznie siada na tych 130 Mb/s? Czy generalnie mniej więcej od razu masz te 130 Mb/s? 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez mcl87
Link to post
Share on other sites

Dzięki. Teraz jeszcze raz przeczytałem Twojego poprzedniego posta i mnie uderzyło, aż dziw, że nie od razu. Pisałeś, że z dysku na dysk trzyma Ci stałe 130 Mb/s i tak może być, bo igła wtedy nie skacze z miejsca na miejsce po talerzu (no chyba, że ma się bardzo pofragmentowane pliki), co nie skutkuje spadkiem prędkości, ponieważ równolegle, jeden dysk czyta a drugi zapisuje. Podejrzewam, że przy transferach wewnątrzdyskowych będzie podobnie jak u mnie.

 

Aktualizacja co do prędkości uruchamiania się systemu:

 

Postanowiłem w BIOSIE sprawdzić opcję Performance Enhance, są trzy ustawienia Standard, Turbo oraz Extreme. Wg instrukcji domyślnie powinno być ustawione Turbo, ja miałem Standard, chciałem ustawić na Extreme, ale system nie chciał wtedy w ogóle wstać. Tak czy inaczej po przestawieniu na Turbo od naciśnięcia przycisku power do momentu, w którym mogę włączyć przeglądarkę mija 1m 15s, także jest to wynik lepszy o 25 sekund. 

 

Niemniej postanowiłem spróbować oprócz tego jeszcze podkręcić procesor opcją C.I.A. 2. Trzeci z pięciu dostępnych planów (Racing) powinien rzekomo dać mi 9 - 11 % mocy więcej. Generalnie bez względu na to czy kontrolę napięć w BIOSIE ustawię na Auto czy Manual w CPU-Z nie widzę, aby taktowanie mi skoczyło na wyższe niż zawsze miałem, czyli maks. 2400 MHz na rdzeń. W związku z czym zostawiłem na Manual, bo jednak bezpieczniej, skoro wszystkie napięcia mam później ustawione na Normal, ale co najważniejsze, pomimo to ładowanie systemu znowu przyśpieszyło.

 

Teraz od momentu włączenia: do pojawienia się pulpitu mijają 43 sekundy, do możliwości włączenia przeglądarki 54 sekundy, do uruchomienia się przeglądarki i załadowania strony 1m 02s, pełną płynność system osiąga po 1m 30s.

 

Niestety te działania nie wpłynęły na wzrost prędkości transferu... spróbowałem jeszcze z ciekawości wyłączyć Avirę, ponieważ pomyślałem, że może w locie skanować przesyłane pliki, co w efekcie spowalnia cały proces, jednak to też nic nie dało, albo dało niewiele, bo miałem wrażenie jakby prędkość minimalnie wolniej spadała, albo to tylko "placebo". :)

Edytowane przez mcl87
Link to post
Share on other sites

Na szybko zrobiłem próby kopiowania z dysku na dysk i tak, jeśli chodzi o kopiowanie jednego pliku 8 GB ( obraz iso ) prędkość skakała ze 120 do 109 Mb/s i tak skopiowało cały plik ( według mnie to szybko ). Następnie kopiowałem folder z instalkami programów gdzie było bardzo dużo różnej wielkości plików ( katalog 4Gb ), prędkość jaka była mniej więcej stała to 92 Mb/s. Dodam że posiadam płytę Asrock P67 Pro3

Edytowane przez nad30
Link to post
Share on other sites

Właśnie, z dysku na dysk. Mnie chodzi o transfer danych tylko wewnątrz jednego dysku z partycji na partycję, chyba że Tobie też o to chodziło, a tylko tak to ująłeś. To akurat normalne, że rozproszone pliki wolniej się kopiują, niż jeden duży. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Właśnie, z dysku na dysk. Mnie chodzi o transfer danych tylko wewnątrz jednego dysku z partycji na partycję, chyba że Tobie też o to chodziło, a tylko tak to ująłeś. To akurat normalne, że rozproszone pliki wolniej się kopiują, niż jeden duży.

Nie ja posiadam dwa dyski i kopiowałem z jednego na drugi. Jeśli chcesz mogę również przeprowadzić kopiowanie z partycji na partycję jednego dysku, dam znać jak znajdę chwilkę

Link to post
Share on other sites

A więc tak sytuacja wygląda jeśli chodzi o kopiowanie z partycji na drugą ( tego samego dysku ). Na początek poszedł Seagate Green 5900 ob.min i 32MB pamięci, tu kopiowanie katalogu 4GB z różnymi plikami średnią prętkość jaka się utrzymywała to 55 Mb/s. przy czym sporadycznie spadała do 49Mb/s. Drugi dysk Seagate 7200 obr.min. DM003 -64 MB. Identyczna metoda kopiowania tego samego katalogu wyniosła średnio i się utrzymywała na poziomie 75 Mb/s.

Wniosek taki że nowo zakupiony DM003 jest dużo szybszy od starszego, wiadomo więcej pamięci i szybsze obroty talerzy. Mam nadzieję że już mniej więcej masz jakieś rozeznanie. A tak w ogóle to ten WD Black jaki kupiłeś powinien być szybszy od moich Seagate. Pozdrawiam

Edytowane przez nad30
Link to post
Share on other sites

Dziękuję Ci, czyli wygląda na to, że wszystko jest w porządku. Od Twojego Seagate'a Green jest o kilka Mb/s szybszy, ponieważ u mnie prędkość, jak pisałem utrzymuje się na poziomie 60 Mb/s i ogólnie też może być szybszy, albo równorzędny, tylko Ty masz lepszą płytę, na chipsecie P67 z lepszym taktowaniem szyny oraz pamięci DDR3 i lepszy procesor, pewnie jakąś i5-kę, ja natomiast mam płytę na P35, średniej klasy, jak na 800-ki, pamięci DDR2 i drugą wersję najsłabszego z czterordzeniowych Inteli, w większości sprzęt sprzed 7 lat, to też różnica 15 Mb/s mnie nie dziwi. :) Jeszcze raz dzięki. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...